Elektronika.lt
 2019 m. gruodžio 13 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas


 Verta paskaityti
Gruodžio 13 d. 12:14
Šiukšlina visi, o rinkti nenori niekas: kosmoso šiukšlyną tvarkys robotas su keturiomis rankomis
Gruodžio 13 d. 08:16
Silpnoji grandis: kibernetinę gynybą Lietuvoje slopina darbuotojų trūkumas ir neišprusimas (1)
Gruodžio 12 d. 21:19
Elektros perdavimo sistemos ir elektros skirstomųjų tinklų modernizavimą ir plėtrą lydi sklandus tarpinstitucinis bendradarbiavimas
Gruodžio 12 d. 20:34
Technologijos neišlaisvino: moterims per šventes darbų tik padaugės
Gruodžio 12 d. 19:29
Kaip sutaupyti laiko apsiperkant šventėms?
Gruodžio 12 d. 16:34
Legendinis „F-22 Raptor“ gaus jam visiškai netikėtas raketas ir bus nutrauktas tylos režimas
Gruodžio 12 d. 12:24
Penki asmenybių tipai ir jų pagrindiniai kriterijai, renkantis televizorių
Gruodžio 12 d. 08:18
Atrado naują atšvaitų formą: kas penktas įsijungia žibintuvėlį telefone
Gruodžio 11 d. 20:15
Atvirosios bankininkystės era: kas pasikeitė praėjus trims mėnesiams?
Gruodžio 11 d. 16:14
KTU mokslininkų prognozės: ar (ir kaip) sugyvensime su dirbtiniu intelektu Pramonės 5.0 metu?
FS19 Mods
FS19 Map mods, FS19 Courseplay, FS19 GPS mod
SnowRunner Mods
SnowRunner maps, SnowRunner trucks, How to install mods
FS 19 Tractors
Farming Simulator 19 Mods, FS 19 Maps, FS 19 Trucks
FS19 Maps, FS19 Trucks
Farming Simulator 2019 Mods, FS19 Tractors
Install MC Mods
Minecraft Dungeons Mods, Minecraft Dungeons Skins, Minecraft Dungeons Maps
FS19 Combines
Farming Simulator 19 Mods, FS19 Trucks, FS 19 Mods
How to Install Mods
Minecraft Dungeons Mod, Minecraft Dungeons Maps, Minecraft Dungeons Skins
Mobilieji telefonai
Mobilieji telefonai internetu, telefonų dėklai, telefonų priedai
Reklama
 Straipsniai » Pažintiniai, įdomybės Dalintis | Spausdinti

Kokie pavojai slypi ruošiant programėlių sutartis

Publikuota: 2019-11-20 08:36
Tematika: Pažintiniai, įdomybės
Skirta: Mėgėjams
Inf. šaltinis: Pranešimas spaudai

Gausėjant mobiliųjų aplikacijų paklausai bei pasiūlai, vis garsiau kalbama ir apie programėlių naudojimosi sutarčių turinį, kuriame gali slypėti tam tikrų rizikų. Teisinėje sistemoje vartotojas yra laikomas silpnesniąja šalimi, todėl mobiliųjų aplikacijų savininkams itin svarbu teisingai sudaryti programėlių naudojimosi taisykles, siekiant išvengti galimų vartotojų asmens duomenų apsaugos pažeidimų.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Gausėjant mobiliųjų aplikacijų paklausai bei pasiūlai, vis garsiau kalbama ir apie programėlių naudojimosi sutarčių turinį, kuriame gali slypėti tam tikrų rizikų. Teisinėje sistemoje vartotojas yra laikomas silpnesniąja šalimi, todėl mobiliųjų aplikacijų savininkams itin svarbu teisingai sudaryti programėlių naudojimosi taisykles, siekiant išvengti galimų vartotojų asmens duomenų apsaugos pažeidimų.

„Statista“ duomenys atskleidžia, kad 2018 m. I ketvirtį mobiliųjų aplikacijų (angl. mobile application) „Google Play“ kasdien išleisdavo vidutiniškai po 6140. Panašiai tiek jų kasdien atsirasdavo ir „Apple App Store“: 2017 m. liepos duomenimis – po 5092 programėles. Šie skaičiai nuosekliai didėja, o su jais auga ir rizikos, susijusios su vartotojų teisėmis ir asmens duomenų apsauga.

Kokie pavojai slypi ruošiant programėlių sutartis

Ne visada supranta juridinę kalbą

Programėlių naudojimosi sutartys (angl. terms of conditions) yra teisinis susitarimas, kuris nustato naudojimosi programėle tvarką ir informuoja apie asmens duomenų rinkimą bei jų tvarkymą. Kartu tai – kone vienintelė vieta, kur komunikuoja programėlės savininkas arba administratorius ir programėlės naudotojas, todėl šis susitarimas turi būti parengtas abiem pusėms aiškiai ir sąžiningai.


Norint įsidiegti bet kurią programėlę, vartotojas turi sutikti su jos naudojimosi taisyklėmis. Dažnu atveju vartotojai šių sutarčių net neskaito arba nesupranta juridinės kalbos. Programėlių savininkai taip pat ne visuomet supranta, kas iš tiesų parašyta jų taisyklėse, nes naudojasi šablonais arba nekokybiškomis trečiųjų šalių paslaugomis. Praktikoje dažnai pasitaiko atvejų, kai nustatomos gerokai per griežtos taisyklių sąlygos, nei to reikalautų programėlės pobūdis ar teisinė praktika, todėl jos tampa neįgyvendinamomis ir neapsaugančiomis verslo interesų.

Mokamų ir nemokamų programėlių skirtumai

Kuriant programėlės naudojimosi taisykles, reikia atsižvelgti į tai, ar programėlė yra mokama. Jeigu programėlė arba tam tikros jos funkcijos yra mokamos, naudojimosi sutartyje turi būti nurodyta, kokios yra mokėjimo sąlygos ir mokėjimo būdai, taip pat pateikta informacija apie mokėjimo informacijos apsaugą ir kaip ji bus užtikrinama.

Nemokamos programėlės dauguma atveju naudą gauna iš reklamų, teikiamų pačioje programėlėje, arba aplikacija kokiu nors būdu naudoja vartotojų duomenis, pavyzdžiui, juos perduoda trečiosioms šalims reklamos ar kitiems tikslams. Tokios programėlės taisyklėse privalu nurodyti tų duomenų perdavimo galimybę, kad asmuo visada žinotų, kas turi ar gali turėti jo asmens duomenis ir kokių veiksmų vartotojas galėtų dėl to imtis.

Kaip turėtų būti tvarkomi asmens duomenys

Pernai įsigaliojus BDAR (ES Bendrajam duomenų apsaugos reglamentui), išaugo ir vartotojų dėmesys jų asmeninių duomenų saugumui. Kylant klausimams ar ginčams dėl šių duomenų tvarkymo, tiek duomenų subjektai, t. y. vartotojai, tiek kontroliuojančios institucijos pirmiausia vertina programėlių naudojimosi sutartis. Dėl to verslininkams privalu aiškiai nurodyti asmens duomenų tvarkymo taisykles ir duomenų subjektų teises.

Svarbus klausimas, iškylantis abiem pusėms, yra kiek laiko asmens duomenys gali būti saugomi. Kai kurios programėlės sunaikina vartotojo duomenis, kai jos yra ištrinamos, tačiau dažniau tokios galimybės nėra, nes vartotojas susikuria paskyrą, kuri lieka duomenų bazėse net ir ištrynus programėlę. Jos kūrėjai turėtų suteikti galimybę su jais susisiekti arba pačioje programėlėje įdiegti funkciją, leidžiančią vartotojams ištrinti savo asmens duomenis.

Praktikoje pasitaiko teigiamų pavyzdžių, kai, vartotojui nesinaudojant programėle ir net nepaprašant ištrinti jo asmens duomenų, po kelerių metų tie duomenys automatiškai ištrinami. Reikėtų atkreipti dėmesį ir į tai, kad kai atliekami tam tikri užsakymai, dėl kurių ateityje gali kilti ginčų, vartotojo duomenys pagal senaties terminą gali būti saugomi iki dešimties metų, net jei vartotojas ir pageidautų juos ištrinti.

Didžiųjų programų iššūkiai

„Business Insider“ duomenimis, dažniausiai tūkstantmečio kartos naudojamos programėlės yra „Amazon“, „Gmail“ ir „Facebook“ (įtraukiant „Messenger“.), taip pat „YouTube“. Dažnai kyla ažiotažas dėl šių ir kitų didžiųjų aplikacijų asmens duomenų teisėto naudojimo ir čia galima įžvelgti keletą rizikų.

Visų pirma, reikia suprasti, kad daug vartotojų turinčios programos generuoja labai didelius asmens duomenų srautus. Surinkti duomenys yra labai vertingi reklamos rinkoje, todėl, norėdamos juos išnaudoti maksimaliai, įmonės dažnai laviruoja ties teisėtumo riba. Pasitaiko atvejų, kai reikalaujama neadekvačiai daug asmens duomenų, tokių kaip vartotojo buvimo vieta, prieiga prie garso įrašymo ar kontaktų sąrašo, nors pačiai programai nebūtinai reikalinga tokia informacija.

Taip dažnai nutinka, kai šios programėlės yra susijusios su verslais, kurie neapsiriboja vienos programėlės funkcijomis, o kuria jų tinklą. Kaip pavyzdį galime paimti „Google“, kuri teikia daugybę susijusių paslaugų (paieška, el. paštas, žemėlapiai, debesija ir pan.). Patogumo ir konkurencingumo tikslais šios skirtingos aplikacijos sudaro vientisą sistemą, kuri komplikuoja ir asmeninių duomenų tvarkymą. Dėl to jau verslo pradžioje reikia žinoti, kur link judės verslas, kokios jo plėtros galimybės, ir neleisti esamoms taisyklėms užkirsti tam kelio ar sukelti grėsmę asmens duomenų apsaugos tvarkymo pažeidimams.

Apibendrinant, nustatant sutarties taisykles verta įsisąmoninti, kad tai yra teisinis susitarimas, kuriuo verslas kuria ryšį su vartotoju. Geriausias santykis pasiekiamas, kai taisyklės yra pagrįstos, sąžiningos ir vartotojas jas supranta, kaip ir suvokia, kad juo nemanipuliuojama, o verslas tiksliai žino savo teises ir pareigas.

Advokatų profesinės bendrijos „Žabolienė ir partneriai METIDA“ teisininkas Paulius Milkevičius
Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

TMS ELECTRONICS
TMS ELECTRONICS

www.rslietuva.com – nemokamas elektronikos komponentų pristatymas

ENEBA's game store

Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Technologijos.lt

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

MRO Supply


Reklama
‡ 1999–2019 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Farming Simulator 2017 Mods, FS 17 Mods
ls2017.com
„TV programa“ – tiksli
televizijos programa

www.tvprograma.lt
Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras
www.lmnsc.lt
Buhalterijos kursai, apskaitos kursai, vadovų apskaitos kursai
www.apskaitakiekvienam.lt
Lietuvių kalba informacinėse technologijose
www.likit.lt
Lyderystės mokymai, mokymai vadovams, vadovų mokymai
www.tripleo.lt
Mokslo ir technologijų pasaulis – naujienos ir straipsniai
www.technologijos.lt
Farming Simulator 2019 Mods, FS19 Tractors, FS19 Maps
farmingsimulator19mods.fr
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
LTV.LT – geriausių lietuviškų tinklalapių katalogas
www.ltv.lt/technologijos/
FS19 Mods, FS17 Mods, FS15 Mods
www.farming2015mods.com
Mokslo populiarinimo projektas „Mokslas verslui ir visuomenei“
www.mokslasplius.lt
Reklama


Reklama