Elektronika.lt
 2023 m. rugsėjo 26 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas


 Verta paskaityti
Rugsėjo 25 d. 20:11
Jūsų įmonės vardu naudojasi sukčiai? Štai kada gali grėsti atsakomybė
Rugsėjo 25 d. 18:04
Trys priežastys, kodėl jau dabar verta užsisakyti 5G internetą
Rugsėjo 25 d. 16:31
Socialiniuose tinkluose daugėja nuotraukų vagysčių
Rugsėjo 25 d. 14:37
„Samsung“ pristatė naujos kartos atminties korteles: stebins sparta ir užtikrins duomenų saugumą
Rugsėjo 25 d. 12:17
Ko reikia, norint šildyti ir vėsinti patalpas kone nemokamai
Rugsėjo 25 d. 10:37
Pristatytas naujasis „Fiat 600 Hybrid“: itališko stiliaus „miestietis“
Rugsėjo 25 d. 08:12
Prancūzijoje sustabdyti „iPhone 12“ pardavimai – ką tai reiškia Lietuvai?
Rugsėjo 24 d. 16:31
Pamoka su universiteto dėstytoju – Vilniaus universiteto dėstytojai atvyksta pakeisti mokytoją vienai pamokai
Rugsėjo 24 d. 10:55
Dalinė meno kūrinio nuosavybė ir skaitmeninis kolekcionavimas: technologijų atnešami nauji vėjai meno rinkoje
Rugsėjo 23 d. 16:43
Ekspertas pataria, į ką atkreipti dėmesį perkant monitorių studijoms
FS 22 Tractors
Farming Simulator 19 Mods, FS 22 Maps, FS22 Mods
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS22 Trucks
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
FS22 Mapy
Farming Simulator 19 mody, FS22 Tractor, FS22 Mods
Lastenvaunut
Turvaistuin, Matkarattaat, Lasten vaatteet
Paskola internetu
Vartojimo paskola, paskola automobiliui, paskola būsto remontui
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS22 Mods
FS22 Harvesters, FS22 Tractors Mods, FS22 Maps Mods
Tėvystės gidai
2 mėnesių kūdikis,
6 mėnesių kūdikis,
8 mėnesių kūdikis
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
Starfield Mods
Installing Starfield Mods,
Starfield Tips,
Starfield Cheats
Reklama
 Straipsniai » Kompiuteriai, IT Dalintis | Spausdinti

Advokatas M. Civilka: Paruoštas apynasris programinės ir kitos skaitmeninės įrangos gamintojams ES

Publikuota: 2023-01-13 20:17
Tematika: Kompiuteriai, IT
Skirta: Profesionalams
Inf. šaltinis: Pranešimas spaudai

Dar praėjusių metų rudenį Europos Komisija paskelbė savo siūlymą dėl naujų Europos Sąjungos kibernetinio saugumo reikalavimų, kuriuos išdėstė pasiūlyme dėl Kibernetinio atsparumo akto. Įdomu tai, kad Lietuvoje dėl Kibernetinio atsparumo akto diskusijų negirdėti.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Dar praėjusių metų rudenį Europos Komisija paskelbė savo siūlymą dėl naujų Europos Sąjungos (ES) kibernetinio saugumo reikalavimų, kuriuos išdėstė pasiūlyme dėl Kibernetinio atsparumo akto (CRA). Įdomu tai, kad Lietuvoje dėl Kibernetinio atsparumo akto diskusijų negirdėti.

Advokatas M. Civilka: Paruoštas apynasris programinės ir kitos skaitmeninės įrangos gamintojams ES
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Kam to reikia?

Skirtingai nuo kitų produktų (pavyzdžiui, dulkių siurblys ar telefonas), kurie ES rinkoje gali atsidurti tik tada, jei atitinka tam tikrus suderinamumo ir saugumo standartus (CE), programinė įranga (naršyklės, operacinės sistemos, tvarkyklės, antivirusinės programos ir kita), jos kokybė bei saugumas buvo Laukinių Vakarų teritorijoje. Licencijų ir naudojimo sutartyse įprastai deklaruojama, kad įranga tiekiama tokia, kokia yra, be jokių saugumo, teisingumo ar tinkamumo garantijų, negarantuojama, kad ji veiks be klaidų, trikdžių ir pan. Garantiniai terminai programinės įrangos sutartyse – vis dar egzotika.

Kita dalis atsakymo – skaičiuose: vien per 2021 metus kibernetinių nusikaltimų kaštai pasaulyje sudarė apie 5,5 trilijonus dolerių. Ir visuose juose vienaip ar kitaip dalyvavo programinė įranga bei kiti skaitmeniniai produktai.

Akto adresatas – programinė įranga ir kiti skaitmeninai produktai

Akto reikalavimai nėra nauji, o kodifikuoja esamą praktiką kibernetinio saugumo temoje, kuri iš dalies atspindėta NIS2 direktyvoje, Kibernetinio saugumo akte, Dirbtinio intelekto akte (projekte) ir BDAR (Reglamentas (ES) Nr. 2016/679). Visgi, šie reikalavimai labiau skirti įmonių, verslų veiklai, o naujojo akto adresatas – skaitmeniniai produktai.

Remiantis Kibernetinio atsparumo aktu, į ES rinką bus leidžiama tiekti tik tokią programinę įrangą ir kitus produktus su skaitmeniniais elementais, kurie atitiks iškeltus kibernetinio saugumo reikalavimus, visi, kurie jų neatitiks, būti platinami ir naudojami ES negalės. Tiesa, tai nebus taikoma medicinos priemonėms, jų priedams, aukšto civilinės aviacijos saugos lygio produktams, variklinių transporto priemonių, jų priekabų ir joms skirtų sistemų, dalių bei techninių mazgų produktams, atvirojo kodo programinei įrangai, kuriamai ar tiekiamai nekomerciniais sumetimais.

Tarp svarbiausių Akto reikalavimų – programinė įranga turės atitikti dvejopo pobūdžio reikalavimus: (a) bazines saugių gaminių savybes (tokias kaip saugi standartinė konfigūracija, su galimybe atkurti produkto pradinę būseną, apsauga nuo neteisėtos prieigos atitinkamais kontrolės mechanizmais, įskaitant atpažinimo, tapatybės ar prieigos valdymo sistemas, prieiga prie minimalių duomenų ir panašiai); ir (b) pažeidžiamumų valdymo reikalavimai (gamintojo pareiga dokumentuoti ir atskleisti produkto pažeidžiamumus ir komponentus ir panašiai). Įgyvendinant pažeidžiamumo reikalavimus įrangos ir sistemų gamintojai įsipareigoja nedelsdami pašalinti ir ištaisyti visus galimus pažeidžiamumus, nuolat teikia atitinkamus saugumo naujinius. Gamintojai privalės šių reikalavimų laikytis viso ciklo metu – projektuodami, kurdami ir gamindami produktus. Importuotojai į ES rinką galės pateikti tik gaminius, kurie atitinka nurodytus esminius reikalavimus, o platintojai privalės užtikrinti, kad gaminiai būtų pažymėti atitinkamu šių reikalavimų įgyvendinimo ženklu.

Kaip įrodyti atitiktį saugumo reikalavimams?

Siekdami įrodyti atitiktį Akto reikalavimams, gamintojai privalės atlikti kibernetinio saugumo rizikos vertinimą, kurį vėliau bus būtina įtraukti į techninius dokumentus taip pat nurodant atvejus, kuriais tam tikri esminiai reikalavimai nebus taikomi.

Nors visiems gaminiams bus taikoma kibernetinio atsparumo atitikties savi-vertinimo procedūra, ypatingos svarbos gaminiams bus privalomas ir oficialus vertinimas, kuriame dalyvaus valstybių atrinkta centrinė ES įstaiga. Didžiausios svarbos produktų su skaitmeniniais elementais gamintojai privalės gauti Europos kibernetinio saugumo sertifikatą, kad įrodytų atitiktį akte nurodytiems esminiams reikalavimams. Nustačius, kad gamintojai negali laikytis numatytų Kibernetinio atsparumo akto reikalavimų, apie tai bus privalu informuoti priežiūros institucijas ir nutraukti vykdomą veiklą.

Taip pat programinės įrangos bei sistemų gamintojai privalės laikytis įvairių reikalavimų, susijusių su vartotojų informavimu, techninės dokumentacijos ir instrukcijų vartotojams rengimu, pažeidžiamumų atskleidimu ir jų valdymu, pavyzdžiui, turėti politiką ir procedūras, kurios padėtų užtikrinti pažeidžiamumų šalinimą, paskelbus saugumo atnaujinimą, bus privalu viešai paskelbti informaciją apie ištaisytus trūkumus, be to, bus svarbu turėti ir trūkumų atskleidimo politiką.

Dar viena svarbi, tačiau sunkiai įgyvendinama prievolė – per 24 val. priežiūros instituciją informuoti apie pastebėtus įrangos pažeidžiamumus.

Dar ne viskas

Maža to, Kibernetinio atsparumo akte yra numatyti ir kiti reikalavimai, kuriuos vykdyti turės ne tik įrangos ar sistemų gamintojai, platintojai, bet ir importuotojai. Pavyzdžiui, importuotojai, prieš pateikdami gaminį į ES rinką, privalės užtikrinti, kad gamintojas būtų atlikęs atitinkamas atitikties vertinimo procedūras, parengęs techninę dokumentaciją, importuojamas gaminys turėtų specialų kibernetinio atsparumo ženklinimą ir prie jo būtų pridėtos visos reikalingos instrukcijos. 

Už naujojo Kibernetinio atsparumo akto įgyvendinimą bus atsakingos nacionalinės rinkos priežiūros institucijos, kurias pasirinks ES valstybės. Kiekviena valstybė narė gali pasirinkti vieną ar kelias esamas arba naujas institucijas, kurios ir vykdytų šios rinkos priežiūrą.

Už akte numatytų reikalavimų neatitikimą bei pažeidimus yra numatytos itin reikšmingos sankcijos, t. y. administracinės baudos, priklausančios nuo įmonės metinės apyvartos.

Taigi, Kibernetinio atsparumo akte numatyti pagrindiniai ribojimai ir naujos taisyklės, prie kurių teks prisitaikyti įvairioms verslo grandinės dalims, – aiškios, tačiau ar dėl to yra nuogąstavimų ir kritikos Europos Komisijai bei pateiktam naujam teisės aktui?

Akivaizdu, kad taip. Nors Europos Komisija ir akcentuoja teisės akto įtaką mažėjančiam kibernetinio saugumo incidentų skaičiui, augančiam vartotojų ir verslo klientų pasitikėjimui bei skaitmeninių elementų produktų paklausos tiek ES, tiek už jos ribų didėjimui, skeptikai Kibernetinio atsparumo akto nuostatoms žeria daug kritikos.

Pirmiausia, didelė dalis skeptikų nuogąstauja, kad nauji reikalavimai gamintojams nebūtinai panaikins ar sumažins programinės įrangos klaidų tikimybę. Be to, nuogąstaujama, jog rizikos vertinimo, sertifikavimo, ženklinimo poreikis ir baudų grėsmė gali riboti atvirojo kodo plėtrą, taigi ir interneto plėtrą. Internetas iki šiol iš esmės vystėsi dėl atvirojo kodo programinės įrangos ir sistemų. Daugelis svarbių interneto elementų veikia naudojant nemokamą atvirojo kodo programinę įrangą, be kurios šiandien nebūtų interneto. Baiminamasi, kad atvirojo kodo programinės įrangos kūrėjai bandys vengti ES rinkos, netgi geografiškai apriboti prieigą prie atvirojo kodo vien todėl, jog nepakliūtų po naujojo akto mašinos mechanizmais.

Nors nuo Kibernetinio atsparumo akto pristatymo praėjusį rugsėjį iki dabar akto rengėjai iš reguliavimo apimties atvirtojo kodo įrangą lyg ir pašalino, bet nuogąstavimai, susiję su inovacijų ir pažangos stabdymu lieka, nes skaitmeninės nuosavybės bei programinės įrangos kūrėjams atitikties šio akto reikalavimams sąnaudos gali būti tiesiog per didelės.

Taigi, kaip jau minėta, ES sprendimai dėl kibernetinio saugumo stiprinimo yra reikalingi, tačiau ar Kibernetinio atsparumo akte nurodyti reikalavimai tikrai padės pasiekti užsibrėžtus tikslus ir visos suinteresuotos pusės jais bus patenkintos – reikia palaukti. Iki šių metų sausio 23 d. dėl Europos Komisijos pasiūlymo ES narės gali teikti savo pastabas ir pasiūlymus. Taigi, palaukime, kokie realūs sprendimai bus priimti ir ką atneš netolima ateitis.
Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

Mobizona.lt – telefonų dėklai, apsauginiai stiklai, dalys

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

„Deinavos baldai“ — šeimos baldai


Reklama
‡ 1999–2023 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
Farming Simulator 2019 Mods, FS22 Mods, FS22 Maps
farmingsimulator19mods.fr
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Ilgalaikiai kreditai, paskola už automobilį, kreditų skaičiuoklė
www.mokilizingas.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama