Elektronika.lt
 2024 m. balandžio 23 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Balandžio 23 d. 08:41
Europos Komisija: KTU – pirmasis universitetas Lietuvoje pagal pritrauktas lėšas
Balandžio 22 d. 20:22
„Sony“ pristato naują „BRAVIA“ namų kino teatro garso produktus
Balandžio 22 d. 17:29
DI tendencijos: ko verta nepraleisti pro akis, kad spėtumėte įšokti į įsibėgėjusį technologijų traukinį
Balandžio 22 d. 14:28
Užderėjo pavasarinis „Facebooko“ problemų derlius – kaip jas spręsti?
Balandžio 22 d. 11:17
Lietuviai teise reikalauti ištrinti asmeninius duomenis naudojasi bene rečiausiai Europoje
Balandžio 22 d. 08:27
„Sony“ pristato naujuosius ryškiausius bei geriausiai skambančius „BRAVIA“ televizorius
Balandžio 21 d. 20:20
Tarptautinėje kvantinių technologijų srityje – svarbus lietuvių laimėjimas
Balandžio 21 d. 17:36
„Mazda“ pristatė naująjį flagmaną CX-80
Balandžio 21 d. 14:13
Kolegijų vertinimas: kriterijai tie patys – rezultatai skirtingi
Balandžio 21 d. 11:19
Ekspertas patarė kaip saugiai transportuoti televizorių, skalbimo mašiną ar šaldytuvą
FS 22 Tractors
Farming Simulator 19 Mods, FS 22 Maps, FS22 Mods
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS22 Trucks
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
Paskola internetu
Vartojimo paskola, paskola automobiliui, paskola būsto remontui
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS22 Mods
FS22 Harvesters, FS22 Tractors Mods, FS22 Maps Mods
FS22 Mods
FS22 Maps,
FS22 Harvesters,
FS22 Tractors
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
Sims 4 Mods
Sims 4 CC Clothes,
Sims 4 Hair CC,
Sims 4 Skill Cheat
Optic sight
Binoculars for hunting elk,
Best compact binoculars,
Riflescope hunting
Reklama
 Straipsniai » Elektronika, technika Dalintis | Spausdinti

Ar ateityje mus operuos ne chirurgai, o robotai?

Publikuota: 2016-11-29 18:14
Tematika: Elektronika, technika
Skirta: Pradedantiems
Inf. šaltinis: LRT.lt

Ar gali būti, kad operacijas ateityje atliks ne žmogiškosios rankos? Portalo independent.co.uk mokslo naujienų rubrikoje bendrosios praktikos gydytojas, knygos „10 paprastų žingsnių, padėsiančių išardyti nacionalinę sveikatos priežiūros sistemą“ (angl. How to dismantle the NHS in 10 easy steps) autorius Youssefas El-Gingihy tikina, kad robotai pas mus jau ateina, tik dar turės palaukti savo eilės.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Ar ateityje mus operuos ne chirurgai, o robotai? Ar gali būti, kad operacijas ateityje atliks ne žmogiškosios rankos? Portalo independent.co.uk mokslo naujienų rubrikoje bendrosios praktikos gydytojas, knygos „10 paprastų žingsnių, padėsiančių išardyti nacionalinę sveikatos priežiūros sistemą“ (angl. How to dismantle the NHS in 10 easy steps) autorius Youssefas El-Gingihy tikina, kad robotai pas mus jau ateina, tik dar turės palaukti savo eilės.

Autorius teigia niekada nepamiršiantis pirmojo įspūdžio, kurį jam teko patirti medicinos mokykloje, stebint roboto atliekamą darbą. Tuo metu vyras atlikinėjo praktiką Londono (Jungtinė Karalystė) „Guy`s and St Thomas“ ligoninės urologijos skyriuje. Jis pasakoja priblokštas stebėjo robotizuotą prostatektomijos – prostatos adenomos šalinimo chirurginiu būdu – procedūrą. Robotizuotos operacijos šioje ligoninėje – ne naujiena. Ji viena pirmųjų pritaikė robotus transplantologijos srityje.

Filmuose robotai užvaldo, tikrovėje – padeda

Vaistinėje „įdarbintas“ robotas – atsakingas už vaistų išdavimą. Ekrane galima stebėti, su kokiu neįtikėtinu kruopštumu robotas surinkinėja reikiamų vaistų dėžutes. Pasak Youssefo, jau esame pratę prie robotizuotų technologijų įvairiausiose srityse nuo automobilių ir gamybos pramonės iki medicinos mokslo. Robotizuotos technologijos šiuo metu plėtojamos daugelyje sveikatos ir socialinės priežiūros sričių.

Tarp palyginti plačiai naudojamų robotų – endoskopijos prietaisai, skirti sunkiai pasiekiamų kūno dalių tyrimui, ir rankų egzoskeletai, palengvinantys insulto ištiktų žmonių dalią. Slaugytojų vaidmenį atliekančių animatroninių robotų užduotis – prižiūrėti pacientus namuose, idant būtų galima užtikrinti, kad jie reguliariai vartotų vaistus ir patirtų kuo mažiau nepatogumų. Holivudo filmuose, pavyzdžiui, „Aš – robotas“ (angl. I, Robot), dažnai vaizduojami viską užvaldantys robotai. Visiškai automatizavus darbo procesą, nepavyktų išvengti esminių pokyčių darbo rinkoje.

Savaeigiai automobiliai – taip pat robotai. „Tesla“ jau senokai atlieka bandymus su tokiomis transporto priemonėmis. Tačiau Y. El-Gingihy kelia klausimą, ar robotai galėtų užimti aukštos kvalifikacijos specialistų darbo vietas.

Ar tikėtina, kad netrukus jūsų chirurgą pakeis robotas?

Jungtinėse Amerikos Valstijose chirurginėms operacijoms atlikti sukurtam robotui „Da Vinci“ licencija suteikta 2000 m. Kaip rašoma portale intuitivesurgical.com, savo kūrinį Leonardo Da Vinci garbei bendrovė pavadino siekdama įprasminti garsiojo išradėjo pastangas žmogaus anatomijos srityje. Būtent jis apie 1495 m. sukūrė pirmąjį žmogaus pavidalo robotą, vadinamąjį „Leonardo robotą“.

„Da Vinci“ technologijos kuriamos remiantis ilgalaikėmis mokslinių inovacijų tradicijomis, kurių plėtotę visų pirma paskatino karybos srities reikmės. Tarp jų, pavyzdžiui, internetas ir GPS. Šiandien joks išmanusis telefonas neįsivaizduojamas be šių kadaise tik karybos ir kosmoso sektoriams skirtų aukštųjų technologijų sprendimų.

„Da Vinci“ chirurginės sistemos kūrėja – Jungtinių Amerikos Valstijų pažangiųjų gynybos tyrimų projektų agentūra (DARPA). Pirminė šio projekto idėja buvo sudaryti sąlygas operacijas atlikti karo zonoje, tačiau kartu užtikrinti, kad operacijas atliekantys medikai būtų saugūs. „Da Vinci“ sistema pritaikyta padėti atlikti laparoskopines ir endoskopines operacijas. „Da Vinci“ robotas turi keturias vadinamąsias „rankas“, kurių veiksmai yra absoliučiai tikslūs ir kurios, priešingai negu žmogaus, nedreba ir nevirpa. Jau vien tai reiškia, kad toks robotas gali pratęsti darbingą chirurgo amžių, nes, kad ir koks geras būtų chirurgas, bėgant metams jo rankų judesių tikslumas mąžta.

„Da Vinci“ aplinkoje darbas vyksta taip: chirurgas valdo robotą, sėdėdamas prie pulto ir žvelgdamas į trimatį vaizdą (3D) perteikiantį ekraną. Robotizuotos operacijos gali būti atliekamos ir nuotoliniu būdu. 2001 m. atlikta pirmoji transatlantinė operacija. Ją prancūzų chirurgų komanda, būdama Niujorke (JAV), atliko pacientui Strasbūre (Prancūzija). Operacija pavadinta „Operacija Lindbergh“ (angl. Operation Lindbergh), siekiant pagerbti Charlesą Lindberghą, kuris pirmasis perskrido Atlantą vienviečiu orlaiviu. Šio pasiekimo nauda neabejotina.

Yra dvi pusės

„Da Vinci“ roboto atliktos operacijos nuo įprastų skiriasi tuo, kad po jų mažesnė pooperacinių komplikacijų tikimybė ir pacientas mažiau nukraujuoja, taigi sumažėja poreikis perpilti kraują. Roboto atliekami pjūviai yra gerokai mažesni, todėl pacientui mažiau skauda ir nereikia užsibūti ligoninėje. Prostatektomija – viena iš procedūrų, kurią „Da Vinci“ robotas atlieka aukščiausiu lygiu. Dažniausiai pasitaikanti šios procedūros komplikacija – vietinių nervų pažeidimai, dėl kurių gali išsivystyti šlapimo nelaikymas ir impotencija. Kadangi robotizuotos operacijos atliekamos itin tiksliai, komplikacijų tikimybė turėtų būti mažesnė. Tačiau yra ir kita pusė.

Kai dirba robotas, operacija trunka ilgiau. Jos kaina – gerokai didesnė nei įprastos. „Intuitive Surgical“ yra vienintelė šį robotą gaminanti bendrovė, vadinasi, konkurencijos, kuri padėtų sumažinti įkainius, kol kas nėra. Brangiai atsieina ir tos roboto dalys, kurias reikia reguliariai keisti. Žinoma, atsižvelgiant į tai, kad po roboto atliktos operacijos ligoninėje pacientui tenka gulėti trumpiau, finansinis poveikis kiek sušvelnėja.

„Da Vinci“ sistema nėra autonominė. Kad įgustų, chirurgai turi atlikti maždaug 200 operacijų. Pažymėtina ir tai, kad nėra pakankamai duomenų, kurie leistų kokybiškai palyginti roboto atliekamas operacijas su įprastomis. Trumpai tariant, kol kas atlikta per mažai bandymų. Skeptikų taip pat netrūksta.

Kritikai sutinka, kad po robotizuotos laparoskopinės operacijos pacientas ligoninėje lieka trumpiau, tačiau pabrėžia, kad įrodymų, kuriais būtų galima patvirtinti kokybinį robotizuotos operacijos pranašumą, trūksta. 2010 m. leidinyje „New England Journal of Medicine“ buvo paskelbta, kad robotizuotų laparoskopinių operacijų kaina yra įžūliai užkelta be jokio pagrindo – esą duomenų apie tai, kad jų rezultatai pranoktų įprastai atliekamų operacijų rezultatus, nėra. Vis dėlto, pasak Y. El-Gingihy, po pokalbių su kolegomis, dirbančiais robotizuotos chirurgijos srityje, jam tapo visiškai aišku, kad jų žavėjimasis robotika – beribis.

Vis dėlto, jie neatmeta kritikos ir nurodo, kad robotizuota chirurgija galėtų būti taikoma specifinėms ir itin sudėtingoms operacijoms, kur jos nauda būtų akivaizdi, o ne rutininėms, kasdienėms procedūroms. Beveik neabejojama, kad robotizuota chirurgija sparčiai tobulės, panašiai kaip neseniai ištobulėjo kompiuteriai.

Dabartinis „Da Vinci“ modelis yra gremėzdiškas ir užima daug vietos. Tačiau, kaip rodo patirtis, technologijų pajėgumui didėjant, prietaisų dydis vis dėlto mažėja. Tikėtina, kad ateityje, atlikdami operacijas, chirurgai galės naudotis miniatiūriniais robotizuotais ir išmaniaisiais įtaisais, padėsiančiais užtikrinti geresnę darbo kokybę. Kad ir kaip ten būtų, tikrovė visiškai nepanaši į popkultūros „memus“, kuriuose vaizduojamas robotų užvaldomas pasaulis. Mokslinę fantastiką primenanti rytojaus vizija kol kas pildosi tik filmuose.


LRT



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

„Deinavos baldai“ — šeimos baldai


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
Farming Simulator 2019 Mods, FS22 Mods, FS22 Maps
farmingsimulator19mods.fr
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama