Elektronika.lt
 2026 m. birželio 11 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Birželio 11 d. 12:22
Naujausias tyrimas: tik 5 proc. lietuvių yra ir apmokyti, ir dirba pagal aiškias DI taisykles
Birželio 11 d. 10:41
Nors telefono numeriai su įdomia kombinacija vilioja žmones, įspėja – ne visi pasiūlymai saugūs
Birželio 11 d. 08:34
Darbo grafikų sudarymas pamaininiame darbe: kaip išvengti klaidų?
Birželio 10 d. 18:34
Smulkus verslas – lengvas grobis sukčiams? Kaip sumažinti riziką
Birželio 10 d. 16:41
Skaitmeninis suverenitetas DI amžiuje: kodėl Lietuvai neužtenka vien naudotis užsienio technologijomis?
Birželio 10 d. 14:26
„Apple“ pristatė spartesnę „iOS 27“
Birželio 10 d. 12:25
Ekspertas paaiškino, kodėl elektromobilių vairuotojams Lietuvoje – vieni privalumai
Birželio 10 d. 10:25
Dirbtinis intelektas ekonomikoje: augimo variklis ar naujas neapibrėžtumo šaltinis?
Birželio 10 d. 08:38
Balsu telefone jau galima ne tik ieškoti
Birželio 9 d. 17:28
ES griežtina kovą su pinigų plovimu: kodėl keičiamos taisyklės?
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
RDR2 Mods
Euro Truck Simulator 2 Mods, WOT Mods, Assetto Corsa Rally Mods
Reklama
 Straipsniai » Kompiuteriai, IT Dalintis | Spausdinti

Naujausias tyrimas: tik 5 proc. lietuvių yra ir apmokyti, ir dirba pagal aiškias DI taisykles

Publikuota: 2026-06-11 12:22
Tematika: Kompiuteriai, IT
Skirta: Pradedantiems
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Naujausias tyrimas atskleidžia: darbas su DI pagrindu sukurtais įrankiais darbo vietose vis dar išlieka fragmentuotas. Situacija su DI panaudojimu – toli gražu ne pati idealiausia: nemažai dirbančiųjų asmeniškai naudojasi nemokamais įrankiais, tačiau nėra jokių taisyklių, kurios reglamentuotų tokių įrankių naudojimą, o ir patys darbuotojai nėra apmokami jais naudotis.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Naujausias tyrimas atskleidžia: darbas su dirbtinio intelekto (DI) pagrindu sukurtais įrankiais darbo vietose vis dar išlieka fragmentuotas. Kaip teigiama „Helmes“ pranešime žiniasklaidai, situacija su DI panaudojimu – toli gražu ne pati idealiausia: nemažai dirbančiųjų asmeniškai naudojasi nemokamais įrankiais, tačiau nėra jokių taisyklių, kurios reglamentuotų tokių įrankių naudojimą, o ir patys darbuotojai nėra apmokami jais naudotis.

Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Šių metų pavasarį Baltijos šalyse atlikta apklausa atskleidžia, kad Lietuvoje vienokiais ar kitokiais DI įrankiais darbams atlikti naudojasi 60 proc. apklaustųjų. Tokių dalis Latvijoje šiek tiek didesnė – 63 proc., o Estijoje – mažiau nei pusė (48 proc.).

Apklausos analizė atskleidžia ir gilesnį DI įrankių panaudojimo vaizdą. Beveik pusė (47 proc.) Lietuvoje apklaustų žmonių darbe naudojasi nemokamais sprendimais naudojantis savo asmenine paskyra, ir tik 9 proc. naudojasi įrankiais įmonės lygmeniu. Taip pat vos 6 proc. teigia, jog jų darbovietės parūpina mokamus DI įrankius.

Panaši situacija pastebima ir kitose Baltijos šalyse. 43 proc. apklaustų Latvijos gyventojų asmeniškai naudojasi nemokamais DI įrankiais, o Estijoje – tik 32 proc. Darboviečių suteikiamais mokamais DI įrankiais naudojasi atitinkamai 7 proc. dirbančiųjų Latvijoje ir 6 proc. Estijoje.

„Kai beveik pusė darbuotojų naudojasi asmeninėmis DI paskyromis, klausimas tampa nebe ar DI naudojamas organizacijoje, o ar organizacija jį apskritai valdo. Tokiais įrankiais gali būti apdorojami klientų duomenys, sutarčių projektai ar kita jautri informacija, tačiau organizacijos dažnai nei gali tai pamatyti, nei turi aiškias šios technologijos naudojimo taisykles. Šiandien investicija į verslo lygio DI sprendimus tampa ne tik produktyvumo, bet ir duomenų valdymo bei reputacijos klausimu“, – sako „Helmes“ partnerė Žydrė Kūnaitė.

Darbovietėse pasigendama aiškių tvarkų

Apklausa atskleidžia gan aktualią problemą: darbuotojams keliami gana nemaži lūkesčiai dėl DI panaudojimo darbe, kai realios panaudojimo galimybės – kur kas kuklesnės. Teigiama, kad neatitikimus nulemia žinių trūkumas ir painiava dėl DI priemonių naudojimo darbo vietoje taisyklių.

Remiantis tyrimo rezultatais, praktiškai visose Baltijos šalyse pastebima tokia tendencija, kad arba dirbantieji nežino, kokios taisyklės dėl DI panaudojimo darbe egzistuoja, arba patys asmeniškai nusprendžia, ką ir kaip naudoti. Retas apklaustasis gali patvirtinti, jog jų darbovietėje yra priimta aiški teisinė tvarka, ir dar mažiau yra tokių, kurie yra baigę bent kažkokius darbo su DI kursus.

Apklausos duomenimis, tik kas dešimtas apklaustasis patvirtino jų darbovietėje esant aiškioms darbo su DI taisyklėms: taip mano vienoda dalis dirbančiųjų Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje. Tačiau Latvijoje yra didžiausia dalis tų, kurie ir žino apie aiškias tvarkas, ir yra praėję DI panaudojimo darbe mokymus: jų yra 8 proc. Estijoje ir Lietuvoje jų yra atitinkamai 6 proc. ir 5 proc.

„Tai, kad tik nedidelė dalis darbuotojų dirba pagal aiškius DI naudojimo principus, rodo, kad daugelyje organizacijų ši technologija vis dar yra ankstyvame brandos etape. Didžiausias iššūkis šiandien dažnai nėra pati technologija ar jos prieinamumas – svarbiau tampa tai, kaip ją integruoti į kasdienius procesus, apibrėžti naudojimo taisykles ir užtikrinti atsakingą DI naudojimą organizacijoje“, – sako „Helmes“ partnerė Ž. Kūnaitė.

Trūksta sisteminio požiūrio į duomenų saugumą

Jei daugumai apklaustų Baltijos šalių gyventojų daugiausia problemų dėl darbo su DI kelia aiškių taisyklių bei tvarkų trūkumas, retas kuris tarp problemų įvardija saugumo iššūkius. Kaip rodo apklausa, vos 2 proc. apklaustųjų iš Estijos yra susidūrę su saugumo incidentais, kai buvo naudojamasi DI įrankiais. Tokių Latvijoje yra 3 proc., o Lietuvoje – 5 proc.

„Nedidelė dalis iki šiol užfiksuotų saugumo incidentų dar nereiškia mažos rizikos: tai taip pat gali reikšti, kad dalis jų lieka neatpažinti. Darbuotojas gali įkelti klientų duomenis ar vidinį dokumentą į DI įrankį net nesusimąstydamas, jog pagal nutylėjimą jo turinys gali būti panaudotas modelių mokymuisi: tai galioja tiek nemokamoms, tiek mokamoms individualioms versijoms. Nustatymus galima pakeisti, tačiau kai apsauga priklauso nuo individualaus darbuotojo veiksmo, ji nėra sisteminė. Verslo lygio paskyros suteikia didesnę apsaugą – jose duomenų privatumas užtikrinamas pagal nutylėjimą, su sutartiniais įsipareigojimais. Informacijos saugumas – tai sprendimas, kurį organizacija turi priimti pati, o ne palikti kiekvieno darbuotojo nuožiūrai“, – teigia „Helmes“ partnerė Ž. Kūnaitė

Apklausą programinės įrangos vystymo kompanijos „Helmes“ užsakymu atliko rinkos tyrimų bendrovė „Norstat“. Apklausoje dalyvavo daugiau nei 3 tūkst. 18–74 metų amžiaus gyventojų iš Lietuvos, Latvijos ir Estijos.




Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Technologijos.lt

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

„Mokslo sriuba“

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

Programuotojas Tautvydas – interneto svetainių-sistemų kūrimas

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2026 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
ScriptHookV, GTA 5 Mods, GTA 5 Map Mods
gta5mod.net
„MokslasPlius“ – mokslui skirtų svetainių portalas
www.mokslasplius.lt
Būk saugus
elektroninėje erdvėje

www.esaugumas.lt
LTV.LT – lietuviškų tinklalapių vitrina
www.ltv.lt/technologijos/
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
Mokslo festivalis „Erdvėlaivis žemė“
www.mokslofestivalis.eu
Reklama


Reklama