Elektronika.lt
 2024 m. gegužės 19 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Gegužės 19 d. 16:11
„Philips Evnia 49M2C8900L“ – aukščiausios klasės žaidimų patirtis
Gegužės 19 d. 10:20
Grėsmė verslams: darbuotojai net to nežinodami nutekina jautrią informaciją
Gegužės 18 d. 16:45
„Volvo“ plečia biodyzelinu varomų sunkvežimių gamą
Gegužės 18 d. 10:25
„CanSat“ konkurso finale geriausią palydovą sukonstravo KTU inžinerijos licėjaus komanda „SpaceDroneSat“
Gegužės 17 d. 20:23
Išmaniosios technologijos – probleminio interneto naudojimo iššūkiams spręsti
Gegužės 17 d. 17:39
„Apple“ pagaliau atnaujino primirštą produktų liniją: kuo nustebino naujieji „iPad“ ir kas nuliūdino gerbėjus?
Gegužės 17 d. 14:13
Išmontuota 40 proc. Ignalinos AE įrangos
Gegužės 17 d. 11:09
Neseniai kalbėjote su rusakalbiais „Google“ atstovais? Pasitikrinkite, ar neatidavėte savo duomenų sukčiams
Gegužės 17 d. 08:41
Populiarėjantis naujas socialinis tinklas sukėlė klausimų: imituoja jūsų draugus, renkami netikri „like“
Gegužės 16 d. 20:32
„Porsche“ kūrėjai plečia „Porsche Cayenne“ šeimą su galingiausiais jos modeliais
FS 22 Tractors
Farming Simulator 19 Mods, FS 22 Maps, FS22 Mods
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS22 Trucks
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
Paskola internetu
Vartojimo paskola, paskola automobiliui, paskola būsto remontui
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS22 Mods
FS22 Harvesters, FS22 Tractors Mods, FS22 Maps Mods
FS22 Mods
FS22 Maps,
FS22 Harvesters,
FS22 Tractors
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
Sims 4 Mods
Sims 4 CC Clothes,
Sims 4 Hair CC,
Sims 4 Skill Cheat
Reklama
 Straipsniai » Pažintiniai, įdomybės Dalintis | Spausdinti

VU astrofizikas: „Dėl skirtingo išsivystymo lygio žmonių kontaktas su nežemiška civilizacija tiesiog būtų neįmanomas“

Publikuota: 2023-10-09 12:28
Tematika: Pažintiniai, įdomybės
Skirta: Pradedantiems
Inf. šaltinis: VU tinklalaidė „Mokslas be pamokslų“, LRT.lt

Rugsėjo mėnesį NASA paskelbė, kad Jameso Webbo teleskopas aptiko užuominą, jog tolimoje egzoplanetoje galbūt egzistuoja gyvybė. Tyrinėjant vieną iš egzoplanetų, jos atmosferoje buvo aptikta medžiaga, kurią Žemėje išskiria daugiausia tik gyvi organizmai. Su nežemiškos gyvybės egzistavimu susijusius klausimus aptarėme su VU Fizikos fakulteto Teorinės fizikos ir astronomijos instituto mokslininku dr. Vidu Dobrovolsku.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Rugsėjo mėnesį NASA paskelbė, kad Jameso Webbo teleskopas aptiko užuominą, jog tolimoje egzoplanetoje galbūt egzistuoja gyvybė. Tyrinėjant vieną iš egzoplanetų, jos atmosferoje buvo aptikta medžiaga, kurią Žemėje išskiria daugiausia tik gyvi organizmai. O „New York Times“ panašiu metu pranešė apie Meksikos kongrese pristatytas dvi 2017 m. Peru rastas ne žmonių mumijas. Apie šiuos radinius, apie tai, kur ir kaip ieškoma nežemiškos gyvybės bei kodėl realybėje yra neįmanomi žmonių ir nežemiškos civilizacijos kontaktą vaizduojantys fantastinių filmų scenarijai naujausiame Vilniaus universiteto (VU) tinklalaidės „Mokslas be pamokslų“ epizode.

Vidas Dobrovolskas / Vilniaus universiteto nuotr.
Vidas Dobrovolskas / Vilniaus universiteto nuotr.

Su nežemiškos gyvybės egzistavimu susijusius klausimus aptarėme su VU Fizikos fakulteto Teorinės fizikos ir astronomijos instituto mokslininku dr. Vidu Dobrovolsku.

– Kaip vyksta nežemiškos gyvybės paieškos?

– Lengviausia turbūt pradėti ieškoti nuo to, kas yra pažįstama. O geriausiai mes pažįstame Žemę ir žemišką gyvybę, todėl ilgą laiką dėmesys būtent ir buvo sutelkiamas į tokių vietų arba tokių planetų paiešką, kurios maksimaliai atitinka Žemę savo savybėmis, atmosferos sudėtimi.

Tačiau pastarųjų kelių dešimtmečių atradimai čia Žemėje gana smarkiai pakeitė supratimą netgi apie žemiškos gyvybės egzistavimo sąlygas. Buvo atrasti vadinamieji ekstremofilai – paprasčiausi vienaląsčiai organizmai, kurie gali ištverti labai nepalankias aplinkos sąlygas: aukštą temperatūrą, radiaciją, didelį vandens stygių. Taigi dabar planetų arba jose esančių gyvybei palankių sąlygų paieška yra gerokai išsiplėtusi.

– Kaip suprantu, nežemiškos gyvybės paieškose egzistuoja dvi kryptys? Ieškoma kažkokių techninių signalų ir kartu biologinių gyvybės buvimo įrodymų?

– Žinoma, gyvybė yra labai plati sąvoka. Į ją telpa tiek patys paprasčiausi mikroorganizmai, tiek civilizacijos. Taigi galima išskirti gyvybės apskritai ir civilizacijų – tai yra protingų būtybių – paieškas kosmose.

Kalbant apie pačių paprasčiausių, t. y. mikrolygio gyvybės arba tiesiog gyvybės, požymių paiešką, tą galima daryti dviem būdais. Paprasčiausias būdas yra atgabenti pavyzdžius į laboratorijas ir tiesiogiai čiupinėjant juos tyrinėti. Jeigu neįmanoma tiriamosios medžiagos atsigabenti pas save, kitas būdas yra nusiųsti prietaisus arba laboratorijas ten, kur mes norime tyrinėti. Taip galime tiesiogiai tirti Saulės sistemos planetas.

Tačiau kalbant apie planetas, skriejančias prie kitų žvaigždžių – egzoplanetas – čia lieka tiktai netiesioginis būdas. Galime tyrinėti egzoplanetų skleidžiamą, atspindimą šviesą ir joje ieškoti požymių, kurie signalizuotų, kad ten gali būti gyvybė.

Visiems tikriausiai įdomiausios yra protingos gyvybės (civilizacijos) paieškos, bet kadangi mes patys kol kas keliauti iki žvaigždžių neišmokome, tai bandome išgirsti ar kažkaip kitaip aptikti arba kitų civilizacijų tikslingai siunčiamus signalus, arba atsitiktinai paliekamus pėdsakus.

Kol kas visos aktyvios paieškos, kurių metu buvo bandoma aptikti kitų civilizacijų signalus radijo bei optiniame diapazone buvo bevaisės. Ir čia yra vienas iš paradoksų, vadinamas Fermi paradoksu: viena vertus, žinome, kad planetų Visatoje yra gausybė, bet kita vertus, neturime jokių signalų iš jų.

Tai lyg peršasi išvada, kad gyvybės tose planetose nėra. Tačiau šis paradoksas egzistuoja tik tuo atveju, jeigu mes kitą civilizaciją suprantame kaip savąją: ji turi elgtis taip pat kaip mes, turi bandyti ieškot kontakto su mumis, bet kadangi mes turime tiktai vieną, savosios civilizacijos pavyzdį, tai daryti išvadų iš vieno pavyzdžio statistiškai negalime. Gal tiesiog ne kiekviena civilizacija gali būti susidomėjusi kitais ir neieško kontaktų su kitomis civilizacijomis?

Kosmosas / Unsplash nuotr.
Kosmosas / Unsplash nuotr.

– Kur gali būti gyvybė arba kas rodytų, kad ji ten yra? Ilgą laiką buvo manyta, kad būtina gyvybės sąlyga yra deguonis ir skystas vanduo. Vėliau ta teorija ėmė keistis, ar ne?

– Pagrindinis gyvybei reikalingas junginys vis dar išlieka vanduo. Jis vis dar svarbus gyvybės ženklas. Tačiau temperatūros, šviesos, slėgio sąlygos išsiplėtė kur kas smarkiau, negu buvo anksčiau įsivaizduota.

Gyvybės ieškoma tose planetose, kurios patenka į vadinamąją gyvybės zoną – tai planetos, kurių atstumas nuo žvaigždžių yra toks, kad jos gauna pakankamai šviesos ir šilumos, kaip gauna Žemė. Bet ši sąvoka irgi vis plečiasi ir Venera su Marsu, kur sąlygos yra daug atšiauresnės, taip pat patenka į gyvybės zoną.

Prieš keletą metų trumpam kilo nemaža sensacija, kai Veneros atmosferoje buvo aptikta medžiaga, vadinama fosfinu. Paprastai tai yra gana nuodinga medžiaga, bet Žemėje ją gali išskirti ir gyvi organizmai. Jau buvo apsidžiaugta, kad tai yra požymis, liudijantis, jog Veneros atmosferoje gali egzistuoti mikroorganizmai. Vėliau kitos mokslininkų grupės parodė, kad ši medžiaga gali atsirasti ir kitais būdais.

– Kokia ta gyvybė galėtų būti? Ar gali taip nutikti, kad net ir paprasčiausią gyvybę užčiuopusi arba atradusi žmonija nelabai suprastų ir atpažintų, ką atrado?

– Manyčiau, toks scenarijus yra labai tikėtinas. Leisčiau sau spėti, kad kol mes neaptiksime gyvybės kitose planetose tiesioginiu ar netiesioginiu būdu, tai iki galo to, kas yra gyvybė, kokiomis formomis, kokiomis sąlygomis ji ten gali egzistuoti, taip ir nesuprasime. Atrodytų, kodėl mums gyvybės paieškos kosmose tada yra tokios svarbios?

Visų pirma, mes tikriausiai norime suprasti, kiek mes esame tipiška gyvybės forma. Galbūt egzistuoja visiškai nepanašių į mus gyvybės rūšių ir kol kas apie jas mes galime tik fantazuoti.

– Jeigu gyvybė vis dėlto būtų atrasta, vis tiek yra neaišku, kokios ji būtų formos, ir, kiek pažengusi – kiek tikslinga būtų pažindintis?

– Taip, fantastiniuose filmuose mes esame matę daugybę scenarijų, kaip įvairiai gali baigtis toks kontaktas, tačiau realybė būtų kiek kitokia. Visų pirma, turėdami dabartines technologijas, mes galėtume bendrauti tik elektromagnetinėmis bangomis.

Hipotetiškai, tarkime, sužinome, kad yra civilizacija planetoje, skriejančioje aplink artimiausią mums žvaigždę – Kentauro proksimą (4 šviesmečių atstumu nuo mūsų). Jeigu mes jai išsiųstume žinutę radijo bangomis, ji iki tolimosios civilizacijos keliautų 4 metus, ir jeigu jie nedelsdami mums atsakytų, tai mes atsakymo lauktume dar 4 metus.

Realybėje mes greičiausiai neturėsime tokių bendravimo scenarijų, kokius matome fantastiniuose filmuose, ir tam yra dar viena priežastis, apie kurią pamirštame. Tai yra laikmetis.

Pateiksiu tokį hipotetinį pavyzdį: įsivaizduokime, kad neandertaliečių grupė kokiu nors būdu ima keliauti laiku, atsiduria mūsų laikuose, ir tarkime, kad mes neturime kalbos barjero, galime susikalbėti, suprasti vieni kitus. Kaip mes galėtume paaiškinti jiems, kas yra lazeriai, kas yra internetas, kas yra palydovai?

Neandertaliečiams visos mūsų technologijos galėtų prilygti dievams. Tai mes čia kalbame apie vos keliasdešimt tūkstančių metų laiko tarpą, bet iš esmės apie tą patį žmogų. O jeigu tai civilizacija, kuri už mus pažangesnė milijonus metų? Dėl išsivystymo lygio skirtumo kontaktas būtų tiesiog neįmanomas.

– Kokių labiau apčiuopiamų atradimų pavyko padaryti iki šios dienos?

– Šiandien turbūt įdomiausias ir visiškai neseniai padarytas atradimas – kai Jameso Webbo teleskopas vienoje iš planetų, kuri skrieja aplink žvaigždę, esančią už kiek daugiau negu 100 šviesmečių, aptiko medžiagą, vadinamą dimetilsulfidu, kuri Žemėje susidaro tik esant gyvybei.

Šį cheminį junginį mūsų planetoje išskiria daugiausia vandenynuose gyvenantys mikroorganizmai – dumbliai arba planktonas. Rasta pirmoji planeta (už Žemę 2,5 karto didesnė) ir pirmasis junginys, kuris indikuoja galimą biologinės gyvybės kilmę. Pabrėžiu žodį – „galimą“, nes paties šio atradimo patikimumas statistinis. Jis dar nėra toks tvirtas. Egzistuoja maždaug 2 proc. tikimybė, kad tai yra tiesiog atsitiktinis dalykas. Mokslininkai patvirtintu atradimu laiko tik tokį rezultatą, kurio atsitiktinumo galimybė būtų ne daugiau negu vienas iš milijono. Dabar mes turime 2 iš 100.

Taip, šio junginio pėdsakas paliktas, yra žinoma, kad būtent dimetilosulfidas palieka tokį pėdsaką šviesoje, bet 100 proc. nėra aišku, ar tai vien tik gyvų organizmų išskiriamas produktas. Jis gali susidaryti ir vykstant geologiniams procesams, nes Žemėje labai nedidelė dalis šio junginio pėdsako, esančio atmosferoje, sukuriama natūralių arba geologinių procesų metu.

– Ar galite dar šiek tiek išsamiau papasakoti apie tai, kaip veikia Jameso Webbo teleskopas? Kaip įmanoma taip toli pažvelgus net ir medžiagos rūšį nustatyti?

– Planetų prie kitų žvaigždžių dažniausiai mes nematome tiesiogiai vien todėl, kad pačios planetos šviesos neskleidžia, jos tiktai atspindi savųjų žvaigždžių šviesą. Todėl tirti tokias planetas dažniausiai naudojamas netiesioginis būdas.

Jeigu planeta, besisukdama aplink savo žvaigždę, praskrieja taip, kad atsiduria kelyje tarp mūsų ir žvaigždės, tai dalis tos tolimos žvaigždės šviesos tiesiog praeina pro tos planetos atmosferą. Ir priklausomai nuo to, kokios medžiagos, kokie junginiai yra planetos atmosferoje, jie gali sugerti tam tikras spalvas, šviesos ruoželius. Tirdami, kokių atspalvių toje šviesoje trūksta, mokslininkai gali nustatyti, kokie cheminiai junginiai tolimoje planetoje egzistuoja.

– Kaip atrodys artimiausia gyvybės paieškų ateitis?

– Kalbant apie artimiausius 10 –15 metų, turėtume sulaukti labai įspūdingų projektų įgyvendinimo. Iki šiol sukurti teleskopai (tiek „Hubble“, tiek ir Jameso Webbo) yra universalūs. Jie skirti labai įvairiems astronominiams tyrimams, bet jau dabar ruošiamų kelių kosminių teleskopų pagrindinė paskirtis bus būtent nežemiškos gyvybės paieškos.

Tam ruošiamas ir „Grace Roman“ teleskopas. Jo užduotis bus susitelkti tik į planetų prie kitų žvaigždžių tyrimus ir gyvybei tinkamų pasaulių paieškas. Tai yra NASA projektas, kuris turėtų startuoti kito dešimtmečio pabaigoje.

O 2027–2028 m. Atakamos dykumoje turėtų pradėti veikti 39 metrų skersmens teleskopas, kuris šiuo metu yra statomas. Nors jis irgi bus skirtas labai įvairioms mokslinėms temoms tyrinėti, bet tokio dydžio teleskopas tikrai leis gerokai pasistūmėti ieškant gyvybės kitose planetose.

– Mes aptarėme tai, kad kol kas apčiuopiamų įrodymų apie jokias gyvybės formas neturime, bet žmonija vis tiek nuolatos domisi ir kalba apie galimus įvairiausius nežemiškos civilizacijos pėdsakus čia, Žemėje. Kaip jūs juos vertinate?

– Kol kas nėra jokių įrodymų, kad civilizacijos arba protinga gyvybė egzistuoja kažkur kitur už Žemės ribų. Tačiau istorijoje yra buvę atvejų, kurie iki šiol taip ir liko neišaiškinti. Vienas turbūt geriausių pavyzdžių yra vadinamasis „Vau“ signalas. 1977 m. Ohajo valstijos astronomai radijo teleskopu aptiko gana trumpą radijo impulsą. Jis truko vos daugiau negu minutę ir sklido iš Šaulio žvaigždyno. Astronomas, užfiksavęs tą signalą, tuo metu dar ant spausdinimo popieriaus tiesiog ranka šalia užsirašė „Vau“. Taip atsirado šio radijo signalo ties 1,4 gigaherco dažniu pavadinimas.

Todėl mokslininkai mano, kad būtent ties šiuo dažniu yra daugiausia šansų pagauti nežemiškos civilizacijos signalą. Šiuo dažniu spinduliuoja vandenilio dujos, o kadangi jų kosmose yra labai daug ir daroma prielaida, kad kitos civilizacijos mąsto taip pat, kaip ir mes, tad turėtų būti atkreipusios dėmesį būtent į šitą dažnį.

Kas tai per signalas, iki šiol liko neaišku, nes jo vietoje nebuvo matyti jokių natūralių objektų, kurie galėtų jį skleisti. Galbūt tai galėjo būti palydovų signalas, netyčia pagautas patekęs į radijo anteną, ar kažkas panašaus. Bėda ta, kad jis daugiau niekada nepasikartojo. Visi bandymai nukreipus antenas į tą vietą arba ta dangaus kryptimi baigdavosi tuščiomis.

– Yra ir kitų temų, kurios kaitina aistras – pavyzdžiui, įvairūs pastebėti skraidantys objektai arba nežemiški piramidžių statytojai, arba tariamos ateivių mumijos, kurios buvo atrastos Pietų Amerikoje. Kaip būtų galima visa tai paaiškinti?

– Galima būtų išskirti dvi temas: tai NSO fenomenas – ką mes vadiname neatpažintais skraidančiais objektais, ir kitas dalykas – kokie nors materialūs tariami įrodymai, kad ir kas ten būtų: ar randamos mumijos, ar išguldyti javai laukuose.

NSO kaip reiškinys, be abejo, yra realus, nes tai, ką mes danguje pamatėme ir nesupratome, kas ten, yra neatpažintas skraidantis objektas, bet tai nebūtinai reiškia, kad tai yra nežemiškas kūrinys.

O kalbant apie galimus arba tariamus randamus įrodymus, tokius, kaip minėtos ateivių mumijos, nė vienas iš jų nepasitvirtino atliekant vėlesnius, pakartotinius tyrimus. Nėra įrodymų, kad tai tikrai nežemiškos civilizacijos ženklai. Paprastai tai būdavo klastotės. Dalį Peru rastų mumijų (jų buvo rasta daugiau) mokslininkai ištyrė tomografais ir pamatė, kad jos yra iš įvairių gyvūnų padaryti lipdiniai, anksčiau Pietų Amerikoje gyvenusių civilizacijų galbūt naudoti religinėms apeigoms ar kažkam kitam. Jos tikrai nėra iš kosmoso ir tikrai nėra nežemiškos kilmės. Iki šiandien nė vienas iš tų tariamų nežemiškos protingos gyvybės įrodymų nepasitvirtino.


LRT



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

„Deinavos baldai“ — šeimos baldai


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
Farming Simulator 2019 Mods, FS22 Mods, FS22 Maps
farmingsimulator19mods.fr
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama