Elektronika.lt
 2024 m. balandžio 19 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Balandžio 19 d. 17:43
Išrinkta stipriausia Vilniaus regiono mokinių bendrovė: prietaisas, kuris praverstų daugeliui mokyklų ir biurų
Balandžio 19 d. 14:24
TOP 15 dirbtinio intelekto įrankių mokytojams ir kitiems šios srities naujokams
Balandžio 19 d. 11:21
Dirbtinis intelektas apskaitos pasaulyje – ar jis pakeis įprastus darbuotojus?
Balandžio 19 d. 08:52
Prie ekranų vaikai praleidžia ilgiau, nei manote: įveikti tėvų kontrolės nustatymus jiems – juokų darbas
Balandžio 18 d. 20:33
„Audi Q6 e-tron“ platformos inovacijos: išradingas paprastumas, 800 voltų spartusis įkrovimas ir išmanusis temperatūros valdymas
Balandžio 18 d. 17:23
Šiaulių gimnazistų išradimas gali pagerinti tragiškus matematikos egzaminų rezultatus: siūlo mokytis... žaidžiant
Balandžio 18 d. 14:22
Įvardijo, kokias didžiausias klaidas daro keliautojai: nepasitikrinę ryšio nustatymų, galite būti nepasiekiami
Balandžio 18 d. 11:15
4 iš 10 šalies gyventojų be sutikimo gauna el. laiškus su reklamomis. Ar tai teisėta?
Balandžio 18 d. 08:43
Kaip išvengti didžiausių stojančiųjų klaidų
Balandžio 17 d. 20:25
Mokėjimo kortelių duomenis internete gali pavogti: paaiškino, kaip neapsigauti ir neprarasti pinigų
FS 22 Tractors
Farming Simulator 19 Mods, FS 22 Maps, FS22 Mods
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS22 Trucks
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
Paskola internetu
Vartojimo paskola, paskola automobiliui, paskola būsto remontui
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS22 Mods
FS22 Harvesters, FS22 Tractors Mods, FS22 Maps Mods
FS22 Mods
FS22 Maps,
FS22 Harvesters,
FS22 Tractors
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
Sims 4 Mods
Sims 4 CC Clothes,
Sims 4 Hair CC,
Sims 4 Skill Cheat
Optic sight
Binoculars for hunting elk,
Best compact binoculars,
Riflescope hunting
Reklama
 Straipsniai » Įvykiai, visuomenė Dalintis | Spausdinti

Piliečių mokslas arba „mokslininkas neprofesionalas“ – pakankamai nauja, auganti sritis

Publikuota: 2020-12-17 08:08
Tematika: Įvykiai, visuomenė
Skirta: Pradedantiems
Inf. šaltinis: Pranešimas spaudai

Tikriausiai ne vienas išgirdę žodžius „mokslininkai“ arba „mokslas“ įsivaizduojame žmones baltais chalatais, erdvias laboratorijas, sudėtingai atrodančius įrenginius ar milžiniškas universiteto auditorijose. Ar toks susidaręs įspūdis reiškia, kad mokslas nuo visuomenės yra izoliuotas ir paprastam piliečiui jame vietos nėra?

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Tikriausiai ne vienas išgirdę žodžius „mokslininkai“ arba „mokslas“ įsivaizduojame žmones baltais chalatais, erdvias laboratorijas, sudėtingai atrodančius įrenginius ar milžiniškas universiteto auditorijose. Ar toks susidaręs įspūdis reiškia, kad mokslas nuo visuomenės yra izoliuotas ir paprastam piliečiui jame vietos nėra?

Piliečių mokslas arba „mokslininkas neprofesionalas“ – pakankamai nauja, auganti sritis
Asociatyvi „Unsplash“ nuotr.

Dar praeitame amžiuje mokslininkai ėmė kelti klausimus apie tikrąją universiteto funkciją. Ar universitetą vis dar įsivaizduojame kaip „dramblio kaulo bokštą“? O gal, atvirkščiai, jis virto komercine mašina, generuojančia patentus, pelną, naujas įmones, kur mokslas yra tiesiogiai naudojamas tik ekonominei vertei sukurti?

Nors diskusijose dėl universiteto ir mokslo funkcijų visuomenėje vis dar galime įžvelgti šiuos du kraštutinumus, Kauno technologijos universiteto (KTU) mokslininkai tikina, kad mokslas nebėra atsiribojęs nuo visuomenės.

Piliečių mokslas

Vienas iš būdų, kaip vyksta mokslininkų ir visuomenės bendradarbiavimas yra įvardijamas piliečių mokslu. Piliečių mokslas, būdamas palyginti nauja, tačiau sparčiai auganti sritis, plečia visuomenės įsitraukimą į mokslą ir tyrimus bei palaiko alternatyvius žinių gamybos modelius.

Ar mėgėjai moksle yra naujas reiškinys? Tikrai ne. Kaip sako daugelį metų tyrinėjantis piliečių mokslą britų mokslininkas Muki Haklay, iki XIX amžiaus pabaigos apskritai mokslą daugiausia plėtojo žmonės, kuriuos galime įvardinti „mėgėjais“. Net ir Charlesas Darwinas prisijungė prie „Beagle“ kelionės ne kaip profesionalus mokslininkas, bet kaip kapitono Fitz Roy draugas.

„Yra gana lengva pasakyti, kas yra mokslininkas profesionalas. Tai žmonės, kurie paprastai yra įgiję mokslinį laipsnį ar jo siekia, dirba bei atlieka mokslinius tyrimus universitete, tyrimų institute ar kokioje nors kitoje mokslo įstaigoje. Tačiau apibrėžti „piliečio mokslininko“, „mokslininko mėgėjo“ ar „mokslininko neprofesionalo“ sąvoką yra gana sudėtinga“, – sako Eglė Butkevičienė, KTU Socialinių, humanitarinių mokslų ir menų profesorė, vykdanti tyrimus apie piliečių ir mokslininkų bendradarbiavimą.

Jos teigimu, žmogus, dalyvaujantis interviu kaip pašnekovas dar netampa mokslininku mėgėju.

„Tačiau žmogų, stebintį paukščius, ir siunčiantį savo stebimo objekto buvimo koordinates mobiliąja programėle į mokslinį centrą, jau galime vadinti mokslininku mėgėju. Kita vertus, daugelis tokių žmonių savęs neįvardina mokslininkais, net jei jie atlieka reikšmingą mokslinį darbą rinkdami duomenis ar kitaip dalyvaudami mokslinio tyrimo procese“, – sako ji.

Padėti galima įvairiais būdais

Tiesa, dalyvauti moksliniame tyrime galima įvairiais būdais: nuo paprasčiausios pagalbos renkant duomenis, iki įsijungimo apibrėžiant mokslines problemas ir publikuojant mokslinių tyrimų rezultatus.

Paprasčiausias piliečių įsitraukimo į mokslinius tyrimus lygis apsiriboja išteklių ar duomenų teikimu ir rinkimu. Tai situacijos, kai mokslininkai prašo dalyvių nešiotis jutiklius ir siųsti duomenis arba „paskolinti“ savo asmeninio kompiuterio ar išmaniojo telefono resursus mokslininkams, kuriems reikia didelės kompiuterinės galios tam tikriems moksliniams tyrimams vykdyti, o daugelis žmonių pilnai neišnaudoja savo IT įrenginių resursų.

„Panašią situaciją matėme pavasarį kilus pandemijai, kuomet pasaulio mokslininkai kreipėsi į kompiuterinių žaidimų mėgėjus prašydami pagelbėti savo galingais kompiuteriais apdorojant virusui tirti reikalingus duomenis“, – piliečių įsitraukimo atvejį primena profesorė.

Tačiau yra ir labiau piliečius į mokslo procesą įtraukiančių būdų. Tokiu atveju jau yra „įdarbinami“ dalyvių pažintiniai gebėjimai. Taip veikia daugelis piliečių mokslo projektų, tokių kaip esantys platformoje „Zooniverse“. Šiuo atveju, dalyvių paprastai prašoma išklausyti keletą pagrindinių mokymų ir surinkti tam tikrus duomenis arba atlikti paprastą vertimą.

Dar labiau piliečiai gali įsitraukti į mokslinį tyrimą prisidėdami prie problemos formulavimo, arba konsultuojantis su mokslininkais ir ekspertais, patys rinkdami duomenis ir juos analizuodami. Aukščiausia įsitraukimo forma, kuri dažnai įvardijama „ekstremaliu piliečių mokslu“, net atveria galimybę mokslinį tyrimą vykdyti be profesionalių mokslininkų, kai visą procesą vykdo tik neprofesionalai.

Rizikos ir galimybės

„Lietuvoje piliečių mokslas dar nėra itin paplitęs. Galima sakyti, kad Lietuvoje mes dar tik atrandame šį būdą, kaip užmezgti ryšį tarp mokslininkų ir mėgėjų“, – sako E. Butkevičienė.

KTU mokslininkai, vykdydami Lietuvos mokslo tarybos finansuojamą projektą „Piliečių mokslas kaip inovatyvi piliečių dalyvavimo forma kuriant gerovės visuomenę“ siekia išsiaiškinti, kaip piliečių mokslas gali būti panaudotas socialinių problemų sprendimui.

Atlikta literatūros analizė rodo, kad pasaulinėje praktikoje egzistuoja nemažai pavyzdžių, kuriais mokslininkai mėgėjai padeda spręsti socialines problemas, pavyzdžiui, identifikuodami, kuriose miesto vietose yra problemiški keliai ir siųsdami šiuos duomenis valdžios institucijoms. Piliečių mokslas yra naudojamas ir sudarant įvairius socialines problemas žyminčius vietovių žemėlapius.

„Tačiau, kaip rodo atlikti interviu su mokslininkais, akademijoje vis dar egzistuoja stiprus skepticizmas piliečių mokslo atžvilgiu. Didžiausias abejones mokslininkams kelia keli dalykai: visų pirma, abejojama, ar piliečių surinkti duomenys atitinka kokybės standartus. Antra, etikos klausimas. Mokslininkai abejoja, ar mėgėjai turi pakankamai žinių užtikrinti tyrimų etiką. Interviu taip pat atskleidė, kad mokslininkai baiminasi, kas atsakys, jei mėgėjai, įsitraukdami į tyrimą, patirs traumą ar susižeis“, – apie rezultatus kalba E. Butkevičienė

„Tačiau nepaisant egzistuojančio skepticizmo, mokslininkai mato ir daug potencialo šiame bendradarbiavime: nuo spartesnio duomenų surinkimo iki geresnio problemos sprendimo, kai į procesą įsitraukia suinteresuoti piliečiai“, – priduria ji.




Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

„Deinavos baldai“ — šeimos baldai


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
Farming Simulator 2019 Mods, FS22 Mods, FS22 Maps
farmingsimulator19mods.fr
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama