Elektronika.lt
 2024 m. balandžio 25 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Balandžio 24 d. 20:16
Kaip išjungti ar perkrauti visų modelių „iPhone“
Balandžio 24 d. 17:16
Nuo blynus kepančių robotų iki miesto priežiūros technologijų – „Tech_Champ 2024“ hakatone komandos kūrė naujoves
Balandžio 24 d. 14:32
Pristatytas 816 AG „Mercedes-AMG GT 63 S E PERFORMANCE“ kupė
Balandžio 24 d. 11:26
Švietimo ekspertai sutaria: universitetų aljansai – galimybė turėti geresnę švietimo sistemą
Balandžio 24 d. 08:18
„Nothing“ pristatė „Ear“ ir „Ear (a)“ belaidžius ausinukus
Balandžio 23 d. 20:24
Dauguma Lietuvos tėvų riboja vaikų laiką internete: psichologas patarė, kaip nepažeisti vaiko privatumo
Balandžio 23 d. 17:16
Peteris Higgsas: kaip itin kuklus fizikas sugalvojo dieviškosios dalelės idėją
Balandžio 23 d. 14:42
Huawei“ pristatė naujuosius „Pura 70“, „Pura 70 Pro“ ir „Pura 70 Pro+“ išmaniuosius telefonus
Balandžio 23 d. 11:27
Sukčiai iš lietuvių pernai vidutiniškai išviliojo po 74 eurus: atskleidė, kur ir kaip jie veikia
Balandžio 23 d. 08:41
Europos Komisija: KTU – pirmasis universitetas Lietuvoje pagal pritrauktas lėšas
FS 22 Tractors
Farming Simulator 19 Mods, FS 22 Maps, FS22 Mods
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS22 Trucks
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
Paskola internetu
Vartojimo paskola, paskola automobiliui, paskola būsto remontui
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS22 Mods
FS22 Harvesters, FS22 Tractors Mods, FS22 Maps Mods
FS22 Mods
FS22 Maps,
FS22 Harvesters,
FS22 Tractors
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
Sims 4 Mods
Sims 4 CC Clothes,
Sims 4 Hair CC,
Sims 4 Skill Cheat
Optic sight
Binoculars for hunting elk,
Best compact binoculars,
Riflescope hunting
Reklama
 Straipsniai » Elektronika, technika Dalintis | Spausdinti

Ateities automobiliai šiandien: sistemos, kurios gelbės ir lietuvių gyvybes

Publikuota: 2019-06-17 08:25
Tematika: Elektronika, technika
Skirta: Pradedantiems
Aut. teisės: ©tv3.lt
Inf. šaltinis: tv3.lt

Ekspertai yra nurodę, kad apie 95 proc. kelių eismo įvykių daugiau ar mažiau yra susiję su žmogaus padaryta klaida. Be to, apskaičiuota, kad 3 iš 4 tokių įvykių sukelia vien tik žmogaus padaryta klaida. Pasiūlymų, kaip taisyti padėtį ir mažinti tragiškai pasibaigiančių incidentų keliuose skaičių, yra daugybė.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Ekspertai yra nurodę, kad apie 95 proc. kelių eismo įvykių daugiau ar mažiau yra susiję su žmogaus padaryta klaida. Be to, apskaičiuota, kad 3 iš 4 tokių įvykių sukelia vien tik žmogaus padaryta klaida.

Pasiūlymų, kaip taisyti padėtį ir mažinti tragiškai pasibaigiančių incidentų keliuose skaičių, yra daugybė.

Ateities automobiliai šiandien: sistemos, kurios gelbės ir lietuvių gyvybes
Asociatyvi nuotr.

Juos sugrupuoti galima į dvi pagrindines idėjų kategorijas: A – daugiau dėmesio vairuotojų mokymui ir sąmoningumui didinti ir B – daugiau dėmesio kelių infrastruktūrai, techninėms ir inžinerinėms priemonėms, kurios sumažintų avarijų riziką ar sušvelnintų jų padarinius.

Mažiau žmogiškųjų klaidų

Kalbėdamas šia tema techninių apžiūrų centrus vienijančios asociacijos „Transeksta“ atstovas spaudai Renaldas Gabartas pateikia Skandinavijos šalių pavyzdį:

„Šių šalių, lyderiaujančių pagal saugą keliuose, specialistai kiekviena proga akcentuoja, kad niekada visų vairuotojų vairavimo įgūdžiai nebus vienodai puikūs, vairuodami jie ne visada bus gerai pailsėję, susikoncentravę ar laikysis visų eismo taisyklių.

Tai reiškia, kad žmonės visada darys klaidų, tik vienomis aplinkybėmis jie bus linkę labiau rizikuoti, kitomis – mažiau, todėl svarbu kurti tokią eismo infrastruktūrą bei automobilius, kurie žmogiškojo faktoriaus grėsmes kiek įmanoma neutralizuotų.“

Anot R. Gabarto, su kiekviena nauja automobilių karta įdiegiamos inovacijos pasyvaus ir aktyvaus saugumo srityje ženkliai sumažina avarijose žūstančių žmonių skaičių.

„Tarkime, vien ES šalyse nustačius privalomą reikalavimą visose transporto priemonėse įdiegti elektronines stabilumo kontrolės sistemas, o sunkvežimiuose ir autobusuose įdiegti pažangias autonomines avarinio stabdymo sistemas ir įspėjimo apie nukrypimą nuo eismo juostos sistemas, eismo įvykiuose žuvusių žmonių skaičius per metus sumažėja 5 tūkstančiais“, – pabrėžė „Transeksta“ atstovas.

Laukia svarbūs pokyčiai

Neseniai Europos Parlamentas pritarė idėjai, kad į visus naujus automobilius būtų įdiegta sistema, perspėjanti apie viršytą leistino greičio ribą. Taip pat kalbėta apie pažangios autonominės avarinio stabdymo sistemos būtinybę.

„Europos Transporto saugos taryba (ETSC) rekomenduoja į automobilius įdiegti ne tik vaizdo kameras, kurios skaitytų visus kelio ženklus ir informaciją apie leidžiamą greičio režimą pateiktų į prietaisų skydelyje prie vairuotojo akis, tačiau ir aktyvuotų savotišką greičio ribotuvą.

Panašiai kaip „Formulė 1“ lenktynių techninio aptarnavimo zonose – į jas pasukę bolidai juda sraigės tempu kad ir kaip stipriai pilotai spaustų akceleratorių. Žinoma, kol kas tokių projektų eskizai tebėra narstomi įvairiuose ekspertų susibūrimuose, nes akivaizdu, kad tam tikrais atvejais išimtys yra gyvybiškai svarbios“, – pabrėžė R. Gabartas.

Anot jo, kitas sprendimas, galintis tapti visuotinai privalomu – alkoholspynės kiekviename automobilyje: „Statistika byloja, kad apytiksliai 25 proc. tragiškai besibaigiančių incidentų keliuose susiję su eismo dalyvių girtumu. Kokius rezultatus duoda efektyvi kova su šia problema ETSC specialistai iliustravo Suomijos pavyzdžiu, kur „girtų“ avarijų aukų skaičių pavyko sumažinti nuo 30 iki 6 procentų.

Taip pat diskutuojama dėl galimybės į visus automobilius įmontuoti išjungiamą pažangią pagalbinę greičio ribos, ženklų „Stop“ ir šviesoforų rodymo sistemą, kuri įsikiša ir padeda vairuotojui neviršyti greičio ribos. Jei tam būti pritarta ES struktūrose valstybės narės turėtų užtikrinti nepriekaištingą kelių eismo ženklų būklę bei turėti internetu atnaujinamus kelių žemėlapius su dabartinių greičio ribų nuorodomis.“

Kas laukia netolimoje ateityje?

Kitos intelektualios sistemos, kurias siūloma paversti privalomomis: pagalbinės eismo juostos laikymosi sistemos, kurios ne tik įspėja, bet ir tinkamai įsikiša, tačiau netrukdo vairuotojui tiesiogiai imtis veiksmų.

Taip pat sunkvežimių ir autobusų vairuotojų tiesioginio matymo lauko išplėtimas ir aklųjų zonų sumažinimas arba panaikinimas (didelių krovininių automobilių, furgonų ir autobusų. Kai kuriais atvejais jų „aklosios zonos“ gali užimti daugiau, nei 20 kvadratinių metrų – aut. past.).

„Dabar jau beveik visi gamintojai siūlo pagalbines vairavimo sistemas. Maždaug ketvirtadalyje visų naujų automobilių įmontuota viena ar kelios pagalbinės vairavimo sistemos. Tačiau likusi dalis turi tik pagal įstatymus privalomos pagalbinės vairavimo priemonės. Tais atvejais, kai transporto parkas itin senas (Lietuvoje – beveik 15 metų) daugelis automobilių neturi net pačių elementariausių saugos sistemų“, – pridūrė R. Gabartas.

Išskyrė pažangiausią sistemą

Vilniaus Gedimino technikos universiteto Automobilių inžinerijos katedros docentas Vidas Žuraulis neabejoja, kad iš visų paminėtų sistemų prioritetų sąrašo viršuje atsidūrė autonominė avarinio stabdymo sistema:

„Automobilių gamintojai laikosi bendros nuomonės, kad tai yra viena iš pažangiausių ir labiausiai avaringumą mažinančių sistemų. Sistema veikia taip: radaras stebi atstumą iki kliūties – kito automobilio, pėsčiojo, gyvūno ir t.t.

Yra numatyta kritinė riba, kai objektas pradeda artėti per greitai. Sistema perspėja vairuotoją apie tai. Jei vairuotojas nesiima veiksmų, tai sistema pati pradeda stabdyti automobilį.“

Anot V. Žuraulio, nors ši sistema atrodo itin patraukliai, bet ją taip pat reikia nuolat tobulinti: „Svarbus klausimas – kaip tiksliai aptinkamas bei nustatomas objektas? Gal tolumoje bus užfiksuotas paukštis ar praskris plastikinis maišelis. Būtų negerai, jei tokiu atveju sistema pradėtų nelogišką stabdymą.

Siekiant išvengti neaiškių situacijų, atsirado kameros vaizdų analizės galimybė. Kameromis užfiksuotus vaizdus galima identifikuoti gerokai tiksliau. Taip pamažu pereiname prie dirbtinio intelekto algoritmų.“

Anot V. Žuraulio, sprendžiant saugaus eismo problemas kiekviena naujovė kažką prideda ir duoda tam tikros naudos: „Vis dėlto, nepamirškime, kad prie vairo sėdi žmogus. Todėl būtų negerai, jei saugumo sistemos perimtų kontrolę ir per daug suvaržytų vairuotojo sprendimus. Tad kuriant saugumo sistemas visada yra laviruojama, jog taip nenutiktų.“


tv3.lt



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

„Deinavos baldai“ — šeimos baldai


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
Farming Simulator 2019 Mods, FS22 Mods, FS22 Maps
farmingsimulator19mods.fr
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama