Elektronika.lt
 2018 m. balandžio 23 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas


 Verta paskaityti
Balandžio 23 d. 10:36
Ieškant geriausio kainos ir kokybės santykio: „Chieftec Proton“ 600 W apžvalga
Balandžio 23 d. 08:24
Ar lėktuvams po ilgo skrydžio reikia „poilsio“?
Balandžio 23 d. 07:22
Kaip vienu metu perkelti kelias „iOS 11“ programėles į kitą vietą
Balandžio 22 d. 15:39
Kokie įgūdžiai svarbiausi šiuolaikiniam programuotojui?
Balandžio 21 d. 11:30
Kaip kelionė į Marsą paveiktų žmogaus raumenis ir organizmą? Naujas tyrimas atskleidė liūdinančią tiesą
Balandžio 20 d. 20:37
Kaip „Tesla“ gelbėsis iš problemų? Elonas Muskas išplatino rezonansinį laišką savo darbuotojams, kaip iš tikro reikia dirbti
Balandžio 20 d. 18:09
Elektromobilių varžybose – konkurencija tarp miestų savivaldybių
Balandžio 20 d. 17:11
Lietuvoje siekiama įkurti CERN verslo inkubatorių
Balandžio 20 d. 15:48
Kasdieniai finansiniai įpročiai taupantiems
Balandžio 20 d. 15:29
3 funkcijos, kurios veikia sparčiau su „Galaxy S9“ ir „ S9+“ procesoriumi
FS 19 Tractor mods
Farming Simulator 19 Mods, FS 19 Maps, How to install
ATS mods
ATS trailers, American Truck Simulator Mods, ATS trucks
FS 19 Tractors
Farming Simulator 19 Mods, FS 19 Maps, FS 19 Trucks
FS19 Maps, FS19 Trucks
Farming Simulator 2019 Mods, FS19 Tractors
FS 17 maps, FS 17 truck
FS 17 Trailers, Farming Simulator 2017 Mods
Farming Simulator 2017
FS 2017 Trailers, FS 17 Maps, FS 17 Tractors
FS 17 Tractors
Farming Simulator 17 Mods, FS17 Combines, FS17 Maps
MudRunner Tractors
Spintires Mods, MudRunner Trucks, MudRunner Cars
Farming Simulator 2017
FS17 Mods, FS17 Maps, FS17 Trucks
Cattle and Crops Mods
Farming Simulator 2019 Mods, FS17 Maps
Fit Systems
Klientų valdymo sistema, projektų valdymo sistema
Desk International
Higher Education, Studies Abroad, Universities Abroad
Amazon sellers
Ebay sellers, Walmart sellers, Etsy sellers
FS 17 Combines
Farming Simulator 17 Mods, FS 17 Trucks, FS 2017 Mods
PUBG gift codes
MyGamePrice, Escape from Tarkov sale, PUBG codes
Reklama
 Straipsniai » Įvykiai, visuomenė Dalintis | Spausdinti
www.eb.lt - Entertainment bank

Dėliojasi žemėlapis, kas liks iš Lietuvos aukštųjų mokyklų: VU, KTU ir VGTU vizijos

Publikuota: 2017-03-16 15:12
Tematika: Įvykiai, visuomenė
Skirta: Pradedantiems
Autorius: Rūta Pukenė
Aut. teisės: ©Delfi.lt
Inf. šaltinis: Delfi.lt

Universitetų pažangos konferenciją (UPK) įkūrę 4 Lietuvos universitetai – Vilniaus, Vilniaus Gedimino technikos, Kauno technologijos ir Lietuvos sveikatos mokslų – ėmėsi reformuoti šalies aukštojo mokslo sistemą. DELFI pasiekė scenarijai, kokį planą Lietuvai jie siūlo. Jei su pastaruoju sutiks Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM), situacija aukštojo mokslo srityje gali radikaliai pasikeisti.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Universitetų pažangos konferenciją (UPK) įkūrę 4 Lietuvos universitetai – Vilniaus, Vilniaus Gedimino technikos, Kauno technologijos ir Lietuvos sveikatos mokslų – ėmėsi reformuoti šalies aukštojo mokslo sistemą. DELFI pasiekė scenarijai, kokį planą Lietuvai jie siūlo. Jei su pastaruoju sutiks Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM), situacija aukštojo mokslo srityje gali radikaliai pasikeisti.

Dėliojasi žemėlapis, kas liks iš Lietuvos aukštųjų mokyklų: VU, KTU ir VGTU vizijos
© DELFI / Andrius Ufartas

Siūlo į vieną jungti 15 aukštųjų mokyklų

Bene labiausiai grandioziniai atrodo Kauno technologijos universiteto (KTU) siūlomi planai. DELFI duomenimis, universiteto tikslas yra apjungti 15 Lietuvos aukštųjų mokyklų į 56 tūkst. studentų turintį jungtinio universiteto tinklą, kuris esą taps stipriu klasikiniu universitetu.

Į grupę kviečiamas Lietuvos sveikatos mokslų universitetas (LSMU), Vytauto Didžiojo universitetas (VDU), Aleksandro Stulginskio universitetas (ASU), Klaipėdos universitetas (KU), Šiaulių universitetas (ŠU), Lietuvos sporto universitetas (LSU) ir ISM vadybos ir ekonomikos universitetas, Kauno kolegija (KK), Klaipėdos valstybinė kolegija (KVK), Šiaulių valstybinė kolegija (ŠVK), Kauno technikos kolegija (KTK), Lietuvos aukštoji jūreivystės mokykla (LAJM), Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegija (KMAIK) ir Panevėžio kolegija (PK).

Tiesa, iš visų dabartinių universitetų (išskyrus ISM) būtų atimtas šis titulas – jie taptų struktūriniais jungtinio universiteto padaliniais – akademijomis. Savo ruožtu kolegijos esą įsilietų į jungtinio universiteto grupę glaudaus bendradarbiavimo pagrindu, jis taptų jų steigėju, tačiau jos liktų atskirais juridiniais vienetais.

Dėliojasi žemėlapis, kas liks iš Lietuvos aukštųjų mokyklų: VU, KTU ir VGTU vizijos

Išryškina 4 lyderius, kurie jungsis į bendrą juridinį vienetą

Visą procesą siūloma vykdyti 3 etapais. Pirma, visi universitetai ir kolegijos ima laikytis nustatytų vienodų minimalių kokybinių kriterijų, vykdoma konsolidacija atstovaujamų studijų ir mokslo sričių pagrindu.

Socialiniai mokslai: VDU, ŠU, ŠVK; sveikatos: LSMU, LSU, KK; technologinės pakraipos: KTU, ASU, KVK, PK, KTK, KMAIK; jūrinių technologijų pakraipos: KU, LAJM. Preliminariais skaičiavimais, darbuotojų skaičiaus ir biudžeto prasme didžiausios būtų socialinių mokslų ir sveikatos mokslų akademijos. Tuomet esą universitetai susijungia juridiniu, o kolegijos – glaudaus bendradarbiavimo pagrindu.

Antruoju etapu numatoma, kad VDU, LSMU, KTU ir KU tampa strateginiais partneriais, jungia besidubliuojančias studijų programas ir mokslinį potencialą, dalinasi žiniomis bei turi bendrai finansuojamų projektų foną. Trečiuoju etapu keturi universitetai susijungia į vieną juridinį vienetą.

Dėliojasi žemėlapis, kas liks iš Lietuvos aukštųjų mokyklų: VU, KTU ir VGTU vizijos

Vadovaus rektorius su komanda: turto valdymas – centralizuotas

Jungtinio universiteto didįjį rektoratą, siekiama, sudarytų rektorius, rektoriaus valdymo komanda, 3-5 prorektoriai ir akademijų vadovai.

Įdomu tai, kad numatyta palikti akademijoms savus valdymo organus ir jų skaičiaus neriboti. Taip pat esą bus leidžiama joms valdyti savo finansus savarankiškai, tačiau pagal iš anksto sutartus principus. Maža to, turto valdymą žadama centralizuoti.

Kolegijos savo ruožtu irgi paliekamos su individualiu valdymu. Tačiau identiškos ar panašios studijų programos turės būti rengiamos centralizuotai, jos nebekonkuruos tarpusavyje ir liks atitinkamų mokslų centrais regionuose.

Minimalų balą žada kelti iki 4

Aiškindamas šią viziją KTU rektorius Petras Baršauskas tikino, kad tai padėtų pakelti aukštojo mokslo kokybę, įstaigų konkurencingumą tarptautiniu mastu.

„Tai yra bandymas pakilti virš siaurų savų interesų ir pažiūrėti į problemą valstybiškai. Tokia pagrindinė vizija. Tai labai sunkus projektas, reikalaujantis labai daug dalykų – pradedant finansavimu ir baigiant kitu, bet kai aš matau, kad Vyriausybė yra nusiteikusi radikaliai tvarkyti paveikslą, tai teikia vilčių“, – pripažino rektorius.

Jo teigimu, pirmuoju veiksmų etapu būtų keliamas ir minimalus stojimo balas. Pereinamasis balas į universitetus-akademijas galėtų būti 4, užtikrino P. Baršauskas.

Sąmoningai nelindo į Vilniaus rinką

Paklaustas, pagal kokius kriterijus buvo atrinktos jungtiniam universitetui galinčios priklausyti 15 aukštųjų mokyklų, KTU rektorius dėstė, kad pirmiausiai buvo žiūrėta į profilį, tematiką.

„Stengiamės protingai nelįsti į Vilniaus rinką, žiūrėjome į problemą ne tik pagal tematiką, bet ir pagal logiką. Daugiau mažiau ir pagal universitetų profilį – ką turime ir kas galėtų atitikti“, – aiškino P. Baršauskas.

Tačiau universitetų sudėliojimas pagal anksčiau aprašytą planą dar negalutinis, prasitarė rektorius. Pavyzdžiui, LSU gali būti skaidomas – vieni dalykai jungiami prie LSMU (pavyzdžiui, kineziterapija), kiti – prie KTU (technologiniai mokslai).

„Tai yra tarptautinis variantas, kuris po vienų skėčiu sudaro galimybę turėti tarpdisciplinines studijas“, – vizija dalijosi pašnekovas.

Iš akademinės bendruomenės – kreivi žvilgsniai, iš verslo atstovų – sveikinimai

Pasak P. Baršausko, naivu tikėtis, kad pokyčiai bus pasiekiami išsaugant absoliučią aukštųjų mokyklų autonomiją. Tiesa, pripažino jis, į statuso atėmimą universitetų atstovai reaguoja itin jautriai.

„Pasakysiu be užuolankų – jie gal ir supranta, bet juos absoliučiai valdo siauri, savi interesai, žiūrima tik per išlikimo prizmę. KTU irgi aukojasi dėl tokio modelio. Pavyzdžiui, užkėlę kartelę prarasime daug socialinių mokslų studentų, bet bandome pakilti virš siauro požiūrio“, – aiškino jis.

Paklaustas, kiek realu, kad šis planas bus įgyvendintas, P. Baršauskas prasitarė iš akademinių kolegų jaučiantis kreivus žvilgsnius, bet verslo, pramonės atstovais esą tik sveikina.

„Absoliučiai sujungti viską į vieną ir sukurti monopolį tokioje šalyje kaip Lietuva galbūt ir būtų neprotinga. Kai yra tam tikra sveika konkurencija, tarkime, du technologinių krypčių universitetai, nes vieni dalykai geresni yra KTU, kiti – VGTU, tik geriau“, – įsitikinęs rektorius.

VGTU siūlosi priglausti MRU

Savo ruožtu VGTU rektorius prof. dr. Alfonsas Daniūnas DELFI atskleidė, kad jų planuose – jungimasis su MRU.

„Vilniaus regione technologiniai mokslai jau yra sutelkti VGTU – čia studijuoja beveik pusė visų Lietuvos studentų, pasirinkusių technologijos mokslus – 45 proc. bakalauro ir 40 proc. magistro. Likusi dalis išsiskirsto po kitus 5 Lietuvos universitetus. Sutelktą kokybę ir atitikimą tarptautiniams standartams rodo aukštas QS reitingas, universitetas patenka tarp 4 proc. geriausių pasaulio universitetų. Visą tai įrodo, kad esame stiprūs, turime užsitikrinę vieno iš didžiausių Lietuvos universitetų poziciją, kuri garantuoja, kad galėtume ir toliau veikti kaip savarankiška aukštoji mokykla.

Kitą vertus, matome, kad kai kuriuose universitetuose yra nemažai klausimų, kuriuos išspręsti padėtų didesnių ir stipresnių aukštojo mokslo institucijų iniciatyva. Mūsų techniškasis universitetas yra pakankamai stiprus, kad galėtų prisidėti prie aukštųjų mokyklų tinklo optimizavo ir padėti spręsti paties tinklo problemas. Dėl to, kaip vieną iš teikiamų tinklo optimizacijos alternatyvų, išsakėme siūlymą reorganizuoti MRU ir VGTU jungimo būdu, perduodant MRU teises ir pareigas VGTU“, – aiškino jis.

Universitetų skaičių sumažintų nuo 3 iki 2

A. Daniūno teigimu, VGTU šiuo metu yra apie 30 proc. socialinių mokslų – verslo, ekonomikos, finansų, kūrybinių industrijų – programų.

„VGTU ir MRU sujungimas padėtų siekti dar didesnės technikos ir socialinių mokslų potencialo sinergijos, socialinių mokslų koncentracijos didinimo ir naujo studijų bei mokslo darinio, orientuoto į šalies ekonomikos ir nuo valstybės reguliavimo priklausančių sričių kokybę, sukūrimo“, – sakė rektorius.

Anot jo, siūlymas apjungti šiuos universitetus keliamas atsižvelgiant ir į tai, kad abu universitetai ir taip turi daug sąlyčio taškų: VGTU ir MRU šiuo metu turi 150 bendrų mokslo publikacijų, dalis darbuotojų dirba abejose institucijose.

„Sujungus VGTU ir MRU, panaikinus besidubliuojančias programas net esant mažesniam stojančiųjų skaičiui bus galima užtikrinti vadybos, ekonomikos, finansų studijų programų rentabilumą. Šis sprendimas ne tik leistų labiau sutelkti socialinius mokslus ir sumažinti juos teikiančių universitetų skaičių Vilniuje nuo 3 iki 2, bet ir reikšmingai sustiprintų socialinių mokslų bloką, kad būtų gaunamas sinerginis efektas, didinama kokybė ir atitiktis ne tik šalies, regiono, bet ir Europos poreikiams“, – įsitikinęs A. Daniūnas.

Į MRU taikosi ir VU, kviečia ir LEU, ŠU

Tuo metu VU rektorius Artūras Žukauskas DELFI dar anksčiau patvirtino, kad prisijungti prie universiteto jie kviečia Lietuvos edukologijos (LEU) ir Mykolo Romerio (MRU) universitetus. Planuose – kvietimas bendradarbiauti ir Šiaulių universitetui (ŠU).

„Kalbame ne apie vieno ar kito universiteto, o apie visos Lietuvos reikalus – kas ruoš mokytojus, ką turėsime Lietuvoje po 19 metų, kur turime koncentruotis. Tai valstybės lygio problema. Universitetai pateikė savo siūlymus ir laukia, kad valstybė sudėliotų ir pasakytų, kaip turėtų viskas atrodyti“, – planus aiškino A. Žukauskas.

Nori kurti ugdymo akademiją

LEU jungtis jis aiškino pakvietęs, nes tiki, kad kartu jie gali įkurti stiprią ugdymo ar švietimo akademiją.

„Turime imtis atsakomybės. Manome, kad VU mes galime parengti gerus mokytojus, tačiau esame pajėgūs paruošti tik 50 specialistų. Savo ruožtu LEU turi reikalingų kompetencijų, mums reikia žmonių, kurie išmano didaktinius dalykus“, – DELFI sakė A. Žukauskas.

Paklaustas, kaip į šį pasiūlymą reagavo LEU, rektorius tikino kol kas vieningos nuomonės neišgirdęs.

„Jie pradėjo su Vytauto Didžiojo universitetu (VDU) bendrauti, bet po mūsų pasiūlymo dabar galvoja. Nenoriu daug komentuoti, kada galima sulaukti sprendimo, nes turi valstybė čia sudėti taškus“, – aiškino pašnekovas.

Pasiūlymas – ir MRU

Jis taip pat patvirtino, kad kalbėta dėl galimo jungimosi buvo ir su MRU. Tiesa, VU rektorius neįvardijo, kokios srities specialistų ruošimas taip būtų stiprinamas.

„Su MRU mes kalbą randame. Jis įeitų į specialaus padalinio sudėtį 5 metams ar kitam laikotarpiui, kol prisitaikytų prie mūsų standartų. Tai būtų toks padalinys su specialiomis teisėmis“, – vizija dalijosi A. Žukauskas. Jo teigimu, apie šią iniciatyvą jau informuota Švietimo ir mokslo ministerija – jai išsiųstas raštas.

Svarsto apie galimybę dirbti su ŠU

„Strateginę sutartį su Fizinių ir technologijos mokslų centru esame numatę. Žiūrėsime, kaip elgsis ŠU. Galėtume gal kažkuo prisidėti. Tačiau vėl – priklausys nuo valstybės matymo, ką jie nori Šiauliuose turėti, ko nori Šiauliai“, – artimiausiais planais dalijosi rektorius.

Pasak A. Žukausko, dabar vyksta reiškinys, kuris panašus į universitetų pageidavimų koncertą, o valstybė turi apsispręsti, kurį variantą rinktis.

„VU būtų gal tikrai geriau su niekuo nesijungti kaip universitetui, bet kaip suprantantys savo socialinę atsakomybę, pavyzdžiui, kad šaliai reikia gerų mokytojų, svarbu optimizuoti procesus, matydami, kad politinės valios yra šiuo metu, pateikėme tam tikrus siūlymus“, – aiškino VU rektorius.

Rektorius: esame socialiai atsakingi

Jo teigimu, šiuo metu kalbama ne apie atskirų universitetų reikalus, o apie aukštojo mokslo ateitį Lietuvoje.

„Esame atsakingi socialiai: kas vaikus mokys, užsiims viešojo administravimo specialistų rengimu?“, – klausė A. Žukauskas.

Pasidomėjus, kodėl VU svarsto jungtis su tais universitetais, kurie dažniausiai nėra įvardijami kaip lyderiai, rektorius patikino, kad tai – tam tikra strategija.

„Kalbama, kad tie 4 universitetai, kurie sako, kad neturi problemų dėl išlikimo, bandytų padėti valstybei spręsti kitų universitetų išlikimo problemą. Kokia forma tai bus padaryta, tai klausimams ne mums. Savo sąskaita šių dalykų tikrai nedarysime. Tačiau, supraskite, kiekviename universitetų yra puikių žmonių, juos visus išmesti į gatvę? Jaučiame, kad tai negerai bus, tai nebūtų tikslingas ėjimas. Universitetuose yra puikių žmonių, kurie galėtų prisidėti prie mūsų šalies tolesnės aukštojo mokslo raidos“, – DELFI sakė A. Žukauskas.


Delfi.ltDraudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

www.bigbox.lt

TMS ELECTRONICS
TMS ELECTRONICS

www.rslietuva.com – nemokamas elektronikos komponentų pristatymas

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Technologijos.lt

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

RaskInterneta.lt – plačiajuosčio ryšio žemėlapis

„EParašas“ – elektroninio parašo mokymo sistema

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

www.rrt.lt – Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai


Reklama
‡ 1999–2018 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Farming Simulator 2017 Mods, FS 17 Mods
ls2017.com
„TV programa“ – tiksli
televizijos programa

www.tvprograma.lt
„Google“ reklama,
logotipų kūrimas

www.cet.lt
Wireless, point to point, backhaul, PTP
www.ligowave.com
Svarstyklės, matuokliai, laboratorinė įranga
www.moris.lt
Lietuvių k. informacinėse technologijose
www.likit.lt
ETS 2 Mods, ETS 2 Truck Mods, ETS 2 Map Mods
www.ets2world.com
Farming Simulator 2017 Mods, FS 17 Maps, FS 17
www.fs2017mod.com
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Geriausių lietuviškų tinklalapių katalogas
www.ltv.lt/technologijos/
Farming Simulator 2017, FS 17 Map, FS 17 Tractor
www.farming2015mods.com
Projektas „Mokslas verslui ir visuomenei“
www.mokslasplius.lt
Reklama


Reklama