Elektronika.lt
 2020 m. liepos 14 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas


 Verta paskaityti
Liepos 14 d. 08:43
Prie saulės elementų tobulinimo prisidedanti studentė: bendradarbiavimas su mentoriais atneša daug naudos
Liepos 14 d. 07:01
Kaip padidinti savo dedikuoto serverio saugumą?
Liepos 13 d. 21:06
VIADA pritaikė programėlę verslo klientams – siūlo atsisakyti plastikinių kortelių
Liepos 13 d. 19:15
Grandiozinis Vilniaus apšvietimo projektas: moderniai apšviesta jau 50 proc. miesto gatvių
Liepos 13 d. 18:04
Kada 5G sulauksime Lietuvoje: triukšmo daug, pritaikomumas – negreitai
Liepos 13 d. 17:07
Garažo zona: dažniausia klaida – netinkamas apšvietimas
Liepos 13 d. 15:40
Kasdien daugiau nei 3 valandos prie ekranų: kaip apsaugoti akis?
Liepos 13 d. 14:14
Rusijoje bando įsitvirtinti naujas telefonų gamintojas: pasieks ir Lietuvą?
Liepos 13 d. 13:17
„Google“ ir „FitBit“ sąjunga: ar Kalifornijos milžinė skaičiuos širdies dūžius? (1)
Liepos 13 d. 08:45
Lietuvos mokslininkai jau prisideda prie 6G ryšio plėtojimo
FS19 Mods
FS19 Map mods, FS19 Courseplay, FS19 GPS mod
SnowRunner Mods
SnowRunner maps, SnowRunner trucks, How to install mods
FS 19 Tractors
Farming Simulator 19 Mods, FS 19 Maps, FS 19 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
Install MC Mods
Minecraft Dungeons Mods, Minecraft Dungeons Skins, Minecraft Dungeons Maps
FS19 Combines
Farming Simulator 19 Mods, FS19 Trucks, FS 19 Mods
How to Install Mods
Minecraft Dungeons Mods, Minecraft Dungeons Maps, Minecraft Dungeons Skins
Mobilieji telefonai
Mobilieji telefonai internetu, telefonų dėklai, telefonų priedai
Šlagbaumas
Fontanai, lauko židinys, supynės
LS19 Mods
Fs19 modhub, fs19 maps, FS19 Seasons
Snowrunner Mods
Snowrunner Maps, Snowrunner Trucks, Install Snowrunner Mods
Reklama
 Straipsniai » Įvykiai, visuomenė Dalintis | Spausdinti

Technologijų ateitis: kodėl socialiniai įgūdžiai tampa svarbia ašimi?

Publikuota: 2020-06-02 14:23
Tematika: Įvykiai, visuomenė
Skirta: Pradedantiems
Inf. šaltinis: Pranešimas spaudai

Sparčiu tempu tobulėjančios technologijos gali būti sėkmingos tik tada, kai jos tinka rinkai ir visuomenei. Technologijų plėtra ir tempas turi didžiulį potencialą, tačiau šios galimybės atneša naujų pavojų ir atsakomybių. Diegiant technologines naujoves, reikia daugiau dėmesio skirti socialiniam kontekstui, kur jos bus pritaikytos.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Sparčiu tempu tobulėjančios technologijos gali būti sėkmingos tik tada, kai jos tinka rinkai ir visuomenei. Technologijų plėtra ir tempas turi didžiulį potencialą, tačiau šios galimybės atneša naujų pavojų ir atsakomybių. Diegiant technologines naujoves, reikia daugiau dėmesio skirti socialiniam kontekstui, kur jos bus pritaikytos. Tačiau norint sėkmingai įgyvendinti daugelį socialinių naujovių, būtina ir technologijų plėtra. Tampa akivaizdu, kad socialiniai ir technologiniai mokslai turi eiti kartu, o jų sinergija labiausiai atsiskleidžia technologiškuose universitetuose.

Technologijų ateitis: kodėl socialiniai įgūdžiai tampa svarbia ašimi?
Asociatyvi nuotr. Pixabay.com

Technologijoms svarbūs ir socialiniai komponentai

Europos Sąjungos įgyvendinamoje mokslo tyrimų ir inovacijų programoje „Horizontas 2020“ akcentuojama, kad ypač svarbu socialinius mokslus integruoti į technologijų bei gamtos mokslų studijas ir stengtis, kad šie mokslai eitų koja kojon. Šiai minčiai pritaria ir Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) Verslo vadybos fakulteto dekanė prof. Jelena Stankevičienė, kurios manymu, technologiniai universitetai – geriausia terpė tarpdisciplininiams ir daugiadisciplininiams moksliniams tyrimams ir studijoms, kur jungiasi inžinerijos, gamtos, socialiniai ir humanitariniai mokslai.

Robotika, internetinės technologijos jau sukėlė revoliucinius socialinius pokyčius organizacijose ir ne tik komunikacijos srityje. Panašų poveikį daro sparčiai besivystančios farmacijos ir biotechnologijos. „Anksčiau visus radikalius žmonių visuomenės pokyčius pirmiausia lėmė gamybos efektyvumo pokyčiai – nuo medžio, akmens prie garo, elektros ir gamyklos automatizavimo. Taip vyko pramonės revoliucijos. Šiandien mokslo ir technologijų pokyčiai pakeis ne tik gamybos procesus, bet ir ekonomiką, kultūrą ir pačią visuomenę. Todėl nepaprastai svarbu suprasti ir įtraukti socialinių bei humanitarinių mokslų komponentus dar tik pradedant kurti naujas technologijas. Tik taip mokslo ir technologijų plėtra pasieks savo pagrindinį tikslą – tarnauti žmonijai ir išlaikyti tvarią aplinką“, – įsitikinusi Verslo vadybos fakulteto dekanė.

Neišvengiama sinergija tarp technologijų ir socialinių žinių

Kuriant naujas technologijas, iškyla klausimas dėl jų taikymo taisyklių ir politikos. „Dabartinė situacija su COVID-19 pandemija sukėlė daug diskusijų. Taip, galime pritaikyti technologijas ir stebėti užsikrėtusių žmonių judėjimą, nustatyti jų kontaktus, bet kiek tai apriboja žmonių laisves, paviešina asmeninę informaciją. Šiuo atveju svarbu išlaikyti itin ploną ribą tarp kovos su pandemija ir žmonių laisvių bei teisių, neatsitraukiant nuo demokratijos prie autokratijos. Priimant tokius sprendimus, svarbu ne tik technologijų išmanymas, bet ir socialinių mokslų žinios“, – pastebi J. Stankevičienė.

Panaši dilema pastebima tarp IT sprendimų ir vartotojų privatumo išsaugojimo. Kyla klausimų, kaip apibrėžti vartotojų privatumą ir kaip tai turėtų būti įgyvendinta, kuriant programinę įrangą? Kokie galimi ir ar galimi kompromisai? Tai sritis, kurioje socialiniai ir technologiniai mokslai turėtų glaudžiai bendradarbiauti. VGTU Verslo vadybos fakulteto dekanė pažymi, kad technologijos ar didžiųjų duomenų analitika gali pasitarnauti, formuojant viešosios politikos sprendimus. „Pakankamai sudėtinga įvertinti viešosios politikos sprendimų efektyvumą, ar iš tikrųjų priimti sprendimai veikia taip, kaip buvo numatyta, ar pastebėti pokyčiai iš tikrųjų yra politikos iniciatyvos taikymo rezultatas. Renkant ir analizuojant didžiuosius duomenis, galima tai padaryti, o tam, be socialinių mokslų, reikia ir statistikos, matematinio modeliavimo, socialinių procesų inžinerijos žinių. Pavyzdžiui, žaliosios ekonomikos tendencijos, kiek tai nulemiama aplinkosaugos politikos sprendimais, o kiek žmonių sąmoningumu, vartojimo be atliekų (angl. zero-waste) populiarėjimu visuomenėje“, – klausimą diskusijai kelia pašnekovė.

Dar sudėtingesnės diskusijos prasideda, kai kalbama apie visuomenės vertybių pokyčius. Kyla klausimas, ką visuomenė galvoja apie eutanaziją, imigraciją, vegetarizmą ir ką galvos apie šias vertybes netolimoje ateityje? Visuomenės vertybių suvokimas neabejotinai daro įtaką, kokias technologijas pasirinksime plėtoti ateičiai. Socialinių ir moralinių normų raida yra svarbus socialinių mokslų aspektas, o jo studijos turėtų vykti kartu su kiekvienos technologijos, galinčios turėti poveikį visuomenei, plėtra.

VGTU atstovės nuomone, socialiniai ir humanitariniai mokslai gali svariai prisidėti, kuriant inovacijas, tai ypač pasakytina apie didelius projektus, ženkliai pakeičiančius visuomenės raidą. Ji pabrėžia, kad kuo didesnis projektas ir numatomas techninis proveržis, tikėtinas didesnis socialinis poveikis, tuo glaudesnis turėtų būti socialinių ir technologinių mokslų bendradarbiavimas.

Socialiniai įgūdžiai buvo ir bus svarbūs

Tendencijos ir technologijų plėtra leidžia nuspėti, kad ateityje technologijos daug kur pakeis žmones. Technologiniai sprendimai leis efektyviau atlikti pasikartojančias operacijas, sumažins darbuotojų poreikį gamybos procese. Tačiau kaip niekada išliks svarbūs socialiniai gebėjimai: gebėjimas dirbti komandoje, organizuoti darbą, pristatyti idėją, gebėti susitarti, dirbti globalioje rinkoje, suprasti kitų kultūrų žmones.

„Ateityje reikės darbuotojų ne tik išmanančių technologijas ar socialinius procesus, bet ir galinčių plačiau pažvelgti į šiuos reiškinius. Galimos dvi prieigos kryptys: žinoti visuomenės poreikius ir kurti technologijas, kuriomis tuos poreikius galima išspręsti. Arba giliai išmanyti technologijas ir galvoti, kokioms problemoms spręsti jas galima pritaikyti. Išliks inžinierių poreikis, sugebančių paprastai ir suprantamai pristatyti technologijas. Nemažės ir ekonomistų, finansininkų, vadybininkų paklausa, kurie išmanytų technologijas ir sugebėtų jas pritaikyti savo veikloje. Atsižvelgdamas į rinkos diktuojamas sąlygas, VGTU rengia tokius specialistus, universitete inžinieriai studijuoja socialinių dalykų bloką, o socialinių mokslų atstovai – nagrinėja inžinerinius aspektus“, – pasakoja VGTU Verslo vadybos fakulteto dekanė.

Vėliausiai technologijos pakeis žmonių tarpusavio bendravimą. Tai ypač svarbu paslaugų sektoriuje, kur klientas – svarbiausiais šio proceso elementas. Todėl socialinių įgūdžių ir gebėjimų lavinimas dar ilgai išliks itin aktualūs studijų procese ir VGTU studijų programose.

Technologijų sėkmę lemia gerai išvystyta verslo idėja

Jeigu žiūrėtume į pasaulinę praktiką, tai stipriausi technologiniai universitetai, tokie kaip Masačusetso technologijų institutas, Stanfordo universitetas turi ir stiprias verslo mokyklas. Dekanė pažymi, kad kiekvienos technologijos sėkmė – verslo įgyvendinta idėja, o kiekvieno sėkmingo verslo pagrindas – greičiau nei konkurentų įgyvendintos verslo technologijos.

„Čia kaip kairė ir dešinė ranka, vairuojančios vairą – ir viena, ir kita turi būti stipri. Visada patariu studentams stiprinti savo stiprybes. Mūsų universitete stiprūs ir inžineriniai, ir socialiniai mokslai, ir menai. Tai akivaizdžiai parodo kasmet kylančios pozicijos tarptautiniame universitetų dalykiniame reitinge „QS World University Rankings by Subject“. Esu įsitikinusi, kad čia suveikia sinergijos efektas, kur vienas plius vienas yra daugiau nei du“, – teigia J. Stankevičienė.

Ji pabrėžia, kad universitetas nuolat stiprina visas mokslų sritis, todėl vis tvirčiau galėsime studentams „įdiegti technologinį geną“, užtikrinti inspiruojančią daugiadisciplininę terpę, kur gimsta inovatyviausios idėjos, kuriamos ateities technologijos, prasiveržia kūrybinis mąstymas.
Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

„Altegra“ – elektronikos projektavimas ir gamyba

TMS ELECTRONICS
TMS ELECTRONICS

www.rslietuva.com – nemokamas elektronikos komponentų pristatymas

ENEBA's game store

Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Technologijos.lt

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

MRO Supply


Reklama
‡ 1999–2020 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Farming Simulator 2017 Mods, FS 17 Mods
ls2017.com
„TV programa“ – tiksli
televizijos programa

www.tvprograma.lt
Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras
www.lmnsc.lt
Ilgalaikiai kreditai, paskola už automobilį, kreditų skaičiuoklė
www.mokilizingas.lt
Lietuvių kalba informacinėse technologijose
www.likit.lt
Mokslo festivalis „Erdvėlaivis žemė“
MoksloFestivalis.lt
Mokslo ir technologijų pasaulis – naujienos ir straipsniai
www.technologijos.lt
Farming Simulator 2019 Mods, FS19 Tractors, FS19 Maps
farmingsimulator19mods.fr
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
LTV.LT – geriausių lietuviškų tinklalapių katalogas
www.ltv.lt/technologijos/
FS19 Mods, FS17 Mods, FS15 Mods
www.farming2015mods.com
Mokslo populiarinimo projektas „Mokslas verslui ir visuomenei“
www.mokslasplius.lt
Reklama


Reklama