Elektronika.lt
 2024 m. balandžio 19 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Balandžio 19 d. 20:20
Lietuvos oro erdvė bus stebima dar atidžiau: „Oro navigacija“ pradeda 3,6 mln. eurų projektą
Balandžio 19 d. 17:43
Išrinkta stipriausia Vilniaus regiono mokinių bendrovė: prietaisas, kuris praverstų daugeliui mokyklų ir biurų
Balandžio 19 d. 14:24
TOP 15 dirbtinio intelekto įrankių mokytojams ir kitiems šios srities naujokams
Balandžio 19 d. 11:21
Dirbtinis intelektas apskaitos pasaulyje – ar jis pakeis įprastus darbuotojus?
Balandžio 19 d. 08:52
Prie ekranų vaikai praleidžia ilgiau, nei manote: įveikti tėvų kontrolės nustatymus jiems – juokų darbas
Balandžio 18 d. 20:33
„Audi Q6 e-tron“ platformos inovacijos: išradingas paprastumas, 800 voltų spartusis įkrovimas ir išmanusis temperatūros valdymas
Balandžio 18 d. 17:23
Šiaulių gimnazistų išradimas gali pagerinti tragiškus matematikos egzaminų rezultatus: siūlo mokytis... žaidžiant
Balandžio 18 d. 14:22
Įvardijo, kokias didžiausias klaidas daro keliautojai: nepasitikrinę ryšio nustatymų, galite būti nepasiekiami
Balandžio 18 d. 11:15
4 iš 10 šalies gyventojų be sutikimo gauna el. laiškus su reklamomis. Ar tai teisėta?
Balandžio 18 d. 08:43
Kaip išvengti didžiausių stojančiųjų klaidų
FS 22 Tractors
Farming Simulator 19 Mods, FS 22 Maps, FS22 Mods
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS22 Trucks
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
Paskola internetu
Vartojimo paskola, paskola automobiliui, paskola būsto remontui
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS22 Mods
FS22 Harvesters, FS22 Tractors Mods, FS22 Maps Mods
FS22 Mods
FS22 Maps,
FS22 Harvesters,
FS22 Tractors
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
Sims 4 Mods
Sims 4 CC Clothes,
Sims 4 Hair CC,
Sims 4 Skill Cheat
Optic sight
Binoculars for hunting elk,
Best compact binoculars,
Riflescope hunting
Reklama
 Straipsniai » Įvykiai, visuomenė Dalintis | Spausdinti

Ar įtampa tarp JAV ir Rusijos gali persikelti į kosmosą?

Publikuota: 2022-02-28 20:21
Tematika: Įvykiai, visuomenė
Skirta: Pradedantiems
Aut. teisės: ©15min, UAB
Inf. šaltinis: 15min.lt

Rusijai įsiveržus į Ukrainą, įtampa tarp JAV ir Rusijos čia, Žemėje, ypač didelė, todėl nerimaujama, kad trintis gali neišvengiamai persimesti į ilgametę abiejų šalių partnerystę kosmose. Kol kas tiek NASA, tiek Rusija teigia, kad vis dar bendradarbiauja dėl Tarptautinės kosminės stoties veiklos tęstinumo, kaip tai darė ir per ankstesnius tarptautinius neramumus.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Rusijai įsiveržus į Ukrainą, įtampa tarp JAV ir Rusijos čia, Žemėje, ypač didelė, todėl nerimaujama, kad trintis gali neišvengiamai persimesti į ilgametę abiejų šalių partnerystę kosmose. Kol kas tiek NASA, tiek Rusija teigia, kad vis dar bendradarbiauja dėl Tarptautinės kosminės stoties veiklos tęstinumo, kaip tai darė ir per ankstesnius tarptautinius neramumus.

NASA nuotr. Vaizdas pro TKS iliuminatorių į Žemę
NASA nuotr. Vaizdas pro TKS iliuminatorių į Žemę

TKS – abiejų šalių astronautai

Rusija iš esmės yra didžiausia Jungtinių Valstijų partnerė kosmose. NASA ir Rusijos valstybinė kosmoso korporacija „Roskosmos“ kartu valdo TKS – orbitoje skriejančią laboratoriją, kuri tapo pagrindine Amerikos, Rusijos ir kitų pasaulio šalių astronautų paskirties vieta kosmose, rašo „The Verge“.

„Roskosmos“ ir NASA kartu dirba TKS jau beveik tris dešimtmečius, tačiau JAV ir Rusijos partnerystė tęsiasi dar ilgiau. Abi kosmoso organizacijos koordinavo veiklą buvusioje Rusijos kosminėje stotyje „Mir“, keitėsi vietomis NASA erdvėlaivyje „Space Shuttle“ bei Rusijos raketoje „Sojuz“ ir net dirbo kartu „Apollo“ laikais vykdant „Apollo-Sojuz“ bandymų projektą.

Kadangi partnerystė kosmoso srityje tęsiasi jau ilgą laiką, tai tikrai ne pirmas kartas, kai Rusija ir JAV konfliktuoja žemėje, nors ir toliau kartu dirba kosmose. NASA ir „Roskosmos“ toliau bendradarbiavo TKS 2014 m. įsiveržimo į Krymą metu ir net po to, kai Rusija susprogdino savo palydovą, sukūrusi TKS grėsmę keliančių nuolaužų. Nuoseklus abiejų organizacijų bendravimas yra itin svarbus TKS įgulos saugumui, net ir tada, kai kyla įtampa.

„Mums pavyko taip ilgai išlaikyti ją [stotį] atskirtą“, – „The Verge“ sakė Strateginių ir tarptautinių studijų centro kosminio saugumo projekto direktorius Toddas Harrisonas. „Ir tai, kad JAV ir Rusija palaiko tokius santykius, yra vertinga.“

Šiuo metu Tarptautinėje kosminėje stotyje gyvena septyni žmonės, įskaitant keturis NASA ir du Rusijos kosmonautus. NASA teigia, kad niekas nepasikeitė dėl TKS darbo grafiko. „NASA ir toliau bendradarbiauja su Valstybine kosmoso korporacija „Roskosmos“ ir kitais mūsų tarptautiniais partneriais Kanadoje, Europoje ir Japonijoje, kad būtų užtikrintas saugus ir nepertraukiamas Tarptautinės kosminės stoties darbas“, – likus kelioms valandoms iki invazijos pradžios „The Verge“ elektroniniu paštu atsiuntė pareiškimą NASA atstovas spaudai Joshas Finchas. „NASA ir jos tarptautiniai partneriai jau daugiau nei 21 metus palaiko nuolatinį ir produktyvų žmonių buvimą Tarptautinėje kosminėje stotyje.“

Padidėjus NASA nepriklausomybė

Tačiau NASA gali turėti daugiau galimybių atsiriboti nuo Rusijos kosmoso korporacijos, nes situacija žemėje darosi vis baisesnė, juolab kad pastaraisiais metais organizacijų tarpusavio dinamika gerokai pasikeitė. „Tiesiog nebendrauti dėl [TKS] tikrai nėra išeitis“, – „The Verge“ sako Makena Young, CSIS Aerokosminio saugumo projekto bendradarbė Makena Young. „Bet iš esmės bet kas kita, manau, gali būti atidėta arba atšaukta“.

Paviršutiniškai kalbant, atrodo tikėtina, kad bet kokios planuotos kelionės į Rusiją ar kitos malonios NASA ir „Roskosmos“ bendradarbiavimo akcijos bus atidėtos arba atšauktos. Nepaisant pranešimų, kad NASA administratorius Billas Nelsonas vyks į Rusiją aptarti TKS veiklos, NASA atstovė spaudai Jackie McGuinness portalui „The Verge“ patvirtino, kad šiuo metu jokia kelionė neplanuojama. „Apsikeitimo aukštaisiais pareigūnais ar dalyvavimo konferencijose lygiu, spėčiau, kad jų sumažės“, – „The Verge“ sako JAV karinio jūrų koledžo profesorius Davidas Burbachas, dėstantis kosmoso saugumą ir tarptautinius santykius.

Bene analogiškiausia dabartiniams įvykiams situacija buvo 2014 m., kai Rusija įsiveržė į Krymą. Tuomet NASA išsiuntė darbuotojams atmintinę, kurioje nurodė nutraukti ryšius su Rusijos valdžios atstovais. NASA darbuotojams buvo sustabdytos kelionės į Rusiją, o Dmitrijui Rogozinui, 2014 m. buvusiam ministro pirmininko pavaduotoju, kuris dabar vadovauja „Roskosmos“, asmeniškai buvo pritaikytos sankcijos, neleidžiančios jam atvykti į Jungtines Valstijas.

2014 m. NASA padėtis buvo daug keblesnė. Kosmoso agentūra 2011 m. buvo ką tik išleidusi į pensiją erdvėlaivį „Space Shuttle“, o be šios transporto priemonės NASA neturėjo būdo gabenti žmones į kosmosą. Taigi daugelį metų NASA pasikliovė Rusijos raketomis „Sojuz“, kad galėtų nugabenti savo astronautus į Tarptautinę kosminę stotį ir iš jos. Nors NASA galėjo imtis tam tikrų veiksmų, agentūra negalėjo visiškai atsiriboti nuo Rusijos invazijos į Krymą metu.

Dabar situacija yra daug kitokia. 2020 m. „SpaceX“ sėkmingai iškėlė du NASA astronautus į TKS savo erdvėlaiviu „Crew Dragon“, taip parodydama, kad agentūra gali gabenti žmones į kosmosą ir iš jo. Taigi šiuo metu NASA turi galimybę skraidinti savo astronautus vien tik „Crew Dragon“ skrydžiais, jei tik nori. Tai gali suteikti NASA šiek tiek daugiau laisvės nutraukti ryšius su Rusija dėl tam tikrų projektų.

Vienas iš projektų, kuris gali būti atšauktas, yra planuojamas NASA ir „Roskosmos“ apsikeitimas įgulomis, kai abi organizacijos leistų darbuotojams skraidyti kitos šalies keleiviniais aparatais. NASA ir toliau skraidina savo astronautus rusiškomis raketomis „Sojuz“, o rusų kosmonautai dar neskraido „SpaceX“ erdvėlaiviu „Crew Dragon“.

Pastaruoju metu „Roskosmos“ pradėjo pritarti šiai idėjai ir abi organizacijos baigia derinti šį susitarimą, nors oficialiai dar niekas nepasirašyta. Gruodį buvo paskelbta, kad 2022 m. rudenį Rusijos kosmonautė Anna Kikina skris „SpaceX Crew Dragon“ erdvėlaiviu kaip įgulų apsikeitimo dalis. NASA portalui „The Verge“ patvirtino, kad šiuo metu Hjustone, NASA Džonsono kosmoso centre, treniruojasi du kosmonautai, o du NASA astronautai vasario pradžioje baigė mokymus Rusijoje.

Kad TKS veiktų, „Roskosmos“ ir toliau pasikliauja NASA, nes NASA šiam projektui kasmet išleidžia 3-4 mlrd. dolerių. „Manau, galima sakyti, kad Rusija gali prarasti daugiau nei mes, – sakė T.Harrisonas, – Jie iš tikrųjų neturi jokių kitų tokio masto pasiekimų, kuriais galėtų pasigirti“. Taigi, jei TKS neliktų, Rusija prarastų ne tik didžiulę mokslinę platformą, bet ir kosminės supervalstybės statuso simbolį.


15min.lt



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

„Deinavos baldai“ — šeimos baldai


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
Farming Simulator 2019 Mods, FS22 Mods, FS22 Maps
farmingsimulator19mods.fr
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama