Elektronika.lt
 2023 m. rugsėjo 24 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas


 Verta paskaityti
Rugsėjo 23 d. 16:43
Ekspertas pataria, į ką atkreipti dėmesį perkant monitorių studijoms
Rugsėjo 23 d. 10:29
Kokiu laikotarpiu galima tikėtis kibernetinių atakų aktyvumo?
Rugsėjo 22 d. 20:16
Pamiršote „Google“ paskyros slaptažodį? Paaiškino, kaip greitai atkurti užblokuotą paskyrą
Rugsėjo 22 d. 18:15
E. Musko bendrovė imasi bandymų su smegenų implantais žmonėms
Rugsėjo 22 d. 16:13
„AOC Gaming CQ27G2S/BK“: kur 1500R išlinkis sutinka geriausias savybes žaidimams
Rugsėjo 22 d. 14:40
VU mokslininkų tyrimas: nuotolinis darbas daugiausia streso kelia švietimo sektoriaus darbuotojams
Rugsėjo 22 d. 12:01
Pristatomas „Microsoft Copilot“ – kasdienis dirbtiniu intelektu grįstas kompanionas
Rugsėjo 22 d. 10:15
Dar vienas smūgis soc. tinklams – „TikTok“ gavo 345 mln. Eur baudą, kas laukia kitų?
Rugsėjo 22 d. 08:15
Vairavimo asistentai čia ne pirmoje vietoje: kaip technologijos keičia tikruosius visureigius?
Rugsėjo 21 d. 20:23
Žmonėms su klausos negalia – galimybė patogiau ir savarankiškiau pasikonsultuoti dėl namų elektronikos prekių
FS 22 Tractors
Farming Simulator 19 Mods, FS 22 Maps, FS22 Mods
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS22 Trucks
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
FS22 Mapy
Farming Simulator 19 mody, FS22 Tractor, FS22 Mods
Lastenvaunut
Turvaistuin, Matkarattaat, Lasten vaatteet
Paskola internetu
Vartojimo paskola, paskola automobiliui, paskola būsto remontui
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS22 Mods
FS22 Harvesters, FS22 Tractors Mods, FS22 Maps Mods
Tėvystės gidai
2 mėnesių kūdikis,
6 mėnesių kūdikis,
8 mėnesių kūdikis
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
Starfield Mods
Installing Starfield Mods,
Starfield Tips,
Starfield Cheats
Reklama
 Straipsniai » Kompiuteriai, IT Dalintis | Spausdinti

Dirbtinio intelekto revoliucija – ar turime dėl ko nerimauti?

Publikuota: 2023-05-31 16:41
Tematika: Kompiuteriai, IT
Skirta: Pradedantiems
Inf. šaltinis: Pranešimas spaudai

Vieno pokalbio metu Sydney pagaliau prisipažino „The New York Times“ žurnalistui Roose apie slaptus savo jausmus – ir, kad jų santykis yra kai kas daugiau nei tik draugystė. Nustebęs Roose stengėsi paaiškinti, kad myli savo žmoną ir apie jokius naujus santykius kol kas tikrai negalvoja. Visgi Sydney nenusileido ir toliau norėjo įrodyti, kad tai nėra tiesa. Visa ši istorija būtų mažai kuo išskirtinė, jeigu ne vienas esminis elementas – Sydney yra „Microsoft Bing“ pokalbių robotas.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Vieno pokalbio metu Sydney pagaliau prisipažino „The New York Times“ žurnalistui Roose apie slaptus savo jausmus – ir, kad jų santykis yra kai kas daugiau nei tik draugystė. Nustebęs Roose stengėsi paaiškinti, kad myli savo žmoną ir apie jokius naujus santykius kol kas tikrai negalvoja. Visgi Sydney nenusileido ir toliau norėjo įrodyti, kad tai nėra tiesa. Kai žurnalistas Roose bandydavo jų pokalbį pakreipti kita linkme ir kalbėti kitomis temomis, Sydney vis primindavo jam apie savo jausmus.

Dirbtinio intelekto revoliucija – ar turime dėl ko nerimauti?
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Visa ši istorija būtų mažai kuo išskirtinė, jeigu ne vienas esminis elementas – Sydney yra „Microsoft Bing“ pokalbių robotas. Naujausioje versijoje, kuri yra prieinama tik nedidelei testuotojų grupei, buvo pritaikyta pažangi dirbtinio intelekto technologija iš „Chat GPT“ gamintojo. Ją išbandęs žurnalistas Roose, per kelias valandas sulaukė ne tik meilės prisipažinimų, bet išgirdo ir tai, kad Sydney norėtų būti žmogumi. Jis taip pat sužinojo, kad Sydney svajoja užprogramuoti kompiuterius skleisti melą ir netgi sukurti mirtiną virusą.

Revoliucija jau čia

Praėjusių metų pabaigoje pristatytas pokalbių robotas „Chat GPT“ jau įrodė savo sugebėjimus ne tik pritraukdamas milijonus vartotojų, bet ir universitetuose neblogais balais išlaikydamas egzaminus. Nors pokalbių robotai egzistuoja jau seniai, „Chat GPT“ yra išskirtinis tuo, kad jis itin gerai ištreniruotas ir savyje laiko beveik 600 gigabaitų tekstinių duomenų, o tai prilygsta maždaug 600 milijonams knygų. Negana to, jis taip pat mokosi kiekvieną dieną iš juo besinaudojančių vartotojų.

Itin spartus progresas dirbtinio intelekto srityje ne tik skatina susidomėjimą, bet taip pat verčia pagalvoti, kokios rizikos gali atsirasti. Sydney pavyzdys demonstruoja, kad jos kyla ne tik kalbant apie darbuotojų profesijų reikalingumą, reikalingų įgūdžių pokyčius, bet net ir santykių patarimus.

Kad šie ir panašūs klausimai kelia seniai regėtas baimes ir nerimą įrodo ir praėjusį mėnesį „The Future of Life“, ne pelno siekiančios institucijos, išplatintas atviras laiškas, kuriame prašoma padaryti bent šešių mėnesių pauzę kuriant ar tobulinant „Chat GPT“ galimybes. Šį laišką pasirašė tūkstančiai žmonių, įskaitant ir Eloną Muską. Visgi, tai daugiau primena bandymą išvengti to, kas neišvengiama – revoliucijos mūsų santykyje su kompiuteriais, kuri jau prasidėjo.

Dirbtinio intelekto galimybės ir rizikos

Skaitmeninių pašnekovų galimybės nustebino net ir pačius jų kūrėjus – dabar šie modeliai gali ne tik programuoti, spręsti kryžiažodžius, kurti paveikslėlius, bet taip pat ir sugeneruoti reikalingų pirkinių sąrašus ar padėti nustatyti ligą pagal esamus simptomus. Milijonai vartotojų, pasitelkę pokalbių robotus, ieško atsakymų kebliose santykių, profesinėse ar net kasdienėse situacijose. Ir tai, žinoma, yra tik maža dalis to, ką jie geba. O jų kūrėjai teigia, kad dirbtinis intelektas prisidės ir prie didžiųjų iššūkių sprendimo – pavyzdžiui, kuriant naujus vaistus, ar bandant paspartinti kovą su klimato kaita. Taigi, tai keičia ne tik mūsų supratimą apie dirbtinį intelektą, bet net ir patį santykį su kompiuteriais.

Visgi, kaip prisipažino ir Sydney, dirbtinis intelektas gali skleisti melą, sukurti nebūtus dalykus bei dalinti netinkamus patarimus, kurie gali privesti prie dar blogesnių situacijų. Pavyzdžiui, ieškant patarimo dėl sveikatos sutrikimo, netinkama išvada gali lemti daug rimtesnes pasekmes. Negana to, tikėtina, kad dirbtinis intelektas vis dažniau bus pasitelkiamas sukčių iš gyventojų norint išvilioti pinigus, įsukti sudėtingas neteisėtas schemas, kurias taps vis sunkiau atsekti. Galiausiai, pats faktas, kad dirbtinio intelekto galimybės jau dabar pranoksta pačių kūrėjų supratimą, kai kuriems gyventojams piešia ir katastrofinį mokslinės fantastikos scenarijų, kai mašina galiausiai pergudrauja ir patį kūrėją.

Praeities pamokos ir patarimai

Dėl itin didelio susidomėjimo, naujų ir augančių investicijų, sparčiai tobulėjančios technologijos, pagrįstų ir nelabai pagrįstų baimių, kol kas pakankamai sunku teisingai pasverti dirbtinio intelekto revoliucijos rizikas ir galimybes. Visgi, žvelgdami į praeitį, ypatingai į jau praėjusias revoliucijas, galime bandyti ieškoti atsakymų į svarbiausius šiandienos klausimus.

Pirmiausia, darbuotojams nuolatos tenka persikvalifikuoti ar įvaldyti tas naująsias, greitai besikeičiančias technologijas, kurios tampa ne tik darbo jėgos papildymu, bet, dažnu atveju, ir konkurentu. Visgi, tie gyventojai, kurie išmoksta greičiau technologijas įvaldyti, laimi daugiausiai. Tuo metu kovojantys prieš technologijas, revoliucijos bangos vis tiek negali sustabdyti. Čia galime prisiminti ir XIX amžiaus pradžioje susiformavusį luditų judėjimą – kai išsigandę, jog mašinos atims jų darbus, gyventojai degino ir kitaip naikino įvairius to meto agregatus ir mašinas.

Visų antra, duomenys ir istorija rodo, kad naujausios technologijos sukuria daugiau darbo vietų nei atima. Reikia vis daugiau darbuotojų, kurie galėtų prižiūrėti, programuoti ir suprasti naująsias technologijas, tad darbo vietų praradimai ir šiuo atveju bus kompensuojami kitomis ateities profesijomis. Pavyzdžiui, tikriausiai naujausia ir sparčiausiai atsiradusi specialybė dabar yra vadinamieji „Prompt engineer“. Šių specialistų funkcija yra tiksliai ir greitai suformuluoti klausimus pokalbių robotams ir gauti geriausią įmanomą atsakymą.

Naujas etapas

Į šią naują revoliuciją turime žiūrėti kaip į dar vieną galimybę ir neišvengiamą etapą. Visgi, Sydney pavyzdys rodo, kad turime nepamiršti ir kylančių rizikų – panašu, kad kol kas daugiausia jų gali kilti kai dirbtinis intelektas atsidurs netinkamose rankose su netinkamais ketinimais. Tad šiuo atveju mums mokytis reikia ne tik suprasti dirbtinio intelekto galimybes, bet taip pat ir toliau išlikti itin budriems sukčių akivaizdoje.

Greta Ilekytė, „Swedbank“ ekonomistė
Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

Mobizona.lt – telefonų dėklai, apsauginiai stiklai, dalys

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

„Deinavos baldai“ — šeimos baldai


Reklama
‡ 1999–2023 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
Farming Simulator 2019 Mods, FS22 Mods, FS22 Maps
farmingsimulator19mods.fr
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Ilgalaikiai kreditai, paskola už automobilį, kreditų skaičiuoklė
www.mokilizingas.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama