Elektronika.lt
 2024 m. kovo 29 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Kovo 29 d. 17:32
Naujoji CERN Baltijos šalių grupės vadovė – KTU mokslininkė Brigita Abakevičienė
Kovo 29 d. 14:25
„Sony“ pristato labai lauktus programinės įrangos atnaujinimus, įskaitant C2PA atitikimą ir vaizdų autentiškumo užtikrinimą
Kovo 29 d. 11:39
Paaiškėjo, kokį atsiperkamumą turi namų ūkyje naudojamos, elektros energiją kaupiančios baterijos (1)
Kovo 29 d. 08:26
Inovacijų ekspertai su partneriais siekia pagerinti Lietuvos miškų ir jų kelių būklę
Kovo 28 d. 20:32
„Elektrum Lietuva“ į elektromobilių įkrovimo tinklo plėtrą šiemet investuos 9 mln. eurų
Kovo 28 d. 17:25
NASA „BurstCube“ palydovas paleistas tirti galingiausius sprogimus kosmose
Kovo 28 d. 14:50
„Logitech“ pristato „Signature Slim“ klaviatūrą ir darbo bei gyvenimo derinį prie rašomojo stalo
Kovo 28 d. 11:17
Kaip atrodys mokslai, studijos ir darbas DI eroje: pagrindiniai parodos „Karjera & studijos Lietuvoje“ akcentai
Kovo 28 d. 08:52
Jungikliai pagaminti iš atliekų – naujovė tvariems namams
Kovo 27 d. 20:30
Saulės elektrinė – daugiabučio balkone: ar tai įmanoma Lietuvoje? (1)
FS 22 Tractors
Farming Simulator 19 Mods, FS 22 Maps, FS22 Mods
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS22 Trucks
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
Paskola internetu
Vartojimo paskola, paskola automobiliui, paskola būsto remontui
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS22 Mods
FS22 Harvesters, FS22 Tractors Mods, FS22 Maps Mods
FS22 Mods
FS22 Maps,
FS22 Harvesters,
FS22 Tractors
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
Sims 4 Mods
Sims 4 CC Clothes,
Sims 4 Hair CC,
Sims 4 Skill Cheat
Optic sight
Binoculars for hunting elk,
Best compact binoculars,
Riflescope hunting
Reklama
 Straipsniai » Ryšio technologijos Dalintis | Spausdinti

Kokią žalą jūsų smegenims daro mobilusis telefonas?

Publikuota: 2018-09-03 10:13
Tematika: Ryšio technologijos
Skirta: Pradedantiems
Aut. teisės: ©15min, UAB
Inf. šaltinis: 15min.lt

Mokslininkams kelia susirūpinimą tai, kokią žalą daro kasdienis mūsų naudojimasis mobiliaisiais telefonais. Ką mes iš tiesų žinome apie mobiliųjų telefonų keliamą pavojų sveikatai? – tokį klausimą kelia portalas dw.com.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Mokslininkams kelia susirūpinimą tai, kokią žalą daro kasdienis mūsų naudojimasis mobiliaisiais telefonais. Ką mes iš tiesų žinome apie mobiliųjų telefonų keliamą pavojų sveikatai? – tokį klausimą kelia portalas dw.com.

Smegenų vėžys, nervų pažeidimai ir įvairūs navikai – visa tai galimos neigiamos reguliaraus mobiliojo telefono naudojimo pasekmės. Tiesa, nėra rimtų įrodymų, kad nuolatinis naudojimasis telefonu yra pavojingas, tačiau tai nereiškia, kad neverta nerimauti, rašo portalas.

O kaip spinduliuotė?

Didelį susirūpinimą kelia mobiliojo telefono skleidžiama spinduliuotė – esą ji kelia pavojų sveikatai. Mobilieji telefonai skleidžia radijo dažnių energiją arba radijo bangas, kurias gali sugerti kūno audiniai. Ankstesni tyrimai parodė sąsajas tarp dažno mobiliojo telefono naudojimo ir tam tikrų smegenų auglių. Vis dėlto, anot Martino Roosli, kuris yra Šveicarijos Bazelio universiteto visuomeninės ir preventyvinės medicinos instituto profesorius, mobiliojo telefono skleidžiama spinduliuotė neturėtų kelti nerimo.

Kokią žalą jūsų smegenims daro mobilusis telefonas?

Tai yra labai maža radijo dažnių energijos spinduliuotė – tokia pati skleidžiama televizoriaus ir radijo signalų. „Tai nejonizuojanti spinduliuotė, taigi tai nėra radioaktyvūs ar rentgeno spinduliai“, – DW paaiškino M. Roosli. Anot jo, tokio tipo spinduliuotė nedaro tiesioginės žalos DNR. Tai esą neįmanoma. Kalbant apie ryšį tarp šios rūšies spinduliuotės ir susirgimo vėžiu, M.Roosli teigia „nematantis sąsajų požymių“. Dažnai tyrimai „retrospektyvūs“ ir remiasi žmonėmis, kurie prisimena, kiek naudojo telefoną, o žmonės, kurie jau serga, linkę hiperbolizuoti, sako M. Roosli.

„Mes nepastebime ženklaus vėžio susirgimų augimo pastaruosius du dešimtmečius, ko tikrai galima būtų tikėtis, jei mobiliųjų telefonų naudojimas daro tokią įtaką“, – įsitikinęs jis. Tuo metu Frankas de Vochtas, lektorius Bristolio universitete, DW teigė, kad jeigu mobiliųjų naudojimas ženkliai padidintų riziką, tarkime, susirgti vėžiu, tai būtų kur kas labiau tyrinėjama mokslininkų; pavyzdžiui kaip kad rizika rūkant susirgti plaučių vėžiu yra tyrinėjama.

Palaukite, yra kai kas daugiau

Bet tai nereiškia, kad mobiliųjų telefonų skleidžiama spinduliuotė išvis neveikia smegenų. Ankstesni tyrimai atskleidė įrodymų, jog ji gali pažeisti smegenis. Ir dabar naujas tyrimas, kurio bendraautoris yra M. Roosli, atskleidė sąsajas tarp mobiliojo telefono naudojimo ir neigiamų pasekmių jaunų žmonių atminčiai. Šveicarijos mokslininkai į savo tyrimą įtraukė 700 paauglių, kurių amžius svyruoja tarp 12 ir 17. Jie sekė paauglių naudojimosi telefonu įpročius ir pateikė jiems spręsti atminties testus.

Per metus dalyviai turėjo užpildyti klausimyną apie jų mobiliojo telefono įpročius, taip pat atsakyti į klausimus apie savo psichinę ir fizinę sveikatą. Tuomet paaugliams teko atlikti ne vieną kompiuterizuotą ir kognityvinį testą. M. Roosli sakė, kad unikali tyrimo ypatybė buvo ta, kad jie gaudavo vartotojo duomenis iš paties mobiliojo telefono operatoriaus. Tai reiškia, kad kiekvienas dalyvio skambutis buvo užfiksuotas ir mokslininkai „sužinojo, kuriame tinkle jis įvyko ir kiek laiko jis truko“.

Tyrime nustatyta, kad mobiliųjų telefonų spinduliuotė gali neigiamai paveikti paauglių atminties efektyvumą. Ir čia kalbama beveik išimtinai apie skambučius mobiliuoju telefonu. „80 proc. absorbuotos spinduliuotės gaunama laikant telefoną prie galvos“, – perspėja M. Roosli. Mokslininkai pastebėjo, kad smegenų atminties funkcija buvo labiau pažeidžiama neigiamo spinduliuotės poveikio, kai telefonas buvo laikomas dešinėje veido pusėje. Kaip tik dešinėje galvos pusėje ir yra smegenų sritys, susijusios su atmintimi. „Iš esmės, ką mes galime pastebėti, tai kuo didesnė spinduliuotės absorbcija (smegenyse), tuo labiau tikėtina, kad atminties vystymasis vienerių metų laikotarpiu bus ne toks geras“, – aiškino M. Roosli.

Tyrėjai taip pat pabrėžė, kad reikia daugiau mokslinių tyrimų, kad būtų atmesti kiti veiksniai, įskaitant brendimo laikotarpį, kurie gali turėti įtakos ir mobiliųjų telefonų naudojimui, ir atminčiai, žinojimui. Kalbama apie kitas išmaniųjų telefonų naudojimo formas: tekstinių pranešimų siuntimas, fotografavimas, programėlių naudojimas, jos „beveik jokio [spinduliuotės] sąlyčio su smegenimis neturi“.

Ar turėtumėme keisti bendravimą?

Nepaisant negatyvaus poveikio, kurį pažymėjo mokslininkai, M. Roosli apibūdino jį kaip „labai švelnų“. Bet jeigu nerimaujate, mokslininkai pažymi, kad spinduliuotės poveikis gali būti lengvai sumažintas kalbant telefonu jį priglaudus prie kairiosios ausies, arba naudojant mikrofoną ar ausines. „Ši studija rodo, kad nors tikėtina, jog yra poveikis atminčiai, jis santykinai mažas“, – teigė F. de Vocht.

Jo nuomone, studijos kaip tik atskleidžia, kad naudojimasis mobiliaisiais telefonais nėra ypač pavojingas, nepaisant to, ką kai kurie žmonės tvirtina. Vis dėlto tiek M. Roosli, tiek F. de Vochtas nerimauja ne dėl galimo poveikio atminčiai, bet bendravimui. Pastarasis poveikis jau ryškėja. Anot mokslininkų, bet koks mobiliųjų telefonų spinduliuotės poveikis yra kur kas mažiau svarbus nei tas, kuris keičia žmonių elgesį. „Yra įtikinamų įrodymų, kad tai, kas panašu į priklausomybę nuo mobiliųjų telefonų, neigiamai veikia socialinį bendravimą, psichinę sveikatą ir gerą savijautą“, – sakė de Vochtas. 2015-aisiais M. Roosli studijoje, kurioje jis yra bendraautoris, atskleista, jog paaugliai daug besinaudojantys mobiliaisiais telefonais – ypač po to, kai „šviesos prieš miegą išjungiamos“ – susiduria su miego sutrikimais, ir jaučiasi kur kas labiau pavargę. „Tai susiję su bendravimu, elgesiu, ne su radiacija“, – teigė jis. Galiausiai M. Roosli pasakė, ar spinduliuotė turi poveikį mobiliųjų vartotojams: „Tai tikrai šiuo klausimu nėra svarbiausias dalykas“.


15min.lt



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

„Deinavos baldai“ — šeimos baldai


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
Farming Simulator 2019 Mods, FS22 Mods, FS22 Maps
farmingsimulator19mods.fr
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama