Elektronika.lt
 2024 m. balandžio 26 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Balandžio 26 d. 10:20
Naujieji „Audi“ įkraunami hibridai Q7 ir Q8 elektros režimu įveiks iki 90 km atstumą
Balandžio 26 d. 08:04
Išskirtinės JUNG naujienos svarbiausioje statybų verslui skirtoje parodoje „RESTA“
Balandžio 25 d. 20:47
Nuo asfalto nulipti drąsinantis elektrinis SUV: kaip gamintojai dėlioja šį pasjansą?
Balandžio 25 d. 18:22
Kosmoso agentūrai NASA Lietuvoje sukurtas palydovas pasiekė orbitą – testuos saulės bures
Balandžio 25 d. 16:36
AOC dovana turinio kūrėjams – tobula drobė tikroms spalvoms „Graphic Pro U3 Series“
Balandžio 25 d. 14:36
Gegužę – svarbūs pokyčiai tūkstančiams „Shopify“ vartotojų (1)
Balandžio 25 d. 12:27
Grėsmės vaikų mobiliuosiuose telefonuose: ką apie tai galvoja tėvai?
Balandžio 25 d. 10:41
Išmanioji buitinė technika: kaip ji gali padėti sumažinti elektros sąskaitą?
Balandžio 25 d. 08:32
HMD pristatė tris atnaujintus „Nokia“ mygtukinius telefonus
Balandžio 24 d. 20:16
Kaip išjungti ar perkrauti visų modelių „iPhone“
FS 22 Tractors
Farming Simulator 19 Mods, FS 22 Maps, FS22 Mods
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS22 Trucks
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
Paskola internetu
Vartojimo paskola, paskola automobiliui, paskola būsto remontui
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS22 Mods
FS22 Harvesters, FS22 Tractors Mods, FS22 Maps Mods
FS22 Mods
FS22 Maps,
FS22 Harvesters,
FS22 Tractors
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
Sims 4 Mods
Sims 4 CC Clothes,
Sims 4 Hair CC,
Sims 4 Skill Cheat
Optic sight
Binoculars for hunting elk,
Best compact binoculars,
Riflescope hunting
Reklama
 Straipsniai » Kompiuteriai, IT Dalintis | Spausdinti

Kvantinis kompiuteris jau parodė galią, tačiau kada teleportacijos ir kubitų pasaulis mums taps įprastu

Publikuota: 2019-11-05 16:39
Tematika: Kompiuteriai, IT
Skirta: Mėgėjams
Autorius: Tautvydas Lukaševičius
Inf. šaltinis: LRT.lt

Šį mėnesį paskelbta, kad kvantinis kompiuteris pademonstravo „kvantinį pranašumą“ ir savo sparta lenkia sparčiausius pasaulyje įprastus kompiuterius. Sparta kompiuteriai lenktyniavo nuolatos, tačiau teigiama, kad šį kartą kvantinis kompiuteris padarė tai, ko įprastas nesugebėtų. Kokie dėsniai galioja kvantiniame pasaulyje?

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Šį mėnesį paskelbta, kad kvantinis kompiuteris pademonstravo „kvantinį pranašumą“ ir savo sparta lenkia sparčiausius pasaulyje įprastus kompiuterius. Sparta kompiuteriai lenktyniavo nuolatos, tačiau teigiama, kad šį kartą kvantinis kompiuteris padarė tai, ko įprastas nesugebėtų. Kokie dėsniai galioja kvantiniame pasaulyje? Ar jame galime teleportuoti daiktus, o įprastą nuliukų ir vienetukų sistemą tikrai greitai reiks užmiršti?

Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.

„Sveikas protas“ – bevertis

Paprastam žmogui kvantinės fizikos pasaulis yra gana miglotas, nors nusakyti šios fizikos srities esmę stebėtinai paprasta. Tai mokslas apie atomų ir įvairių subatominių dalelių elgesį. Plika akimi matomi objektai elgiasi taip, kaip mums atrodo įprasta, nuspėjama, intuityvu, tačiau, jeigu pažvelgsime į labai mažas kvantinio pasaulio daleles, intuicija, racionalumas ir „sveikas protas“ tampa beverčiais.

Garsus Nobelio premijos laureatas Nielsas Bohras tvirtino: „Jeigu kas nors rimtu veidu gali pasakyti, jog jis supranta kvantinę teoriją, tai tik parodo, kad jis apie ją nesuprato visiškai nieko“.

Galbūt vienas iš keisčiausių reiškinių, galinčių vykti subatominiame lygyje yra tai, kad objektai (elektronai ar fotonai) tuo pačiu metu gali būti dvejose skirtingose vietose, arba dvejų skirtingų būsenų. Tai vadinama kvantine superpozicija.

Superpozicijoje esanti dalelė vienu metu yra kelių būsenų. Pavyzdžiui, vienu metu gali turėti dvejetaines reikšmes 0 ir 1. Norėdami tai geriau suprasti, įsivaizduokite monetą: jai greitai sukantis, vienu metu galite matyti tiek jos aversą, tiek reversą.

Vis dėlto šios keistenybės mums stebėti nepavyks, nes dviejose vietose (ar dviejų būsenų) esantys objektai, vos pamėginus juos pamatuoti, pasirodo besantys tik vienoje vietoje arba tik vienos būsenos. Mokslininkai atliko eksperimentus, kurie patvirtino, jog toks keistas dalelių elgesys yra tikras, nors matuodami gauname kitokius rezultatus.

Dar vienas gluminantis reiškinys yra vadinamas kvantiniu tuneliavimu. Šia sąvoka apibūdinamas faktas, kad mažyčiai objektai gali kiaurai pereiti vientisą barjerą ir jo nepažeisti. Pavyzdžiui, jeigu iššautumėte elektroną į vientisą aukso plokštę, yra tikimybė, jog elektronas atsidurs kitoje plokštės pusėje ir plokštės nepaveiks. Tiek tai, kad dalelės gali egzistuoti dviejose vietose vienu metu, tiek tai, jog jos gali kiaurai pereiti tvirtus objektus – dvilypės mažų objektų prigimties rezultatas.

Kadaise šviesa buvo apibūdinama kaip banga, tačiau vėliau suprasta, kad ją galima apibūdinti kaip dalelių, vadinamų fotonais, srautą. Panašiai nutiko ir su elektronais: nors anksčiau jie laikyti mažomis apie atomo branduolį skriejančiomis dalelėmis, vėliau buvo atrasta, kad jie gali pasižymėti ir banginėmis savybėmis.

Pasirodo, kad tiek elektronai, tiek fotonai turi ir dalelių, ir bangos savybių. Kitais žodžiais tariant: abu apibūdinimai yra teisingi. Tad šie keisti tuneliavimo ir egzistavimo keliose vietose vienu metu fenomenai yra įmanomi dėl bangiškos medžiagos prigimties.

Kvantinė teleportacija

Nors žmonių ar bet kokių didelių objektų teleportacija vis dar ateities galimybė, tačiau mokslininkams jau pavyko teleportuoti pavienius atomus ir fotonus. Na, bent jau tam tikra prasme.

Tokios teleportacijos procesas pradedamas sukuriant dvi susietąsias daleles vietoje A, o tuomet vieną iš jų nusiunčiant į vietą B. Nors pasikeičia atstumas, šios dalelės išlieka susietos. Tuomet į A vietoje esančią dalelę paleidžiama dar kita (trečioji), paveikianti pastarąją.

Šis poveikis A dalelės būsenai akimirksniu pasireiškia dalelės B vietoje – būtent toks reiškinys ir vadinamas kvantine teleportacija. Materija šiuo atveju nėra perkeliama, bet metodas leidžia vienos dalelės kvantinę būseną perduoti kitai, joms tiesiogiai nesąveikaujant.

Kubitai – galios raktas

Skaitmeniniai kompiuteriai veikia dvejetainės aritmetikos principu. Visi skaičiai yra bitų sekos iš vienetų arba nulių. Įprastiniuose kompiuteriuose nulius ir vienetus atitinka elektros srovė arba, kitais žodžiais, daugybės elektronų poveikis.

Kubitas yra bitų atitikmuo kvantiniuose kompiuteriuose. Skirtingai nuo bitų, esančių vienos arba kitos būsenos, kubitai gali būti abiejų būsenų superpozicijoje.

Perskaičius kubitą, jo reikšmė visuomet bus 0 arba 1, kiekvieno iš jų tikimybei priklausant nuo jo platumos. Dėl to sudėtinga sukurti algoritmus, galinčius išnaudoti kvantinių skaičiavimų potencialą.

Kvantinės technologijos ateitis

Vos pažvelgę į nuotraukas, žmonės gali lengvai atskirti sau pažįstamus objektus, tačiau to paties išmokyti kompiuterį yra itin sudėtinga užduotis programuotojams, nes labai sunku tiksliai ir nedviprasmiškai apibūdinti, pavyzdžiui, katino bruožus.

Tobulindama internetinę nuotraukų paiešką, „Google“ jau yra investavusi į atvaizdų analizės technologiją. Kvantinis kompiuteris nuotraukose atpažindavo automobilius daug greičiau nei tradicinis kompiuteris. Tiesa, nuolatos įsiveldavo gana kurioziškų klaidų.

Be to, mokslininkai tikisi, kad pagal kvantinės fizikos dėsnius sukurti kvantiniai kompiuteriai padės geriau suprasti kvantinę mechaniką. Nors ir šiandien kompiuteriai yra pajėgūs vykdyti kvantinių efektų simuliacijas, tačiau jos yra tokios sudėtingos, jog viskas vyksta neįtikėtinai lėtai.

Kvantiniai kompiuteriai būtų daug pajėgesni simuliuoti kvantines sistemas, o tai mokslininkams teikia vilčių daugiau sužinoti apie kvantų pasaulio paslaptis.

NASA yra viena iš kompanijų, kuriai priklauso pirmieji pasaulyje kvantiniai kompiuteriai. Agentūra žino ne vieną būdą, kaip kvantinė kompiuterija galėtų prisidėti prie kosminių tyrinėjimų, tačiau daugelio jų esmė yra kuo greitesnis milžiniško duomenų kiekio apdorojimas – kuo efektyvesnės adatos paieškos šieno kupetoje.

Vienas iš klasikinių pavyzdžių galėtų būti į Žemę panašių, gyvybei tinkamų egzoplanetų, skriejančių tam tikru atstumu nuo žvaigždės, paieška. Būtent už egzoplanetų atradimus ir tyrimus šiais metais įteikta Nobelio premija.

Tikimasi, kad kvantinės technologijos pakeis ir medicinos pasaulį – jos gali padėti optimizuoti radioterapiją. Siekiama įvairiais kampais besikryžminančiais galingos radiacijos spinduliais tiksliai paveikti vėžines ląsteles ir taip sustabdyti jų dauginimąsi nepadarant žalos likusiems audiniams.

Dar daugiau, universalus kvantinis kompiuteris galėtų gana lengvai faktorizuoti net ir didelius skaičius, kuriuos įveikti tradiciniams kompiuteriams prireikia daug laiko. Šiandien šifrai remiasi būtent tuo, jog skaičių faktorizavimas yra sudėtingas procesas, tačiau universaliems kvantiniams kompiuteriams šifrai didesnių problemų nesukeltų.

Tai labai praverstų kovojant su terorizmu ar organizuotu nusikalstamumu. Žinoma, kibernetinis nusikalstamumas taip pat galėtų padidėti. Be to, ta pati kvantinė technologija, paversianti šiandienines šifravimo technikas bevertėmis, suteiks alternatyvą joms – kvantinę kriptografiją.


LRT



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

„Deinavos baldai“ — šeimos baldai


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
Farming Simulator 2019 Mods, FS22 Mods, FS22 Maps
farmingsimulator19mods.fr
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama