Elektronika.lt
 2025 m. rugsėjo 22 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Rugsėjo 22 d. 08:37
Dirbtinio intelekto balsu prabylantys sukčiai: kaip atskirti, ar telefonu kalbatės su tikru žmogumi?
Rugsėjo 21 d. 20:33
Naudotis „Windows 11“ bus dar patogiau: nauja funkcija leis pratęsti veiklą telefone vos vienu paspaudimu
Rugsėjo 21 d. 17:11
Fikcija, kuri pildosi: kaip mokslinė fantastika ruošia mus gyvenimui su dirbtiniu intelektu
Rugsėjo 21 d. 14:28
„Neurotechnology“ išleido įrankį lietuviškų DI sprendimų kūrimui
Rugsėjo 21 d. 11:17
Interviu su profesore Na Fu – apie skaitmenizacijos iššūkius, DI įtaką žmonių darbui organizacijose ir atsparumo didinimą
Rugsėjo 21 d. 08:37
Kyla pagunda įsigyti jau veikiančią e. parduotuvę: kaip nesuklysti?
Rugsėjo 20 d. 20:53
„Google“ paleido naują programėlę: slaptažodžius rasite vos vienu paspaudimu
Rugsėjo 20 d. 17:17
Dar vienas ES reglamentas dėl duomenų: kas svarbu verslui ir gyventojams?
Rugsėjo 20 d. 14:04
Dabar dar spartesnės: net 8 TB talpos „Samsung“ SSD „9100 PRO“
Rugsėjo 20 d. 11:40
„Tesla“ ar „Toyota“? Ekspertas paaiškino, kaip automobilius renkasi skirtingos kartos
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Fun football drills
Football Training Equipment, Defending drills football, Kids football training kit
Reklama
 Straipsniai » Kompiuteriai, IT Dalintis | Spausdinti

Kibernetinis įmonės saugumas: ką privalo žinoti darbuotojai?

Publikuota: 2018-01-26 16:02
Tematika: Kompiuteriai, IT
Skirta: Pradedantiems
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Sausio 28-oji – Europos duomenų apsaugos diena. Mobiliojo ryšio lyderė „Tele2“ siūlo atkreipti dėmesį į kibernetinį saugumą ne tik žmonėms, bet ir įmonėms. Skaičiuojama, kad praėjusiųjų metų pabaigoje Lietuvoje IT sistemos buvo atakuojamos vidutiniškai 140 kartų per dieną, taigi – kibernetinių niekšelių akiratyje gali atsidurti kiekvienas.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Sausio 28-oji – Europos duomenų apsaugos diena. Mobiliojo ryšio lyderė „Tele2“ siūlo atkreipti dėmesį į kibernetinį saugumą ne tik žmonėms, bet ir įmonėms. Skaičiuojama, kad praėjusiųjų metų pabaigoje Lietuvoje IT sistemos buvo atakuojamos vidutiniškai 140 kartų per dieną, taigi – kibernetinių niekšelių akiratyje gali atsidurti kiekvienas.

„Neapdairu manyti, kad kibernetinės atakos dažniausiai nukreiptos tik į didžiulius koncernus, valstybines institucijas arba yra nedažnos Lietuvoje. Jos jau dabar yra mūsų kasdienybė. Išpuoliai prieš šalies bendroves yra rengiami kiekvieną dieną“, – sakė Ramūnas Chocha, „Tele2“ IT skyriaus vadovas. Pasak R. Chochos, dažniausiai programišių taikiklyje atsiduria internetinės svetainės ar kitos bendrovių informacinės sistemos, kurios užpuolamos DDoS atakomis (liet. paskirstytas atsisakymas aptarnauti).

Kibernetinis įmonės saugumas: ką privalo žinoti darbuotojai?

Nusikaltėliai neaplenkia ir įmonių kietųjų diskų – jų užšifravimas taip pat yra viena iš dažniausių atakų. Pirmuoju atveju, žala iš karto yra daroma įmonės finansams bei reputacijai: klientai negali prisijungti prie tinklapio, užsisakyti paslaugų ar pirkti internetinėje parduotuvėje. Antruoju – bendrovė nebegali naudotis savo sukaupta informacija, dokumentais ar kitais duomenimis. „Tokių atakų metu programišiai dažniausiai už duomenų „grąžinimą“ reikalauja išpirkos, o kartais atlygį jie jau būna gavę – iš atakas užsakiusių asmenų“, – pasakojo IT skyriaus vadovas.

Nacionalinio elektroninių ryšių tinklų ir informacijos saugumo incidentų tyrimo padalinio (CERT-LT) 2017 m. IV ketvirčio ataskaita parodė, kad iš viso per šį laikotarpį buvo užfiksuota 12960 atakų. Tuo tarpu, incidentų, dėl kurių buvo sutrikdomas elektroninių paslaugų teikimas – per 2017 metus padaugėjo net 400 proc.

Silpnoji grandis – žmogus

Ekspertas pabrėžia, kad siekiant užtikrinti kibernetinį įmonės saugumą, reikia investuoti ne tik į antivirusines programas, apsaugos nuo įsilaužimų sistemas, programinę įrangą, bet ir – nuolatinį darbuotojų švietimą.

„Svarbiausiu veiksniu išlieka žmogus, o ne technologiniai sprendimai, nes būtent jis dažniausiai ir tampa silpnąja grandimi. Pavyzdžiui, asmeniniams reikalams naudojami tokie patys kaip ir darbui slaptažodžiai ar programinės įrangos siuntimasis iš neoficialių puslapių – visa tai sukuria saugumo spragas, viliojančias nusikaltėlius“, – sakė Ramūnas Chocha.

Anot specialisto, vieno sprendimo, galinčio visiškai apsaugoti nuo įsilaužimų, nėra – nors technologijos sparčiai tobulėja, joms įkandin tobulėja ir kibernetiniai nusikaltėliai. Vis tik, kelią atakoms užkirsti dažnai gali patys darbuotojai – tereikia laikytis kelių taisyklių.

Kaip apsisaugoti: 6 svarbiausi patarimai

Ką daryti, o ko vengti kiekvienam darbuotojui, turinčiam prieigą prie įmonės kompiuterio, telefono ir kaupiamų duomenų, kad informacija netaptų piktavalių programišių įkaite? R. Chocha dalinasi 6 paprastais, bet itin naudingais patarimais:

1. Dar kartą: slaptažodžiai!

Visus slaptažodžius rekomenduojama atnaujinti kas 3-6 mėnesius. Labai svarbu, kad jie skirtųsi ne tik nuo ankstesnių, bet ir tarpusavyje: naudojami asmeniniams ir darbiniams reikalams neturėtų sutapti. Juos kurkite kuo ilgesnius, naudokite didžiąsias ir mažąsias raides, įvairius skaičius bei simbolius.

2. Įtartina nuoroda

Gavote elektroninį laišką iš nepažįstamo asmens ar bendrovės, kuriame kviečiama paspausti nuorodą? Atkreipkite dėmesį į ją – ar ji atrodo vedanti į oficialų tinklapį, o gal ją sudaro neaiškių skaičių ir raidžių kratinys? Prieš spaudžiant – pasitarkite su IT skyriumi. Atminkite, kad kenksminga nuoroda gali būti atsiųsta ir iš jūsų draugo socialinio tinklo paskyros. Jei žinutė sukėlė įtarimą – susisiekite su draugu tiesiogiai arba pasikonsultuokite su savo IT padaliniu.

3. Keisti elektroniniai laiškai ir skambučiai

Pakenkti gali ne tik laiškai su nuorodomis, bet ir be jų. Jei netikėtai gavote elektroninį laišką iš savo vadovo vadovo, su kuriuo jūsų įprastai nesieja tiesioginiai darbo ryšiai – neskubėkite dalintis prašoma informacija. Beje, menamas vadovo vadovas gali ir netikėtai paskambinti. Nepulkite diktuoti visko, ko jis prašo, bet pažadėkite perskambinti. Tuo tarpu, susisiekite su IT skyriumi ar tiesioginiu vadovu.

4. Nuolatinis skylių lopymas

Ir vėl iššoko lentelė, siūlanti įdiegti operacinės sistemos naujinius, o jūs tam visai neturite laiko? Tuomet pažymėkite, kada artimiausiu metu diegimas galėtų prasidėti. Naujiniai – tai, tarsi, seno namo skylių, pro kurias gali patekti programišiai, lopymas.

5. Kai iniciatyvumas pridaro žalos

Radote naują programą ar įrankį, kuris galėtų būti naudingas darbe? Neskubėkite jo diegti į savo įrenginį – patikrinkite ar puslapis oficialus, taip pat – ar egzistuoja atsiliepimai apie pačią programą. Be to, rekomenduojama nediegti programinės įrangos, kurios nepatvirtina IT ūkio vadovas ar už tai atsakingi darbuotojai.

6. Turėkite atsargines kopijas

Kalbant apie kibernetinį įmonės saugumą, posakis „tikėkis geriausio, ruoškis blogiausiam“ – labai tinka.

Pasirūpinkite, kad turėtumėte svarbiausios informacijos kopijas vietose, nesusijusiose su įprastai darbui naudojamais įrenginiais, pavyzdžiui, debesų platformose arba išoriniuose diskuose.




Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

„Mokslo sriuba“

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

Programuotojas Tautvydas – interneto svetainių-sistemų kūrimas

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Ets2 mods, Ats mods, Beamng drive mods
allmods.net
„MokslasPlius“ – mokslui skirtų svetainių portalas
www.mokslasplius.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
LTV.LT – lietuviškų tinklalapių vitrina
www.ltv.lt/technologijos/
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama