Elektronika.lt
 2024 m. balandžio 28 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Balandžio 28 d. 17:53
Primena, kam būtina atsinaujinti SIM kortelę: dėl vykstančių pokyčių kai kurie gali likti nepasiekiami
Balandžio 28 d. 13:35
KTU mokslininkas Florian Rabitz: stiprinkime mokslinį bendradarbiavimą kosmose
Balandžio 28 d. 09:31
Internetiniai sukčiai aktyviausi tada, kai esame labiausiai pažeidžiami: ekspertas pataria, kaip nepasimesti
Balandžio 27 d. 17:27
„Mini“ pristatė pirmąjį elektrinį kompaktinį visureigį „Aceman“
Balandžio 27 d. 13:20
JAV suspindę Vilniaus licėjaus moksleiviai pristatė pačių sukonstruotą robotą
Balandžio 27 d. 09:20
Karantinas įkvėpė lietuvį sukurti žaidimą, kuriuo susidomėjo didžiausios žaidimų platformos
Balandžio 26 d. 20:22
Kaip skaitmeninė transformacija keičia dėstytojų darbą
Balandžio 26 d. 18:43
Palydovinis ryšys ir naujas įkrovimo būdas: kokių galių mūsų išmaniesiems suteiks „Android 15“ atnaujinimas?
Balandžio 26 d. 16:49
Automobiliuose vis dažniau naudojamos kameros, kurios pakeičia įprastinius veidrodėlius: kokie tokio sprendimo privalumai ir trūkumai?
Balandžio 26 d. 14:29
„Instagram“ ruošia kritikuojamą funkciją: leis realiu metu matyti draugų buvimo vietą
FS 22 Tractors
Farming Simulator 19 Mods, FS 22 Maps, FS22 Mods
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS22 Trucks
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
Paskola internetu
Vartojimo paskola, paskola automobiliui, paskola būsto remontui
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS22 Mods
FS22 Harvesters, FS22 Tractors Mods, FS22 Maps Mods
FS22 Mods
FS22 Maps,
FS22 Harvesters,
FS22 Tractors
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
Sims 4 Mods
Sims 4 CC Clothes,
Sims 4 Hair CC,
Sims 4 Skill Cheat
Optic sight
Binoculars for hunting elk,
Best compact binoculars,
Riflescope hunting
Reklama
 Straipsniai » Ryšio technologijos Dalintis | Spausdinti

Ekspertai apie 5G ryšį ir valstybinį operatorių: per dešimtmetį šalis gali patirti šimtus milijonų eurų nuostolių

Publikuota: 2020-09-27 10:15
Tematika: Ryšio technologijos
Skirta: Mėgėjams
Autorius: Patricija Kilminavičienė
Inf. šaltinis: LRT.lt

Visuomenėje 5G ryšys dažniau siejamas ne tik su spartesniu duomenų perdavimu ir ateities technologijomis, bet ir su konspiracijos teorijomis. Nors kai kurios pasaulio šalys jau senokai turi 5G ryšio tinklą, Lietuvoje jo dar tik laukiama. Ekspertai diskutavo apie tai, kodėl mūsų šalis taip atsilieka naujos kartos ryšio diegimu, ir tai, ar tikrai valstybės kuriamas ryšys gali būti saugesnis nei verslo.

 Rodyti komentarus (2)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Visuomenėje 5G ryšys dažniau siejamas ne tik su spartesniu duomenų perdavimu ir ateities technologijomis, bet ir su konspiracijos teorijomis. Nors kai kurios pasaulio šalys jau senokai turi 5G ryšio tinklą, Lietuvoje jo dar tik laukiama. Antradienį vykusioje Lietuvos Davoso konferencijoje ekspertai diskutavo apie tai, kodėl mūsų šalis taip atsilieka naujos kartos ryšio diegimu, ir tai, ar tikrai valstybės kuriamas ryšys gali būti saugesnis nei verslo.

Ekspertai apie 5G ryšį ir valstybinį operatorių: per dešimtmetį šalis gali patirti šimtus milijonų eurų nuostolių
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Europos šalys atsilieka nuo kitų

„Nokia Siemens Networks“ generalinis direktorius Ignas Latovas priminė, kad Pietų Korėja buvo pirmoji valstybė pasaulyje, paleidusi 5G ryšį. Per 12–14 mėnesių šalis pasiekė, kad ryšys veiktų beveik visoje teritorijoje.

„Šiuo metu 5G turi 7,8 milijono vartotojų, tai yra daugiau kaip 11 proc. visų jų mobiliojo ryšio vartotojų. Labai krenta į akis, kad tų vartotojų, kurie gali naudotis 5G ryšiu, duomenų sunaudojimas išaugo 2,5 karto. Tai yra įspūdingas šuolis“, – kalbėjo I. Latovas.

Anot jo, pagal 5G ryšio diegimą Europa atsilieka nuo viso likusio pasaulio. I. Latovas tvirtino, kad naujo tinklo diegimas JAV, Australijoje, Pietų Korėjoje buvo gerai koordinuotas.

„Mes dar neatsilikome tiek, kad negalėtume pasivyti, bet reikia nepavėluoti“, – sakė I. Latovas.

Trukdo kaimynai ir dažnių trūkumas

Anot Ginto Butėno, UAB „Bitė Lietuva“ technologijų vadovo, tam, kad Lietuvoje pavyktų įdiegti 5G ryšį, pirmiausia reikia turėti daugiau dažnių, o jų šalyje labai trūksta.

„Dažnių aukciono laukiame jau gana seniai. Latvijoje turime tinklus ir dažnius, 2018-ais metais išdalintus, šiandien jau 5G tinklai Latvijoje dirba. Ne visoje šalyje, bet jau galima komerciniais įrenginiais 5G ryšį pasiekti.

Lietuvoje, sakyčiau, turime unikalią situaciją su kaimynais. Blogąja prasme. Mūsų kaimynystė su Rusija turi įtakos tam, kad didelė dalis šalies pakliūna į Rusijos antžeminių stočių dažnių ruožus, interferuoja su tais dažniais, kurie turėtų būti naudojami 5G technologijai“, – tvirtino G. Butėnas.

Jis pabrėžė, kad šį klausimą reikėtų išspręsti, nes tai yra nacionalinis reikalas. Jis svarbus ne tik Lietuvai, bet ir Lenkijai, Suomijai bei Estijai, kurios turi sienas su Rusija.

„Suvieniję jėgas mes galėtume pakeisti situaciją, galbūt naudodami derybinius, prekybinius svertus su Rusija, kad jie nustotų tuos dažnius naudoti Kaliningrade. Atsilaisvintų rankos visiems operatoriams statyti tokį 5G tinklą, kuris iš tikrųjų teiktų visavertį servisą su didelėmis spartomis. Tai vieni iš pagrindinių dalykų“, – kalbėjo G. Butėnas.

Galima naudoti ir jau turimas technologijas

Andrius Šemeškevičius, „Telia Lietuva“ technologijų infrastruktūros vadovas, patikino, kad 5G ryšį jau būtų galima įjungti ir su dabar turimomis 4G technologijomis. Tačiau jis pasvarstė, kad tai nebūtų labai prasminga turint omenyje tai, kad dauguma vartotojų turi įrenginius, palaikančius 4G ryšį.

Visgi, šiuo metu naujos kartos ryšiui Lietuvoje trūksta tik dažnių.

„Aišku, užtruktų visi susiderinimai, tam tikrų IT sistemų paruošimo darbai. Tas procesas labiausiai dabar priklauso nuo situacijos su dažniais: kada bus aukcionas, kada bus duoti dažniai, kokie bus apribojimai su Rusija, kaip bus išspręstas užteršto diapazono klausimas“, – kalbėjo A. Šemeškevičius.

Valerijus Kovzanas, „Tele2“ technikos direktorius, paantrino, kad dažnius, naudojamus 4G ryšiui, galima sėkmingai naudoti ir 5G.

„Jeigu dabar mes pažiūrėsime, kokius dažnius naudojame 4G, tai yra tie patys dažniai, kurie kažkada buvo naudojami 3G ir 2G“, – sakė V. Kovzanas ir pridūrė, kad, diegdami naująjį ryšį, esame dar tik pirmojoje fazėje.

Įdiegti 5G truks keletą metų

Ką išties suteiks naujos kartos ryšys? Ekspertai mini ne tik greitesnį internetą, bet ir visiškai naujas technologijas, autonominius automobilius. Pasak G. Butėno, iš pat pradžių visas šio ryšio sukūrimo stimulas buvo paskatinti vietinį gamintoją, Pietų Korėjos atveju – būtent „Samsung“ veiklą.

„Per valstybines programas, kurios iš dalies rėmė gamintoją, paskatino didelę rinkos dalį pasikeisti įrangą už pakankamai gerą kainą. Šiandien 5G pagrindinis vartotojas yra paprastas klientas su „Samsung“ telefonu. Pažiūrėjus atgal, 4G tinkle plėtra buvo susijusi būtent su išmaniųjų telefonų atsiradimu“, – teigė G. Butėnas.

Pasak jo, net ir turint pakankamai daug resursų, įdiegti 5G tinklą Lietuvoje truks mažiausiai keletą metų.

„Mes jau apie dvejus metus atsiliekame nuo Pietų Korėjos, turėtume strategiškai ir ideologiškai mąstyti, kaip paspartinti visus šiuos procesus. Kokia galėtų būti reali valstybės pagalba, kuri paspartina ir pastumia operatorius į tam tikras investicijas. Mūsų vizija pakankamai paprasta – pagrindiniai vartotojai bus tie patys išmaniųjų telefonų naudotojai, nebus kažkokio didžiulio proveržio“, – konferencijos metu kalbėjo G. Butėnas.

A. Šemeškevičius įvardijo, kad, jo nuomone, 5G ryšį pirmiausia turėsime ten, kur yra daugiausia vartotojų, o kartu – ir daugiausia įrenginių. To reikės vien tam, kad būtų užtikrintas sklandus darbas. Vėliau, palaipsniui, naujas ryšys pasieks visą šalį.

Kartu kūrė strategiją, bet paslapčia sugalvojo valstybinį ryšį

Verslui derinant strategiją dėl 5G ryšio diegimo, valdžia staiga sugalvojo, kad šaliai reikia valstybinio kritinio ryšio tinklo. Pasak G. Butėno, valdžia įsivaizduoja, kad sugebės sukurti saugesnį tinklą negu privačios kompanijos.

„Ta įranga nėra kažkokia speciali ir tie sprendimai nėra unikalūs. Iš operatorių pusės žiūrime labai paprastai – patys esame žmonės, mokesčių mokėtojai. Kur tie pinigai nueina? Jeigu valstybinis operatorius turės 10 tūkst. klientų, kurie naudosis šiais dažniais, jų negaus komerciniai klientai, kurių yra šimtą kartų daugiau. Tie komerciniai klientai, naudodamiesi komercinių tinklų paslaugomis, moka už jas ir sumoka valstybei mokesčius. <...> Per dešimt metų išeitų šimtai milijonų eurų nuostolio valstybei, pasiėmus resursus, kuriuos galėtų efektyviai naudoti verslas“, – aiškino G. Butėnas.

Jis teigė, jog operatoriai bandys derėtis dėl dažnių, kurie verslui nebūtų labai įdomūs ir atitiktų 12 tūkst. vartotojų, besinaudosiančių valstybiniu tinklu, poreikį. Pasak jo, valstybė turėtų aiškiai pagrįsti, kam ir kodėl tinklas bus naudojamas.

Kalbėdamas apie saugumą, A. Šemeškevičius savo ruožtu pabrėžė, kad komerciniai operatoriai turi daugiau kompetencijos.

„Turėdami šimtus tūkstančių vartotojų, nuolatos susidurdami su visokiais trikdžiais, atakomis, jie užaugina savo kompetenciją. Valstybinis operatorius man kvepia Registrų centro serverine“, – sakė jis.

Pasak jo, valstybė neturėtų veltis į sprendimus, kurių jau ir taip pilna rinkoje. Geriau sureguliuoti atitinkamas sritis ir leisti jose verslui vystytis savarankiškai.

„Jeigu staiga, niekam nežinant, išlenda įstatymas, kad bus steigiamas valstybinis operatorius, tai vėlgi nekelia pasitikėjimo verslui, supriešina valstybę su įmonėmis, nes jos žiūri į ilgalaikes investicijas, joms svarbu atvirumas, bendravimas ir žinojimas, kas laukia rytoj“, – savo mintimis pasidalijo A. Šemeškevičius.


LRT



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

„Deinavos baldai“ — šeimos baldai


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
Farming Simulator 2019 Mods, FS22 Mods, FS22 Maps
farmingsimulator19mods.fr
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama