Elektronika.lt
 2022 m. gruodžio 8 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas


 Verta paskaityti
Gruodžio 7 d. 20:22
6 naudingi patarimai, kaip išsirinkti rankšluosčių džiovintuvą
Gruodžio 7 d. 18:22
Protingos nežemiškos gyvybės požymių medžioklė ką tik gavo didžiulį postūmį
Gruodžio 7 d. 16:32
Ekspertai patarė, į ką atkreipti dėmesį renkantis monitorių
Gruodžio 7 d. 14:36
Metavisata: už, prieš ir kodėl ši virtuali realybė turėtų rūpėti?
Gruodžio 7 d. 12:27
Naujas puslapis „Toyota“ hibridinių automobilių istorijoje: „Prius Plug-in Hybrid“
Gruodžio 7 d. 10:17
KTU mokslininkas apie 3D spausdintuvu atspausdintus namus – kada juos pamatysime Lietuvoje?
Gruodžio 7 d. 08:22
Navigacijos sistemos automobiliuose: atgyveno ar tebėra reikalingos?
Gruodžio 6 d. 20:23
IT testuotojai savo darbus automatizuoja, bet prarasti amato nebijo
Gruodžio 6 d. 17:25
„Mercedes-Benz“ turi itin ambicingą tikslą: iki 2050 metų nori pasiekti tai, ko dar nesugebėjo niekas kitas
Gruodžio 6 d. 14:10
Kvantiniame kompiuteryje sukurta „kirmgrauža“ teleportavo informaciją, kaip ir buvo numatyta
FS19 Mods
FS19 Courseplay, FS19 Maps, FS19 Seasons
FS 22 Tractors
Farming Simulator 19 Mods, FS 22 Maps, FS22 Mods
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS22 Trucks
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
FS22 Mapy
Farming Simulator 19 mody, FS22 Tractor, FS22 Mods
Sims 4 Mods
Sims 4 cheats, Sims 4 money cheat, Sims 4 careers
Lastenvaunut
Turvaistuin, Matkarattaat, Lasten vaatteet
Paskola internetu
Vartojimo paskola, paskola automobiliui, paskola būsto remontui
FS22 Map mods
Farming simulator 22 mods, FS22 Harvesters, FS22 Seasons
FS22 Mods
FS22 Harvesters, FS22 Tractors Mods, FS22 Maps Mods
Tėvystės gidai
2 mėnesių kūdikis,
6 mėnesių kūdikis,
8 mėnesių kūdikis
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
Reklama
 Straipsniai » Įvykiai, visuomenė Dalintis | Spausdinti

Atviri duomenys kurs pridėtinę vertę valstybei ir verslui

Publikuota: 2022-10-07 08:27
Tematika: Įvykiai, visuomenė
Skirta: Pradedantiems
Inf. šaltinis: Pranešimas spaudai

Lietuva viena pirmųjų Europoje iš esmės keičia valstybės duomenų valdymą. Lietuvos statistikos departamentui nuo 2023 m. sausio 1-osios tampant Valstybės duomenų agentūra, institucijoje kaupiami duomenys – svarbiausias visos valstybės informacijos šaltinis.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Lietuva viena pirmųjų Europoje iš esmės keičia valstybės duomenų valdymą. Lietuvos statistikos departamentui nuo 2023 m. sausio 1-osios tampant Valstybės duomenų agentūra, institucijoje kaupiami duomenys – svarbiausias visos valstybės informacijos šaltinis, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Atviri duomenys kurs pridėtinę vertę valstybei ir verslui
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Nuolat atnaujinami, integruojami tarp skirtingų institucijų duomenų šaltinių, duomenys valstybės institucijoms ir sprendimų priėmėjams taps prieinami sprendžiant valstybei svarbius klausimus. Kartu su šiais pokyčiais, bendradarbiaudamas su Informacinės visuomenės plėtros komitetu, Lietuvos statistikos departamentas centralizuotai atveria vis daugiau viešojo sektoriaus tvarkomų duomenų. Per Valstybės duomenų valdysenos informacinę sistemą atveriami didesnės brandos ir kokybės bei detalesni viešojo sektoriaus duomenys bus naudingesni verslui, institucijoms ir gyventojams. Skaičiuojama, kad atvirų duomenų panaudojimas gali sukurti apie 2 proc. nacionalinio bendrojo vidaus produkto (BVP). Apie duomenų atvėrimo procesą ir jo svarbą pasakoja Lietuvos statistikos departamento generalinė direktorė Jūratė Petrauskienė.

„Nuo 2023 metų pradžios departamentui šalia įprastinės funkcijos – rengti oficialiąją statistiką – yra patikėta vykdyti ir naują – valstybės duomenų valdysenos – funkciją. Jau dabar palaipsniui yra atveriami įvairių valstybės institucijų duomenys. Visus juos galima rasti Lietuvos atvirų duomenų portale. Centralizuoto duomenų atvėrimo tikslas – kelti duomenų brandos lygį, kad atvirai skelbiami valstybės institucijų duomenys galėtų pasitarnauti įvairiose gyvenimo srityse. Statistikos departamentas užtikrina, kad perduodami duomenys būtų kokybiški, apdorojami pagal standartus ir tik tuomet atveriami visuomenei Lietuvos atvirų duomenų portale“ – teigia Jūratė Petrauskienė.

Valstybėje yra daugiau nei 400 valstybės informacinių sistemų ir registrų. Tam, kad šis valstybės turtas pasitarnautų platesniam naudotojų ratui, ją būtina atverti, prieš tai kokybiškai apdorojus. Lietuvos statistikos departamento kompetencija leidžia duomenis sutvarkyti daug efektyviau, užtikrinti automatinį atnaujinimą ir taip sukurti nuoseklų valstybės duomenų atvėrimo Lietuvos atvirų duomenų portale procesą.

Atviri duomenys kuria pridėtinę vertę valstybei

Valstybės institucijų kaupiami pirminiai duomenys, skirti atverti centralizuotai per Lietuvos statistikos departamentą, yra patikrinami, nuasmeninami ir parengiami atverti. Pagal poreikį jie gali būti jungiami į įvairius papildomus duomenų rinkinius ar panaudojami kitiems valstybės uždaviniams spręsti. Pasak J. Petrauskienės, nors, pagal Teisės gauti informaciją ir duomenų pakartotinio naudojimo įstatymą, valstybinės institucijos turėtų neatlygintinai atverti savo duomenis, tačiau praktikoje dažnai susiduriama su įvairiomis kliūtimis, nepagrįstais nuogąstavimais, baimėmis ar tiesiog atsainiu požiūriu į duomenų atvėrimą.

„Dažna institucija turi įsitikinimą, kad jos valdomi duomenys yra tarsi „asmeninis“ turtas ir nenori juo dalytis. Kartais dėl menkos valdomos informacinės sistemos brandos išties sudėtinga dalytis duomenimis, bet dažniausiai manoma, kad jeigu atversime detalesnius duomenis, bus per jautru, bus pažeistas konfidencialumas, atsakingas liks duomenų valdytojas. Tačiau mes prisiimame visą atsakomybę už duomenų saugumą, jų kokybę ir konfidencialumą. Kartais galvojama, kad, pasidalijus duomenimis, institucija tarsi neteks dalies savo svarbos, reikšmingumo. Šie požiūrio į duomenų valdymą pokyčiai reikalauja permainų ir mūsų, duomenų valdytojų, mąstyme, todėl procesas vyksta lėčiau nei norėtume“, – teigė Statistikos departamento generalinė direktorė.

Pasak J. Petrauskienės, duomenų atvėrimas kuria didžiulę pridėtinę vertę. Svarbu tai, kad centralizuotai atverti duomenys Lietuvos atvirų duomenų portale bus reguliariai atnaujinami. Statistikos departamento techninės galimybės leidžia tai padaryti automatizuotai ir taip išvengti žmogiškų klaidų. Be kokybiškų ir beveik realaus laiko duomenų Lietuvos institucijos, verslo atstovai pasmerkti priiminėti sprendimus tik apgraibomis – nepagrįsdami jų išsamiais pačios valstybės valdomais duomenimis. Be tinkamos analizės nebūtų įmanoma priimti veiksmingų ir argumentuotų sprendimų. Nuolat atnaujinami Covid-19, nelegalios migracijos, karo pabėgėlių iš Ukrainos duomenys padėjo valdyti kylančius iššūkius, o jų atvėrimas pasitarnavo bendros duomenų kultūros augimui.

Informacija – šių laikų auksas

Duomenų supratimas, analitiniai gebėjimai, statistinis raštingumas, pasak departamento generalinės direktorės, labai svarbūs kiekvienam. Žmogumi, gebančiu naudotis duomenimis, nėra lengva manipuliuoti. Atvirų duomenų portale skelbiami duomenų rinkiniai gali padėti ne tik kuriant pažangių technologijų ar skaitmeninio turinio produktus, bet kitąkart ir praversti kasdieniame kiekvieno žmogaus gyvenime.

„Kai gebi įžvelgti, ką rodo duomenys, nesi aklas, visai kitaip vertini įvairius aplinkos reiškinius ar gyvenimo įvykius. Pavyzdžiui, žmogus, einantis į darbo pokalbį, vien pažvelgęs į skaičius, kiek gali uždirbti tos srities specialistai, galės daug drąsiau jaustis tardamasis dėl darbo užmokesčio, realiau vertins savo galimybes. Tai elementarus, bet svarbus duomenų panaudojimo kiekvieno iš mūsų gyvenime pavyzdys“, – kalbėjo J. Petrauskienė.

Atvirų duomenų portalu patogu naudotis: galima duomenų rinkinius filtruoti pagal kategorijas, raktinius žodžius, institucijas bei kitus kriterijus. Lietuvis statistikos departamentas planuoja iki 2026 metų į Valstybės duomenų valdysenos sistemą integruoti ir po to centralizuotai Atvirų duomenų portale atverti 376 valstybės informacinių sistemų ir registrų duomenis, kad šiuo turtu galėtų pasinaudoti verslo atstovai, mokslininkai, studentai ir visi tie, kuriems įdomu.
Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

TMS ELECTRONICS
TMS ELECTRONICS

Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

Mobizona.lt – telefonų dėklai, apsauginiai stiklai, dalys

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

„Deinavos baldai“ — šeimos baldai


Reklama
‡ 1999–2022 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
Farming Simulator 2019 Mods, FS22 Mods, FS22 Maps
farmingsimulator19mods.fr
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Ilgalaikiai kreditai, paskola už automobilį, kreditų skaičiuoklė
www.mokilizingas.lt
LTV.LT – lietuviškų tinklalapių vitrina
www.ltv.lt/technologijos/
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama