Elektronika.lt
 2022 m. gruodžio 8 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas


 Verta paskaityti
Gruodžio 7 d. 20:22
6 naudingi patarimai, kaip išsirinkti rankšluosčių džiovintuvą
Gruodžio 7 d. 18:22
Protingos nežemiškos gyvybės požymių medžioklė ką tik gavo didžiulį postūmį
Gruodžio 7 d. 16:32
Ekspertai patarė, į ką atkreipti dėmesį renkantis monitorių
Gruodžio 7 d. 14:36
Metavisata: už, prieš ir kodėl ši virtuali realybė turėtų rūpėti?
Gruodžio 7 d. 12:27
Naujas puslapis „Toyota“ hibridinių automobilių istorijoje: „Prius Plug-in Hybrid“
Gruodžio 7 d. 10:17
KTU mokslininkas apie 3D spausdintuvu atspausdintus namus – kada juos pamatysime Lietuvoje?
Gruodžio 7 d. 08:22
Navigacijos sistemos automobiliuose: atgyveno ar tebėra reikalingos?
Gruodžio 6 d. 20:23
IT testuotojai savo darbus automatizuoja, bet prarasti amato nebijo
Gruodžio 6 d. 17:25
„Mercedes-Benz“ turi itin ambicingą tikslą: iki 2050 metų nori pasiekti tai, ko dar nesugebėjo niekas kitas
Gruodžio 6 d. 14:10
Kvantiniame kompiuteryje sukurta „kirmgrauža“ teleportavo informaciją, kaip ir buvo numatyta
FS19 Mods
FS19 Courseplay, FS19 Maps, FS19 Seasons
FS 22 Tractors
Farming Simulator 19 Mods, FS 22 Maps, FS22 Mods
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS22 Trucks
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
FS22 Mapy
Farming Simulator 19 mody, FS22 Tractor, FS22 Mods
Sims 4 Mods
Sims 4 cheats, Sims 4 money cheat, Sims 4 careers
Lastenvaunut
Turvaistuin, Matkarattaat, Lasten vaatteet
Paskola internetu
Vartojimo paskola, paskola automobiliui, paskola būsto remontui
FS22 Map mods
Farming simulator 22 mods, FS22 Harvesters, FS22 Seasons
FS22 Mods
FS22 Harvesters, FS22 Tractors Mods, FS22 Maps Mods
Tėvystės gidai
2 mėnesių kūdikis,
6 mėnesių kūdikis,
8 mėnesių kūdikis
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
Reklama
 Straipsniai » Elektronika, technika Dalintis | Spausdinti

Ekspertai atsakė, ar vėjo jėgainės gali „užpūsti“ dideles elektros kainas

Publikuota: 2022-11-23 18:29
Tematika: Elektronika, technika
Skirta: Mėgėjams
Inf. šaltinis: Pranešimas spaudai

Stebint elektros energijos kainų kadrilį „Nord Pool“ biržoje, daug vilčių dedama į atsinaujinančią energetiką: įsismarkavus vėjams Skandinavijos šalyse, iškart pastebimas teigiamas efektas elektros kainai biržoje. Kad Lietuva pati apsirūpintų pigesne elektros energija, reikia ne tik daugiau ir galingesnių vėjo elektrinių parkų, bet ir jiems tinkamų sąlygų.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Stebint elektros energijos kainų kadrilį „Nord Pool“ biržoje, daug vilčių dedama į atsinaujinančią energetiką: įsismarkavus vėjams Skandinavijos šalyse, iškart pastebimas teigiamas efektas elektros kainai biržoje – kuo daugiau pagaminama energijos iš atsinaujinančių šaltinių, tuo labiau krenta elektros kaina. Kad Lietuva pati apsirūpintų pigesne elektros energija, reikia ne tik daugiau ir galingesnių vėjo elektrinių parkų, bet ir jiems tinkamų sąlygų.

Ekspertai atsakė, ar vėjo jėgainės gali „užpūsti“ dideles elektros kainas

Pasak nepriklausomo energijos tiekėjo „Enefit“ generalinio direktoriaus Vytenio Koryznos, didindami Lietuvos vėjo energetikos apimtis, formuotume palankesnę elektros energijos kainą.

„Šiuo metu iškastiniu kuru, tokiu kaip dujomis, anglimi ar dujų skalūnais, varomų elektrinių gaminamos elektros energijos kaina siekia beveik 200 eurų už megavatvalandę (MWh), tuo tarpu vėjo jėgainių generuojama elektra yra keletą kartų pigesnė. Turint itin didelę vėjo energijos generaciją, elektros kaina gali siekti apie 50 eurų už MWh, o nakties metu, kai yra minimalus elektros vartojimas, netgi priartėti prie 0. Kuo daugiau turime vėjo energijos, tuo stipriau mažėja elektros kaina“, – komentuoja V. Koryzna.

Vis dėlto nuo vėjo energetikos pajėgumų priklausanti elektros kaina biržoje tampa jautri ir pačiam vėjui – vėjo jėgainėms pagaminant mažiau elektros dėl vėjo stokos, iškart grįžtama prie tradicinių iškastinio kuro jėgainių, todėl elektros kaina vėl pradeda kilti.

„Susidaro paradoksali situacija – kuo daugiau turime vėjo energetikos, tuo labiau didėja žirklės tarp maksimalios ir minimalios elektros kainų. Dėl šios priežasties vėjo energetika negali būti vieninteliu elektros kainos mažinimo garantu“, – sako V. Koryzna.

Būtina energijos perteklių akumuliuoti

Stabilesnę elektros kainą biržoje užtikrinti galėtų balansavimo ir akumuliavimo pajėgumai, kuriuos būtina vystyti lygiagrečiai su bendra vėjo energetikos plėtra šalyje, įsitikinę atsinaujinančios energetikos ekspertai.

„Turėdami tinkamus balansavimo ir akumuliavimo mechanizmus, galėtume 100 proc. apsirūpinti vien tik atsinaujinančia energetika – šių sprendimų pagalba pasigamintą elektros perteklių galėtume naudoti tuo metu, kai atsinaujinančios energetikos pajėgumai yra per maži patenkinti šalies poreikį. Tokiu būdu elektros biržoje turėtume kur kas stabilesnę elektros kainą“, – tvirtina atsinaujinančios energetikos bendrovės „Enefit Green“ Lietuvoje konsultanto pareigas šiuo metu einantis Linas Sabaliauskas.

Pasak jo, šiuo metu Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorė „Litgrid“ testuoja ir diegia pirmuosius elektros energijos kaupiklius. Tikimasi, kad vėliau prie akumuliavimo pajėgumų galės prisidėti ir komerciniai subjektai – privataus kapitalo lėšomis būtų galima užtikrinti spartesnes investicijas į kaupiklių plėtrą šalyje.

„Verslas yra pasiruošęs investuoti į atsinaujinančios energetikos plėtrą. Jei skaičiuotume, kiek šiuo metu „Litgrid“ turi prašymų plėtoti atsinaujinančios energetikos projektus, jų vertė siektų 4 mlrd. eurų, o jau leidimus gavusių projektų – 1,5 mlrd. eurų. Vystytojai labiausiai laukia žadamų palengvinimų ir procesų pagreitinimo, nes šiuo metu vien projektinė vėjo elektrinių parko vystymo stadija užtrunka 2-3 metus“, – sako V. Koryzna.

Lietuva gali pralenkti ES vidurkį

Šiuo metu Lietuvoje veikiančių vėjo elektrinių parkų instaliuota galia siekia apie 790 megavatų (MW). Lietuvos vėjo elektrinių asociacijos (LVEA) duomenimis, bendra visų šalyje vystomų vėjo elektrinių parkų bendroji galia sudaro daugiau nei 2,7 gigavato (GW) – tikimasi, kad bent trečdalis jų iki 2024-ųjų pradės gaminti elektrą.

„Jei vėjo elektrinių parkų vystytojams pavyks realizuoti visus savo planus, šie pajėgumai galėtų Lietuvai generuoti apie 9 teravatvalandes (TWh) elektros energijos per metus – tai leistų patenkinti apie 60 proc. šalyje suvartojamos elektros kiekio. Be to, turėtume geresnę elektros kainą. Pavyzdžiui, spalį fiksuotas ženklus elektros kainos mažėjimas ir viena to priežasčių - didesnė elektros iš vėjo generacija“, – teigia LVEA laikinasis direktorius Edgaras Maladauskas.

Pasak jo, itin reikšmingo proveržio vėjo energetikoje tikimasi iš šiuo metu dar tik vystomų vėjo elektrinių parkų: 500 MW galios „European Energy“ parkų Rokiškio, Anykščių ir Raseinių r., 400 MW galios parko „Windfarm Akmenė One“ Akmenės r., 300 MW galios „LT energija“ parko Pagėgių r. ir 300 MW galios parko „E wind“ Kelmės r.

„Lietuvai reikia bent 50 parkų, kurių bendra galia siektų 3450 MW, kad padengtų šalies elektros poreikį mažai vėjuotą dieną. Turėdami didesnius vėjo energetikos pajėgumus, galėtume tenkinti ne tik vidinius poreikius, bet ir prisidėti prie elektros kainos mažinimo tiek Lietuvoje, tiek kaimyninėse šalyse. Kaip šiuo metu Lietuva perka iš Latvijos hidroelektrinių pagaminamą energiją, taip ir mes galėtume siūlyti vėjo elektros energiją Latvijai“, – sako E. Maladauskas.

Praėjusiais metais šalyje vėjo energetika generavo tik 10 proc. šalies elektros poreikio ir nedaug atsiliko nuo Europos Sąjungos (ES) vidurkio, kuris sudarė 14 proc.

„Labai tikėtina, kad 2023 m. gerokai pralenksime ES vidurkį, nes šiuo metu vien „Enefit Green“ statomų vėjo elektrinių parkų galingumas jau viršija šalyje veikiančių parkų galią – kitų metų pabaigoje, vėliausiai 2024 m. pradžioje, šalyje pradės veikti dar 600 MW galios parkų. Judant tokiu tempu jau kitais metais vėjo energetika gali generuoti 20 proc. šalies poreikio“, – teigia L. Sabaliauskas.

Pašnekovai sutaria, kad plėtojant vėjo energetiką Lietuvoje būtinas ir visų suinteresuotų šalių noras siekti bendro strateginio tikslo – šalies energetinės nepriklausomybės.

„Kad stiprintume atsinaujinančios energetikos padėtį šalyje, reikia ne tik galingų vėjo elektrinių parkų bei privačių investicijų – būtinas ir valstybinių institucijų bei „Litgrid“ indėlis, didinant tinklo pralaidumą ir lengvinant leidimų išdavimą naujiems vėjo parkams. Kitu atveju, turėsime dideles vystytojų ambicijas ir visiškai joms neproporcingas galimybes“, – sako E. Maladauskas.
Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

TMS ELECTRONICS
TMS ELECTRONICS

Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

Mobizona.lt – telefonų dėklai, apsauginiai stiklai, dalys

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

„Deinavos baldai“ — šeimos baldai


Reklama
‡ 1999–2022 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
Farming Simulator 2019 Mods, FS22 Mods, FS22 Maps
farmingsimulator19mods.fr
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Ilgalaikiai kreditai, paskola už automobilį, kreditų skaičiuoklė
www.mokilizingas.lt
LTV.LT – lietuviškų tinklalapių vitrina
www.ltv.lt/technologijos/
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama