Elektronika.lt
 2024 m. kovo 29 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Kovo 29 d. 14:25
„Sony“ pristato labai lauktus programinės įrangos atnaujinimus, įskaitant C2PA atitikimą ir vaizdų autentiškumo užtikrinimą
Kovo 29 d. 11:39
Paaiškėjo, kokį atsiperkamumą turi namų ūkyje naudojamos, elektros energiją kaupiančios baterijos (1)
Kovo 29 d. 08:26
Inovacijų ekspertai su partneriais siekia pagerinti Lietuvos miškų ir jų kelių būklę
Kovo 28 d. 20:32
„Elektrum Lietuva“ į elektromobilių įkrovimo tinklo plėtrą šiemet investuos 9 mln. eurų
Kovo 28 d. 17:25
NASA „BurstCube“ palydovas paleistas tirti galingiausius sprogimus kosmose
Kovo 28 d. 14:50
„Logitech“ pristato „Signature Slim“ klaviatūrą ir darbo bei gyvenimo derinį prie rašomojo stalo
Kovo 28 d. 11:17
Kaip atrodys mokslai, studijos ir darbas DI eroje: pagrindiniai parodos „Karjera & studijos Lietuvoje“ akcentai
Kovo 28 d. 08:52
Jungikliai pagaminti iš atliekų – naujovė tvariems namams
Kovo 27 d. 20:30
Saulės elektrinė – daugiabučio balkone: ar tai įmanoma Lietuvoje? (1)
Kovo 27 d. 18:19
4 išmanūs sprendimai, leidžiantys efektyviai taupyti elektrą
FS 22 Tractors
Farming Simulator 19 Mods, FS 22 Maps, FS22 Mods
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS22 Trucks
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
Paskola internetu
Vartojimo paskola, paskola automobiliui, paskola būsto remontui
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS22 Mods
FS22 Harvesters, FS22 Tractors Mods, FS22 Maps Mods
FS22 Mods
FS22 Maps,
FS22 Harvesters,
FS22 Tractors
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
Sims 4 Mods
Sims 4 CC Clothes,
Sims 4 Hair CC,
Sims 4 Skill Cheat
Optic sight
Binoculars for hunting elk,
Best compact binoculars,
Riflescope hunting
Reklama
 Straipsniai » Elektronika, technika Dalintis | Spausdinti

Ar tikrai žinote, kas išrado elektros lemputę?

Publikuota: 2017-08-21 20:19
Tematika: Elektronika, technika
Skirta: Pradedantiems
Aut. teisės: ©15min, UAB
Inf. šaltinis: 15min.lt

Jeigu kokioje nors televiktorinoje uždavus klausimą „Kas sukūrė pirmąją elektros lemputę“ atsakysite, kad tai buvo Thomasas Edisonas, būtumėte pakankamai arti tiesos. Bet tikrasis atsakymas yra gerokai sudėtingesnis. Žymusis amerikietis išradėjas T. Edisonas buvo tik vienas iš daugelio, kurie prisidėjo kuriant šią revoliucinę technologiją, rašo livescience.com.

 Rodyti komentarus (1)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Jeigu kokioje nors televiktorinoje uždavus klausimą „Kas sukūrė pirmąją elektros lemputę“ atsakysite, kad tai buvo Thomasas Edisonas, būtumėte pakankamai arti tiesos. Bet tikrasis atsakymas yra gerokai sudėtingesnis. Žymusis amerikietis išradėjas T. Edisonas buvo tik vienas iš daugelio, kurie prisidėjo kuriant šią revoliucinę technologiją, rašo livescience.com.

Pradžia

Elektros lemputės istorija prasidėjo dar gerokai iki tol, kai 1879 m. T. Edisonas patentavo pirmą komerciškai sėkmingą lemputę. 1800 metais italas išradėjas Alessandro Volta sukurė pirmą praktišką elektros energijos generavimo metodą – Voltos elementą. Šis stulpą primenantis elementas, pagamintas iš daugybės pakaitomis susluoksniuotų cinko ir vario „blynų“, tarp kurių dar buvo sūriame vandenyje išmirkyto kartono, paleisdavo elektros srovę per varinį laidą, prijungtą prie abiejų elemento galų.

Nors šis elementas yra šiuolaikinio akumuliatoriaus pirmtakas, tačiau jeigu atkreiptume dėmesį į tai, kad plonas vario laidas, per kurį tekėdavo elektros srovė, įkaisdavo iki švytėjimo, galima jį vertinti ir kaip pačią pirmą kaitrinę lemputę. Netrukus po to, kai A. Volta patentavo savo nuolatinės srovės šaltinį ir pristatė jį mokslininkų Karališkajai draugijai Londone, Anglijos chemikas ir išradėjas Humphry Davy pagamino pirmą pasaulyje elektros lempą, prie Voltos elementų prijungdamas anglies elektrodus.

Ar tikrai žinote, kas išrado elektros lemputę?
Andriaus Vaitkevičiaus / „15min“ nuotr.

1802 metais pademonstruotas H. Davy išradimas buvo pavadintas elektros lanko lempa, mat šviesą skleisdavo tarp dviejų anglies lazdelių susidarantis elektros lankas. Ir nors H. Davy lempa be jokios abejonės buvo tobulesnė už paprastą Voltos elementą su laidu, ji vis dar nebuvo pakankamai praktiška naudoti kaip šviesos šaltinis. Ji labai greitai išdegdavo ir skleisdavo pernelyg vaiskią šviesą, kad būtų tinkama naudoti namų ar darbo aplinkoje.

Tačiau esminius šios lempos veikimo principus daugybė mokslininkų XIX a. naudojo kurdami savo elektrinės lemputės modelius. Štai 1840 metais britas mokslininkas Warrenas de la Rue sukūrė efektyvesnio dizaino lemputę, kurioje vietoje vario laidelio buvo naudojamas platinos siūlas. Bet platinos kaina buvo tokia didelė, kad jo išradimas niekada taip ir nesulaukė komercinės sėkmės.

O 1848 metais britas Williamas Staite'as pagerino H.Davy elektros lanko lempos veikimo trukmę sukurdamas laikrodinį mechanizmą, kuris reguliavo greitai sudegančių anglies elektrodų judėjimą. Tačiau šio išradimo komercinei sėkmei kirto akumuliatorių, reikalingų šviesai generuoti, kaina.

Josephas Swanas prieš Thomasą Edisoną

1850 metais anglas chemikas Josephas Swanas sugebėjo įveikti ankstesniems išradėjams neįkandamą kainos ir efektyvumo galvosūkį, o iki 1860 metų jis sukūrė tokią lemputę, kurioje vietoje platinos siūlo buvo naudojami suodini popieriaus siūlai. 1878 metais jis patentavo savo išradimą Jungtinėje Karalystėje, o 1879 metais šiuo principu veikiančią lemputę jis pademonstravo Niukaslyje.

J. Swano popieriniai siūlai buvo patalpinti vakuumo vamzdelyje, kad jie kuo mažiau sąveikautų su deguonimi ir kuo ilgiau šviestų. Deja, to meto siurbliai nebuvo tokie efektyvus, kaip šiais laikais. Veikimo principo demonstravimui to pakako, tačiau praktiniam naudojimui tokios lemputės nebuvo labai tinkamos. T. Edisonas suprato, kad esminis J. Swano dizaino trūkumas buvo kaitinamas siūlas. Kur kas daugiau naudos būtų iš plono, didelės elektrinės varžos siūlo – kad jis švytėtų, reikėtų tik labai nestiprios srovės. Savo lemputės variantą jis taip pats pademonstravo 1879 metais. T. Edisono patobulinimą į savo lemputes įdiegė ir J. Swanas, Anglijoje įkūręs elektrinio apšvietimo bendrovę.

Amerikietis padavė britą į teismą, tačiau J. Swano patentas Anglijos teisėjams pasirodė pakankamai rimtas argumentas. Tad ilgainiui du išradėjai iš priešininkų tapo partneriais ir sukūrė bendrovę „Edison-Swan Uniter“, kuri tapo viena didžiausių pasaulyje elektros lempučių gamintoja. J. Swanas nebuvo vienintelis T. Edisono konkurentas.

1874 metais kanadiečiai išradėjai Henry Woodwardas ir Matthew Evansas registravo elektros lemputės patentą, aprašantį skirtingo dydžio anglies lazdelių, patalpintų tarp elektrodų, esančių stikliniame azoto pripildytame cilindre naudojimą. Šie du mokslininkai nesėkmingai bandė komercializuoti savo patentą, bet 1879 metais metė savo užmačias ir patentą pardavė T. Edisonui.

Didžiausios sėkmės T. Edisonas susilaukė Niujorke 1890 metais įkūręs bendrovę „Edison Electric Illuminating Company“. Įmonės buvo įsteigta su finansine J. P. Morgano ir kitų turtingų to meto investuotojų pagalba. Įmonė pastatė pirmąsias elektros generavimo stotis, tiekusias energiją elektros tinklams ir ką tik patentuotoms lemputėms. Pirmoji tokia elektros generavimo stotis 1882 metais buvo pastatyta Manhetene, 1882 metais. Vėliau prie T. Edisono prisidėjo tokie išradėjai, kaip Williamas Sawyeris ir Albonas Manas, o bendromis pastangomis buvo suformuota iki šiol gyvuojanti įmonė „General Electric“.

Pirmoji praktiškai naudinga kaitrinė lemputė

Esminis T. Edisono pranašumas prieš konkurentus – sugebėjimas sukurti praktišką ir nebrangią elektros lemputę. Jis su kitais įdarbintais išradėjais nuo 1878 iki 1880 metų išbandė daugiau nei 3000 skirtingų elektros lemputės variantų. 1879 metų lapkritį T. Edisonas pateikė elektros lemputės su anglies siūleliu patento paraišką.

Patente buvo išvardintos kelios medžiagos, kurios galėjo būti naudojamos siūleliui – taip pat medvilnė, linas, mediena. T. Edisonas visus ateinančius metus ieškojo idealaus siūlelio savo pagal naują patentą gaminamai lemputei ir išbandė daugiau nei 6000 augalinių medžiagų, norėdamas nustatyti, kuri jų degtų ilgiausiai.

Praėjus keletui mėnesių po to 1879 metų patento registravimo, T. Edisonas su kolegomis nustatė, kad suodinas bambuko siūlas gali degti ilgiau nei 1200 valandų. Todėl bambuko siūlai T. Edisono lemputėse buvo naudojami tol, kol gamintojai paskutiniame XIX a. dešimtmetyje ir XX a. pradžioje nepradėjo jų keisti dar ilgiau degančiomis medžiagomis.

1882 metais vienas iš T. Edisono pasamdytų išradėjų, Lewisas Howardas Latimeris, patentavo efektyvesnį anglies siūlelių gamybos būdą. 1903 metais Willisas R. Whitney išrado šių siūlelių apdorojimo būdą, leidusį jiems ryškiai šviesti neapsuodinant stiklinio lemputės gaubto vidaus.

Volframo siūlai

„General Electric“ dirbęs amerikietis fizikas Williamas Davidas Coolidge'as 1910 metais pagerino šios bendrovės volframo siūlų gamybos metodą. Volframas – iš visų žinomų medžiagų aukščiausioje temperatūroje besilydantis elementas – T. Edisono jau buvo įvertintas kaip puiki medžiaga elektros lempučių siūlų gamybai, tačiau įrangos, kurią naudojant būtų įmanoma pagaminti super-ploną volframo vielutę, XIX a. pabaigoje tiesiog nebuvo. Volframas iki šiol išliko pagrindine kaitrinių lempučių siūlų medžiaga.


15min.lt



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

„Deinavos baldai“ — šeimos baldai


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
Farming Simulator 2019 Mods, FS22 Mods, FS22 Maps
farmingsimulator19mods.fr
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama