Elektronika.lt
 2020 m. spalio 23 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas


 Verta paskaityti
Spalio 23 d. 10:30
5 skaitmeninio etiketo patarimai moksleiviams: kaip elgtis mokantis nuotoliniu būdu?
Spalio 23 d. 08:13
Kaip parenkama vieta vėjo elektrinėms: palankus vėjas – dar ne viskas
Spalio 22 d. 21:13
Nemuno saloje pradėtos vienintelio šalyje mokslo muziejaus statybos
Spalio 22 d. 20:11
Skaitmeninės rinkodaros strategas: prie Z kartos turėsime prisitaikyti visi
Spalio 22 d. 19:17
„AsstrA“ šiuolaikiniame pasaulyje didina siuntų sekimo galimybes
Spalio 22 d. 18:39
„Huawei“ pristatė naujus „Mate“ serijos išmaniuosius telefonus
Spalio 22 d. 16:53
Nuo šiol lietuvių literatūrą kuria ir mašinos
Spalio 22 d. 14:47
„Spotify“ ir „Soundcloud“ krikštatėvio „iPod“ gimtadienis: kaip gimė revoliucija muzikos rinkoje?
Spalio 22 d. 12:31
Giliojo mokymosi programa: nederlingose dykumose iš tikrųjų yra milijonai medžių
Spalio 22 d. 10:18
Monstras sugrįžta – svarbiausi „Hummer EV“ skaičiai
FS19 Mods
FS19 Courseplay, FS19 Maps, FS19 Seasons
SnowRunner Mods
SnowRunner maps, SnowRunner trucks, How to install mods
FS 19 Tractors
Farming Simulator 19 Mods, FS 19 Maps, FS 19 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
Install MC Mods
Minecraft Dungeons Mods, Minecraft Dungeons Skins, Minecraft Dungeons Maps
FS19 Combines
Farming Simulator 19 Mods, FS19 Trucks, FS 19 Mods
Cyberpunk 2077 Mods
Installing CP2077 Mods, CP2077 Release Date, Cyberpunk 2077 News
Mobilieji telefonai
Mobilieji telefonai internetu, telefonų dėklai, telefonų priedai
Šlagbaumas
Fontanai, lauko židinys, supynės
LS19 Mods
Fs19 modhub, fs19 maps, FS19 Seasons
Snowrunner Mods
Snowrunner Maps, Snowrunner Trucks, Install Snowrunner Mods
MSFS2020 Liveries
Flight Simulator 2020 Mods, MSFS2020 Scener, MSFS2020 Airports
Sims 4 Mods
Sims 4 cheats, Sims 4 money cheat, Sims 4 careers
Lastenvaunut
Turvaistuin, Matkarattaat, Lasten vaatteet
Reklama
 Straipsniai » Įvykiai, visuomenė Dalintis | Spausdinti

STEAM centrai Lietuvoje: gerins švietimo rezultatus ir skatins moksleivius tyrinėti pasaulį

Publikuota: 2020-10-01 12:40
Tematika: Įvykiai, visuomenė
Skirta: Pradedantiems
Inf. šaltinis: Pranešimas spaudai

2022 metais Vilniuje duris atverti turėtų pirmasis šalyje STEAM centras, kuris sieks populiarinti gamtos ir tiksliuosius mokslus. Nors jame įsikurs net 8 laboratorijos, kurios bus atviros moksleiviams, centras taip pat rūpinsis mokytojų kvalifikacijos kėlimu bei suteiks galimybes čia dirbti mokslininkams.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

2022 metais Vilniuje duris atverti turėtų pirmasis šalyje STEAM centras, kuris sieks populiarinti gamtos ir tiksliuosius mokslus. Nors jame įsikurs net 8 laboratorijos, kurios bus atviros moksleiviams, centras taip pat rūpinsis mokytojų kvalifikacijos kėlimu bei suteiks galimybes čia dirbti mokslininkams. STEAM, apimantis gamtos mokslus, technologijas, inžineriją, menus ir matematiką, į švietimo sektorių atneša integruotą mokymąsi, kur įgyjamas žinias siekiama iškart pritaikyti praktiškai, rašoma pranešime.

STEAM centrai Lietuvoje: gerins švietimo rezultatus ir skatins moksleivius tyrinėti pasaulį
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Remiantis Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos išleistos „Švietimo būklės apžvalgos 2019“ duomenimis, laikiusiųjų gamtos mokslų, fizikos, chemijos ir informacinių technologijų valstybinius brandos egzaminus dalis 2018 m. nesiekė 10 proc. Leidinyje teigiama, jog mažėjant besirenkančiųjų tokias svarbias šalies raidai studijų kryptis, kaip inžinerija, informatika bei fiziniai mokslai, nebus galimybių užtikrinti šalies inžinerinės pramonės atsinaujinimo ir pažangios mokslo raidos.

Vilniaus universiteto Filosofijos fakulteto dekanas dr. Arūnas Poviliūnas į STEAM mokymą žiūri kiek plačiau nei tiesiog kaip į rinkos poreikių patenkinimą. „Kalbant apie Lietuvą, STEAM orientuojasi į gamtos ir tiksliųjų mokslų stiprinimą bei integraciją į darbo rinką, tačiau ne mažiau svarbus ir tvarumo aspektas: mokymas turėtų būti orientuotas ne į ekstensyvią gamybą, bet į tvarų vartojimą. STEAM galėtų būti suvokiamas kaip būdas reformuoti visą gamtos mokslų mokymą mūsų švietimo srityje“, – teigia VU profesorius.

Tiesa, jis pasakoja, kad STEAM filosofija atsirado būtent dėl minėtos ekstensyvios plėtros ir varžymosi Šaltojo karo metu. Tarybų Sąjungai 1957 metais paleidus pirmąjį dirbtinį žemės palydovą „Sputnik–1“, į tai reaguodama JAV pirmiausia investavo į švietimo sistemą, skirdama didelį dėmesį gamtos ir tiksliesiems mokslams.

Tikisi pagerinti mokslo rezultatus

Tarptautinių mokinių pasiekimų tyrimų (TIMSS, PISA) duomenimis, aukščiausius gamtos mokslų rezultatus pasiekia šalys, kurių mokyklos nejaučia išteklių trūkumo, yra aprūpintos mokslinėmis laboratorijomis ir kitomis mokymo priemonėmis. Todėl tikimasi, kad STEAM centras prisidės ne tik prie didesnio moksleivių sudominimo gamtos ir tiksliaisiais mokslais, bet ir prie geresnių jų rezultatų. Remiantis Tarptautinės moksleivių vertinimo programos (PISA) tyrimais, Lietuvos vaikų gamtamokslinis ir matematinis raštingumas atsilieka nuo Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (OECD) šalių vidurkio (tiriamos 79 šalys).

Pasak A. Poviliūno, Vilniaus STEAM centre vykdomos veiklos bus skirtos stiprinti moksleivių praktiniams gebėjimams, kūrybiškumo, iniciatyvumo, verslumo ir lyderystės kompetencijoms. „Ugdymas šiame centre bus tiek neformaliojo, tiek formaliojo ugdymo dalis: čia ateis mokiniai, kurie mokosi gamtos mokslų, atlikti eksperimentines užduotis, tyrimus ir laboratorinius darbus; susipažinti ir pabendrauti su mokslininkais“, – sako pašnekovas.

Nauda ir mokytojams, ir mokslininkams

Kaip pasakoja A. Poviliūnas, visame pasaulyje STEAM centrai steigiami prie universitetų – ne išimtis ir Vilnius. Čia STEAM centras steigiamas Vilniaus universiteto kartu su Vilniaus miesto savivaldybe. Tiesa, toks centras bus ne vienintelis Lietuvoje: jų iš viso planuojama atidaryti 10 – didžiuosiuose šalies miestuose ir regionuose. Pastaruosiuose bus įrengiamos 4 laboratorijos – chemijos, fizikos, biologijos, informatikos – kuriose bus sudaromos sąlygos 5-12 klasių mokiniams mokytis tyrinėti pasaulį.

Didžiuosiuose miestuose centrai bus didesni ir laboratorijų bus daugiau, o Vilniaus STEAM centras išskirtinis dėl dviejų aspektų. Pirma, jis įsikurs rekonstruotame planetariumo pastate, o antra – jame bendradarbiaus ugdymo procesus ir psichologinę vaiko raidą tyrinėjantys mokslininkai.

„Gamtos mokslų mokslininkai tyrinėja gamtą, chemikai – cheminius procesus, fizikai – fizikinius ir panašiai. O Filosofijos fakulteto mokslininkai – psichologai, sociologai, filosofai, besidomintys eksperimentine filosofija – atliks psichologinius, pedagoginius ir epistemologinius tyrimus. Tai yra, tirs, kaip atsiranda ir vystosi pats žinojimas“, – apie daugialypes centro funkcijas pasakoja pašnekovas.

Tokių tyrimų rezultatai stipriai prisidės ir prie dar vienos centro veiklos – pedagogų ruošimo, nes tyrinėdami mokymosi ir eksperimentavimo procesą mokslininkai galės kurti naujus mokymosi metodus, pagrįstus tų tyrimų rezultatais. „Be to, čia praktikas galės atlikti būsimieji mokytojai bei studentai. Pavyzdžiui, Chemijos fakulteto studentai, planuojantys dirbti pedagoginį darbą, galės ateiti į STEAM laboratorijas mokytis, kaip savo specialybės žinias perduoti vaikams“, – aiškina A. Poviliūnas.

Jau esami mokytojai taip pat galės atvykti į centrą kelti kvalifikacijos, konsultuotis dėl STEAM mokymo savo mokyklose, atvykti su savo moksleiviais išbandyti centro laboratorijų.

Profesorius viliasi, kad centras po vienu stogu sutelks tiek mokslininkus, tiek gamtos mokslų mokytojus, tiek mokinius ir taps žinių dalinimosi vieta, tinklu.

Padeda STEAM diegti užsienyje

Steigiant STEAM centrą glaudžiai bendradarbiaujama ir su užsieniu: VU yra STEAM švietimo konsorciumo, jungiančio 16 Europos institucijų, narys. „Tie patys procesai vyksta visame pasaulyje, todėl dalintis žiniomis yra labai svarbu“, – sako A. Poviliūnas. Jis atskleidžia, kad dalijimasis žiniomis vyksta įvairiomis kryptimis ir Lietuva tikrai turi ne tik ko pasimokyti pati, bet ir pamokyti kitus. Vilniaus universitetas drauge su Švedijos Upsalos universitetu padeda steigti 10 STEAM centrų visoje Azijoje: Singapūre, Tailande ir Vietname.

Profesoriaus įsitikinimu, dalijimasis žiniomis svarbus ne tik mokslo bendruomenėse: nemažiau svarbus yra ir visuomenės švietimas. „Investicijos į mokslą yra finansuojamos ir iš mokesčių mokėtojų pinigų, todėl mokslininkai, dalindamiesi savo žiniomis, tarsi atsidėkoja visuomenei, jai kažką grąžina. Tokio atviro mokslo idėja šiandien vis labiau populiarėja. Atsiranda ir kitų puikių idėjų – pavyzdžiui, judėjimai, kuriuose piliečiai iškelia kažkokią problemą, o mokslas ar mokslininkai ją išsprendžia. Tokiam bendradarbiavimui impulsą ir gali duoti STEAM centrai“, – sako VU Filosofijos fakulteto dekanas.
Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

TMS ELECTRONICS
TMS ELECTRONICS

www.rslietuva.com – nemokamas elektronikos komponentų pristatymas

ENEBA's game store

„Altegra“ – elektronikos projektavimas ir gamyba

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

„Deinavos baldai“ — šeimos baldai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

Technologijos.lt

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

MRO Supply


Reklama
‡ 1999–2020 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Farming Simulator 2017 Mods, FS 17 Mods
ls2017.com
„TV programa“ – tiksli
televizijos programa

www.tvprograma.lt
Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras
www.lmnsc.lt
Ilgalaikiai kreditai, paskola už automobilį, kreditų skaičiuoklė
www.mokilizingas.lt
Lietuvių kalba informacinėse technologijose
www.likit.lt
Mokslo festivalis „Erdvėlaivis žemė“
MoksloFestivalis.lt
Mokslo ir technologijų pasaulis – naujienos ir straipsniai
www.technologijos.lt
Farming Simulator 2019 Mods, FS19 Tractors, FS19 Maps
farmingsimulator19mods.fr
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
LTV.LT – geriausių lietuviškų tinklalapių katalogas
www.ltv.lt/technologijos/
FS19 Mods, FS17 Mods, FS15 Mods
www.farming2015mods.com
Mokslo populiarinimo projektas „Mokslas verslui ir visuomenei“
www.mokslasplius.lt
Reklama


Reklama