Elektronika.lt
 2023 m. rugsėjo 24 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Rugsėjo 23 d. 16:43
Ekspertas pataria, į ką atkreipti dėmesį perkant monitorių studijoms
Rugsėjo 23 d. 10:29
Kokiu laikotarpiu galima tikėtis kibernetinių atakų aktyvumo?
Rugsėjo 22 d. 20:16
Pamiršote „Google“ paskyros slaptažodį? Paaiškino, kaip greitai atkurti užblokuotą paskyrą
Rugsėjo 22 d. 18:15
E. Musko bendrovė imasi bandymų su smegenų implantais žmonėms
Rugsėjo 22 d. 16:13
„AOC Gaming CQ27G2S/BK“: kur 1500R išlinkis sutinka geriausias savybes žaidimams
Rugsėjo 22 d. 14:40
VU mokslininkų tyrimas: nuotolinis darbas daugiausia streso kelia švietimo sektoriaus darbuotojams
Rugsėjo 22 d. 12:01
Pristatomas „Microsoft Copilot“ – kasdienis dirbtiniu intelektu grįstas kompanionas
Rugsėjo 22 d. 10:15
Dar vienas smūgis soc. tinklams – „TikTok“ gavo 345 mln. Eur baudą, kas laukia kitų?
Rugsėjo 22 d. 08:15
Vairavimo asistentai čia ne pirmoje vietoje: kaip technologijos keičia tikruosius visureigius?
Rugsėjo 21 d. 20:23
Žmonėms su klausos negalia – galimybė patogiau ir savarankiškiau pasikonsultuoti dėl namų elektronikos prekių
FS 22 Tractors
Farming Simulator 19 Mods, FS 22 Maps, FS22 Mods
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS22 Trucks
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
FS22 Mapy
Farming Simulator 19 mody, FS22 Tractor, FS22 Mods
Lastenvaunut
Turvaistuin, Matkarattaat, Lasten vaatteet
Paskola internetu
Vartojimo paskola, paskola automobiliui, paskola būsto remontui
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS22 Mods
FS22 Harvesters, FS22 Tractors Mods, FS22 Maps Mods
Tėvystės gidai
2 mėnesių kūdikis,
6 mėnesių kūdikis,
8 mėnesių kūdikis
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
Starfield Mods
Installing Starfield Mods,
Starfield Tips,
Starfield Cheats
Reklama
 Straipsniai » Elektronika, technika Dalintis | Spausdinti

Apie saulės elektrinių baterijas Lietuvoje pasvarsto daugelis, bet įsirengia retas: ko reikia, kad situacija pasikeistų?

Publikuota: 2023-01-09 12:17
Tematika: Elektronika, technika
Skirta: Pradedantiems
Inf. šaltinis: Pranešimas spaudai

Didelių išlaidų už elektrą vengiantys ir prie aplinkos tausojimo prisidėti norintys gyventojai keičia požiūrį ne tik į saulės generuojamą energiją, bet ir į jos kaupimą savo reikmėms. Skaičiuojama, kad 2021 m. Europoje iš 10-ties individualių namų, įsirengusių saulės elektrines, beveik 3 įsirengė ir elektros energiją surenkančius kaupiklius, dar vadinamus saulės baterijomis, o bendra Europoje įrengtų buitinių energijos kaupiklių talpa siekė 5,2 gigavatvalandžių.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Didelių išlaidų už elektrą vengiantys ir prie aplinkos tausojimo prisidėti norintys gyventojai keičia požiūrį ne tik į saulės generuojamą energiją, bet ir į jos kaupimą savo reikmėms. Skaičiuojama, kad 2021 m. Europoje iš 10-ties individualių namų, įsirengusių saulės elektrines, beveik 3 įsirengė ir elektros energiją surenkančius kaupiklius, dar vadinamus saulės baterijomis, o bendra Europoje įrengtų buitinių energijos kaupiklių talpa siekė 5,2 gigavatvalandžių (GWh), arba 70 proc. daugiau nei 2020 m. Tiesa, labiausiai šiuos rodiklius gerina penkios lyderiaujančios Europos šalys, tuo tarpu kitose, tarp jų ir Lietuvoje, saulės baterijų rinka tebėra ankstyvosios plėtros stadijos.

Apie saulės elektrinių baterijas Lietuvoje pasvarsto daugelis, bet įsirengia retas: ko reikia, kad situacija pasikeistų?
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

„Kai kuriose Europos šalyse, pavyzdžiui, Vokietijoje, Italijoje ar Austrijoje, saulės baterijos jau yra gerokai paplitusios ir tapusios savaime suprantamu priedu prie saulės elektrinės. Vis daugiau gyventojų montuodami saulės elektrines jas įsirengia su atitinkamais priedais, nes galvoja ir apie energijos kaupiklius. Deja, bet Lietuvoje tai kol kas yra išskirtinė ar prestižinė prekė. Šie įrenginiai brangūs, be to, trūksta aktyvesnio informavimo apie jų veikimą, privalumus ir naudą, todėl jie mums dar atrodo svetimi“, – sako energetikos sprendimų bendrovės „Elektrum Lietuva“ saulės produktų vystymo vadovė Domantė Navarskaitė.

Remiantis Europos saulės baterijų rinkos apžvalgos, parengtos Europos saulės energijos įmones vienijančios asociacijos „SolarPower Europe“ duomenimis, regione pagal buitinių energijos kaupiklių skaičių pirmauja Vokietija, kuriai 2021 m. atiteko 59 proc. visos Europoje įrengtų baterijų talpos. Šioje šalyje 2021 m. buvo įrengta apie 150 tūkst. buitinių energijos kaupiklių, bendra jų talpa sudarė 1,3 GWh.

Antroje vietoje liko Italija su 14 proc. visos Europoje įrengtų baterijų talpos. Trečią ir ketvirtą vietas pasidalijo Austrija ir Didžioji Britanija su 6 proc., penktoje vietoje atsidūrė Šveicarija su 3 proc.

Vis tik nors šios penkios šalys yra atsakingos už 88 proc. regione įrengtos buitinių energijos kaupiklių talpos, augimas stebimas ir kitose valstybėse. Šalyse, nepriklausančiose pirmajam penketukui, 2021 m. įdiegtų saulės baterijų bendra talpa siekė 280 megavatvalandžių (MWh) ir tai yra 137 proc. daugiau nei 2020 m.

Pasak D. Navarskaitės, tiek Lietuvoje, tiek kitose kol kas pagreičio saulės baterijų sektoriuje neįgavusiose Europos valstybėse šių įrenginių populiarumas labiau auga ne dėl masinių, o dėl inovatyvių vartotojų, kurie nori išmėginti naujoves. Didžiajai daliai energijos kaupikliais besidominčių gyventojų aktualios investicijos į juos ir finansinės valstybės skiriamos paskatos, kadangi energijos kaupikliai yra gana brangūs, o jų atsiperkamumas gali siekti iki 20 metų.

„Kad gyventojai, turintys ar suplanavę įsirengti saulės elektrines, lygiagrečiai galvoja ir apie saulės baterijas, rodo Aplinkos projektų valdymo agentūros pernai pirmą kartą paskelbtas kvietimas teikti paraiškas kompensacijoms už jų įsirengimą – paraiškos visai skirtai 1 mln. eurų sumai buvo pateiktos per dieną, jas pateikė beveik 300 gyventojų. Vadinasi, šis klausimas aktualus jau šiandien, o augant individualių saulės elektrinių skaičiui ir šokinėjant elektros kainoms jo aktualumas tik didės“, – teigia ekspertė.

Jos teigimu, saulės baterijų populiarumą netolimoje ateityje padidinsiantys veiksniai yra ir prognozuojamas ličio jonų baterijų pigimas bei dėl to greitėjantis atsiperkamumas, ir aktyvesnis vidinio vartojimo, siekiant mažesnio tinklo apkrovimo, skatinimas valstybės lygiu, nes saulės baterijos padeda ne tik gaminančiam vartotojui sutaupyti ir tapti mažiau energetiškai priklausomu, bet ir stabilizuoti bendrą elektros tinklo apkrovą.

Gaminančius vartotojus atsigręžti į energijos kaupiklius gali paskatinti ir elektros „pasaugojimo“ mokestis, kuris kasmet auga apie 10–15 proc. Remiantis Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos informacija, 2023 m. gaminantiems buitiniams vartotojams, prisijungusiems prie žemos įtampos tinklų, šis mokestis galėtų augti apie 32 proc., o prisijungusiems prie vidutinės įtampos tinklų – apie 11 proc.

„Efektyviausiais saulės elektrinių darbo mėnesiais vidutiniškai vienas namų ūkis suvartoja apie 25–30 proc. realiu laiku pagaminamos elektros energijos. Nepanaudota dalis atiduodama „pasaugojimui“ ir susigrąžinama tada, kai elektrinė nesugeneruoja pakankamo kiekio elektros. Be abejo, baterijos įsirengimas nereiškia visiškos autonomijos, kažkiek perteklinės elektros energijos ir toliau bus atiduodama „pasaugojimui“, tačiau jos kiekis bus mažesnis, o tai leidžia gerokai sumažinti šį mokestį“, – sako ekspertė.

Pašnekovė įsitikinusi, kad žvelgiant į ateitį nebekeliame klausimo, ar saulės baterijų rinka Lietuvoje toliau kils, pagrindinis klausimas – kiek staigi bus kilimo kreivė. „Energijos skirstymo operatoriaus“ užsakymu atliktoje studijoje „Elektros skirstomojo tinklo ir reguliacinės aplinkos tinkamumo ir pasiruošimo energetikos transformacijai įvertinimas“ energijos kaupiklių rinkos augimo pokyčiai prognozuojami remiantis trimis scenarijais. Pesimistinis scenarijus numato, kad šalyje iki 2030 m. galėtų būti įrengta apie 1,2 tūkst. energijos kaupiklių, realistinis – apie 4,9 tūkst., optimistinis – iki 14,6 tūkst.




Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

Mobizona.lt – telefonų dėklai, apsauginiai stiklai, dalys

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

„Deinavos baldai“ — šeimos baldai


Reklama
‡ 1999–2023 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
Farming Simulator 2019 Mods, FS22 Mods, FS22 Maps
farmingsimulator19mods.fr
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Ilgalaikiai kreditai, paskola už automobilį, kreditų skaičiuoklė
www.mokilizingas.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama