Elektronika.lt
 2019 m. sausio 19 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas


 Verta paskaityti
Sausio 19 d. 18:26
Kodėl „iPhone“ šaltyje išsijungia ir kaip tai spręsti?
Sausio 19 d. 12:55
Programuotojai: tik geras atlyginimas mūsų nebemotyvuoja
Sausio 18 d. 16:17
Lietuvos gyventojų tyrimas – žinančiųjų apie asmens duomenų apsaugą skaičius padvigubėjo
Sausio 18 d. 12:25
Perspėja dėl populiaraus nuotraukų žaidimo feisbuke
Sausio 18 d. 11:09
Lietuvos bankas: prekybininkai negali imti mokesčio už atsiskaitymus mokėjimo kortelėmis (1)
Sausio 18 d. 10:43
Moksleiviai atgaivino istorinį Vilnių legendiniame „Minecraft“ žaidime
Sausio 18 d. 08:29
P. Tasca: „Kriptovaliutos leis atsirasti naujai investicijų į nekilnojamąjį turtą klasei“
Sausio 18 d. 07:14
5 priežastys, kodėl geriau pirkti „Xbox One“, o ne „PlayStation 4“ (1)
Sausio 17 d. 20:19
Nauja paieškos sistema „Motointegrator“: autoservisų reitingus sudarys patys vairuotojai
Sausio 17 d. 19:27
Perspėja: universitetų jungimas kokybės nepagerins
FS 19 Tractor mods
Farming Simulator 19 Mods, FS 19 Maps, How to install
ATS mods
ATS trailer mods, ATS truck mods, ATS map mods
FS 19 Tractors
Farming Simulator 19 Mods, FS 19 Maps, FS 19 Trucks
FS19 Maps, FS19 Trucks
Farming Simulator 2019 Mods, FS19 Tractors
FS 17 maps, FS 17 truck
FS 17 Trailers, Farming Simulator 2017 Mods
Farming Simulator 2017
FS 2017 Trailers, FS 17 Maps, FS 17 Tractors
FS 19 Tractors
Farming Simulator 19 Mods, FS19 Combine, FS19 Maps
FS19 Combines
Farming Simulator 19 Mods, FS19 Trucks, FS 19 Mods
Periodontologija
Endodontija mikroskopu, implantacija, protezavimas
Mobilieji telefonai
Mobilieji telefonai internetu, telefonų dėklai, telefonų priedai
Reklama
 Straipsniai » Įvykiai, visuomenė Dalintis | Spausdinti
www.eb.lt - Entertainment bank

Kur link juda ir turėtų judėti aukštojo mokslo reforma?

Publikuota: 2018-05-14 11:19
Tematika: Įvykiai, visuomenė
Skirta: Pradedantiems
Inf. šaltinis: Pranešimas spaudai

Milžiniško dėmesio sulaukusi aukštojo mokslo reforma pastaruoju metu aptarinėjama vis tyliau, nors neatsakytų klausimų lieka dar daug. Universitetų jungimai, mokslo ir studijų kokybės gerinimas ir universitetų konkurencingumo stiprinimas – pokyčiai aukštajame moksle pribrendo seniai, tačiau į skirtingas puses tempiamas reformos vežimas kelia abejones, ar reforma išties pavyks ir kur ji nuves Lietuvos aukštąjį mokslą?

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Milžiniško dėmesio sulaukusi aukštojo mokslo reforma pastaruoju metu aptarinėjama vis tyliau, nors neatsakytų klausimų lieka dar daug. Universitetų jungimai, mokslo ir studijų kokybės gerinimas ir universitetų konkurencingumo stiprinimas – pokyčiai aukštajame moksle pribrendo seniai, tačiau į skirtingas puses tempiamas reformos vežimas kelia abejones, ar reforma išties pavyks ir kur ji nuves Lietuvos aukštąjį mokslą?

„Galutinis tikslas – aukštasis mokslas, tarnaujantis šaliai ir žmonėms“, – „Žinių radijo“ laidoje „Atviras pokalbis“ sakė Švietimo ir mokslo viceministras Giedrius Viliūnas.

„Jeigu norime aukštos pridėtinės vertės ekonomikos, turime suprasti universitetų svarbą“, – tikino Kauno technologijos universiteto (KTU) l. e. p. rektorė Jurgita Šiugždinienė.

Kartu su jais apie reformos tikslus ir įgyvendinimo galimybes diskutavo Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centro (MOSTA) vadovas Ramojus Reimeris bei KTU profesorius Artūras Keršys.

Kur link juda ir turėtų judėti aukštojo mokslo reforma?

Infrastruktūra puiki, tereikia pritraukti talentus

Pasak A. Keršio, akademinė bendruomenė palankiai vertina patį reformos procesą ir jo inicijavimą, o tarp opiausių reformos klausimų yra mokslininkių potencialo ugdymas ir mokslo tyrimų rezultatų pripažinimas tarptautiniu mastu. „Paskutiniame ES finansavimo etape aukštosios mokyklos sėkmingai gerino tiek studijų bazės, tiek mokslo tyrimų vykdymo infrastruktūrą. Šiuo metu svarbiausia kryptis – jaunųjų talentų pritraukimas į švietimo sistemą“, – sakė A. Keršys.

Pasak jo, mokslininko kelias – tai ilgalaikis projektas, kuriam reikia įdėti daug laiko ir pastangų, kad rezultatai būtų akivaizdūs, o norint pritraukti jaunuosius talentus reikia ir lėšų sutelkimo.

„Tam tikri postūmiai, pavyzdžiui, dėstytojų algų kėlimas, matomi jau dabar. Kalbant apie reformą, matyčiau šį etapą kaip tęstinį“, – pastebėjo KTU profesorius. Pašnekovų teigimu, siekis užtikrinti konkurencingą atlyginimą yra vienas iš būdų, kuris galėtų pritraukti jaunus žmones aktyviau rinktis akademinę veiklą.

Švietimo ir mokslo viceministras pabrėžė, jog nors šių dienų aktualija aukštojo mokslo reformos kontekste yra universitetų jungimai, tai tik viena iš priemonių, o ne pagrindinis reformos tikslas.

„Galutinis reformos tikslas – aukštasis mokslas, tarnaujantis šaliai, pramonės šakoms, viešajam sektoriui, kultūrai, žmogaus pažinimui. Turime kurti ne imitacinį, o geriausią mokslą, finansuoti prastą mokslą mums paprasčiausiai per brangu“, – sakė G. Viliūnas.

Valstybės vaidmuo – esminis

Pasak R. Reimerio, nors ES struktūrinių fondų skiriamos investicijos yra didelės ir duodančios grąžą, valstybė taip pat turėtų būti pasiruošusi kompensuoti tą dalį tokių fondų nebuvimo atveju, kitaip atsiras pavojus finansavimo mažėjimui.

„ES investuoja protingai. Ji duoda ne žuvį, o meškerę. Visos investicijos veda link saugios, protingos, išsilavinusios šalies. Manau, aukštojo mokslo reforma yra suderinta ir palaikoma ES“, – „Žinių radijo“ laidoje „Atviras pokalbis“ sakė MOSTA vadovas.

KTU rektorės J. Šiugždinienės teigimu, valstybės vaidmuo yra esminis, nes aukštojo mokslo sistema visų pirma ir yra išlaikoma valstybės mokesčių mokėtojų pinigais, todėl valstybė turi turėti labai aiškius tikslus ir ambicijas.

„Jeigu norime aukštos pridėtinės vertės ekonomikos, turime suprasti, kad universitetai yra labai svarbūs – kokybiški universitetai su aukšta kokybės kartele, kur mokslas, laboratorijos yra aukščiausio lygio. Turime suvokti, kad ES finansavimas trauksis, tad reikia sutelkti resursus ir pasiruošti tam, kad ateityje galėtume išlaikyti tą lygį ir be europinės paramos. Jungdami, mažindami resursus einame teisinga linkme, nes finansai yra riboti“, – kalbėjo KTU rektorė.

Kalbėdama apie universitetų konkurencingumą ji pristatė ir Prancūzijos prezidento Emanuelio Macrono pasiūlytą Europos tinklų iniciatyvą – Europoje sukurti 20 universitetų tinklų su vieningu europiniu diplomu, galimybėmis turėti jungtines programas ir šiuose tinkluose laisvai judėti.

„Turime ambicijų ir noro dalyvauti, tačiau yra ir namų darbų, kuriuos turime atlikti. Vienas iš pavyzdžių –mūsų turimas studijų modelis. Tapo aišku, kad šiandien Lietuvoje egzistuojantis 4+2 studijų modelis skiriasi nuo vyraujančio Europoje, tad jeigu norime jungtis į tinklus ir kalbėti apie vieną diplomą, studijų programų bendrinimą, turime turėti ir tokį patį studijų modelį. Šiandien ta linkme ir dirbame“, – sakė J. Šiugždinienė.

Kokių mokslininkų reikia mūsų šalies ateičiai?

Pasak A. Keršio, aukštosios mokyklos ieško būdų kaip racionaliau išnaudoti resursus ir parengti specialistą, kuris būtų pasiruošęs ne tik šiandienai, bet ir ateičiai.

„Turime ruošti universalistus, gebančius prisitaikyti prie kintančio pasaulio, o tai – nelengvas uždavinys“, – neabejoja ir švietimo bei mokslo viceministras. Anot G. Viliūno, reikalingų specialistų poreikis yra kintantis reiškinys, todėl negalima orientuotis tik į šiandienos ar vakar dienos poreikius. „Turime turėti konkrečius tikslus, aiškiai išskirti, kad tokios sritys kaip IT sektorius, finansinės paslaugos, biotechnologijos ir kitos su inovacijomis susijusios sritys yra būtent tos sritys, kuriose Lietuva tikrai turi ką parodyti“, – sakė J. Šiugždinienė.

Lietuvoje – vienos geriausių sąlygų investicijoms pasaulyje

Pasak KTU rektorės, svarbu apsibrėžti tas sritis, kuriose Lietuva gali konkuruoti Europoje, nes šiandien pagrindinės lėšos gaunamos iš mokslo paslaugų verslui tarptautinėse rinkose. „Resursų turime nepakankamai, o sričių – daug, tad valstybė turi susitelkti ir drauge su aukštojo mokslo sistema dėlioti prioritetines kryptis“, – teigė J. Šiugždinienė.

Švietimo viceministro teigimu, nereikėtų daryti priešpriešos tarp valstybės ir ES pasiruošimo investuoti į aukštąjį mokslą. Pasak G. Viliūno, struktūriniai fondai finansavimą skiria būtent dėl to, kad Lietuvos vyriausybė apsisprendė nemažą dalį investicijų skirti aukštajam mokslui ir moksliniams tyrimams.

„Europos požiūriu esame nedidelės atviros ekonomikos regionas, pagal sąlygas investuoti patenkame į pasaulio šalių penketuką. Kuriame mokslo bazę, kuri būtų pajėgi atlikti aukštųjų technologijų užsakymus. Tai – vienintelis kelias ir vyriausybė tą puikiai supranta“, – sakė G. Viliūnas.
Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

TMS ELECTRONICS
TMS ELECTRONICS

www.rslietuva.com – nemokamas elektronikos komponentų pristatymas

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Technologijos.lt

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

„EParašas“ – elektroninio parašo mokymo sistema

CRM sistema – „Hanna CRM“

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

www.rrt.lt – Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba


Reklama
‡ 1999–2019 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Farming Simulator 2017 Mods, FS 17 Mods
ls2017.com
„TV programa“ – tiksli
televizijos programa

www.tvprograma.lt
Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras
www.lmnsc.lt
Lietuvių kalba informacinėse technologijose
www.likit.lt
Svarstyklės, matuokliai, laboratorinė įranga
www.moris.lt
Farming Simulator 2019 Mods, LS19 Mods, FS19 Mods
fs19.net
Ets2 mods, ats mods, fs19 mods
allmods.net
Farming Simulator 2019 Mods, FS 19 Maps, FS 19 Mods
www.fs2017mod.com
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
LTV.LT – geriausių lietuviškų tinklalapių katalogas
www.ltv.lt/technologijos/
FS 2019 Mods, FS 2017 Mods, FS 2015 Mods
www.farming2015mods.com
Mokslo populiarinimo projektas „Mokslas verslui ir visuomenei“
www.mokslasplius.lt
Reklama


Reklama