Elektronika.lt
 2026 m. vasario 21 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Vasario 21 d. 13:44
Lietuvių kalbos mokytoja apie DI mokykloje: kūrybiškumo jis nepakeis, bet savarankišką mąstymą gali susilpninti
Vasario 21 d. 09:26
Apklausa rodo: 9 iš 10 lietuvių naudoja dirbtinį intelektą, net jei to nepastebi
Vasario 20 d. 20:40
Kinija meta iššūkį NASA: jau šiemet prasidės lemtinga misija, kuri gali pakeisti kosminę galią
Vasario 20 d. 17:13
Paaiškino, kuo pavojinga nebetinkama baterija: iki gaisro – vienas žingsnis
Vasario 20 d. 14:56
Kova dėl pirkėjų darosi vis intensyvesnė: kokie bus 2026-ieji el. rinkodarai?
Vasario 20 d. 11:57
Dveji Skaitmeninių paslaugų akto metai Lietuvoje: neteisėtas turinys šalinamas efektyviau, o vartotojų apsauga stiprėja
Vasario 20 d. 08:49
Saugumo technologijų raida: kas taps standartu, o kas liks tik prabangių modelių savininkams?
Vasario 19 d. 20:27
Projektas, kuris keičia miestą iš vidaus: Niujorke prasidėjo transporto perversmas
Vasario 19 d. 17:53
Saugus internetas prasideda namuose: 3 dalykai, kuriuos verta žinoti jau dabar
Vasario 19 d. 14:45
Holivudo atsakas giluminėms klastotėms: ar strategija veiktų ES
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
RDR2 Mods
Euro Truck Simulator 2 Mods, WOT Mods, Assetto Corsa Rally Mods
Reklama
 Straipsniai » Kompiuteriai, IT Dalintis | Spausdinti

Lietuvių kalbos mokytoja apie DI mokykloje: kūrybiškumo jis nepakeis, bet savarankišką mąstymą gali susilpninti

Publikuota: 2026-02-21 13:44
Tematika: Kompiuteriai, IT
Skirta: Pradedantiems
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

DI sparčiai įsitvirtina mūsų kasdienybėje – nuo informacijos paieškos iki darbo užduočių. Ne išimtis ir mokykla – šis įrankis vis dažniau tampa mokinių pagalbininku ruošiant namų darbus ar ieškant atsakymų į sudėtingus klausimus. DI gali būti tiek naudingas, tiek žalingas – viskas priklauso nuo to, kaip juo naudojamasi.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Dirbtinis intelektas (DI) sparčiai įsitvirtina mūsų kasdienybėje – nuo informacijos paieškos iki darbo užduočių. Ne išimtis ir mokykla – šis įrankis vis dažniau tampa mokinių pagalbininku ruošiant namų darbus ar ieškant atsakymų į sudėtingus klausimus.

Kaip sako Vilniaus humanistinės mokyklos lietuvių kalbos mokytoja Gluosnė Petraitytė, DI gali būti tiek naudingas, tiek žalingas – viskas priklauso nuo to, kaip juo naudojamasi.

Asociatyvi DI sugeneruota „Pixabay“ nuotr.
Asociatyvi DI sugeneruota „Pixabay“ nuotr.

Sąmoningas naudojimas ar žala?

Dirbtinio intelekto naudojimas ruošiant namų darbus tampa vis dažnesne diskusijų tema mokyklose. Pasak lietuvių kalbos mokytojos, dirbtinio intelekto atliktų mokiniųdarbų pasitaiko, tačiau ne itin dažnai. Tie, kurie jaučiasi galintys bent dalį užduočių atlikti patys, dažniausiai DI nesinaudoja. Tačiau didesnių mokymosi iššūkių patiriantys vaikai ieško bet kokių būdų pagerinti rezultatą.

„DI naudojimą vertinu atsižvelgiant į tai, kokiais tikslais jis buvo pasitelktas ruošiant namų darbus. Jeigu mokinys bando savarankiškai išsiaiškinti, kaip spręsti užduotis, dirbtinis intelektas gali tapti puikiu įrankiu geriau tai perprasti. Tačiau jei atliekamos užduotys tiesiog nukopijuojamosnorint išvengti neigiamo pažymio, toks DI naudojimas tampa žalingas“, – teigia mokytoja G. Petraitytė.

Praėjusiais metais ji su mokiniais nutarė praktiškai patikrinti, kiek galima pasitikėti dirbtiniu intelektu. Pamokos metu jie šio įrankio paklausė, kiek raidžių „r“ yra žodyje „braškė“. „Mokinių nuostabai, šis technologinis išradimas atsakė, kad žodyje yra dvi „r“ raidės. Šis paprastas pavyzdys visiems tapo gera pamoka – po jo mokiniai į DI atsakymus pradėjo žvelgti gerokai kritiškiau“, – pasakoja pedagogė.

Ji taip pat prisimena atvejį, kai atsiskaitymo metu mokinys į sąsiuvinį tiesiog perrašė dirbtinio intelekto sugeneruotą tekstą. Mokytoja tokį darbą greitai atpažino ir įvertino neigiamai, tačiau suteikė galimybę atsiskaityti iš naujo. „Po šio pokalbio ir aiškios žinutės apie atsakomybę tokie atvejai daugiau nepasikartojo“, – sako ji.

Kūrybiškumo nepakeis, bet mąstymą gali silpninti

Paklausta, ar dažnas dirbtinio intelekto naudojimas gali silpninti mokinių kūrybiškumą, G. Petraitytė yra kategoriška: „Drįsčiau teigti, kad kūrybiškumo jis nesusilpnins. Tačiau savarankišką mąstymą – tikrai gali.“

Anot jos, anksčiau žmonės sudėtingus klausimus aiškindavosi patys, ieškodami informacijos įvairiuose šaltiniuose, o šiandien dažnai pirmiausia kreipiamasi į DI – tiek akademiniais, tiek net medicininiais klausimais.

„Nors naudojantis dirbtiniu intelektu galima gana greitai rasti atsakymus ir net struktūruotą informaciją, nereikėtų pamiršti, kad DI kartais pateikia įtikinamai skambančius, bet netikslius faktus ar net nurodo neegzistuojančius, nepatikimus šaltinius. Didžiausia problema ta, kad tekstas dažnai atrodo labai užtikrintas ir tvarkingas, todėl mokiniams gali būti sunku atskirti, kur informacija patikima, o kur – klaidinanti“, – įspėja pedagogė.

Vis dėlto Vilniaus humanistinės mokyklos lietuvių kalbos mokytoja pabrėžia, kad žmogiško kūrybiškumo technologijos pakeisti negali. „DI geba generuoti savotiškas mikstūras iš to, kas jau egzistuoja, tačiau kurti ką nors iš tiesų naujo gali tik žmogus.“

Kritinis vertinimas priklauso nuo brandos

Ar mokiniai geba kritiškai vertinti DI pateikiamą informaciją? Pasak mokytojos, tai labai priklauso nuo amžiaus ir gebėjimų.

„Tyrimai rodo, kad mokymosi procese DI naudingas tik geriau besimokantiems ir savarankiškiems mokiniams. Kitiems sudėtinga kritiškai įvertinti bet kokią informaciją, nesvarbu, kas ją sugeneravo“, – sako ji.

G. Petraitytė taip pat pastebi, kad tiek mokiniai, tiek suaugusieji linkę DI pateiktą informaciją laikyti tikslesne vien dėl to, kad ji pateikiama aiškiai ir glaustai. „Kartais mokiniai manęs klausia, ar galima naudoti „Google“ sugeneruotą santrauką. Tuomet tekstą perskaitau kartu su jais ir įvertinu – kartais pritariu, kartais nukreipiu į patikimesnį šaltinį. Mane džiugina jau vien tai, kad jie paklausia specialisto nuomonės“, – dalijasi pedagogė.

Reikia aiškių taisyklių ir atsakingo požiūrio

Kaip teigia lietuvių kalbos mokytoja G. Petraitytė, šiandien svarbiausia ne drausti ar ignoruoti technologijas, bet išmokti jas atsakingai integruoti į ugdymo procesą. Tam mokyklose būtinos aiškios ir visiems suprantamos dirbtinio intelekto naudojimo taisyklės.

„Svarbu ne neigti DI egzistavimą, o priimti jį kaip neišvengiamą pokytį ir išmokti taikyti edukaciniais tikslais. Mokyklose turi būti aiškiai reglamentuota, koks yra įstaigos požiūris į dirbtinio intelekto naudojimą – kada ir kaip jis gali būti pasitelkiamas, o kada tai laikoma akademinio sąžiningumo pažeidimu. Taip pat kiekvienas mokytojas turėtų mokiniams pristatyti akademiškai etiško DI naudojimo gaires“, – teigia pedagogė.

Ji pabrėžia, kad atsakomybė tenka ne tik mokyklai, bet ir šeimai. Tėvams svarbu domėtis, kaip jų vaikai naudojasi technologijomis, kokiais tikslais pasitelkia dirbtinį intelektą ir ar jis tampa pagalbos priemone, ar paprasčiausiu būdu išvengti pastangų. „Reikėtų atkreipti dėmesį ne tik į tai, ar DI naudojamas namų darbams, bet ir į tai, ar vaikai juo nesprendžia asmeninių problemų, ieškodami atsakymų ten, kur reikalingas gyvas pokalbis“, – sako ji.

Mokiniams mokytoja rekomenduoja pirmiausia stiprinti kritinį mąstymą tradiciniais būdais – skaityti knygas, domėtis kultūra, aktyviai dirbti pamokose ir mokytis savarankiškai spręsti sudėtingas užduotis. „Į dirbtinį intelektą reikėtų žiūrėti kaip į internetinį korepetitorių, kuris padeda suprasti tai, ko nesupranti, bet neatlieka užduoties už tave. Tik taip technologijos taps pagalbininku, o ne lengviausiu keliu“, – apibendrina G. Petraitytė.




Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Technologijos.lt

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

„Mokslo sriuba“

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

Programuotojas Tautvydas – interneto svetainių-sistemų kūrimas

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2026 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
ScriptHookV, GTA 5 Mods, GTA 5 Map Mods
gta5mod.net
„MokslasPlius“ – mokslui skirtų svetainių portalas
www.mokslasplius.lt
Būk saugus
elektroninėje erdvėje

www.esaugumas.lt
LTV.LT – lietuviškų tinklalapių vitrina
www.ltv.lt/technologijos/
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
Mokslo festivalis „Erdvėlaivis žemė“
www.mokslofestivalis.eu
Reklama


Reklama