Elektronika.lt
 2026 m. gegužės 23 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Gegužės 23 d. 10:47
Kodėl po kibernetinės atakos verslai ginčijasi ne tik su įsilaužėliais, bet ir tarpusavyje
Gegužės 22 d. 18:29
„Samsung“ pristato naują monitorių liniją: nuo pirmojo 6K žaidimų ekrano iki sprendimų profesionalams
Gegužės 22 d. 16:39
Pasidalijo įspūdžiais: ar komerciniams elektromobiliams jau atviras kelias po Baltijos šalis?
Gegužės 22 d. 14:18
Dirbtinis intelektas taps dar mažiau pastebimas: „Samsung“ ir „Google“ pristatė naujos kartos išmaniuosius akinius
Gegužės 22 d. 12:12
„Microsoft“ pristatė labai brangius planšetinius kompiuterius „Surface Pro 12“ ir nešiojamuosius kompiuterius „Surface Laptop 8“
Gegužės 22 d. 10:24
Tūkstančiai perkamų akademinių darbų griauna pasitikėjimą aukštuoju mokslu (1)
Gegužės 22 d. 08:38
„Ei, „Google“, ar galiu čia pastatyti automobilį?“
Gegužės 21 d. 18:17
Konkurencijos teisės pažeidimai šiandien: nuo klasikinių kartelių iki DI ir algoritmų
Gegužės 21 d. 16:34
Ne ten pervedėte pinigus? Juos susigrąžinti gali būti ne taip paprasta – štai ką reikia žinoti
Gegužės 21 d. 14:29
KTU studentai sukūrė vandens droną, galintį išgelbėti skęstančiuosius
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
RDR2 Mods
Euro Truck Simulator 2 Mods, WOT Mods, Assetto Corsa Rally Mods
Reklama
 Straipsniai » Pažintiniai, įdomybės Dalintis | Spausdinti

Vandens Mėnulyje šaltinis – Saulės vėjas?

Publikuota: 2012-10-16 12:12
Tematika: Pažintiniai, įdomybės
Skirta: Pradedantiems
Inf. šaltinis: LRT.lt

Mėnulio uolienose randami stiklo rutuliukai leidžia manyti, kad Žemės palydovo paviršiuje matomas vanduo atsirado iš Saulės vėjo. Šie rezultatai parodo, kad ir kiti oro neturintys Saulės sistemos kūnai savo paviršiuje gali turėti vandens, teigia tyrėjai. Daugybę metų nesiliovė diskusijos, ar Mėnulyje buvo sušalusio vandens, ar ne.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Vandens Mėnulyje šaltinis – Saulės vėjas?Mėnulio uolienose randami stiklo rutuliukai leidžia manyti, kad Žemės palydovo paviršiuje matomas vanduo atsirado iš Saulės vėjo.

Šie rezultatai parodo, kad ir kiti oro neturintys Saulės sistemos kūnai savo paviršiuje gali turėti vandens, teigia tyrėjai.

Daugybę metų nesiliovė diskusijos, ar Mėnulyje buvo sušalusio vandens, ar ne. Neseniai atlikti tyrinėjimai patvirtino, kad Mėnulį išties drėkino vanduo, nors jo paviršius sausesnis nei bet kurios dykumos Žemėje, rašo SPACE.com.

„Puslitrį vandens nugabenti į Mėnulį kainuoja 25 tūkst. JAV dolerių, taigi būtina sukurti metodą, padedantį išgauti vandens iš Mėnulyje esančių medžiagų. Tai svarbiausias dalykas, jei netolimoje ateityje žmogus norės įsikurti Mėnulyje“, – teigė tyrimo vadovas Yang Liu iš Tenesio universiteto.

„Šis vanduo būtų vertingiausias kaip raketinis kuras – skystas vandenilis ir skystas deguonis. Iki atrandant vandenį Mėnulio paviršiuje ir jo viduje, pastangos išskirti šiuos elementus iš Mėnulio uolienų ir dirvožemio būtų daug energijos reikalaujantis darbas. Dabar turime gatavus vandens, kurį gali vartoti žmonės ir gyvūnai, ir kuris gali būti suskaidomas į jį sudarančius elementus – deguonį ir vandenilį, šaltinius. Taigi Mėnulį galime naudoti kaip tarpinę stotelę, keliaujant į Marsą ir toliau“, – aiškino mokslininkas.

Iki šiol buvo neaišku, iš kur visas šis vanduo galėjo atkeliauti, nors akivaizdu, kad dalį jo atnešė daug ledo turinčios kometos. Norėdami sužinoti daugiau, mokslininkai analizavo Mėnulio paviršiaus dulkes, vadinamas regolitu, kurias iš Žemės palydovo pargabeno „Apollo“ misijų astronautai.

Mėnulio regolitą sukuria meteroidai ir krūvį turinčios dalelės, nuolat atakuojančios Mėnulio uolienas. Tyrėjai dėmesį sutelkė į stiklo grūdelius, rastus mėginiuose, kurie susidarė nesuskaičiuojamai daugybei mikrometeroidų susiduriant su Mėnuliu. Jie samprotavo, kad šiame stikle galėjo likti vandens, dar prieš tai, kol jis atvėso ir sukietėjo.

Tyrėjai nustatė, kad didelėje dalyje tirto stiklo buvo drėgmės pėdsakų – tarp 200 ir 300 vandens dalių milijone ir hidroksilo, kuris labai panašus į vandenį, tačiau kiekvienoje jo molekulėje yra po vieną vandenilio atomą, o ne du.

Norėdami nustatyti, iš kur kilo šis vanduo ir hidroksilas, mokslininkai sutelkė dėmesį į juos sudarantį vandenilį. Vandenilio atomai turi daugybę izotopų, kurių kiekvienas branduolyje turi skirtingą skaičių neutronų. Įprastas vandenilis neturi neutronų, o jo izotopas deuteris kiekviename atomo branduolyje turi vieną neutroną.

Natūraliai Saulėje deuterio aptinkama mažai, nes vykstant branduoliniams procesams šis izotopas sunaudojamas. Visuose kituose Saulės sistemos objektuose jo randama gana daug. Tai deuterio, egzistavusio dujų ir dulkių ūke, davusiame pradžią Saulės sistemai, likučiai.

Tyrėjai nustatė, kad Mėnulio stikle randamame vandenyje ir hidroksile deuterio yra mažai. Tai leidžia manyti, kad jų vandenilis atkeliavo iš Saulės, o Mėnulį greičiausiai pasiekė per krūvį turinčių dalelių vėją, 1 mlrd. kilogramų per sekundę dažniu sklindantį nuo Saulės. Kadangi Mėnulis neturi žymesnės atmosferos ar magnetinio lauko, jis pamažu gaudo jį atakuojančias daleles. Tuomet vandenilio dalelės sureagavo su deguonimi, esančiu Mėnulio paviršiaus uolienose.

„Iki šiol Mėnulio paviršiuje esančio vandens kilmė buvo neaiški. Mes pateikiame stiprių įrodymų, kad jo kilmė – Saulės vėjas. Šis atradimas pabrėžia galimybę tokio vandens rasti ir kitų oro neturinčių kūnų paviršiuje, pavyzdžiui, Erose, Deime ar Vestoje“, – kalbėjo Y. Liu.


LRT



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Technologijos.lt

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

„Mokslo sriuba“

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

Programuotojas Tautvydas – interneto svetainių-sistemų kūrimas

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2026 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
ScriptHookV, GTA 5 Mods, GTA 5 Map Mods
gta5mod.net
„MokslasPlius“ – mokslui skirtų svetainių portalas
www.mokslasplius.lt
Būk saugus
elektroninėje erdvėje

www.esaugumas.lt
LTV.LT – lietuviškų tinklalapių vitrina
www.ltv.lt/technologijos/
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
Mokslo festivalis „Erdvėlaivis žemė“
www.mokslofestivalis.eu
Reklama


Reklama