Elektronika.lt
 2024 m. balandžio 28 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Balandžio 28 d. 17:53
Primena, kam būtina atsinaujinti SIM kortelę: dėl vykstančių pokyčių kai kurie gali likti nepasiekiami
Balandžio 28 d. 13:35
KTU mokslininkas Florian Rabitz: stiprinkime mokslinį bendradarbiavimą kosmose
Balandžio 28 d. 09:31
Internetiniai sukčiai aktyviausi tada, kai esame labiausiai pažeidžiami: ekspertas pataria, kaip nepasimesti
Balandžio 27 d. 17:27
„Mini“ pristatė pirmąjį elektrinį kompaktinį visureigį „Aceman“
Balandžio 27 d. 13:20
JAV suspindę Vilniaus licėjaus moksleiviai pristatė pačių sukonstruotą robotą
Balandžio 27 d. 09:20
Karantinas įkvėpė lietuvį sukurti žaidimą, kuriuo susidomėjo didžiausios žaidimų platformos
Balandžio 26 d. 20:22
Kaip skaitmeninė transformacija keičia dėstytojų darbą
Balandžio 26 d. 18:43
Palydovinis ryšys ir naujas įkrovimo būdas: kokių galių mūsų išmaniesiems suteiks „Android 15“ atnaujinimas?
Balandžio 26 d. 16:49
Automobiliuose vis dažniau naudojamos kameros, kurios pakeičia įprastinius veidrodėlius: kokie tokio sprendimo privalumai ir trūkumai?
Balandžio 26 d. 14:29
„Instagram“ ruošia kritikuojamą funkciją: leis realiu metu matyti draugų buvimo vietą
FS 22 Tractors
Farming Simulator 19 Mods, FS 22 Maps, FS22 Mods
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS22 Trucks
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
Paskola internetu
Vartojimo paskola, paskola automobiliui, paskola būsto remontui
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS22 Mods
FS22 Harvesters, FS22 Tractors Mods, FS22 Maps Mods
FS22 Mods
FS22 Maps,
FS22 Harvesters,
FS22 Tractors
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
Sims 4 Mods
Sims 4 CC Clothes,
Sims 4 Hair CC,
Sims 4 Skill Cheat
Optic sight
Binoculars for hunting elk,
Best compact binoculars,
Riflescope hunting
Reklama
 Straipsniai » Pažintiniai, įdomybės Dalintis | Spausdinti

Kosmoso tyrėjai apie ateities keliones: savaitgalius leisime Mėnulyje, pirmadienius – Žemėje

Publikuota: 2024-01-31 18:46
Tematika: Pažintiniai, įdomybės
Skirta: Mėgėjams
Autorius: Ignas Klėjus
Inf. šaltinis: LRT radijo laida „Minties eksperimentai“, LRT.lt

„Norėčiau išgirsti – savaitgalį keliauju į Mėnulį, grįšiu pirmadienį“, – taip apie ateitį garsiai svajoja kosmoso startuolio „Blackswan Space“ įkūrėjas Marius Klimavičius. LRT radijo laidoje „Minties eksperimentai“ jis kartu su astrofiziku Kastyčiu Zubovu diskutuoja apie kovas dėl išteklių Marse ir pirmuosius tvirtus žingsnius ekspedicijų link.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

„Norėčiau išgirsti – savaitgalį keliauju į Mėnulį, grįšiu pirmadienį“, – taip apie ateitį garsiai svajoja kosmoso startuolio „Blackswan Space“ įkūrėjas Marius Klimavičius. LRT radijo laidoje „Minties eksperimentai“ jis kartu su astrofiziku Kastyčiu Zubovu diskutuoja apie kovas dėl išteklių Marse ir pirmuosius tvirtus žingsnius ekspedicijų link.

„Dabar pagrindinis proveržis vyksta tik su robotais, jei kalbame apie planetų tyrinėjimą. Vis dėlto toliau Mėnulio žmogus dar nebuvo, tam yra ruošiamasi netolimoje ateityje, tačiau tai vis tiek ilgas laikas“, – sako M. Klimavičius.

Kosmoso tyrėjai apie ateities keliones: savaitgalius leisime Mėnulyje, pirmadienius – Žemėje
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Startuolio „Blackswan Space“ įkūrėjas tikina, jog sunkios gyvenimo sąlygos yra pagrindinis žmogaus įsikūrimo Marse stabdis. Tam pritaria ir Fizinių ir technologijos mokslų centro astrofizikas K. Zubovas. Pasak K. Zubovo, šiuo metu turime nedaug galimybių tyrinėti gravitacijos pokyčius, kurių astronautai patirs lankydami kitas planetas.

„Tai tiriama tarptautinėje kosminėje stotyje, bet ten galima atlikti ribotą skaičių eksperimentų. Aišku, būna eksperimentų ir Žemėje, kurie atkuria tam tikrus mikrogravitacijos aspektus, pavyzdžiui – žmogus paguldomas į lovą ir jis nesikelia kelis mėnesius. Toks efektas kraujotakai ir raumenims yra šiek tiek panašus į buvimą mikrogravitacijoje, tačiau tai vis tiek ne tas pats.

Tai gali pasikeisti, galbūt net iki šio dešimtmečio pabaigos. NASA tikisi, jog iki 2030 m. bus pastatyta viena, o gal ir kelios privačios kosminės stotys, jos turės pakeisti tarptautinę kosminę stotį, kuri netrukus baigs darbą. Šiuo metu ši kosminė stotis yra bendras įvairių šalių, tarp kurių yra ir Rusija, projektas“, – aiškina K. Zubovas.

Didelių konfliktų galėtų įsižiebti tik Marse apgyvendinus dideles kolonijas

Kosmoso entuziastai pabrėžia, jog geopolitinė situacija Žemėje gali lemti kosmoso keliautojų tarpusavio nesutarimus, visgi buvimas toli nuo Žemės gali ir suvienyti.

„Tarp JAV ir Kinijos jokio bendradarbiavimo kosmoso stotyje nėra, nes JAV įstatymai neleidžia su Kinija dalintis jokiomis karinėmis technologijomis, čia telpa ir kosmoso technologijos. (...)

Ateityje konfliktų bus įvairių, tik vienas svarbus aspektas yra tai, kad Marse kolonistai bus pusės metų atstumu nuo Žemės, tai sukels iššūkių ir bus politinių nesutarimų ir sutarimų veiksnys. Jeigu Marse viena šalia kitos yra kinų ir amerikiečių kolonijos, tai formaliai jos yra nesutariančios, tačiau kai esi Marse, greičiau yra pasiprašyti pagalbos kinų už 100 kilometrų, nei laukti, kol po 6 mėnesių ką nors atsiųs NASA“, – svarsto astrofizikas K. Zubovas.

M. Klimavičius pabrėžia, jog didelių konfliktų galėtų įsižiebti tik apgyvendinus dideles kolonijas, kurios anksčiau ar vėliau pasiektų kritinę masę, kovojančią dėl bendrų teisių, prieigos prie išteklių.

„Kiek teko bendrauti su kosmonautais ir astronautais, priešiškumo kitai šaliai aš nepastebiu. Tam, kad prasidėtų konfliktas ne Žemėje, reikėtų pasiekti kritinę žmonių masę. Jeigu atsirastų mini miestai, mini civilizacijos, gal ir prasidėtų konkurencija dėl resursų – čia matyčiau konflikto potencialą“, – sako jis.

Astrofizikas K. Zubovas greito kolonizavimo galimybės neprognozuoja. Anot jo, tai padaryti sunku dėl resursų, o jų kiekis priklausys nuo technologinės pažangos Žemėje.

„Europiečiai Ameriką pradėjo kolonizuoti 16 a., JAV nepriklausomybę paskelbė maždaug 2 šimtmečius po to. Tiek Europoje, tiek Amerikoje išgyvenimas yra įmanomas natūraliai, kolonistai gali gyventi iš resursų, tai padaryti Marse yra daug sunkiau, tad tas priklausomumas nuo Žemės išliks ilgai, net ir su naujomis technologijomis“, – teigia ji.

Potencialūs ištekliai – kosmoso šiukšlės

Kosmoso nuolaužos, dar vadinamos kosmoso šiukšlėmis, yra nebenaudojamų žmogaus sukurtų objektų, skriejančių aplink Žemės orbitą, sankaupos. Kosmoso startuolio įkūrėjas sako, jog jas galima būtų panaudoti kaip išgyvenimo Marse resursą.

„Klausimas, ar pigiau ką nors gabenti iš Žemės, ar naudoti tai, kas jau yra kosmose. Kai kalbame apie kosmoso šiukšles, tai nėra popieriukas ar plastikas, tai yra palydovas. Palydovas yra iš metalo, elektronikos, antenų, visa tai galima panaudoti, jeigu yra tam reikalingos technologijos. Dabar tai daryti nėra pigiau, bet gali būti ateityje, – sako. M. Klimavičius.

Kosmoso tyrėjai apie ateities keliones: savaitgalius leisime Mėnulyje, pirmadienius – Žemėje
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Astrofizikas pabrėžia, jog tiek Marse, tiek Žemės palydove ištekliai nėra sukoncentruoti vienoje vietoje, jų teks ieškoti.

„Nėra taip, kad ištekliai Mėnulyje ar Marse yra labai sukoncentruoti viename taške. Mėnulyje vandens ledo daugiausia yra kraterių dugne prie pietų ašigalio, šiek tiek ir prie šiaurės ašigalio. Jei ten skris kelios kolonijos, pradžioje jos išgyventi galėtų, tačiau laikui bėgant [dėl išteklių] galėtų atsirasti trintis.

Marse dėl vandens tokios problemos nematau, nes vandens ledo ten yra ir vidutinėse platumose, kolonijoms vandens pakaktų. Marse yra ir dulkių, iš jų galima gaminti cementą ar betoną“, – sako K. Zubovas.

Šiukšlinti Marse – neprotinga

Kosmoso tyrėjai sako, jog nors netvarkos palaikymas gali atrodyti kaip prigimtinė žmonių savybė, kosmose galios kitos taisyklės – šiukšlinti ar teršti kitą planetą nebus iš ko.

„Bus ir šiukšlių, bus ir konfliktų – tokia žmogaus prigimtis, tačiau kosmose nebūsi linkęs to daryti dėl mažų resursų“, – įžvalgomis dalijasi M. Klimavičius.

Astrofizikas prideda, jog vienintelis būdas pakenkti kitai planetai galėtų būti pakeisti jos kraštovaizdį.

„Kai kalbame apie kenkimą Žemėje, paprastai turime omenyje konkrečias vietas, kurias darome mažiau tinkamas gyvybei arba mažiau gražias. Marsas nėra tinkamas gyvybei, tad pakenkti šia prasme neįmanoma, kad ir ką darysime, nepadarysime Marso mažiau tinkamo gyvybei, jame atmosferos beveik nėra, vien vandens dvideginis, skysto vandens nėra, magnetinio lauko nėra, gravitacija – silpna, mikrometeoritai daužosi, Saulės vėjas talžo.

Dėl grožio – taip, jeigu primėtysi šiukšlių ar nuolaužų, tai žmogaus nepaliesti Marso vaizdai taps žmogaus paliesti“, – sako K. Zubovas.

Šiuo metu įsivaizduojama, kad žmonės Marse gyvens uždaruose būstuose. Tačiau įmanomas ir kitas scenarijus – įsikūrimas už specializuotos patalpos ribų. Visgi tuomet tektų investuoti nemažai laiko Raudonojoje planetoje kuriant žmonėms išgyventi palankias sąlygas, panašias į Žemės sąlygas.

„Teoriškai tai įmanoma. Šis procesas yra vadinamas teraformavimu. Tai reiškia kito dangaus kūno pavertimą panašiu į Žemę. Siekiant Marsą paversti panašiu į Žemę, reikėtų labai sutankinti atmosferą, pakelti temperatūrą ir kaip nors suteikti magnetinį lauką.

Didelė problema yra gravitacija, ji maždaug 2,5 karto mažesnė nei Žemėje, dėl to yra sunku išlaikyti atmosferą. Ją sukurti yra įmanoma, tik reikėtų pripumpuoti labai daug dujų – čia galėtume kalbėti apie kometų su sušalusiomis dujomis siuntimą į Marsą“, – teigia K. Zubovas.

Žinutė iš Žemės į Marsą keliaus 8 minutes

Nors kelionė iki Marso šiuo metu užtruktų ilgiau nei pusę metų, komunikacija tarp šios planetos ir Žemės vyktų kiek sklandžiau, nei atrodo.

„Iki Marso yra aštuonių minučių skirtumas. To išspręsti neįmanoma, tai yra fundamentinė fizika“,– sako. M. Klimavičius.

Astrofizikas prideda, jog sutrumpinti komunikacijos laiko artimoje ateityje negalėsime, tačiau tai yra nedidelis laiko atstumas, lyginant su tuo, kiek šiuo metu iki Marso užtrunka pati kelionė.

„Nebus įmanoma kalbėti su Marsu realiu laiku, tačiau ir anksčiau taip gyvenome, kai nebūdavo vaizdo skambučių.

Visgi šiuo metu zondo skrydis į Marsą trunka nuo 6 iki 9 mėnesių, taip yra todėl, kad svarbiausias misijų planavimo faktorius yra degalų taupymas. Jeigu galėtume visą laiką naudoti degalus, į Marsą būtų galima nuskristi mažiau nei per savaitę, tačiau kol kas neturime tokių efektyvių variklių“, – sako jis.

M. Klimavičius sako, jog seniau žmogaus egzistencija Marse vadinta moksline fantastika, o dabar virto netolima realybe.

„Norėčiau pamatyti, kaip kelionė į Marsą tampa tokia pat suprantama, kaip kelionė į kitą žemyną. Norėčiau išgirsti: „Savaitgalį keliauju į Mėnulį, grįšiu pirmadienį.“

(...) Turime kelis artimiausius kaimynus [Mėnulį ir Saulės sistemos planetas], kur netgi su esamomis technologijomis, fizikos supratimu yra įmanoma padaryti tokius įspūdingus dalykus [aplankyti kitas planetas ar mūsų palydovą]“, – pasakoja M. Klimavičius.

Viso pokalbio klausykitės LRT RADIJO laidos „Minties eksperimentai“ įraše. Parengė Emilija Balcerytė.


LRT



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

„Deinavos baldai“ — šeimos baldai


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
Farming Simulator 2019 Mods, FS22 Mods, FS22 Maps
farmingsimulator19mods.fr
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama