Elektronika.lt
 2023 m. lapkričio 30 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas


 Verta paskaityti
Lapkričio 30 d. 08:39
J. Jatautas: debesėliai virš gaminančių vartotojų elektrinių
Lapkričio 29 d. 20:18
Oficialiai pristatyti „Honor 100“ serijos telefonai
Lapkričio 29 d. 18:26
Baltijos šalių tyrimas: dūmų detektorių namuose mažėja, lietuviai jų turi mažiausiai
Lapkričio 29 d. 16:30
„Mercedes Benz“ E Klasės Plug-in – technologija sujungianti du pasaulius
Lapkričio 29 d. 14:23
Saulės moduliai ant stogo. Nauda žinoma, o rizika?
Lapkričio 29 d. 12:40
RRT iššūkio ėmėsi „Cellular Expert“: kurs sprendimą, leidžiantį efektyviau naudoti radijo dažnius
Lapkričio 29 d. 10:13
Paprastai ir aiškiai: kas yra „VoLTE“ ir „VoWiFi“ technologijos bei kokį iššūkį jos sprendžia?
Lapkričio 29 d. 08:21
Kaip internete rasti informaciją, kuo vienas dalykas skiriasi nuo kito
Lapkričio 28 d. 20:13
Tyrimas atskleidė pirmaujančius automobilių gamintojus pagal vartotojų pasitenkinimą technologijomis
Lapkričio 28 d. 18:32
Iki 160 eurų per metus už „Facebook“ ir „Instagram“ privatumą – ar tai neprieštarauja ES vartotojų duomenų apsaugai?
FS 22 Tractors
Farming Simulator 19 Mods, FS 22 Maps, FS22 Mods
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS22 Trucks
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
FS22 Mapy
Farming Simulator 19 mody, FS22 Tractor, FS22 Mods
Lastenvaunut
Turvaistuin, Matkarattaat, Lasten vaatteet
Paskola internetu
Vartojimo paskola, paskola automobiliui, paskola būsto remontui
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS22 Mods
FS22 Harvesters, FS22 Tractors Mods, FS22 Maps Mods
FS22 Mods
FS22 Maps,
FS22 Harvesters,
FS22 Tractors
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
Starfield Mods
Installing Starfield Mods,
Starfield Tips,
Starfield Cheats
Optic sight
Binoculars for hunting elk,
Best compact binoculars,
Riflescope hunting
Reklama
 Straipsniai » Įvykiai, visuomenė Dalintis | Spausdinti

VU mokslininkų tyrimas: nuotolinis darbas daugiausia streso kelia švietimo sektoriaus darbuotojams

Publikuota: 2023-09-22 14:40
Tematika: Įvykiai, visuomenė
Skirta: Mėgėjams
Inf. šaltinis: Pranešimas spaudai

Prasidėjus koronaviruso pandemijai, daugybės lietuvių darbo vietos iš darboviečių persikėlė į namus. Jei prieš keletą metų darbą nuotoliu praktikavo tik kiek daugiau nei dešimtadalis šalies dirbančiųjų, tai nuo 2020 m. pavasario šis skaičius išaugo net iki 50 proc. Tokia staigi kiekybinė permaina tiek darbuotojams, tiek darbdaviams sukėlė nemažai iššūkių.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Prasidėjus koronaviruso pandemijai, daugybės lietuvių darbo vietos iš darboviečių persikėlė į namus. Jei prieš keletą metų darbą nuotoliu praktikavo tik kiek daugiau nei dešimtadalis šalies dirbančiųjų, tai nuo 2020 m. pavasario šis skaičius išaugo net iki 50 proc. Tokia staigi kiekybinė permaina tiek darbuotojams, tiek darbdaviams sukėlė nemažai iššūkių. Vienas didžiausių pastarųjų metų iššūkių yra darbuotojų perdegimas ir stresas, kylantys dėl koronaviruso pandemijos padaryto poveikio psichinei darbuotojų sveikatai, pasireiškiančio nerimu, nuovargiu, depresija ir miego sutrikimais.

VU mokslininkų tyrimas: nuotolinis darbas daugiausia streso kelia švietimo sektoriaus darbuotojams
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Vis dėlto panašu, kad šis nuotolinio darbo padidėjimas nėra tik laikina tendencija, tačiau tai yra ilgalaikė darbo vietos transformacija – prognozuojama, kad iki 2025 m. bent 70 proc. darbuotojų dirbs nuotoliniu būdu penkias darbo dienas per savaitę.

Vilniaus universiteto (VU) Ekonomikos ir verslo administravimo fakulteto mokslininkė doc. Asta Stankevičienė su kolegomis atliko nuodugnų tyrimą, kuriuo siekė išsiaiškinti ir įvertinti nuotoliu dirbančių darbuotojų stresorius, perdegimo mastą ir priežastis. Buvo nustatyta, kad nuotolinis darbas didesnį stresą kelia viešojo sektoriaus darbuotojams, lyginant su privačiu, o didžiausią stresą patiria dirbantys švietimo sektoriuje.

Negalintys planuoti savo darbo laiko ir srautų, linkę perdegti labiau

Stresas darbo aplinkoje yra vienas pagrindinių organizacijų darbuotojams kylančių iššūkių, kuris gali turėti neigiamų pasekmių darbuotojų sveikatos būklei ir gerovei. Veikiamas ilgalaikio streso žmogus tampa vangus, jaučia nepasitenkinimą darbu, praranda produktyvumą, o dėl šių priežasčių nukenčia jo darbo rezultatai. Šiandien jau viešai suprantama ir pripažįstama, kad stresas darbe užima labai didelę dalį darbuotojų sveikatos sutrikimų ir dėl šios priežasties darbuotojai gali tapti nedarbingais net ir ilgesniam laikotarpiui (pvz., kelioms savaitėms). Atsižvelgiant į tai, tyrimo metu buvo siekiama išsiaiškinti, kokie stresoriai labiausiai veikia nuotoliu dirbančius darbuotojus.

Naujausi mokslininkų kitose šalyse atliekami tyrimai rodo, kad didelė dalis darbuotojų, dirbančių nuotoliniu būdu, patyrė didesnį darbo nesaugumo jausmą ar iš viso prarado darbo prasmę. Pagrindinės psichologinės problemos, susijusios su nuotoliniu darbu yra miego trūkumas ir padidėjęs stresas. Pagrindiniai stresoriai darbuotojui yra izoliacija (jeigu dirbama tik nuotoliniu būdu), didesnis darbo krūvis, informacijos trūkumas. Be to, buvo nustatyta, kad darbuotojai patiria daugiau nerimo ir streso dėl vaidmenų dviprasmiškumo, darbo–šeimos konfliktų, kas galėtų daryti įtaką ir perdegimui dirbant nuotoliniu būdu.

VU Ekonomikos ir verslo administravimo fakulteto mokslininkų atliktas tyrimas parodė, kad didelis darbo krūvis, per didelis užduočių ir atsakomybių skaičius prognozuoja didesnį perdegimą. Savarankiškumas ir galimybė planuoti savo dienotvarkę mažina perdegimą ir, atvirkščiai, darbuotojai, neturintys galimybės planuoti savo darbo laiko ir krūvius, linkę perdegti labiau. Tyrimo metu taip pat nustatyta, kad izoliacijos, informacijos trūkumo, vaidmenų dviprasmiškumo ir darbo–šeimos konfliktų, kaip nuotolinio darbo stresorių, įtaka perdegimui nepasitvirtino.

Organizacija gali padėti sumažinti stresą nuotoliu dirbantiems darbuotojams

Tyrimą atlikę mokslininkai išskyrė keturias pagrindines streso įveikos strategijas: problemų sprendimo, vengimo, socialinės paramos ir emocijų iškrovos. Kaip parodė tyrimas, vienos iš šių strategijų gerokai veiksmingesnės už kitas ir jų taikymas organizacijoje duoda itin gerų rezultatų.

Emocijų iškrovos strategija pasireiškia, kai bandoma įveikti stresines situacijas, ieškant ką apkaltinti ir išliejant ant kitų susikaupusias neigiamas emocijas. Vengimo strategija pasireiškia kaip sąmoningas asmens atsitraukimas nuo streso sukėlėjo. Natūralu, kad tokios streso įveikos strategijos gali neigiamai veikti organizacinę kultūrą, atmosferą darbe, kolegų santykius ir vesti prie dar didesnio perdegimo.

VU vadybos ekspertų atliktas tyrimas atskleidžia, kad organizacijoje taikant socialinės paramos ir problemų sprendimo strategijas, darbuotojai geba valdyti patiriamą stresą ir taip išvengti perdegimo sindromo. Problemų sprendimo strategija taikoma tuomet, kai situaciją realiai galima pakeisti. Tokia strategija praktikoje apima problemos analizę, sprendimo paiešką, sprendimų įgyvendinimo planavimą ir žinių kaupimą, kurios galėtų padėti spręsti iškilusius sunkumus. Socialinės paramos strategija apima instrumentinę ir socialinę paramą, teikiamą stresą patiriančiam asmeniui.

Vertinant efektyviausius pagalbos būdus, išskiriama pagalba ir parama įsirengiant patogias darbo vietas namuose, darbo krūvio peržiūrėjimas ir perskirstymas, veiklos apimties valdymas bei sklandžios vadovo komunikacijos su darbuotoju užtikrinimas. Pavyzdžiui, efektyviai gali padėti reguliarus bendravimas ir grįžtamojo ryšio suteikimas darbuotojams, dalinimasis svarbiomis naujienomis, savaitės užduočių / rezultatų retrospektyva (aptarimas), aiškiai formuluojama darbo kryptis. Organizuotai vykdomas papildomos paramos suteikimas (pvz., streso valdymo, laiko planavimo mokymai, socialinių tinklų ar kitų platformų pasitelkimas bendravimui, virtuali kava, psichologo konsultacijos, sveikatingumo programos ir t.t.) taip pat gali būti svarbios priemonės mažinant perdegimą dirbantiems nuotoliniu būdu.

VU Ekonomikos ir verslo administravimo fakulteto mokslininkų doc. Asta Stankevičienės, prof. Danutos Diskienės, doc. Virginijaus Tamaševičiaus, doc. Rasos Paulienės ir Gedvinės Pakienaitės vykdytas tyrimas „ Nuotolinio darbo stresorių poveikis perdegimui moderuojant streso įveikos strategijoms“ bus išsamiai pristatytas „EuroMed“ verslo akademijos 16-ojoje metinėje konferencijoje, kuri įvyks rugsėjo 27-29 dienomis Vilniaus universitete. Šių metų konferencijos tema „Verslo transformacijos nestabilioje globalioje aplinkoje“, o joje bus pristatomi tyrimai ir analizuojamos įvairiausios aktualios temos nuo žmonių išteklių vadybos, sveikatos priežiūros vadybos iki verslumo ir organizacijų vystymosi.
Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

„Deinavos baldai“ — šeimos baldai


Reklama
‡ 1999–2023 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
Farming Simulator 2019 Mods, FS22 Mods, FS22 Maps
farmingsimulator19mods.fr
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Ilgalaikiai kreditai, paskola už automobilį, kreditų skaičiuoklė
www.mokilizingas.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama