Elektronika.lt
 2024 m. balandžio 26 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Balandžio 26 d. 08:04
Išskirtinės JUNG naujienos svarbiausioje statybų verslui skirtoje parodoje „RESTA“
Balandžio 25 d. 20:47
Nuo asfalto nulipti drąsinantis elektrinis SUV: kaip gamintojai dėlioja šį pasjansą?
Balandžio 25 d. 18:22
Kosmoso agentūrai NASA Lietuvoje sukurtas palydovas pasiekė orbitą – testuos saulės bures
Balandžio 25 d. 16:36
AOC dovana turinio kūrėjams – tobula drobė tikroms spalvoms „Graphic Pro U3 Series“
Balandžio 25 d. 14:36
Gegužę – svarbūs pokyčiai tūkstančiams „Shopify“ vartotojų (1)
Balandžio 25 d. 12:27
Grėsmės vaikų mobiliuosiuose telefonuose: ką apie tai galvoja tėvai?
Balandžio 25 d. 10:41
Išmanioji buitinė technika: kaip ji gali padėti sumažinti elektros sąskaitą?
Balandžio 25 d. 08:32
HMD pristatė tris atnaujintus „Nokia“ mygtukinius telefonus
Balandžio 24 d. 20:16
Kaip išjungti ar perkrauti visų modelių „iPhone“
Balandžio 24 d. 17:16
Nuo blynus kepančių robotų iki miesto priežiūros technologijų – „Tech_Champ 2024“ hakatone komandos kūrė naujoves
FS 22 Tractors
Farming Simulator 19 Mods, FS 22 Maps, FS22 Mods
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS22 Trucks
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
Paskola internetu
Vartojimo paskola, paskola automobiliui, paskola būsto remontui
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS22 Mods
FS22 Harvesters, FS22 Tractors Mods, FS22 Maps Mods
FS22 Mods
FS22 Maps,
FS22 Harvesters,
FS22 Tractors
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
Sims 4 Mods
Sims 4 CC Clothes,
Sims 4 Hair CC,
Sims 4 Skill Cheat
Optic sight
Binoculars for hunting elk,
Best compact binoculars,
Riflescope hunting
Reklama
 Straipsniai » Pažintiniai, įdomybės Dalintis | Spausdinti

Ką turėtume rasti duomenų analitiko įrankių dėžėje?

Publikuota: 2020-10-15 08:37
Tematika: Pažintiniai, įdomybės
Skirta: Pradedantiems
Inf. šaltinis: Pranešimas spaudai

Įmonių darbas su didžiaisiais duomenimis pastaruoju metu tapo bene įprastu dalyku ir jau ne daug ką nustebina ši inovacija. Todėl pasakoti verslui apie tai, kad būtina įveiklinti duomenis, jei nori būti konkurencingi rinkoje, tikrai nereikia. Dabar svarbiausias klausimas, ko gero, yra – kaip tai padaryti.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Įmonių darbas su didžiaisiais duomenimis pastaruoju metu tapo bene įprastu dalyku ir jau ne daug ką nustebina ši inovacija. Todėl pasakoti verslui apie tai, kad būtina įveiklinti duomenis, jei nori būti konkurencingi rinkoje, tikrai nereikia. Dabar svarbiausias klausimas, ko gero, yra – kaip tai padaryti.

Ką turėtume rasti duomenų analitiko įrankių dėžėje?

„Ir štai čia jau galime kalbėti apie inovacijas. Kasmet atsiranda vis naujų metodų ir technikų, kaip didžiuosius duomenis paversti pinigais arba verte. Kas bus pasirinkta – ar tai verslo korporacijų siekiai „atsikąsti“ didesnį rinkos pyrago gabalą, ar viešojo sektoriaus įstaigų (kad ir ligoninių) noras tvarkytis su pacientų duomenimis, o gal net siekis diagnozuoti ligas – tai priklausys nuo organizacijos pobūdžio“, – įsitikinęs ką tik įvykusios „KTU Big Data School 2020“ (liet. KTU Didžiųjų duomenų mokykla 2020) vadovas KTU Matematikos ir gamtos mokslų fakulteto (MGMF) docentas Tomas Iešmantas.

Mokslininko teigimu, vienaip ar kitaip, būtina sekti naujausias tendencijas ir nuolat semtis žinių apie tai, kas naujo ir progresyvaus atsiranda šiame moksle.

Svarbu – nuolatinis tobulėjimas

Alberto Einšteino patarimas nenustoti klausinėti ir neprarasti švento smalsumo ir dabar labai aktualus – kaip ir bet kuri sritis, didžiųjų duomenų technologijų laukas, taip pat nuolat keičiasi. Pasak T. Iešmanto, labai svarbu nelaikyti šventa konstanta to, ką specialistas išmoko studijų metu, labai svarbu nuolat domėtis, kas vyksta šio mokslo arenoje, skaityti, semtis žinių ir idėjų iš progresyvių kolegų.

Šiai idėjai vienareikšmiai pritaria ir „Centric IT Solutions Lithuania“ jaunesnioji duomenų mokslininkė Dovilė Komolovaitė, kartu su kolegomis dalyvavusi „KTU Big Data School 2020“: „mokytis buvo ir bus svarbu. Knygų skaitymas, praktinis pritaikymas, eksperimentavimas, naujienų sekimas ir moksliniai renginiai ar bendravimas su kitais duomenų mokslininkais yra tik dalis iš daugybės būdų, kaip plėsti savo akiratį ir papildyti žinių aruodą“.

Renginio metu kalbintas Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) Analitinio modeliavimo skyriaus specialistas Kęstutis Jaudzemas taip pat įsitikinęs, kad mokytis yra labai svarbu: „norint būti geru analitiku yra reikalingas nuolatinis tobulėjimas, nes rinkos poreikiai, lygiagrečiai su naujausiomis technologijomis, sparčiai keičiasi“.

Šiai idėjai pritaria ir kredito rizikos analitikas, Lietuvos centrinės kredito unijos atstovas, Jonas Rapsikevičius. Jis pamini, kad net viena iš Europos Sąjungos kontekstinių krypčių yra mokymasis visą gyvenimą: „nuolatos tobulėji, nuolatos ieškai naujovių, ieškai naujų galimybių. Galbūt ne viską, ką išgirsiu šiandien, galėsiu tiesiogiai pritaikyti savo darbe, bet tikrai kyla idėjų, ką galima būtų integruoti į mūsų veiklą“.

Sudie, tradicine analitika

Pasak T. Iešmanto, neretai duomenų analitikos srityje dirbantys specialistai susiduria su metodų taikymo ribotumais, tačiau ne visada esama įgūdžių ar žinių šiems ribotumams ar trūkumams ištaisyti. Taip pat vis atsiranda naujų technikų ar idėjų, kurias integravus į įmonės duomenų valdymo procesus, galima pasiekti dar geresnių rezultatų.

„Vis geriau suprantama duomenyse esančios informacijos reikšmė ir vertė, tačiau šiai reikšmei ir galimam panaudojimui atskleisti reikia specifinių įgūdžių, grįstų gerai išvystytais analitiniais gebėjimais“, – vardija T. Iešmantas.

O dar turint omenyje duomenų kiekį, kuris yra tikrai per didelis, kad patogiai tilptų į tai, ką galėtume pavadinti tradicine duomenų analitika, – įmonės turi pasitelkti pažangiausius metodus ir nepamiršti esminio dalyko – sumanių specialistų tam, kad sėkmingai išplauktų iš duomenų jūros.

Būtent tokių įgūdžių ir žinių siekiantys dalyviai galėjo ir šiemet pasisemti iš „KTU Big Data School 2020“ lektorių. Sesijų metu buvo aptartos didžiųjų duomenų analitikos ir dirbtinio intelekto finansų bei bankų sektoriuose, laiko eilučių klasifikavimo ir klasterizavimo, neuroninių tinklų ir kitos temos.

Mokykloje dalyvavusio „Swedbank“ programinės įrangos inžinieriaus dr. Donato Kavaliausko teigimu, skaitmeninių duomenų srautas tik didėja, o jį suprasti ir analizuoti tampa vis sudėtingiau, tad galimybė žinias gilinti ir taip prisidėti prie proveržio šioje srityje yra labai svarbi.

Universalių įrankių nėra

„Swedbank“ specialistas taip pat pabrėžia, kad informacinių technologijų ir duomenų sritys pastaruoju laikotarpiu „sprogsta“. Kad beprecedenčiai duomenų kiekiai jau nukarūnavo tradicinę duomenų analitiką – aišku. Kad viskas greitai keičiasi ir nuolat reikia vytis sprintuojančias technologijas – taip pat aišku. Visgi, ar yra būdas, kaip spręsti visus versle ar viešajame sektoriuje kylančius uždavinius pasitelkiant didžiuosius duomenis?

Pasak „KTU Big Data School 2020“ vadovo T. Iešmanto, universalių įrankių nėra. Egzistuoja daugybė metodų ir technikų ir gana aiškios tendencijos. Tik tam, kad tas technikas įvaldytų, reikia turėti tam tikrų žinių bagažą, kurį jau galėtume vadinti universaliu.

Docentas paaiškina: „didžiųjų duomenų specialisto įrankių dėžėje galėtume ieškoti analitinio mąstymo ir kūrybiškumo, programavimo įgūdžių, verslo sistemų išmanymo, darbo su duomenų analitikos sistemomis patirties, mašininio mokymosi metodų išmanymo ir, žinoma, senosios gerosios matematikos“.

„Darbui su didžiaisiais duomenimis būtinos yra matematikos ir matematinių mokslų, tokių kaip stochastiniai procesai, optimizavimo teorija, statistika ir algoritmų žinios. O tada jau galima nerti giliau“, – įsitikinęs T. Iešmantas.

Kaip nemažiau svarbią sėkmingo specialisto atributą, „KTU Big Data School 2020“ dalyvavę praktikai, įvardija komunikacinius gebėjimus. „Praktikoje atsiranda būtinybė tobulinti savo bendravimo įgūdžius. Dirbant šioje, kaip, beje, ir bet kurioje kitoje srityje, visada teks bendrauti su kitais. Pavyzdžiui, neišsakymas savo nuomonės, ar nesutarimas dėl naudojamų metodų gali visą projektą vesti į pražūtį,“ – svarsto D. Kavaliauskas.

Tendencijos aiškios

Daugiau nei akivaizdu, kad praktinės ir teorinės problemos, kurios sprendžiamos tiek pramonėje, tiek kuriant naujas technologijas didžiųjų duomenų srityje, tampa vis sudėtingesnės. Progresui šiame nuolat kintančiame lauke užtikrinti dabar ir dar kurį laiką ateityje, pasitelkiamos kelios pagrindinės technologijos.

„Pirmagalyje rikiuojasi anksčiau minėti dirbtinis intelektas ir mašininis mokymasis (šių dviejų dalykų draugija – pažangiausia programinė įranga, tokia kaip „Python“, SAS, R ir kt.), neuroninių tinklų taikymai kompiuterinėje regoje ir kalbos apdorojime, nuo laiko priklausomų finansinių procesų modeliai“, – vardija docentas T. Iešmantas.

Pokalbį baigdamas mokslininkas džiaugėsi, kad organizacijos ir įmonės nuosekliai tobulina savo duomenų analizę ir platformas, investuoja į naujos kartos specialistus, galinčius sėkmingai tvarkytis su duomenimis, o specialistai, savo ruožtu, nuolat mokosi ir priduria, kad kitais metais galime tikėtis kur kas didesnio „KTU Big Data School“ renginio.




Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

„Deinavos baldai“ — šeimos baldai


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
Farming Simulator 2019 Mods, FS22 Mods, FS22 Maps
farmingsimulator19mods.fr
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama