Elektronika.lt
 2024 m. balandžio 26 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Balandžio 26 d. 18:43
Palydovinis ryšys ir naujas įkrovimo būdas: kokių galių mūsų išmaniesiems suteiks „Android 15“ atnaujinimas?
Balandžio 26 d. 16:49
Automobiliuose vis dažniau naudojamos kameros, kurios pakeičia įprastinius veidrodėlius: kokie tokio sprendimo privalumai ir trūkumai?
Balandžio 26 d. 14:29
„Instagram“ ruošia kritikuojamą funkciją: leis realiu metu matyti draugų buvimo vietą
Balandžio 26 d. 12:41
Švarus telefonas veiks gerokai greičiau, ilgiau neišsikraus
Balandžio 26 d. 10:20
Naujieji „Audi“ įkraunami hibridai Q7 ir Q8 elektros režimu įveiks iki 90 km atstumą
Balandžio 26 d. 08:04
Išskirtinės JUNG naujienos svarbiausioje statybų verslui skirtoje parodoje „RESTA“
Balandžio 25 d. 20:47
Nuo asfalto nulipti drąsinantis elektrinis SUV: kaip gamintojai dėlioja šį pasjansą?
Balandžio 25 d. 18:22
Kosmoso agentūrai NASA Lietuvoje sukurtas palydovas pasiekė orbitą – testuos saulės bures
Balandžio 25 d. 16:36
AOC dovana turinio kūrėjams – tobula drobė tikroms spalvoms „Graphic Pro U3 Series“
Balandžio 25 d. 14:36
Gegužę – svarbūs pokyčiai tūkstančiams „Shopify“ vartotojų (1)
FS 22 Tractors
Farming Simulator 19 Mods, FS 22 Maps, FS22 Mods
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS22 Trucks
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
Paskola internetu
Vartojimo paskola, paskola automobiliui, paskola būsto remontui
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS22 Mods
FS22 Harvesters, FS22 Tractors Mods, FS22 Maps Mods
FS22 Mods
FS22 Maps,
FS22 Harvesters,
FS22 Tractors
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
Sims 4 Mods
Sims 4 CC Clothes,
Sims 4 Hair CC,
Sims 4 Skill Cheat
Optic sight
Binoculars for hunting elk,
Best compact binoculars,
Riflescope hunting
Reklama
 Straipsniai » Pažintiniai, įdomybės Dalintis | Spausdinti

Svarbiausi 2017 metų kosminiai įvykiai

Publikuota: 2018-01-02 18:04
Tematika: Pažintiniai, įdomybės
Skirta: Pradedantiems
Aut. teisės: ©Technologijos.lt
Inf. šaltinis: Technologijos.lt

2017 metais mokslininkai pirmą kartą užregistravo susiliejančių neutroninių žvaigždžių kuriamas gravitacines bangas, atrado tris gyvybei tinkamas planetas, ir aptiko supermasyvią juodąją bedugnę. Ir tai – tik dalis įvykių, kuriuos verta paminėti, baigiantis metams.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

2017 metais mokslininkai pirmą kartą užregistravo susiliejančių neutroninių žvaigždžių kuriamas gravitacines bangas, atrado tris gyvybei tinkamas planetas, ir aptiko supermasyvią juodąją bedugnę. Ir tai – tik dalis įvykių, kuriuos verta paminėti, baigiantis metams.

Baigta „Cassini – Huygens“ misija

Rugsėjį baigėsi Saturno tyrinėjimo misija. Per 20 metų gavome beveik pusę milijono Saturno ir jo palydovų nuotraukų, o pakeliui aparatas fotografavo Mėnulį ir Jupiterį.

Svarbiausi 2017 metų kosminiai įvykiai
Saturno fotografija, atlikta „Cassini 15“ zondu
© Space Science Institute / JPL-Caltech / NASA

Šiuo aparatu buvo įrodyta, kad Titano – Saturno palydovo – paviršiuje, egzistuoja skystų angliavandenilių ežerai ir upės. O po kito palydovo – Encelado – ledynais glūdi šiltesnis, nei būtų galima tikėtis iš tokio tolimo dangaus kūno, vandens okeanas. Jei palydovo paviršiuje spaudžia maždaug -200 °C speigas, tai vandenų gelmėse temperatūra jau +1 °C. Encelade zondas aptiko daugiau nei šimtą geizerių. Mokslininkai neatmeta primityvios gyvybės egzistavimo Encelado vandenynuose galimybės. Astrobiologas Rocco Mancinelli mano, kad ten galėtų gyventi mums pažįstamų mikroskopinių bestuburių – lėtūnų – analogai.

Balandį „Cassini“ pradėjo paskutiniąją misiją – skrydžius tarp Saturno ir jo žiedų, kol baigsis kuras. Iš aparato atsiųstų duomenų pavyko nustatyti Saturno žiedų amžių. Paaiškėjo, kad jiems ne 4,5 mlrd metų, kaip manyta anksčiau, o vos 100 mln. Dabar mokslininkai stengiasi suprasti, kaip šie žiedai atsirado. Yra versija, kad tai – suirusių Saturno palydovų liekanos. Pagal kitą teoriją, žiedai susidarė, subyrėjus vienam stambiam dangaus kūnui.

Kad į palydovus atsitiktinai nepatektų žemiški mikroorganizmai – ten jie galėtų išstumti hipotetiškai galinčią egzistuoti vietinę gyvybę, – projekto vadovai nukreipė aparatą į Saturną, kuris jis suiro tankiuose atmosferos sluoksniuose.

Vėl įjungtas „Voyager 1“ variklis

Jupiterio ir Saturno tyrimams sukurtas kosminis aparatas „Voyager-1“ per 40 skrydžio metų, nutolo nuo Žemės už 20 ⁠mlrd kilometrų ir tapo tolimiausiu dirbtiniu objektu. ⁠2013 metų rugsėjį „Voyager-1“ galutinai išskrido iš Saulės sistemos.

Siekdami palaikyti zondo ryšį su Žeme, 2017 metais inžinieriai pirmą kartą po 37 metų pauzės įjungė rezervinius jo variklius. Milisekundiniais variklių impulsais buvo pakoreguota „Voyager-1“ padėtis, kad antenos būtų nukreiptos į Žemės pusę.

Prieš vykdant operaciją, mokslininkams teko perskaityti dokumentaciją ir išstudijuoti praėjusio amžiaus programinę įrangą, parašytą asembleriu. Tada „Voyager-1“ nuo Žemės buvo nutolęs 21 mlrd kilometrų, todėl atsakymo teko laukti 19,5 valandos. Pakoregavus padėtį, aparato veikimas pratęstas dar 2–3 metams.

Į Saulės sistemą zondas nebegrįš, jis ir toliau skries per Galaktiką ir perdavinės į Žemę informaciją apie tarpžvaigždinės erdvės sąlygas. Žinoma, mokslo bendruomenė tikisi, kad „Voyagerу-1“ pasiseks ir jis sutiks nežemišką gyvybę. Tokiam atvejui prie zondo korpuso pritvirtinta plokštelė su sveikinimu 55 kalbomis bei Žemės ir jos gyventojų nuotraukomis.

Atrastos trys gyvybei tinkamos planetos

2017 metų vasarį NASA mokslininkai paskelbė apie neeilinę spaudos konferenciją apie egzoplanetas – planetas, kurios sukasi ne apie Saulę, o apie kitas žvaigždes. Visi laukė pranešimo apie aptiktą nežemišką gyvybę. Tikrovė šiek tiek nuvylė.

NASA paskelbė apie tris raudonosios nykštukės TRAPPIST-1 planetas, kurios sukasi gyvybės zonoje, – jų paviršiuje vanduo gali būti skystas, o tai reiškia, kad teoriškai ten gali būti gyvybė. Daugiausiai vilčių mokslininkams teikia planeta TRAPPIST-1 f. Ji – Žemės dydžio, turi tankią atmosferą. Mokslininkams reikės išsiaiškinti atmosferos sudėtį.

Balandį tyrėjai aptiko atmosferą Žemės tipo planetoje Gliese 1132 b, kuri skrieja apie raudonąją nykštukę už ~39 šviesmečių nuo Saulės. Planetos spindulys maždaug 1,4 karto didesnis už Žemės, masė didesnė 1,6 karto. Kol kas tai panašiausia į Žemę, atmosferą turinti egzoplaneta.

Kitas atradimas padarytas spalį. Vos už 11 šviesmečių nuo Žemės yra raudonoji nykštukė Ross 128 ir jos planeta Ross 128 b. Mokslininkų vertinimu, klimatas joje turėtų būti vidutinis, paviršiaus temperatūra svyruoja nuo -60 °C iki +20 °C. Ross 128 b – vienas iš labiausiai tikėtinų gyvenamų egzoplanetų kandidatų.

Indijos rekordas

Vasarį Indija pasiekė viena raketa nešėją į orbitą iškeltų palydovų skaičiaus rekordą. Raketa PSLV iš viso iškėlė 104 palydovus, kurių bendra masė 1,4 t. Sunkiausias buvo Indijos palydovas „Cartosat-2“ (714 kg), kiti svėrė mažiau nei po 10 kg. Dauguma į orbitą paleistų palydovų (88) priklauso JAV kompanijai „Planet“ ir skirti Žemės paviršiaus fotografavimui.

Savo rekordu Indija patvirtino ambicijas tapti kosminių tyrimų rinkos lydere. Indija „kosmoso įsisavinimui“ išleidžia jau 1,2 mlrd. dolerių per metus. Planuojamos misijos į Venerą ir Marsą. Jau 2018 metais Indija į Mėnulį paleis antrą zondą.

Žvaigždė sukasi apie planetą

Šiais metais aptikta dujinė gigantė NGTS-1 b į esamų planetų formavimosi teorijų rėmus netelpa: Mokslininkai buvo tikri, kad tokios masyvios planetos suktis apie tokias mažas žvaigždes negali.

NGTS-1 b sukasi apie nedidukę raudonąją nykštukę. Tai jau ir šiaip retenybė – kol kas žinomi tik trys tokie atvejai. Tačiau čia santykis tarp žvaigždės ir planetos masių tiesiog nepadorus: žvaigždė vos dvigubai didesnė už planetą, o atstumas tarp jų menkutis – apie 5 milijonus kilometrų, tai yra 3 % atstumo nuo Žemės iki Saulės. Dėl to metai šioje planetoje trunka 2,6 žemiškas paras. Kaip toks duetas susidarė, mokslininkai kol kas neišsiaiškino.

Juodosios bedugnės pakeitė mokslininkų įsivaizdavimą

Astronomai aptiko seniausią mokslui žinomą juodąją bedugnę. Ji yra galaktikoje J1342+0928 už 13 mlrd šviesmečių nuo Žemės. Po Didžiojo sprogimo praėjus „vos“ 690 mln metų, jos masė už Saulės masę buvo didesnė jau 800 mln kartų. Šis faktas privertė astronomus suabejoti dabartinėmis supermasyvių juodųjų bedugnių augimo teorijomis.

Lig šiol mokslininkai buvo tikri, kad pirmosios žvaigždės pradėjo formuotis tik praėjus 150 mln metų nuo DS. Taigi, juodosios bedugnės negalėjo atsirasti anksčiau, juk jos – didelių žvaigždžių viduje vykstančių termobranduolinių reakcijų pasekmė. Be to, remiantis dabartine teorija, JB augimo greitis yra ribotas. Dabar mokslininkams teks išsiaiškinti, kokios sąlygos J1342+0928 galaktikoje lėmė tokios didžiulės JB susidarymą.

Mokslininkus nustebino ir kita supermasyvi JB – ji klajoja kosmose, ne kokioje nors galaktikoje. Mokslininkai spėja, kad ją į išorę galėjo išsviesti gravitacija, susiliejant dviem galaktikoms.

Užregistruotos neutroninių žvaigždžių susiliejimo sukeltos gravitacinės bangos

Gravitacinių bangų egzistavimą numatė dar Bendroji reliatyvumo teorija. Praėjus šimtui metų nuo Einšteino prognozių, gravitacinės bangos pirmą kartą buvo užfiksuotos LIGO 2016 metais, ir šiais metais Rainer Weiss, Barry C. Barish ir Kip S. Thorne buvo apdovanoti Nobelio premija fizikos srityje. Tačiau 2017 metų rugpjūtį mokslininkai pirmą kartą užregistravo susiliejančių neutroninių žvaigždžių sukeltas gravitacines bangas. Iš panašių susiliejimų Visatoje atsirado tokie elementai kaip platina ir auksas.

Šis atradimas – teoretikų triumfas. Jis mokslininkams parodė seniai numatytus procesus. Paaiškėjo, iš kur periodinėje elementų sistemoje atsirado sunkesni už geležį elementai. Be to, šiuo atradimu mokslininkai patvirtino trumpų gama spindulių blyksnių atsiradimo hipotezę.

Tačiau klausimų liko dar daug. Mokslininkai kol kas nežino, kas liko po neutroninių žvaigždžių susiliejimo – juodoji bedugnė ar nauja neutroninė žvaigždė. Astronomai tęs tyrimus, jie gali padėti patikslinti žinias apie neutroninių žvaigždžių sandarą ir sunkiųjų elementų susidarymą Visatoje.

Raketų paleidimo iš Vostočnyj kosmodromo avarija

Rusijos viltys užbaigti metus be avarijų neišsipildė. Lapkričio 28 dieną, paleidžiant raketos „Sojuz-2.1b“ viršutinę dalį su 19 palydovų, tarp kurių ir tris tonas sveriantis hidrometeorologinis aparatas „Meteor–M“, įvyko greitinančiojo bloko avarija. Palydovas nukrypo nuo teisingos trajektorijos ir nukrito į Atlanto vandenyną. Avarijos priežastimi įvardinta greitinančiojo bloko „Fregat“ veikimo algoritmo klaida.

Tarp pražuvusių palydovų buvo Baumano vardo MVTU studentų ir aspirantų sukurtas „Baumanec-2“, skirtas Žemės zondavimui. Pirmajam „Baumanec“, paleistam 2006 metais, irgi nepasisekė.

Paskaičiuota, kiek vandens Mėnulyje

JAV mokslininkai išanalizavo Indijos palydovo duomenis ir įvertino tikėtiną vandens kiekį Mėnulyje. Jų skaičiavimais, Mėnulyje yra ne mažiau nei 100 mln tonų vandens.

Jis glūdi giliuose krateriuose ledo blokų ir sniego pavidalu. Nemenka vandens dalis užrakinta vulkaninių nuogulų mineraluose. Procentinė vandens dalis juose menka, tačiau tų mineralų tiek daug, kad pirminiam bazės Mėnulyje aprūpinimui užtektų. Teliko rasti efektyvaus jo išskyrimo iš uolienos būdą.

Privatūs verslininkai užkariauja kosmosą

Šiais metais šalių, iš kurių teritorijų buvo leidžiamos kosminės raketos, skaičius išaugo iki 11. Tai rekordas: paleidimų geografija niekados nebuvo tokia plati. Gegužę iš privataus kosmodromo N. Zelandijoje pakilo JAV kompanijos „Rocket Lab“ superlengva raketa „Electron“. Ji tapo pirmąja į kosmosą paleista raketa šioje šalyje.

Iš privačių kompanijų labiausiai augo „SpaceX“. Per metus kompanija į kosmosą iškėlė 16 raketų „Falcon 9“. JAV kariškiai Elono Musko kompanijai patikėjo orbitinį lėktuvą X-37. Įkvėptas sėkmės, Muskas paskelbė 2018 metų sausį paleisiantis sunkiąją raketą „Falcon Heavy“.

Kompanija „Orbital ATK“ du kartus į TKS nusiuntė kosminį krovininį laivą „Cygnus“ su 3,5 tonų krovinių. Lapkričio mėnesį korporacija Sierra Nevada atliko daugkartinio kosminio laivo „Dream Chaser“ bandymus. Laivas krovinius į TKS gabens nuo 2020 metų.

Arabų Emyratai statys miestą Marse

2017 metų gale JAE pradėjo ieškoti kandidatų tapti pirmaisiais šalies astronautais. Pagal planą, 2019 metais jis gali skristi į TKS. Durys atviros tiek vyrams, tiek moterims.

JAE turi ambicingus Marso panaudojimo planus. Jie planuoja iki 2117 metų sukurti koloniją „Mars Space City“. Iš pradžių Žemėje bus pastatytas tiksliai toks pats „Marso miestas“, kuriame bus bandomos nežemiškųjų kolonijų aprūpinimo sistemos. Miestas bus maždaug Čikagos dydžio, jame galės gyventi apie 600 tūkstančių žmonių.

Akivaizdu, JAE kosmoso programos nekamuos viena iš didžiausių tokių programų bėdų – finansavimo trūkumas. JAE valdžia į kosminę techniką jau investavo 5,4 mlrd. dolerių.

Kai kurie ekspertai šį projektą vertina skeptiškai. Bet net jei visiškai projekto įgyvendinti nepavyks, JAE pastatys mokslinį kosminį centrą ir gerą bazę, traukiančią dėmesį į kosmoso tyrinėjimus ir įsisavinimą.

JAV grįžta į Mėnulį

Gruodį JAV prezidentas D. Trumpas pasirašė direktyvą, nurodančią NASA pradėti kuo sparčiau rengtis pilotuojamam skrydžiui į Mėnulį. Pagal prezidento sumanymą, JAV sukurs Mėnulyje bazę, iš kurios žmonija skries į Marsą ir kitas planetas.

Būsimos pilotuojamos misijos terminai ir kaina kol kas neskelbiami. Grįžimo į Mėnulį pagrindu veikiausiai taps sunkioji raketa „Space Launch System“. Kol kas ji dar tik kuriama. Žemė palydovo paviršiuje astronautai paskutinį kartą išsilaipino prieš 45 metus.


Technologijos.lt



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

„Deinavos baldai“ — šeimos baldai


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
Farming Simulator 2019 Mods, FS22 Mods, FS22 Maps
farmingsimulator19mods.fr
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama