Elektronika.lt
 2019 m. rugpjūčio 20 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas


 Verta paskaityti
Rugpjūčio 19 d. 21:05
Kaip įvesti mokėjimo/kredito kortelės informaciją „iPhone“
Rugpjūčio 19 d. 20:08
Minint Pasaulinę fotografijos dieną: kaip ją pakeitė išmanieji?
Rugpjūčio 19 d. 16:24
Rekordinė „Sony“ sėkmė 2019-ųjų EISA apdovanojimuose ir pirmasis įvertinimas už fotografijos inovacijas
Rugpjūčio 19 d. 12:29
Nori atsisakyti SIM kortelių, tačiau tai atsilieptų keliaujantiems: jau dabar mato ne vieną spragą
Rugpjūčio 19 d. 08:22
Bet kokie garsiakalbiai gali būti paversti akustiniais ginklais
Rugpjūčio 18 d. 17:16
Po 15 metų mokslininkai galės gaminti neribotą kiekį švarios ir pigios energijos (1)
Rugpjūčio 18 d. 11:25
Kuriamas reaktorius, gaminsiantis elektrą Marso kolonizatoriams
Rugpjūčio 17 d. 20:08
Užsienio investuotojas tiria žmogaus elgsenos prognozavimo galimybes
Rugpjūčio 17 d. 17:09
Ne tik papuošalams – 7 būdai, kaip auksas yra naudojamas praktiškai
Rugpjūčio 17 d. 08:10
Kova su klimato kaita – ledkalnius gaminantys povandeniniai laivai
FS 19 Tractor mods
Farming Simulator 19 Mods, FS 19 Maps, How to install
ATS mods
ATS trailer mods, ATS truck mods, ATS map mods
FS 19 Tractors
Farming Simulator 19 Mods, FS 19 Maps, FS 19 Trucks
FS19 Maps, FS19 Trucks
Farming Simulator 2019 Mods, FS19 Tractors
Install MC Mods
Minecraft Dungeons Mods, Minecraft Dungeons Skins, Minecraft Dungeons Maps
FS19 Combines
Farming Simulator 19 Mods, FS19 Trucks, FS 19 Mods
How to Install Mods
Minecraft Dungeons Mod, Minecraft Dungeons Maps, Minecraft Dungeons Skins
Mobilieji telefonai
Mobilieji telefonai internetu, telefonų dėklai, telefonų priedai
Reklama
 Straipsniai » Įvykiai, visuomenė Dalintis | Spausdinti
www.eb.lt - Entertainment bank

Perspėja: universitetų jungimas kokybės nepagerins

Publikuota: 2019-01-17 19:27
Tematika: Įvykiai, visuomenė
Skirta: Pradedantiems
Autorius: Gabrielė Tervidytė
Inf. šaltinis: LRT RADIJO laida „Aktualijų studija“, LRT.lt

Jeigu universitetų sujungimas yra tik nekilnojamojo turto ir resursų padalijimas, tai kokybės proveržio gerinant universitetus nebus, LRT RADIJUI sako Vilniaus politikos analizės instituto direktorė Virginija Būdienė. Anot jos, iki šiol nėra aiški sujungiamų universitetų kultūra ir tikslai.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Jeigu universitetų sujungimas yra tik nekilnojamojo turto ir resursų padalijimas, tai kokybės proveržio gerinant universitetus nebus, LRT RADIJUI sako Vilniaus politikos analizės instituto direktorė Virginija Būdienė. Anot jos, iki šiol nėra aiški sujungiamų universitetų kultūra ir tikslai.

V. Būdienės teigimu, tikslas vien konsoliduoti resursus, tikintis, kad nuo to pagerės universitetų kokybė, yra nepateisinamas. Anot pašnekovės, universitetų jungimas yra labai sudėtingas procesas, kuriam yra būtini du komponentai: laikas ir papildomi resursai: „Išteklių konsolidavimas, kaip šūkis, ilgalaikėje perspektyvoje galbūt ir veiks, bet trumpalaikėje perspektyvoje reikės investicijų.“

Perspėja: universitetų jungimas kokybės nepagerins

Anot V. Būdienės, universitetai nebuvo ir nėra verčiami susijungti, spaudimą jaučia tik Lietuvos sporto universitetas (LSU), tačiau aiškios vizijos, pasak pašnekovės, universitetai nepateikia: „Nebuvo bandoma laužyti universitetams stuburų, kas yra gerai. LSU jaučia tam tikrą prievartą, kurios nereikėtų taikyti. Aukų nematyti, bet vis tiek yra neaiški universitetų kultūra, situacija ir tikslai ateityje. Jeigu susijungimas yra tik nekilnojamojo turto konsolidavimas, resursų persidalijimas, tai jokio kokybės proveržio nebus.“

V. Būdienės nuomone, tai, kad universitetams iškyla grėsmė išnykti, yra valstybės gėda: „Dėstytojų atlyginimai labai žemi, save gerbiančioje valstybėje taip neturėtų būti. Dėstytojų ir mokslininkų atlyginimai turėtų būti pakelti 60 proc. Taip jie taptų nors kiek normalesni, bet tikrai nebūtų tokie, kaip užsienio dėstytojų, nors stengiamės lygiuotis į užsienį. Reikia investuoti ne tik į dėstytojų algas, bet ir į galimybes stažuotis užsienyje, gauti kūrybines atostogas.“

Premjero patarėjos švietimo, mokslo ir kultūros klausimais Unės Kaunaitės teigimu, aukštųjų mokyklų reforma nėra tik tinklo klausimas. Reformos siekis yra aukštesnė universitetų kokybė, kurią apima geresnės studijos, finansavimo klausimai ir administravimas.

„Tinklo pertvarka yra būtent didesnis resursų sutelkimas, nes procesai, kurie vyksta valstybėje daugiau nei dešimtmetį, yra žmonių mažėjimas, emigracija, o struktūrų turime tiek pat. Tai reiškia kur kas didesnį mokslininkų pasiskirstymą, mažesnį studentų skaičių, žemesnius atlyginimus. Tikimės, kad tinklo pertvarka padės sutelkti turimus resursus ir reikš didesnius finansus kiekvienam universitetui“, – akcentuoja U. Kaunaitė.

Vilniaus universiteto (VU) rektoriaus, profesoriaus Artūro Žukausko nuomone, ši reforma reikalinga, nes Lietuvos aukštojo mokslo sistema yra įstrigusi žemos kokybės sferoje. Jo nuomone, pertvarka atvers naujas galimybes universitetų kokybei didinti.

„Mes žiūrime į Šiaulių universiteto (ŠU) prijungimą, kaip į naujas galimybes tiek vienam, tiek kitam universitetui. VU nuo šiol imasi mokytojų rengimo, jam reikalingas pastiprinimas iš tų įstaigų, kurios turi patirtį mokytojų rengime. Kaip žinoma, ŠU turi stiprią mokytojų rengimo tradiciją. ŠU gaus galimybę persiformuoti kaip regioninis VU padalinys, visai kitu formatu, kur yra rengiami būtent mokytojai, reikalingi regiono verslui, ir paliekami tik tie mokslininkai, kurie turi tam tikras stiprybes“, – sako A. Žukauskas.

Jo aiškinimu, dalis ŠU bendruomenės priešinosi susijungimui su VU, bet didžioji dauguma sutiko su pasiūlymu, kurį suformulavo VU. Kaip teigia pašnekovas, VU bendruomenei taip pat kilo abejonių dėl šių aukštojo mokslo įstaigų jungimosi.

„Valstybėje sparčiai mažėja gyventojų, traukiasi visi sektoriai, tarp jų ir universitetinis, todėl dabar yra geriausias laikas, kai galima tos mažėjančios kiekybės sąskaita nukreipti išteklius į kokybės didinimą. Kas nepasinaudos šia galimybe, gali tapti ir šios reformos pralaimėtojais“, – įspėja A. Žukauskas.

Paklaustas, kaip vertina Mykolo Romerio universiteto (MRU) ir Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) susijungimą, VGTU rektorius prof. Alfonsas Daniūnas teigia, kad tai išeis tik į gerą. Pasak pašnekovo, reforma pagerins studijų kokybę ir paskatins naujas mokslines kryptis.

„Mes turime žiūrėti, kokių specialistų mums reikės ateityje ir tai labai stipriai susiję su universitetų jungimu. Reikia rengti specialistus, prisitaikiusius prie tokios rinkos, kurioje galėtų dažnai keisti darbą. Kalbant apie VGTU ir MRU jungimą, dabar technologijos ateina į visas sritis [...]. Pasižiūrėjus į jaunus technologijų universitetus, matyti, kad tų universitetų struktūrą sudaro ne tik technologiniai mokslai, bet ir socialiniai, ir humanitariniai mokslai, ir teisė“, – akcentuoja A. Daniūnas

Kaip teigia A. Daniūnas, iki vasario mėnesio bus parengti dokumentai, pagal kuriuos bus vykdomas universitetų jungimas. Vis dar planuojama, kokie šie universitetai bus, tačiau jau dabar yra žinoma, kad sritys, kurios dubliuosis, susilies, o tai, kas yra unikalu kiekviename universitete, bus išlaikoma.

Pasak A. Daniūno, visiems atrodo, kad Vilniuje yra kuriami du panašūs universitetai. Tačiau kiekvienas universitetas turės savo misiją: „VU yra klasikinis, o kitas [VGTU ir MRU] universitetas bus labiau orientuotas į technologijas, jų taikymą. Daryti du vienodus universitetus tame pačiame mieste nebūtų tikslo.“

Paklaustas, kodėl Lietuvos edukologijos universitetas (LEU) nebuvo prijungtas prie VU, prof. A. Žukauskas mano, kad LEU bendruomenė, matyt, nematė naujų galimybių, kurios atsirastų susijungus su VU, o įžiūrėjo naujas galimybes jungiantis su Vytauto Didžiojo universitetu (VDU).

„LEU buvo išsisėmęs turiniu, universiteto vadovybė buvo silpna ir jie nusprendė prisijungti prie VDU. Aš nesakyčiau, kad kažkas žlugo, gyvenimas eina į priekį, jeigu kur nors yra stringama ir nebejudama pirmyn, reikia ieškoti, kaip tai pakeisti“, – sako A. Žukauskas

V. Būdienė taip pat mano, kad LEU krizė brendo senokai: demografiniai pokyčiai, universiteto vadovybė nesiėmė esminių priemonių keičiant administravimą, dėl ko šio universiteto nebeliko. „LEU, galima sakyti, buvo pasidalintas tarp VU ir VDU, juk dalis LEU dėstytojų perėjo dirbti į VU“, – pabrėžia V. Būdienė.

Paklaustas apie universitetų jungimo lėšas, prof. A. Žukauskas teigia, kad jos yra kur kas mažesnės, nei skelbiama spaudoje – 123 mln. eurų: „VU gaus vos kelis milijonus tiems jungimosi procesams. Didžioji dalis visos šios sumos buvo panaudota tam, kad VU būtų paskatintas jungtis [...]. Gal ši suma viešai padidinta dėl valdžios komunikacijos, bet iš tiesų šios lėšos daug mažesnės. Tačiau net ir nesijungdami tuos pinigus būtume gavę.“

V. Būdienės aiškinimu, pinigai, skirti universitetų jungimui, nebus skirti vien šiai reformai: „Čia pasirodo visas „grožis“, kas daroma su aukštuoju mokslu. Šie pinigai bus padalinti seniau sukurtiems planams įgyvendinti, pavyzdžiui, infrastruktūros atnaujinimui. Tai yra daroma prisidengiant universitetų jungimo reforma.“

Plačiau – radijo laidos „LRT aktualijų studija“ įraše.


LRTDraudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

TMS ELECTRONICS
TMS ELECTRONICS

www.rslietuva.com – nemokamas elektronikos komponentų pristatymas

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Technologijos.lt

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

CRM sistema – „Hanna CRM“

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

MRO Supply


Reklama
‡ 1999–2019 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Farming Simulator 2017 Mods, FS 17 Mods
ls2017.com
„TV programa“ – tiksli
televizijos programa

www.tvprograma.lt
Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras
www.lmnsc.lt
Lietuvių kalba informacinėse technologijose
www.likit.lt
Svarstyklės – čia, matuokliai, laboratorinė įranga
www.moris.lt
Farming Simulator 2019 Mods, LS19 Mods, FS19 Mods
fs19.net
Ets2 mods, ats mods, fs19 mods
allmods.net
Farming Simulator 2019 Mods, FS19 Tractors, FS19 Maps
farmingsimulator19mods.fr
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
LTV.LT – geriausių lietuviškų tinklalapių katalogas
www.ltv.lt/technologijos/
FS 2019 Mods, FS 2017 Mods, FS 2015 Mods
www.farming2015mods.com
Mokslo populiarinimo projektas „Mokslas verslui ir visuomenei“
www.mokslasplius.lt
Reklama


Reklama