Elektronika.lt
 2024 m. balandžio 24 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Balandžio 24 d. 08:18
„Nothing“ pristatė „Ear“ ir „Ear (a)“ belaidžius ausinukus
Balandžio 23 d. 20:24
Dauguma Lietuvos tėvų riboja vaikų laiką internete: psichologas patarė, kaip nepažeisti vaiko privatumo
Balandžio 23 d. 17:16
Peteris Higgsas: kaip itin kuklus fizikas sugalvojo dieviškosios dalelės idėją
Balandžio 23 d. 14:42
Huawei“ pristatė naujuosius „Pura 70“, „Pura 70 Pro“ ir „Pura 70 Pro+“ išmaniuosius telefonus
Balandžio 23 d. 11:27
Sukčiai iš lietuvių pernai vidutiniškai išviliojo po 74 eurus: atskleidė, kur ir kaip jie veikia
Balandžio 23 d. 08:41
Europos Komisija: KTU – pirmasis universitetas Lietuvoje pagal pritrauktas lėšas
Balandžio 22 d. 20:22
„Sony“ pristato naują „BRAVIA“ namų kino teatro garso produktus
Balandžio 22 d. 17:29
DI tendencijos: ko verta nepraleisti pro akis, kad spėtumėte įšokti į įsibėgėjusį technologijų traukinį
Balandžio 22 d. 14:28
Užderėjo pavasarinis „Facebooko“ problemų derlius – kaip jas spręsti?
Balandžio 22 d. 11:17
Lietuviai teise reikalauti ištrinti asmeninius duomenis naudojasi bene rečiausiai Europoje
FS 22 Tractors
Farming Simulator 19 Mods, FS 22 Maps, FS22 Mods
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS22 Trucks
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
Paskola internetu
Vartojimo paskola, paskola automobiliui, paskola būsto remontui
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS22 Mods
FS22 Harvesters, FS22 Tractors Mods, FS22 Maps Mods
FS22 Mods
FS22 Maps,
FS22 Harvesters,
FS22 Tractors
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
Sims 4 Mods
Sims 4 CC Clothes,
Sims 4 Hair CC,
Sims 4 Skill Cheat
Optic sight
Binoculars for hunting elk,
Best compact binoculars,
Riflescope hunting
Reklama
 Straipsniai » Ryšio technologijos Dalintis | Spausdinti

Pagalbos kvietimas SMS: pasiekti operatorius trukdo dešimtys tukstančių telefoninių gaidelių žinučių

Publikuota: 2020-11-18 08:37
Tematika: Ryšio technologijos
Skirta: Pradedantiems
Autorius: Margarita Vorobjovaitė
Aut. teisės: ©Alfa.lt
Inf. šaltinis: Alfa.lt

Galimybė išsikviesti skubią pagalbą SMS žinute Bendrojo pagalbos centro numeriu 112 aktuali tiek turintiems klausos negalią, tiek asmenims, kurie dėl aplinkybių negali pasinaudoti balso skambučiu – pavyzdžiui, esant šalia užpuoliko. Technologinė bazė tam paruošta dar 2013 metais, tačiau iki šiol turi minusų.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Galimybė išsikviesti skubią pagalbą SMS žinute Bendrojo pagalbos centro (BPC) numeriu 112 aktuali tiek turintiems klausos negalią, tiek asmenims, kurie dėl aplinkybių negali pasinaudoti balso skambučiu – pavyzdžiui, esant šalia užpuoliko. Technologinė bazė tam paruošta dar 2013 metais, tačiau iki šiol turi minusų: kviečiant pagalbą trumpąją žinute neįmanoma nustatyti tikslios buvimo vietos, prašoma nesinaudoti lietuviškais rašmenimis.

Pagalbos kvietimas SMS: pasiekti operatorius trukdo dešimtys tukstančių telefoninių gaidelių žinučių
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Labiau nei biurokratinės ar techninės kliūtys, sulaukti pagalbos trukdo „pokštininkai“ – 2020 metais iki lapkričio pradžios BPC gavo 34 515 žinučių, tačiau registruoti tik 206 įvykiai, kai tarnyboms perduoti pranešimai apie pagalbos poreikį.

2020 liepą ėmė veikti mobilioji programėlė, kurios dėka kurtieji gali išsikviesti pagalbą per gestų kalbos vertėją. Programėlei įsisavinti ypač vyresniojo amžiaus žmonėms, užtruks šiek tiek laiko – tam net rengiami specialūs kompiuterinio raštingumo kursai.

Kol kas, jos neįvaldžiusiems, pagalbai kviesti lieka du keliai – registruotis „Tyliojo skambučio“ paslaugai arba bandyti prasiveržti pro melagingų SMS srautą.

Ilgi laukimo metai

Klausos negalią turinčių asmenų problemos kviečiant pagalbą ilgą laiką buvo tik jų reikalas – 112 numerio pritaikymas neįgaliesiems buvo numatytas dar 2004-aisiais, tačiau tuomet lėšų projektui įgyvendinti niekas neskyrė.

Reikalai pradėjo judėti 2009-aisiais, tačiau dėl viešųjų pirkimų procedūrų ir bankrutavusio tiekėjo darbai užsitęsė. Galiausiai 2013 metais buvo įdiegta galimybė kviesti pagalbą SMS žinute, ji, esą, turėjo pagelbėti klausos negalią turintiems asmenims, tačiau ir čia būta problemų, kurios išliko iki šiol: kviečiant pagalbą tokiu būdu BPC operatorius neturi galimybės nustatyti asmens buvimo vietos, rekomenduojama nenaudoti lietuviškų rašmenų, kas gali įnešti dar daugiau sumaišties.

2017 m. liepą tuometinis BPC vadovas Audrius Čiuplys pranešė kurčiųjų bendruomenę nudžiuginusią naujieną – 2018 m. pradės veikti mobilioji programėlė, kuria bus galima išsikviesti skubią pagalbą ir vaizdo skambučio režimu. Ši funkcija, kaip teigė BPC, turėjo pakeisti programėlę „GPS 112“, kuria naudojantis nebuvo galimybių užmegzti vaizdo pokalbio, taip pat apribotos galimybės operatyviai gauti duomenų apie kviečiančiojo pagalbą buvimo vietą.

Šis investicinis projektas buvo numatytas vykdyti dar 2017-2018 metais, tačiau paskelbus viešojo pirkimo mžkonkursą, jis buvo nutrauktas dėl potencialių tiekėjų pretenzijų.

Nutraukus viešąjį pirkimą, kurtiesiems skirtai programėlei planuotos lėšos buvo perskirstytos kitiems departamento vykdomiems investicijų projektams finansuoti – gelbėjimo įrangos, skirtos ugniagesių gelbėtojų darbui, įsigijimui.

Ilgai laukta programėlė pasirodė tik visai neseniai – VRM ją pristatė 2020 m. birželį, o veikti pradėjo nuo liepos. Ji kurtiesiems suteikia galimybę dvipusiu realaus laiko vaizdo ir teksto ryšiu susisiekti su BPC, pranešti apie staiga iškilusią grėsmę, išsikviesti skubiosios pagalbos tarnybas.

VRM skelbia, kad 2018 metais buvo atliktas viešasis pirkimas ir pasirašyta sutartis su informacinių technologijų paslaugas teikiančia įmone „Lexita“ dėl mobiliosios programėlės pirkimo. Sutartis apėmė ne tik pačios programėlės, bet ir specialių kompiuterizuotų skambučių operatoriaus darbo vietų sukūrimą, įskaitant visą techninę įrangą. Bendra pirkimo vertė - 121 tūkst. Eurų.

Tiek K. Vaišnora, tiek BPC atstovai tikina, kad baiminantis didelio melagingų skambučių pliūpsnio, jos prieiga liks nevieša. Mobiliajai aplikacijai instaliuoti į telefoną būtinas prieigos kodas, kurį išduoda visoje šalyje veikiančios kurčiųjų draugijos.

K. Vaišnora akcentuoja ir dar vieną naujove, gerokai palengvinančią klausos negalią turinčių asmenų gyvenimus: kartu su programėle, Lietuvoje visą parą ėmė budėti gestų kalbos vertėjai. Kuomet nėra skambučių iš BPC jie pasirengę padėti kurtiesiems išversti reikiamą informaciją per „Skype“ programą.

„Tylusis skambutis“

Iki šiol BPC veikia ir „Tyliojo skambučio“ paslauga, kuria užsiregistravę naudotis 17 iš maždaug 40 tūkst. žmonių, turinčių klausos negalią

Asmuo, kuriam reikalinga pagalba, surinkęs 112 numerį turi palaukti ne mažiau kaip 2 minutes (dėl galimos skambučių eilės piko metu) ir tik tada padėti ragelį. BPC operatorius, atsiliepęs į skambutį, BPCIS mato asmens pateiktą adresą, kuriuo reikalinga skubi pagalba.

Toks mažas kiekis paslauga besinaudojančių asmenų nesunkiai paaiškinamas biurokratiniais reikalavimais – norint aktyvuoti šią paslaugą reikia Bendrajam pagalbos centrui pateikti užpildytą Sutikimą dėl asmens duomenų tvarkymo atvykus į BPC skyrius didžiuosiuose miestuose, siunčiant registruotu laišku arba pasirašant saugiu elektroniniu parašu. Taip pat būtina patvirtinti savo asmens tapatybę: atvykus į teritorinį skyrių pateikti savo asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą arba atsiųsti notaro ar gyvenamosios vietos seniūno patvirtintą asmens dokumento kopiją.

Tačiau net ir įvykdžius šias sąlygas, po skambučio gelbėtojai gali atkeliauti tik asmens registracijos adresu. Yra ir dar viena taisyklė – „Tyliuoju skambučiu“ žmogus gali kreiptis tik į iš anksto numatytą tarnybą – pavyzdžiui, medikus. Tuo atveju, jei klausos negalią turinčiam asmeniui prireiktų ugniagesių pagalbos, juos turėtų kviesti jau atvykę medikai arba policijos pareigūnai.

„Tyliojo skambučio paslauga iki šiol veikia, bet ten yra didžiausia problema, kad nėra grįžtamojo ryšio. Paskambinus žmogus nežino kaip toliau vystosi reikalai, ar atvyks pagalba“, – pasakojo LKD prezidentas.

Jo nuomone „Tylųjį skambutį“ dar kuriam laikui reikėtų palikti, kol visi klausos negalią turintys asmenys sugebės pereiti prie mobiliosios aplikacijos ir išmoks ja naudotis.

Pagalba SMS žinute

Dar pirmojo karantino metu labdaros ir paramos fondas FRIDA inicijavo galimybę moterims, būnant vienoje patalpoje kartu su smurtautoju ir dėl to negalint kalbėti, pagalbą iškviesti SMS žinute.

Ši priemonė buvo skirta visoms Lietuvos moterims, kurios dėl vienokių ar kitokių priežasčių negali kreiptis pagalbos telefonu.

Tikėtina, kad smurtą patiriančių moterų galimybė saugiai kreiptis pagalbos gali būti ribota, nes jos bus namuose (karantine arba izoliacijoje) su smurtautojais.

Fondo išplatintame pranešime žiniasklaidai BPC vadovas Audrius Čiuplys aiškino kaip efektyviai išsikviesti pagalbą SMS žinute: iš anksto pasidaryti teksto šabloną (be lietuviškų raidžių), kuriame būtų ši informacija: jūsų pavardė, vardas, tikslus adresas, trumpos aplinkybės, dėl ko kviečiama pagalba.

BPC duomenimis, nuo 2020 metų sausio 1 iki lapkričio 1 dienos dėl smurto artimoje aplinkoje SMS žinute kreiptasi 15 kartų, iš jų 10 kartų pranešėjos buvo moterys.

Lietuvos kurčiųjų draugijos prezidento manymu, net ir pavykus susisiekti su BPC, smurtą artimoje aplinkoje patiriančios moterys su klausos negalia vis dar negali gauti pilnos apimties paramos.

„Atsiranda atvejų kuomet kurčios moterys skambina dėl smurto šeimoje, yra nemažai tokių skambučių fiksuojama. Paaiškėjo, kad kuomet toks dalykas nutinka, į įvykio vietą atvykusi policija užfiksuoja tą atvejį ir perduoda Moterų krizių centrui. Pastarasis neturi patirties dirbti su kurčiomis moterimis, neturi vertėjų iš gestų kalbos – automatiškai tas pagalbos teikimas nutrūksta arba moterys yra nukreipiamos į kurčiųjų reabilitacijos centrus, tačiau jie neturi įgūdžių kaip padėti tokiais atvejais, tiesiog to nesimokė“, – pasakojo LKD prezidentas.


Alfa.lt



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

„Deinavos baldai“ — šeimos baldai


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
Farming Simulator 2019 Mods, FS22 Mods, FS22 Maps
farmingsimulator19mods.fr
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama