Elektronika.lt
 2018 m. lapkričio 17 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas


 Verta paskaityti
Lapkričio 17 d. 15:09
Ar žinote, kam dar naudojamas šviesolaidinis kabelis?
Lapkričio 17 d. 10:01
W. Ketterle: „Visuomenei reikia mokslininkų, einančių dar neišmintu keliu“
Lapkričio 16 d. 18:39
LRT tyrimas. Registrų centras padovanojo lietuvišką mobilųjį parašą estams – užnugaryje šmėžuoja skandinavų bankai
Lapkričio 16 d. 17:16
Lietuviškas gintaro klasifikatorius su dirbtiniu intelektu geba pats mokytis
Lapkričio 16 d. 15:11
4 mitai apie baterijų įkrovimą, kuriais greičiausiai tikite
Lapkričio 16 d. 14:23
Į tvarkymąsi siūlo pažvelgti naujai: sukūrė galingiausią lig šiol belaidį dulkių siurblį
Lapkričio 16 d. 12:07
Kauno mokslo ir verslo ryšys: darbas prasideda nuo pokalbio
Lapkričio 16 d. 08:16
Perdegusių elektros lempučių pavojai
Lapkričio 15 d. 20:12
„Dell“ pristato naujus „UltraSharp“ monitorių šeimos narius
Lapkričio 15 d. 19:25
Po atidėliojimų ir techninių problemų vėl galima atsinaujinti „Windows 10“
FS 19 Tractor mods
Farming Simulator 19 Mods, FS 19 Maps, How to install
ATS mods
ATS trailers, American Truck Simulator Mods, ATS trucks
FS 19 Tractors
Farming Simulator 19 Mods, FS 19 Maps, FS 19 Trucks
FS19 Maps, FS19 Trucks
Farming Simulator 2019 Mods, FS19 Tractors
FS 17 maps, FS 17 truck
FS 17 Trailers, Farming Simulator 2017 Mods
Farming Simulator 2017
FS 2017 Trailers, FS 17 Maps, FS 17 Tractors
FS 17 Tractors
Farming Simulator 19 Mods, FS17 Combines, FS17 Maps
Cattle and Crops Mods
Farming Simulator 2019 Mods, FS17 Maps
Desk International
Higher Education, Studies Abroad, Universities Abroad
FS 17 Combines
Farming Simulator 17 Mods, FS 17 Trucks, FS 19 Mods
Periodontologija
Endodontija mikroskopu, implantacija, protezavimas
Reklama
 Straipsniai » Pažintiniai, įdomybės Dalintis | Spausdinti

Mokslininkai jaunose galaktikose pasigedo tamsiosios materijos

Publikuota: 2017-03-17 20:04
Tematika: Pažintiniai, įdomybės
Skirta: Pradedantiems
Aut. teisės: ©15min, UAB
Inf. šaltinis: 15min.lt

Pirmieji duomenys, kuriais remiantis buvo nuspręsta, kad egzistuoja kažkokia nežinoma, nematoma ir iki šiol tiesiogiai neaptikta tamsioji materija, pradėjo plūsti stebint artimiausių galaktikų sukimosi greitį. Tie duomenys parodė, kad žvaigždės galaktikose sukasi smarkiai per greitai, nei būtų įmanoma, jei tos galaktikos būtų sudarytos vien iš regimos medžiagos.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Pirmieji duomenys, kuriais remiantis buvo nuspręsta, kad egzistuoja kažkokia nežinoma, nematoma ir iki šiol tiesiogiai neaptikta tamsioji materija, pradėjo plūsti stebint artimiausių galaktikų sukimosi greitį. Tie duomenys parodė, kad žvaigždės galaktikose sukasi smarkiai per greitai, nei būtų įmanoma, jei tos galaktikos būtų sudarytos vien iš regimos medžiagos, rašo arstechnica.com.

Bet pažvelgus toli į praeitį – į milijardų metų senumo istoriją, kuomet pati Visata buvo ankstyvoje jaunystėje (jai dabar apie 13,7 mlrd. metų) astronomai pastebėjo šį tą keisto: tuo metu, kai itin aktyviai gimdavo naujos žvaigždės ir formuodavosi jaunos galaktikos, galaktikų sukimuisi paaiškinti jokios tamsiosios materijos nereikėjo. Tiesa, nors galima prigalvoti gana nemažai įvairių paaiškinimų, dėl ko tamsiosios medžiagos jaunutėse galaktikose nėra, faktas aiškus: mažų mažiausia, ką teks pakeisti – tai ankstyvosios Visatos galaktikų modelius. Mokslininkus sudomino „galaktikų sukimosi kreivės“.

Mokslininkai jaunose galaktikose pasigedo tamsiosios materijos

Šios kreivės parodo greičio, kuriuo sukasi žvaigždės, ryšį su jų atstumu nuo galaktikos centro. Jeigu galaktikoje egzistuotų vien įprastinė, regima medžiaga, teoriškai prognozuoti tai, ką pamatysime, būtų nesudėtinga. Arti galaktikų centro žvaigždės jaustų tik nedidelės dalies visos galaktikos masės poveikį ir dėl to suktųsi santykinai iš lėto. Jei jos suktųsi bent kiek greičiau – išlėktų į tolimesnę orbitą nuo centro. O tolstant nuo centro žvaigždžių sukimosi greitis iš tiesų greitėja, žvaigždes veikia vis didesnė bendros galaktikos masės dalies sukeliama gravitacija. Tačiau ilgainiui pasiekiamas taškas, nuo kurio sukimosi greitis vėl mažėja – taip yra dėl to, kad gravitacijos poveikį pradeda mažinti atstumas.

Dar toliau – ir žvaigždes galaktikos gravitacija pradeda veikti taip silpnai, kad bent kiek didesnis sukimosi greitis reikštų atitrūkimą nuo galaktikos ir pasiklydimą tuščiose tarpgalaktinėse erdvėse. Tiesa, artimiausioje kaimynystėje esančių galaktikų elgesys tokios prognozės, sudarytos vertinant vien regimos materijos gravitacinį poveikį, pasirodo esančios klaidingos.

Greičio kreivės auga panašiai, kaip ir tikėtasi, tačiau pasiekus tašką, kuriame sukimosi greitis turėtų pradėti kristi, jos nesileidžia – išaugęs žvaigždžių sukimosi greitis išlieka daugiau ar mažiau stabilus iki pat tolimųjų galaktikos pakraščių. Vienas, iki šiol dominuojantis tokio sukimosi greičio paaiškinimas – kad regima medžiaga galaktikose sudaro tik nedidelę visos tikros galaktikos masės dalies. Likusią dalį turėtų sudaryti kažkokia tamsi materija, kurios gravitacinis poveikis siekia gerokai toliau.

Tamsiosios materijos gravitacinis poveikis paaiškintų, dėl ko žvaigždžių sukimasis nelėtėja galaktikų pakraščiuose – iš tiesų tie pakraščiai yra kur kas toliau, tik jie nėra matomi. Tamsiosios materijos įtaka pastebėta analizuojant ir kitus kosmoso reiškinius, tad astronomai šventai įsitikinę, kad ši iki šiol taip niekada ir nepamatyta, tik gravitaciniu poveikiu pasižyminti medžiaga iš tiesų egzistuoja. Manoma, kad būtent tamsioji materija atliko daugumos galaktikų susiformavimo katalizatoriaus vaidmenį. Kompiuteriniai modeliavimai rodo, gravitacinės jėgos tamsiąją materiją sutraukia į milžiniškus kosminius siūlus, o galaktikos dažniausiai įsikuria taškuose, kur tie siūlai susikerta. Tai paaiškina ir dėl ko daugelis mūsų dabar matomų galaktikų yra susibūrę į spiečius. Tad pagal šio modelio duomenis nesunku daryti prielaidą, kad tamsiosios materijos kondensacija į galaktinius diskus įvyko anksčiau ar tuo pačiu metu, kaip ir regimosios medžiagos.

Tuo tarpu naujųjų tyrimų duomenys sako visiškai kitaip. Tyrimo autoriai, pasinaudoję jau turimais galaktikų stebėjimo duomenimis, identifikavo šešias stambias jaunas galaktikas, kuriose žvaigždžių kiekis buvo labai gausus, tačiau susijungimo su kitomis galaktikomis požymių nenustatyta. Manoma, kad tokios galaktikos ilgainiui tapo panašiomis į mūsiškį Paukščių taką, bet jau savo ankstyvame formavimosi laikotarpyje buvo pakankamai didelės, kad būtų įmanoma nustatyti pakankamai patikimą žvaigždžių sukimosi greičio kreivę. Sukimosi greitis buvo nustatinėjamas taikant vandenilio šviesos emisijos raudonojo ir mėlynojo poslinkio matavimus.

Stebėjimas buvo atliekamas Europos pietinės observatorijos teleskopu „Very Large Telescope“. Sukimosi kreivės parodė šį tą netikėto: tolstant nuo galaktikos centro už regiono, kuriame žvaigždžių greitis pasiekė maksimumą, tas sukimosi greitis ne stabilizavosi, kaip galima būtų tikėtis laikantis prielaidos, kad galaktiką sutraukė tamsioji materija, o atrodė taip, kaip galima būtų prognozuoti, jeigu būtų modeliuojama be tamsiosios materijos.

Galaktikų elgesio modeliavimai patvirtino ir kiekybiškai įvertino šią idėją: žvaigždžių greičių kreives galima atkartoti panaudojant minimalų tamsiosios materijos komponentą. Tad tyrimo autoriai pradėjo ieškoti alternatyvaus tokių stebėjimo duomenų paaiškinimo – galbūt gravitacinį poveikį „paskolino“ kokia nors kaimyninė galaktika, gal stebimųjų galaktikų orbitoje sukosi kokios nors nykštukinės galaktikos. Tačiau šios versijos buvo atmestos. Be to, sukimosi greičio mažėjimas atrodė simetriškas aplink visas stebimas galaktikas, tad teko atmesti visus lokalaus gravitacinio poveikio veiksnius.

Lyginant šių senovinių jaunučių galaktikų stebėjimo duomenis su artimesnių, vyresnių galaktikų duomenimis padaryta išvada, kad kuo toliau nuo mūsų erdvėje ir laike, tuo mažiau tamsiosios materijos būna galaktikose. Kyla didelė pagunda šiuos tyrimo duomenis vertinti kaip prieštaraujančią visai tamsiosios materijos idėjai. Tačiau būtina paminėti, kad pagrindinė šiuo metu turima alternatyva tamsiajai materijai – modifikuotos gravitacijos teorijos versijos – situacijos taip pat nepaaiškintų, nes šios teorijos prognozuoja gravitacijos pokyčius per atstumą, bet ne per laiką. Bet naujojo mokslinio darbo autoriai rankų nenuleido ir pasiūlė net keletą savo duomenų paaiškinimo variantų.

Pagal vieną variantą ankstyvosiose galaktikose yra labai daug dujų, o šie dujų debesys gali patirti kokius nors vietinius nestabilumus ar tarpusavio susidūrimus. Dėl to materija vidiniuose galaktikos regionuose susitrauktų ir susidarytų tokie galaktikos regionai, kuriuose dominuoti regimoji materija. Kitas variantas aiškina, kad tamsioji materija veikia ne kaip lokalizuotos galaktikų sėklos, apie kurias susisuka regima medžiaga, o kaip materija, kuri iš pradžių būna stipriai išskydusi erdvėje, tačiau tik bėgant laikui sudaro disko formos struktūrą, atkartojančią regimosios galaktikos sandarą.

Abu variantai pakankamai gerai paaiškintų regimosios medžiagos dominavimą. Bet ar tai neprieštarautų ankstesniems modeliavimams, rodantiems, kad galaktikos formuojasi kosminių tamsiosios materijos siūlų susikirtimo vietose? Autoriai įvertino ir šią versiją bei nustatė, kad tų modeliavimų raiška paprastai nėra pakankamai didelė, kad parodytų, kas vyksta atskirų galaktikų viduje. Tad nors jeigu pagal modeliavimus atrodo, kad siūlų susikirtimuose yra didelė tamsiosios materijos koncentracija, negalima pasakyti ar ta materija kondensuojasi į diskus tuo pačiu metu, kai formuojasi galaktikos.

Kitaip tariant, naujasis tyrimas duos daug peno didesnės raiškos galaktikos modeliuotojams. O jau pagal jų gautus duomenis galėtume bandyti aiškintis, kodėl kai kuriose galaktikose tamsiosios medžiagos stinga.

Mokslinį darbą publikavo žurnalas „Nature“.


15min.ltDraudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

TMS ELECTRONICS
TMS ELECTRONICS

www.rslietuva.com – nemokamas elektronikos komponentų pristatymas

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Technologijos.lt

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

„EParašas“ – elektroninio parašo mokymo sistema

CRM sistema – „Hanna CRM“

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

MRO Supply


Reklama
‡ 1999–2018 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Farming Simulator 2017 Mods, FS 17 Mods
ls2017.com
„TV programa“ – tiksli
televizijos programa

www.tvprograma.lt
„Google“ reklama,
logotipų kūrimas

www.cet.lt
Wireless, point to point, backhaul, PTP
www.ligowave.com
Svarstyklės, matuokliai, laboratorinė įranga
www.moris.lt
Farming Simulator 2019 Mods, LS19 Mods, Maps
fs19.net
Ets2 mods, ats mods, fs19 mods
allmods.net
Farming Simulator 2017 Mods, FS 17 Maps, FS 19
www.fs2017mod.com
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Geriausių lietuviškų tinklalapių katalogas
www.ltv.lt/technologijos/
FS 2019 Mods, FS 2017 Mods, FS 2015 Mods
www.farming2015mods.com
Projektas „Mokslas verslui ir visuomenei“
www.mokslasplius.lt
Reklama


Reklama