Elektronika.lt
 2019 m. rugsėjo 20 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas


 Verta paskaityti
Rugsėjo 20 d. 20:26
Pirmieji Lietuvoje prisijungė prie mobilios aplikacijos pardavimams skatinti ir jau mato rezultatus
Rugsėjo 20 d. 19:09
Dažniausios įmonių IT saugumo klaidos: nuo pasitikėjimo antivirusine iki slaptažodžių politikos
Rugsėjo 20 d. 15:10
Dirbtinis intelektas mokslinės fantastikos kine ir realybėje – ar tarnas vieną dieną gali tapti ponu?
Rugsėjo 20 d. 14:16
Inovacijų amžius: nuo drabužių atnaujinimo iki siurblio, apsaugančio nuo alergijų
Rugsėjo 20 d. 13:22
Nešiojamas kompiuteris moksleiviui ir studentui – kaip išsirinkti? (1)
Rugsėjo 20 d. 11:13
Myli, nemyli, myli, nemyli. Pamirškime žiedlapius – dirbtinis intelektas skaito žinutes ir pateikia verdiktą (1)
Rugsėjo 20 d. 09:29
Ką tik pristatyti naujausi „Huawei“ telefonai, kuriuos Lietuvoje matysim kaip savo ausis
Rugsėjo 20 d. 08:08
Įdiegtas pirmasis šalyje robotizuotas vaistininko asistentas
Rugsėjo 19 d. 21:15
Minint „emoticonų“ gimtadienį: kas bendro tarp jų, A. Linkolno ir „emoji“?
Rugsėjo 19 d. 19:16
Prestižiniame ES jaunųjų mokslininkų konkurse – airio, kurio vardu pavadintas asteroidas, triumfas
FS 19 Tractor mods
Farming Simulator 19 Mods, FS 19 Maps, How to install
ATS mods
ATS trailer mods, ATS truck mods, ATS map mods
FS 19 Tractors
Farming Simulator 19 Mods, FS 19 Maps, FS 19 Trucks
FS19 Maps, FS19 Trucks
Farming Simulator 2019 Mods, FS19 Tractors
Install MC Mods
Minecraft Dungeons Mods, Minecraft Dungeons Skins, Minecraft Dungeons Maps
FS19 Combines
Farming Simulator 19 Mods, FS19 Trucks, FS 19 Mods
How to Install Mods
Minecraft Dungeons Mod, Minecraft Dungeons Maps, Minecraft Dungeons Skins
Mobilieji telefonai
Mobilieji telefonai internetu, telefonų dėklai, telefonų priedai
Reklama
 Straipsniai » Kompiuteriai, IT Dalintis | Spausdinti

Papasakojo, kaip apsisaugotume nuo kibernetinių atakų: skrydžių valdymui Lietuva turi net atskirą „internetą“

Publikuota: 2019-09-09 20:12
Tematika: Kompiuteriai, IT
Skirta: Mėgėjams
Aut. teisės: ©Delfi.lt
Inf. šaltinis: Delfi.lt

Šiandieninėje aviacijoje vis daugiau veiksmų ir procesų persikelia į skaitmeninę erdvę. Kas dieną vykdant itin sudėtingas operacijas, vienu metu veikia daugybė sistemų bei perduodamas didelis kiekis duomenų, todėl bent menkiausias sutrikimas ne tik sustabdytų sklandų darbą, bet ir sutrikdytų eismą oro erdvėje bei atneštų milžiniškus nuostolius. Siekiant užtikrinti kibernetinį saugumą naudojamos kompleksinės priemonės ir į kibernetinius iššūkius reaguojama itin operatyviai.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Šiandieninėje aviacijoje vis daugiau veiksmų ir procesų persikelia į skaitmeninę erdvę. Kas dieną vykdant itin sudėtingas operacijas, vienu metu veikia daugybė sistemų bei perduodamas didelis kiekis duomenų, todėl bent menkiausias sutrikimas ne tik sustabdytų sklandų darbą, bet ir sutrikdytų eismą oro erdvėje bei atneštų milžiniškus nuostolius. Oro navigacijos paslaugas Lietuvos oro erdvėje teikianti valstybės įmonė „Oro navigacija“ atskleidžia, kad siekiant užtikrinti kibernetinį saugumą naudojamos kompleksinės priemonės ir į kibernetinius iššūkius reaguojama itin operatyviai.

Papasakojo, kaip apsisaugotume nuo kibernetinių atakų: skrydžių valdymui Lietuva turi net atskirą „internetą“

Remiantis Nacionalinio kibernetinio saugumo centro (NKSC) prie Krašto apsaugos ministerijos parengta ataskaita, Lietuvoje per 2018 m. užfiksuoti 53 183 kibernetiniai saugumo incidentai, rašoma pranešime spaudai. Šis skaičius nežymiai mažesnis nei 2017 m., tačiau pastebimai, 41 proc., išaugo sudėtingų atakų skaičius. Be to, Lietuva yra viena iš pirmųjų Europos šalių, patvirtinusių Nacionalinę kibernetinio saugumo strategiją, apibrėžiančią svarbiausias kibernetinio saugumo politikos kryptis ir tikslus.

Siekiant stiprinti kibernetinių nusikaltimų prevenciją, aktyviai bendradarbiauja viešasis ir privatusis sektorius, o su kokiais iššūkiais pastaraisiais metais susiduriama ir kaip pavyksta įgyvendinti į kibernetinį saugumą nukreiptas priemones, jau diskusijų festivalyje „Būtent“ kalbės Tomas Montvila, VĮ „Oro navigacija“ Operacinės veiklos departamento vadovas, anksčiau daug prisidėjęs rengiant ir įgyvendinant aviacijos saugumo reikalavimus ES ir valstybės mastu.

„Pastaraisiais metais aviacijos sektorius susiduria su nemenkais iššūkiais dėl sparčios technologijų raidos ir skaitmenizacijos, – pasakoja T. Montvila. – Kaip ir kitose srityse, taip ir aviacijoje, daugelis procesų, įvairių funkcijų persikelia į skaitmeninę erdvę, ir kuo daugiau duomenų gauname iš skaitmeninės erdvės, tuo svarbesnis jų saugumas ir patikimumas. Todėl aviacijos sektorius yra ypač jautrus kibernetinėms atakoms, nes net ir trumpam laikui sutrikus bet kurios sistemos darbui, pasekmės gali būti labai skaudžios.“

Per metus Lietuvos oro erdvėje įvyksta daugiau kaip 250 tūkst. skrydžių, iš kurių trys ketvirtadaliai – tranzitiniai, likę skrydžiai baigiasi arba prasideda viename iš Lietuvos oro uostų. Visų šių skrydžių valdymu ir sauga besirūpinančios oro navigacijos paslaugas Lietuvos oro erdvėje teikiančios valstybės įmonės „Oro navigacijos“ atstovas tikina, kad prisidėti prie saugaus eismo Lietuvos oro erdvėje padeda ir kompleksinės kibernetinio saugumo priemonės.

„Užtikrindami tinkamą skrydžių valdymą oro erdvėje, navigacijos, ryšių ir stebėjimo paslaugas bei teikdami oro navigacijos informaciją, reikalingą civilinės aviacijos orlaivių skrydžiams, naudojame tam skirtą įrangą, esame apsirašę procedūras bei turime žmones, kurie diegia ir prižiūri visas sistemas. Jie apmokyti, kaip atpažinti galimas grėsmes. Visi šie trys komponentai (įranga, procedūros ir žmonės) ir garantuoja tinkamą kibernetinį saugumą“, – teigia T. Montvila.

Dviejų tipų įranga

Pasak „Oro navigacijos“ eksperto, specializuotą įrangą reikėtų skaidyti į dvi dalis: oro navigacijos paslaugoms teikti skirta specializuota įranga, tai yra ryšių, navigacijos, stebėjimo, skrydžių valdymo ir kt. įranga, bei kita įranga, skirta apsaugoti tinklų infrastruktūrą, kad būtų apsaugoti gaunami duomenys, kuriais remdamasis skrydžių vadovas priima sprendimus. Taip pat taikomos ir papildomos priemonės, skirtos aptikti, nustatyti, užkardyti galimus neteisėtos veikos aktus, pavyzdžiui, galimus įsibrovėlius į sistemą.

Teikiant oro navigacijos paslaugas ir priimant sprendimus „Oro navigacijos“ darbuotojai naudoja didelį kiekį duomenų. Tad siekiant identifikuoti galimas problemas ar incidentus sistemos yra profiliuojamos, t. y. nustatoma atraminė linija (angl. baseline). Nukrypimas nuo atraminės linijos – tai nukrypimas nuo sistemos „normalaus“ darbo. Taigi, nukrypimai nuo atraminės linijos gali signalizuoti apie problemos pradžią.

„Daugumoje atvejų problemų identifikavimas vyksta automatizuotai, tad specialistams reikia įvertinti, kodėl šie nukrypimai atsiranda. Navigacinėse sistemose ryšiai yra pastovūs ir aiškūs – procedūriškai žinomi komunikacijoje dalyvaujantys mazgai (įranga, per kurią vykdomos duomenų perdavimo operacijos), tad „įdomios“ užklausos, kurių neturėtų būti, gana lengvai identifikuojamos. Nepaisant to, įvykių registravimo žurnalų, sistemų, tinklo įrenginių, saugumo įrenginių įrašai peržiūrimi ir įmonės personalo“, - teigia T. Montvila.

Jo teigimu, atnaujinant navigacines, skrydžių valdymo sistemas yra diegiami tik įrangos gamintojų ištestuoti ir leidžiami įdiegti atnaujinimai arba sistemos atnaujinamos taip, kaip yra nurodyta ryšių, navigacijos ir stebėsenos (RNS) procedūrose.

„Įmonė taip pat taiko papildomas apsaugos priemones. Viena iš jų – tinklų izoliavimas. Kitaip tariant, oro navigacijos paslaugoms teikti yra naudojami atskiri „technologiniai“ tinklai, kurie yra atskirti nuo viešųjų tinklų „interneto“, tad kad ir kokio masto kibernetinė ataka būtų vykdoma prieš Lietuvą ar įmonę – skrydžio valdymo procesams tas nepakenks“, – pasakoja įmonės atstovas.

Procedūros

Kad nenumatytų atvejų metu būtų tinkamai naudojama įranga, „Oro navigacijos“ darbuotojai turi parengtus nenumatytų atvejų planus.

„Tiek lakūnai, tiek orlaiviai, tiek kiti aviakompanijų atstovai, kurie naudojasi mūsų teikiamomis oro navigacijos paslaugomis, turi aiškiai aprašytas procedūras, kaip jiems reikėtų elgtis, jei nutiktų taip, kad jų nepasiektų reikalinga informacija. Pavyzdžiui, jei kuriame nors aerodrome skrendantis orlaivis staiga negauna jam reikalingos informacijos, aviakompanija turi savo vidines procedūras, kaip turėtų elgtis orlaivio pilotas. Vienas iš sprendimų – tūpti atsarginiame oro uoste“, – teigia įmonės atstovas.

Apmokyti žmonės ir tarpinstitucinis bendradarbiavimas

Siekiant užtikrinti kibernetinį saugumą labai svarbų vaidmenį atlieka darbuotojai. Kad būtų pasirengę atpažinti galimus sutrikimus dėl atakų, jiems nuolat rengiami mokymai ir pratybos.

„Kasdieniame darbe didžiulį dėmesį skiriame skrydžių saugai. Simuliuodami atsaką į realias kibernetines atakas, pernai vykusiose pratybose pasitikrinome mūsų IT specialistų pasirengimo lygį krizės atveju, įsivertinome įmonės sprendimų priėmimo procedūrų efektyvumą ir greitį. Nustatytus trūkumus pašalinome, kad ištikus realiai krizei būtume pasiruošę greitai priimti tinkamus sprendimus“, – sako valstybės įmonės „Oro navigacija“ generalinis direktorius Mindaugas Gustys.

Jis prisiminė, kad pernai įmonės specialistai dalyvavo ES kibernetinio saugumo pratybose „Cyber Europe 2018“. Jų metu buvo treniruojamasi greitai reaguoti ir valdyti sudėtingus incidentus bei atakas, nukreiptas prieš valstybės strateginius objektus ir paslaugų teikėjus. Pratybose taip pat buvo siekiama stiprinti gebėjimus nustatyti didelio masto grėsmes ir į jas reaguoti bei suteikti galimybę geriau suprasti, kokius padarinius toks incidentas gali sukelti kitose šalyse.

M. Gustys pabrėžia, kad įmonė nuolat bendradarbiauja su įvairiomis valstybės institucijomis, reguliariai aptariami veiksmai, kaip greitai reaguoti ir valdyti sudėtingus incidentus bei atakas.

T. Montvilos teigimu, dėl kibernetinės atakos iki šiol nebuvo paveikta nė viena „Oro navigacijos“ oro navigacijos paslaugoms teikti naudojama sistema, kurios neveikimas arba netinkamas veikimas būtų sukėlęs pavojų žmonėms.


Delfi.ltDraudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

TMS ELECTRONICS
TMS ELECTRONICS

www.rslietuva.com – nemokamas elektronikos komponentų pristatymas

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Technologijos.lt

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

CRM sistema – „Hanna CRM“

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

MRO Supply


Reklama
‡ 1999–2019 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Farming Simulator 2017 Mods, FS 17 Mods
ls2017.com
„TV programa“ – tiksli
televizijos programa

www.tvprograma.lt
Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras
www.lmnsc.lt
Lietuvių kalba informacinėse technologijose
www.likit.lt
Svarstyklės – čia, matuokliai, laboratorinė įranga
www.moris.lt
Farming Simulator 2019 Mods, LS19 Mods, FS19 Mods
fs19.net
Mokslo ir technologijų pasaulis – naujienos ir straipsniai
www.technologijos.lt
Farming Simulator 2019 Mods, FS19 Tractors, FS19 Maps
farmingsimulator19mods.fr
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
LTV.LT – geriausių lietuviškų tinklalapių katalogas
www.ltv.lt/technologijos/
FS 2019 Mods, FS 2017 Mods, FS 2015 Mods
www.farming2015mods.com
Mokslo populiarinimo projektas „Mokslas verslui ir visuomenei“
www.mokslasplius.lt
Reklama


Reklama