Elektronika.lt
 2024 m. balandžio 20 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Balandžio 19 d. 20:20
Lietuvos oro erdvė bus stebima dar atidžiau: „Oro navigacija“ pradeda 3,6 mln. eurų projektą
Balandžio 19 d. 17:43
Išrinkta stipriausia Vilniaus regiono mokinių bendrovė: prietaisas, kuris praverstų daugeliui mokyklų ir biurų
Balandžio 19 d. 14:24
TOP 15 dirbtinio intelekto įrankių mokytojams ir kitiems šios srities naujokams
Balandžio 19 d. 11:21
Dirbtinis intelektas apskaitos pasaulyje – ar jis pakeis įprastus darbuotojus?
Balandžio 19 d. 08:52
Prie ekranų vaikai praleidžia ilgiau, nei manote: įveikti tėvų kontrolės nustatymus jiems – juokų darbas
Balandžio 18 d. 20:33
„Audi Q6 e-tron“ platformos inovacijos: išradingas paprastumas, 800 voltų spartusis įkrovimas ir išmanusis temperatūros valdymas
Balandžio 18 d. 17:23
Šiaulių gimnazistų išradimas gali pagerinti tragiškus matematikos egzaminų rezultatus: siūlo mokytis... žaidžiant
Balandžio 18 d. 14:22
Įvardijo, kokias didžiausias klaidas daro keliautojai: nepasitikrinę ryšio nustatymų, galite būti nepasiekiami
Balandžio 18 d. 11:15
4 iš 10 šalies gyventojų be sutikimo gauna el. laiškus su reklamomis. Ar tai teisėta?
Balandžio 18 d. 08:43
Kaip išvengti didžiausių stojančiųjų klaidų
FS 22 Tractors
Farming Simulator 19 Mods, FS 22 Maps, FS22 Mods
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS22 Trucks
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
Paskola internetu
Vartojimo paskola, paskola automobiliui, paskola būsto remontui
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS22 Mods
FS22 Harvesters, FS22 Tractors Mods, FS22 Maps Mods
FS22 Mods
FS22 Maps,
FS22 Harvesters,
FS22 Tractors
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
Sims 4 Mods
Sims 4 CC Clothes,
Sims 4 Hair CC,
Sims 4 Skill Cheat
Optic sight
Binoculars for hunting elk,
Best compact binoculars,
Riflescope hunting
Reklama
 Straipsniai » Pažintiniai, įdomybės Dalintis | Spausdinti

Lietuvio vadovaujami ekspertai nubrėžė NASA kosmoso tyrimų gaires

Publikuota: 2008-11-30 12:16
Tematika: Pažintiniai, įdomybės
Skirta: Mėgėjams
Aut. teisės: ©Balsas.lt
Inf. šaltinis: Balsas.lt

NASA prieš metus kreipėsi į JAV nacionalinę mokslinių tyrimų tarybą – autoritetingą nevyriausybinę mokslo organizaciją – prašydama įvertinti potencialias mokslines naujos kartos kosminių laivų, kuriamų pagal „Constellation“ programą, pritaikymo galimybes. Svarbiausias NASA vykdomo „Constellation“ projekto tikslas – sukurti naujos kartos erdvėlaivius būsimoms ekspedicijoms į Mėnulį ir pilotuojamiems skrydžiams į kitas planetas.

 Rodyti komentarus (2)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Amerikos lietuvio G. Pauliko vadovaujamas JAV nacionalinės mokslinių tyrimų tarybos komitetas parengė svarbiausias būsimos NASA kosmoso tyrimų programos, siejamos su naujos kartos raketomis ir erdvėlaiviais, tyrimų kryptis.

NASA prieš metus kreipėsi į JAV nacionalinę mokslinių tyrimų tarybą (US National Research Council, NRC) – autoritetingą nevyriausybinę mokslo organizaciją – prašydama įvertinti potencialias mokslines naujos kartos kosminių laivų, kuriamų pagal „Constellation“ programą, pritaikymo galimybes. Svarbiausias NASA vykdomo „Constellation“ projekto tikslas – sukurti naujos kartos erdvėlaivius būsimoms ekspedicijoms į Mėnulį ir pilotuojamiems skrydžiams į kitas planetas, skelbia „New Scientist“.

Būsimoji NASA raketa nešėja „Ares V“. NASA iliustr.
Būsimoji NASA raketa nešėja „Ares V“. NASA iliustr.

JAV nacionalinės mokslinių tyrimų tarybos įsteigtas specialus itin kvalifikuotų ekspertų komitetas, kuriam vadovavo buvęs koncerno „Aerospace Corporation“ viceprezidentas daktaras George‘as Paulikas, parengė ir paskelbė pranešimą, kuriame aptariamos NASA „Constellation“ programos siūlomos mokslinių tyrimų galimybės.

Kai NASA inžinierių kuriama naujos kartos nešančioji raketa „Ares V“ 2020 m. pirmą kartą pakils į orbitą, ji bus pasiruošusi gabenti į kosmosą didesnius ir sunkesnius krovinius nei bet kokia iki šiol naudota raketa, pažymi „New Scientist“. „Ares V“ galės iškelti į orbitą didesnius nei 8 metrų skersmens objektus, jos naudingoji keliamoji galia sieks kelias dešimtis tonų. Antai ši nešančioji raketa galės į vadinamąją L2 orbitą (Lagranžo tašką, esantį maždaug 1,5 mln. kilometrų nuo Žemės) pristatyti 55 tonų krovinį. Ateityje į L2 orbitą planuojama iškelti automatinius NASA zondus.

Pirmadienį paskelbtame NRC komiteto pranešime pabrėžiama naujos kartos NASA raketų ir erdvėlaivių teikiama galimybė pasiųsti astronautus į netoli nuo Žemės skriejančius asteroidus ar kitus artimuosius kosminius objektus. Ekspertų teigimu, didžiausia tokios misijos vertė – tai, kad ji taps tarpiniu žingsniu nuo pilotuojamų skrydžių į Mėnulį į tarpplanetines NASA astronautų keliones. Tačiau mokslinė tokios misijos nauda būtų santykinai mažesnė nei kitų „Constellation“ programos teikiamų galimybių, todėl ekspertai skrydžių į asteroidus neįtraukė į savo sudarytą prioritetinių NASA kosmoso tyrimų sąrašą.

Pagal „Constellation“ programą kuriamas būsimasis NASA erdvėlaivis „Orion“ 2020m. turėtų vėl išlaipinti JAV astronautus Mėnulyje
Pagal „Constellation“ programą kuriamas būsimasis NASA erdvėlaivis „Orion“ 2020m. turėtų vėl išlaipinti JAV astronautus Mėnulyje

NRC komitetas rekomendavo NASA išnagrinėti 5 ekspertų manymu svarbiausias „Constellation“ programos mokslines misijas.

Pati pirmoji – 8 metrų skersmens monolitinio kosminio teleskopo iškėlimas į orbitą. Šis regimojo spektro teleskopas gerokai pranoktų dabartinio „Hubble“ orbitinio teleskopo su 2,4 m skersmens veidrodžiu galimybes. Toks teleskopas – milžinas galėtų stebėti į Žemę panašias planetas, esančias šalia artimiausių žvaigždžių, ir jų šviesos spektre ieškoti galimų gyvybės ženklų, pavyzdžiui, deguonies molekulių.

Antrąja įrašyta tarpžvaigždinio zondo misija. Tai būtų sparčiai skriejantis kosminis aparatas, kuris sąlyginai greitai keliautų už Saulės sistemos ribų tirdamas tarpžvaigždinę erdvę.

Ekspertai taip pat siūlo NASA pasiųsti į Neptūną jį tirsiantį palydovą su papildomais zondais. Išvestas į Neptūno orbitą kosminis laivas į planetos atmosferą paleistų atskirą zondą. Taip pat siūloma paleisti atskirą palydovą ar zondą, kuris tirtų didžiausią Neptūno palydovą Tritoną.

Į prioritetinių tyrimų sąrašą įtrauktos ir dvi Saulės tyrimams skirtos kosminės misijos. „Solar Polar Imager“ pavadintas NASA zondas suktųsi aplink Saulę arčiau nei Venera, o labai išlenkta orbita suteiks galimybę stebėti menkai ištirtas žvaigždės ašigalių sritis. Antrasis karščiui itin atsparus kosminis laivas „Solar Probe 2“ skrietų dar arčiau Saulės ir tiesiogiai matuotų jos išorinės atmosferos fizines savybes.

NRC komiteto parengtame dokumente pažymima, kad ekspertų siūlomos ambicingos kosminės misijos bus itin brangios, dauguma jų JAV iždui atsieitų nuo 1 iki 5 mlrd. dolerių. Pavyzdžiui, astronautų išsilaipinimo asteroide ar zondo pasiuntimas į Neptūno orbitą kainuotų po daugiau nei 5 mlrd. JAV dol.

Naujos kartos NASA erdvėlaivių programos mokslinius prioritetus pasiūliusiam JAV nacionalinės mokslinių tyrimų tarybos komitetui, kuris buvo sudarytas iš 14 aerokosminės pramonės ir įvairių mokslo sričių ekspertų, vadovavo fizikas George‘as A. Paulikas.

G. Paulikas. „Aerospace Corporation“ nuotr.
G. Paulikas. „Aerospace Corporation“ nuotr.

Jis gimė 1936 m. Lietuvoje. Karo metais Paulikų šeima pasitraukė į Vakarų Europą, gyveno pabėgėlių stovyklose Vokietijoje ir Austrijoje. 1949 m. atvyko į JAV, Čikagą. Ilinojaus universitete G. Paulikas įgijo aeronautikos inžinieriaus išsilavinimą, o 1961 m. Berklio universitete Kalifornijoje apsigynė fizikos daktaro laipsnį. Tais pačiais metais jis pradėjo dirbti „Aerospace Corporation“ – 1960 m. įsteigtame JAV karinių oro pajėgų (KOP) mokslinių-techninių tyrimų centre, atsakingame už KOP kosminių ginklų programas. Su „Aerospace Corporation“ susijusi visa tolimesnė G. Pauliko mokslinė ir administracinė veikla – 1967 m. jis tapo vyresniuoju mokslo darbuotoju, 1968-1981 m. vadovavo „Aerospace Corporation“ Kosmoso fizikos laboratorijai, 1989 m. buvo paskirtas korporacijos Programų grupės vyresniuoju viceprezidentu, o 1993 m. – „Aerospace Corporation“ vykdomuoju viceprezidentu. 1998 m. G. Paulikas išėjo į pensiją, tačiau kaip ekspertas dalyvauja įvairiose aerokosminių tyrimų programose.

Paties G. Pauliko žodžiais, dirbdamas „Aerospace Corporation“ jis vienaip ar kitaip dalyvavo kuriant ir vykdant visas su kosmosu susijusias JAV nacionalinio saugumo programas, tarp jų ir tas, kurios tebenaudojamos šiuo metu. Mokslininko teigimu, šios kosminės gynybos sistemos „padėjo išsaugoti taiką Šaltojo karo metais“. G. Paulikas už pasiekimus kosmoso tyrimų ir kosminių sistemų inžinerijos srityje yra pelnęs daug prestižinių JAV apdovanojimų. Šiuo metu su šeima gyvena Palos Verdes mieste Kalifornijoje.

Taip atrodytų 8 metrų teleskopo iškėlimas į orbitą naudojant būsimąją NASA raketą nešėją „Ares 5“.


Balsas.lt



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

„Deinavos baldai“ — šeimos baldai


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
Farming Simulator 2019 Mods, FS22 Mods, FS22 Maps
farmingsimulator19mods.fr
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama