Elektronika.lt
 2022 m. gruodžio 8 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas


 Verta paskaityti
Gruodžio 8 d. 16:46
Atėjusi žiema kviečia kurti: kaip užfiksuoti įsimintinas nuotraukas?
Gruodžio 8 d. 14:42
„Botų“ rinkose parduodami 12-os tūkstančių Lietuvos gyventojų duomenys
Gruodžio 8 d. 12:17
Ką svarbu žinoti, jei vartotojas nori prijungti objektą, apsuptą mišku, prie elektros tinklų?
Gruodžio 8 d. 10:51
Teisiniai reguliavimai kosmose: kam priklauso Mėnulis?
Gruodžio 8 d. 08:23
Vilniaus oro uosto perimetre įdiegta išmani vaizdo stebėjimo sistema
Gruodžio 7 d. 20:22
6 naudingi patarimai, kaip išsirinkti rankšluosčių džiovintuvą
Gruodžio 7 d. 18:22
Protingos nežemiškos gyvybės požymių medžioklė ką tik gavo didžiulį postūmį
Gruodžio 7 d. 16:32
Ekspertai patarė, į ką atkreipti dėmesį renkantis monitorių
Gruodžio 7 d. 14:36
Metavisata: už, prieš ir kodėl ši virtuali realybė turėtų rūpėti?
Gruodžio 7 d. 12:27
Naujas puslapis „Toyota“ hibridinių automobilių istorijoje: „Prius Plug-in Hybrid“
FS19 Mods
FS19 Courseplay, FS19 Maps, FS19 Seasons
FS 22 Tractors
Farming Simulator 19 Mods, FS 22 Maps, FS22 Mods
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS22 Trucks
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
FS22 Mapy
Farming Simulator 19 mody, FS22 Tractor, FS22 Mods
Sims 4 Mods
Sims 4 cheats, Sims 4 money cheat, Sims 4 careers
Lastenvaunut
Turvaistuin, Matkarattaat, Lasten vaatteet
Paskola internetu
Vartojimo paskola, paskola automobiliui, paskola būsto remontui
FS22 Map mods
Farming simulator 22 mods, FS22 Harvesters, FS22 Seasons
FS22 Mods
FS22 Harvesters, FS22 Tractors Mods, FS22 Maps Mods
Tėvystės gidai
2 mėnesių kūdikis,
6 mėnesių kūdikis,
8 mėnesių kūdikis
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
Reklama
 Straipsniai » Įvykiai, visuomenė Dalintis | Spausdinti

KTU rektorius: ar mokslo sprendimai pritaikomi tvariai verslo ir pramonės plėtrai?

Publikuota: 2022-11-24 18:10
Tematika: Įvykiai, visuomenė
Skirta: Mėgėjams
Aut. teisės: ©15min, UAB
Inf. šaltinis: 15min.lt / Pranešimas spaudai

Europos žaliojo kurso – siekio tapti pirmuoju žemynu, kuris būtų neutralus klimatui – įgyvendinimas reikalauja kryptingos strategijos laikymosi bei politinių sprendimų, nukreiptų į konkrečius sektorius. Vienas jų – pramonė, kurią Europa numato kaip „konkurencingą, žalią ir skaitmeninę“. Tačiau ar mokslas ir akademinė bendruomenė gali prisidėti prie šio siekio realizavimo?

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Europos žaliojo kurso – siekio tapti pirmuoju žemynu, kuris būtų neutralus klimatui – įgyvendinimas reikalauja kryptingos strategijos laikymosi bei politinių sprendimų, nukreiptų į konkrečius sektorius. Vienas jų – pramonė, kurią Europa numato kaip „konkurencingą, žalią ir skaitmeninę“. Tačiau ar mokslas ir akademinė bendruomenė gali prisidėti prie šio siekio realizavimo?

KTU rektorius: ar mokslo sprendimai pritaikomi tvariai verslo ir pramonės plėtrai?
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

„Išgirdus šį klausimą kyla natūrali reakcija – tai žinoma, kad gali! Tačiau viskas nėra taip paprasta. Žvelgiant į žalinimą, į tvarų pramonės vystymą, turime visų pirma gerai suprasti keliamus uždavinius ir suvokti naudojamas sąvokas, kad sėkmingai judėtume siekiamo tikslo link“, – sako Kauno technologijos universiteto (KTU) rektorius Eugenijus Valatka.

Tvarios pramonės vystymo uždavinys skatina apgalvoti žalumo apibrėžimą ir kaip šią sąvoką suvokia skirtingi žmonės, rašoma pranešime žiniasklaidai. Ar tai – tik gražūs žodžiai, ar, visgi, harmoningas žmogaus, gamtos ir visuomenės egzistavimas?

„Įvedę žodį „tvarumas“ „Google“ paieškos sistemoje ir peržvelgę gautus atsakymus galite susidaryti įspūdį, jog netvarių organizacijų ar įmonių nebeliko. Žodis „tvarumas“ dabar naudojamas visais linksniais, net ir šauksmininku, todėl kyla pačios sąvokos devalvacijos grėsmė“, – teigia E. Valatka.

Tvarių technologijų stygius – mokslo ir verslo atsakomybė Europos komisijos pasiūlymų rinkinys yra orientuotas į šiltnamio efektą sukeliančių dujų grynojo išmetimo kiekio sumažinimą bent 55 procentais, „žaliųjų“ darbo vietų kūrimą statybos sektoriuje, pastatų renovaciją ir kitus ambicingus tikslus. Tačiau ne visos priemonės šių tikslų siekimui yra prieinamos dabar.

„Pasaulyje vykstančiuose procesuose stebime tam tikras pramonės plėtros trajektorijas, tačiau jos ne visada atitinka idealizuotas, tvarias plėtros kryptis. Įvairūs socialiniai, ekonominiai faktoriai sąlygoja tai, jog tam tikrose srityse tiesiog neturime technologijų ir efektyvių įrankių, kuriuos galėtume pavadinti iš tiesų tvariais“, – sako KTU rektorius.

Ekspertas svarsto, jog tokios technologijos dar tik turės būti sukurtos, todėl universiteto atsakas į šią problemą turėtų būti efektyvios inovacijų ekosistemos vystymas.

„Nors „ekosistema“ ir „inovacijos“ – populiarūs žodžiai, galbūt kartais keliantys abejones ir atrodantys „tušti“, tačiau esu įsitikinęs jų svarba. Ekosistemą, apie kurią kalbu, sąlygoja keturios fundamentalios jėgos, kurios veikia viena kitą: žmonės, turima infrastruktūra, ekonominis išsivystymo lygis ir įgalinanti aplinka“, – teigia E. Valatka.

Kalbėdamas apie faktorių, užtikrinančių tvarumo integraciją į įvairius pramonės procesus, svarbą, KTU rektorius akcentuoja talentų, motyvuotų darbuotojų ugdymą ar perkvalifikavimą.

„Mes labai dažnai kalbame, kad galime viską – pakeisti pramonės procesus, prisitaikyti prie iškeltų reikalavimų. Tačiau ar tikrai turime pakankamą kiekį specialistų, kurie pasižymi reikiamomis kompetencijomis, geba spręsti problemas, adaptuotis prie besikeičiančios situacijos? Juk ekosistemos pamatinis faktorius yra žmonės“, – primena E. Valatka.

Šalia profesionalų svarbos, pasak E. Valatkos, tvarumo įgyvendinimui įtaką daro ir šalies, regiono ar miesto infrastruktūra. Tai – susisiekimas, informacinės technologijos ir telekomunikacijos, kultūrinės įstaigos, viešbučiai ir biurai.

Anot E. Valatkos, ekonominis išsivystymo lygis, kaip trečioji ekosistemos dedamoji, apima investicijas, verslo ir pramonės įmonių įvairovę, mokslo centrų ir universitetų potencialą: tai, ką mes šiuo metu turime ir tai, ką galime pasiekti. Įgalinanti aplinka – ne tik kultūrinė, bet ir teisinė bazė, geopolitinė aplinka, komunikacinė terpė – turi būti pozityvi, viltingai nuteikianti, jog priimami sprendimai būtų orientuoti į teigiamus rezultatus ir kūrybiškumo skatinimą.

„Svarbu nepamiršti ir penktojo inovacijų ekosistemos elemento – tinklaveikos galimybių. Per susitikimus, seminarus ar konferencijas galime ugdyti asmenines savybes, įgyti naujų žinių ir dalintis patirtimi, būti bendrystėje, taip tapdami stipresni. Man svarbi bendrakūros idėja, kuri turėtų tapti pamatiniu mūsų veiklos principu“, – sako E. Valatka.

Ne visas pramonės šakas pavyks transformuoti greitai

KTU rektorius skatina apsvarstyti, ar skirtingų pramonės šakų transformacija, remiantis tvaraus vystymo principais, yra reali ir įgyvendinama. Šis klausimas aktualus ne tik mokslo atstovams, bet ir mažiems ar dideliems verslams, politikams ir visuomenei.

„Svarbu įvertinti tam tikrus faktorius – kainą, laiką, inovacijų ir žmogiškųjų resursų poreikį šiems pokyčiams įgyvendinti. Ypatingai svarbu sau be melo atsakyti, kokia kaina mes galime tam tikras pramonės šakas transformuoti, neprarandant jų konkurencingumo? Ir ar galime transformuoti jas visas? Juk kai kurioms ypač svarbioms pramonėms šakoms transformuoti vis dar reikalingas proveržis fundamentiniuose ir taikomuosiuose tyrimuose“, – teigia KTU vadovas.

Vieną iš pavyzdžių E. Valatka įvardija žaliojo vandenilio generavimą naudojant katalizatorius ir tiesioginę saulės šviesą. Vadinamoji dirbtinė fotosintezė, ko gero, galėtų būti vienintelis tikrai tvarus vandenilio generavimo iš vandens ir anglies dioksido fiksacijos procesas.

„Šioje srityje yra intensyviai dirbama bene 50 metų, tačiau proceso efektyvumas praktiniu požiūriu išlieka nepakankamas. Ir nors stebimas nuolatinis progresas, jis vyksta gana lėtai. Tolesnei proceso pažangai ir jos praktiniam įdiegimui reikalingi fundamentiniai tyrimai, resursai, ir tik nuo šalies, regionų ir įmonių kryptingų investicijų priklauso žaliojo vandenilio ateitis“, – sako E. Valatka.

Minėtoji transformacija daro įtaką ne tik pramonei, bet ir kitiems visuomenėje vykstantiems procesams, tokiems kaip darbo užimtumas, regionų plėtra ar švietimo sistemos pertvarka. Net įsivertinus, jog tam

tikra sritis mažai kuo priklauso nuo gamtinių išteklių, žaliojo kurso siekių įvykdymui reikalingas bendradarbiavimas ir įvairių sektorių specialistų patirtis.

„Pasaulis keičiasi taip greitai, kad darosi vis svarbiau gebėti prisitaikyti prie pasikeitusių aplinkybių, o tam, kad rastume sprendimus kompleksinėmis problemos, reikia skirtingų įgūdžių. Džiaugiuosi, kad diskusija vyksta universitete ir į ją įtraukiami įvairių sričių atstovai. Mums reikia visos Europos patirties, inovacinių gebėjimų ir kūrybiškumo, kad galėtume dirbti kartu siekiant tvarumo“, – sako E. Valatka.


15min.ltDraudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

TMS ELECTRONICS
TMS ELECTRONICS

Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

Mobizona.lt – telefonų dėklai, apsauginiai stiklai, dalys

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

„Deinavos baldai“ — šeimos baldai


Reklama
‡ 1999–2022 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
Farming Simulator 2019 Mods, FS22 Mods, FS22 Maps
farmingsimulator19mods.fr
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Ilgalaikiai kreditai, paskola už automobilį, kreditų skaičiuoklė
www.mokilizingas.lt
LTV.LT – lietuviškų tinklalapių vitrina
www.ltv.lt/technologijos/
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama