Elektronika.lt
 2019 m. lapkričio 14 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas


 Verta paskaityti
Lapkričio 14 d. 19:22
„Lexus“ pristatė ateities elektrifikacijos viziją su naujausiu koncepciniu elektrifikuotu „LF-30“ automobiliu
Lapkričio 14 d. 17:26
„Fitbit“ pristato naująjį širdies ritmo sekimą „Versa 2“ laikrodžiuose
Lapkričio 14 d. 16:08
KTU kuriama virtuali realybė nukels į viduramžius
Lapkričio 14 d. 14:26
6 paprasti žingsniai kaip išvengti kenksmingų programėlių išmaniajame telefone
Lapkričio 14 d. 12:19
Šviečiantis Vilnius: 5 įdomiausi faktai apie sostinės apšvietimą
Lapkričio 14 d. 11:14
Pagrindinę Lietuvos geležinkelių magistralę elektrifikuos ispanų „Elecnor“ su partneriais
Lapkričio 14 d. 08:29
Geriausi 2019 metų telefonų flagmanai: kas jiems būdinga?
Lapkričio 13 d. 20:05
Ar elektroninė prekyba pakeis fizines parduotuves?
Lapkričio 13 d. 19:12
Ar dirbtinis intelektas keičia meno rinką?
Lapkričio 13 d. 16:20
Rozetėse palikti elektros prietaisai namus gali paversti pelenais (1)
FS19 Mods
FS19 Map mods, FS19 Courseplay, FS19 GPS mod
SnowRunner Mods
SnowRunner maps, SnowRunner trucks, How to install mods
FS 19 Tractors
Farming Simulator 19 Mods, FS 19 Maps, FS 19 Trucks
FS19 Maps, FS19 Trucks
Farming Simulator 2019 Mods, FS19 Tractors
Install MC Mods
Minecraft Dungeons Mods, Minecraft Dungeons Skins, Minecraft Dungeons Maps
FS19 Combines
Farming Simulator 19 Mods, FS19 Trucks, FS 19 Mods
How to Install Mods
Minecraft Dungeons Mod, Minecraft Dungeons Maps, Minecraft Dungeons Skins
Mobilieji telefonai
Mobilieji telefonai internetu, telefonų dėklai, telefonų priedai
Reklama
 Straipsniai » Ryšio technologijos Dalintis | Spausdinti

Interneto kūrėjas Vint Cerf žvelgia į kitus 50 savo kūrinio metų

Publikuota: 2019-11-04 16:36
Tematika: Ryšio technologijos
Skirta: Pradedantiems
Aut. teisės: ©Technologijos.lt
Inf. šaltinis: Technologijos.lt

Kai interneto pirmtaku ARPANET 1969 spalio 29 dieną nusiųsta žinute buvo pradėta kompiuterinių tinklų era, Vintas Cerfas buvo 26 metų bakalauras duomenų paketų tinklų grupėje Kalifornijos universitete, Los Angele. Jis parašė protokolus, kuriais kompiuteriai gali bendrauti tarpusavyje. Dabar dirbantis „Google“ vyr. IT evangelistu, jis teigia, kad tinklas yra galinga globali gėrio jėga.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Vintas Cerfas parašė protokolus, kuriais kompiuteriai gali bendrauti tarpusavyje. Dabar dirbantis „Google“ vyr. IT evangelistu, jis teigia, kad tinklas yra galinga globali gėrio jėga.

Kai interneto pirmtaku ARPANET 1969 spalio 29 dieną nusiųsta žinute buvo pradėta kompiuterinių tinklų era, Vintas Cerfas buvo 26 metų bakalauras duomenų paketų tinklų grupėje Kalifornijos universitete, Los Angele. Nuo tol ji buvo centrine interneto evoliucijos figūra. Su Robertu Kahnu jie parašė TCP/IP, perdavimo kontrolės protokolą ir interneto protokolą, kuriais paremtas tinklo veikimas. Ilgą laiką buvęs atviro interneto rėmėju, 1992 jis su Kahnu ir kitais įkūrė ne pelno siekiančią organizaciją „Internet Society“, kurios tikslas išlaikyti šį idealą. Nuo 2005 metų, jis buvo pagrindinis „Google“ IT evangelistas

Interneto kūrėjas Vint Cerf žvelgia į kitus 50 savo kūrinio metų

Jūs kartais vadinamas interneto tėvu. Ar galite paaiškinti, ką nuveikėte?

Žinoma, nevaikštinėjau, planuodamas, kaip būsiu vadinamas interneto tėvu ar kokiu nors artimu jo giminaičiu. Mudu su Bobu Kahnu 1973 metais ėmėmės spręsti JAV Gynybos departamento iškeltą problemą. Tuo metu vieninteliai sėkmingi tinklai buvo tarp kondicionuojamuose kambariuose stovinčių kompiuterių. Reikėjo, greta specialių telefonų tinklų, kompiuterių sujungimui dar panaudoti palydovus ir mobilias radijo stotis. Spręsdami šią problemą, o tai užtruko šešis mėnesius, sukūrėme protokolų, procedūrų, formatų ir mechanizmų rinkinį, kuriais kompiuteriai galėjo bendrauti tarpusavyje.

Ar tuo metu supratote, iki ko tai gali išaugti?

Manau, tikėjome, kad tai itin galinga technologija, nors visų jos panaudojimo galimybių, garantuoju, nežinojome. Bet kūrėme sistemą taip, kad ji būtų itin lanksti ir kad būtų galima nesunkiai įjungti naujus protokolus, tinklus ir tinklodaros technologijas. Padarėme jas tokias atviras, kaip tik įmanoma, ir kvietėme visus dalyvauti sistemos įgyvendinime ir vystyme. Nusprendėme technologijos visiškai nepatentuoti, pašalinti visus jos priėmimo kliūtis. Sakyčiau, tai buvo gan sėkmingas sprendimas.

Ar toks atvirumo idealas egzistuoja ir dabartiniame internete, kuriame dominuoja privatūs interesai ir didelės kompanijos?

Tai sudėtingas klausimas. Labai retai architektūra gali susitvarkyti su tokiu augimu, koks vyko internete. Kalbant apie dideles kompanijas, taip, masto ekonomika tikrai yra. Bet konkurencija labai stipri ir nauji žaidėjai gali rastis gan nesunkiai, netgi Kinijoje, kurios vyriausybė, numanoma, kontroliuoja internetą šalyje. Pažvelkite į [Kinijos e.komercijos gigantą] Alibaba, atsiradusį iš niekur. Ir esame matę anksčiau didžiulių kompanijų, kurios dabar tokios jau nebėra: tarkime, AOL ir Yahoo. Tad, besijaudinantys dėl sėkmingų kompanijų, turėtų atminti, kad sėkmė nėra garantuota.

Dabar esate „Google“ vyr. IT evangelistas. Ką tai reiškia?

Visas mano darbas buvo nukreiptas į interneto gausinimą. Tikiu, kad yra geriau turėti interneto prieigą, nei jos neturėti. Kasdieniame gyvenime iš interneto gaunu nepalyginamai daugiau naudos, nei trūkumų. Tai jokiu būdu nereiškia, kad ten nėra dezinformacijos ar panašiai. Tai primena vaikštinėjimą Londono gatvėmis: jei nebūsi atidus, grės realus pavojus.

Ar taip nėra nuvertinamos interneto grėsmės?

Ar žinojote, kad žmonės bibliotekose randa bombų ir ginklų gamybos receptus? Juk tai siaubinga, ar ne? Internetas supaprastina informacijos gavimą, bet esu visiškai tikras, kad teigiami jo efektai nusveria neigiamus. Spausdinimo mašinos išradimas sukėlė panašias problemas: Amerikos Revoliuciją iš dalies stimuliavo anonimiškai spausdinami traktatai. Susitaikėme ir priėmėme spausdintą žodį ant popieriaus, tikiu, susitvarkysime ir su skelbiamu internete.

Ar atsaku į šią problemą galėtų būti griežtesnis kontroliavimas, ką žmonės gali daryti internete, ir ko ne?

Ne. Manau, tai būtų itin kenksminga. Yra režimai, kurių netenkina tai, kad žmonės internetu gali ieškoti informacijos, ja dalintis, koordinuoti savo veiksmus. Visi, kas stebėjo Arabijos pavasarį 2011 metais, įvertins mobiliųjų technologijų ir socialinių medijų svarbą jo organizavimui. Žvelgiu į tai iš Vakarų perspektyvos, kad jungtys ir informacijos prieiga yra itin vertingi dalykai ir turėtų būti skatinami. Bet jie taip pat sukelia netikslios informacijos ir dezinformacijos plitimą. Privalome išmokti su tuo tvarkytis, nepaversdami interneto autoritarine aplinka, kurioje žmonės negalėtų laisvai reikštis.

Ar galėtų tokios kompanijos kaip „Google“ nuveikti kažką daugiau?

Interneto kompanijos veikia finansiniuose ir teisiniuose rėmuose. Reikia daug nuveikti, kad šalys bendradarbiautų ir drauge įveiktų regėtas negeroves. Mums reikia švietimo. Reikia žmonių, galinčių kritiškai mąstyti apie tai, ką matome ir veikiame internete, gebančių analizuoti ir atskirti nekokybišką informaciją. Ir reikia, kad sąmoningai kitus klaidinantiems žmonėms kiltų pasekmės.

Minėjote prieigos svarbą. Ar šis mūšis jau laimimas?

Esame dar tik pusiaukelėje. Maždaug pusė pasaulio yra internete, o didžioji kitos dalies pusė yra kaimiškose vietovėse, kur ryšys brangus. Yra teigiamų poslinkių, sprendžiant šią problemą, kuriant plačius palydovų tinklus, bei tiesiant kabelius ne tik tarp žemynų, bet netgi į salas Ramiojo vandenyno viduryje.

Kas labiausiai jus džiugina ir jaudina dabartinėje interneto raidoje?

Keli dalykai. Visų pirma, spartus interneto prieigos augimas, tai, kad daugėja Wi-Fi, be abejo 4G ir gal 5G. Dar, panašiai, patogumo ir galimybių prasme, ir jungiantis prie interneto įvairiausius prietaisus daiktų internetas, bet jis jaudina ir pavojaus prasme. Netinkami apsaugoti įrenginiai, tarkime, internetinė vaizdo kameros, tampa grėsme saugumui. Didėjanti priklausomybė nuo interneto gali padidinti daiktų trapumą.

Ar kada apmąstėte daiktų interneto problemų – ne tik saugumo, bet ir interneto pralaidumo ir energijos suvartojimo – aspektus?

Menkiau nerimauju dėl energijos poreikio ir anglies neutralumo problemų, nes galime veikti, naudodami iš „žalių“ energijos šaltinių. Daug labiau neramina šių prietaisų pažeidžiamumai, ypač, jeigu juos tiekiantys žmonės nesuteikia galimybės atnaujinti programinės įrangos ar jeigu naudojamos senos operacinės sistemos.

Esate mokslinės fantastikos mėgėjas – persikelkite 50 metų ateitin ir papasakokite, kaip bus pasikeitęs internetas?

Jis gali tebesivadinti internetu, bet būti visai kitoks. Manau, prisijungimai bus plačiai paplitę ir didžiąja dalimi – nematomi, galima bus prisijungti bet kur. Bus sunku rasti vietą pasaulyje, kur nebūtų interneto prieigos, gal iš didelių palydovinių tinklų. Jau turime interneto protokolus, kurie veikia Tarptautinėje kosmoso stotyje ir marsaeigiuose. Be jokios abejonės, po 50 metų bus tarpplanetinis tinklas, jungiantis Žemę, Marsą ir kitas planetas protokolu, pritaikytu tokių komunikacijų metu neišvengiamiems įvairiems užlaikymams ir trikdžiams.

Ar tai tebebus jūsų sukurtas originalus internetas?

Norėčiau taip pasakyti, bet negaliu, nes išsiaiškinome, kad TCP/IP tarpplanetiniams ryšiams netinka. Tad, sukūrėme naują, tarpplanetinei komunikacijai tinkamą protokolą, kurį pavadinome Bundle Protocol.

Kuo nors didžiuojatės ar apgailestaujate, žvelgdami į praėjusius 50 metų?

Žinoma, apgailestauju dėl to, kas buvo nuveikta kenksmingo. Bet tokia jau žmogaus prigimtis, ir reikia su tuo susitaikyti. Per 50 metų mes nepasikeitėme. Bet labai didžiuojuosi faktu, kad tai, ką sukūrėme, taip gerai išplito ir tuo, kas juo pasiekta. Norėčiau būti prisimenamas kaip žmogus, kuris labai stengėsi sukurti geresnį pasaulį.

www.newscientist.com


Technologijos.ltDraudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

TMS ELECTRONICS
TMS ELECTRONICS

www.rslietuva.com – nemokamas elektronikos komponentų pristatymas

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Technologijos.lt

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

www.rrt.lt – Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

MRO Supply


Reklama
‡ 1999–2019 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Farming Simulator 2017 Mods, FS 17 Mods
ls2017.com
„TV programa“ – tiksli
televizijos programa

www.tvprograma.lt
Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras
www.lmnsc.lt
Buhalterijos kursai, apskaitos kursai, vadovų apskaitos kursai
www.apskaitakiekvienam.lt
Lietuvių kalba informacinėse technologijose
www.likit.lt
Lyderystės mokymai, mokymai vadovams, vadovų mokymai
www.tripleo.lt
Mokslo ir technologijų pasaulis – naujienos ir straipsniai
www.technologijos.lt
Farming Simulator 2019 Mods, FS19 Tractors, FS19 Maps
farmingsimulator19mods.fr
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
LTV.LT – geriausių lietuviškų tinklalapių katalogas
www.ltv.lt/technologijos/
FS19 Mods, FS17 Mods, FS15 Mods
www.farming2015mods.com
Mokslo populiarinimo projektas „Mokslas verslui ir visuomenei“
www.mokslasplius.lt
Reklama


Reklama