Elektronika.lt
 2024 m. balandžio 19 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Balandžio 19 d. 20:20
Lietuvos oro erdvė bus stebima dar atidžiau: „Oro navigacija“ pradeda 3,6 mln. eurų projektą
Balandžio 19 d. 17:43
Išrinkta stipriausia Vilniaus regiono mokinių bendrovė: prietaisas, kuris praverstų daugeliui mokyklų ir biurų
Balandžio 19 d. 14:24
TOP 15 dirbtinio intelekto įrankių mokytojams ir kitiems šios srities naujokams
Balandžio 19 d. 11:21
Dirbtinis intelektas apskaitos pasaulyje – ar jis pakeis įprastus darbuotojus?
Balandžio 19 d. 08:52
Prie ekranų vaikai praleidžia ilgiau, nei manote: įveikti tėvų kontrolės nustatymus jiems – juokų darbas
Balandžio 18 d. 20:33
„Audi Q6 e-tron“ platformos inovacijos: išradingas paprastumas, 800 voltų spartusis įkrovimas ir išmanusis temperatūros valdymas
Balandžio 18 d. 17:23
Šiaulių gimnazistų išradimas gali pagerinti tragiškus matematikos egzaminų rezultatus: siūlo mokytis... žaidžiant
Balandžio 18 d. 14:22
Įvardijo, kokias didžiausias klaidas daro keliautojai: nepasitikrinę ryšio nustatymų, galite būti nepasiekiami
Balandžio 18 d. 11:15
4 iš 10 šalies gyventojų be sutikimo gauna el. laiškus su reklamomis. Ar tai teisėta?
Balandžio 18 d. 08:43
Kaip išvengti didžiausių stojančiųjų klaidų
FS 22 Tractors
Farming Simulator 19 Mods, FS 22 Maps, FS22 Mods
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS22 Trucks
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
Paskola internetu
Vartojimo paskola, paskola automobiliui, paskola būsto remontui
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS22 Mods
FS22 Harvesters, FS22 Tractors Mods, FS22 Maps Mods
FS22 Mods
FS22 Maps,
FS22 Harvesters,
FS22 Tractors
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
Sims 4 Mods
Sims 4 CC Clothes,
Sims 4 Hair CC,
Sims 4 Skill Cheat
Optic sight
Binoculars for hunting elk,
Best compact binoculars,
Riflescope hunting
Reklama
 Straipsniai » Kompiuteriai, IT Dalintis | Spausdinti

Tobulėjantys robotai bei automatizacijos technologijos keis ne žmones, o profesijas

Publikuota: 2019-09-06 08:30
Tematika: Kompiuteriai, IT
Skirta: Pradedantiems
Autorius: Rosita Vasilkevičiūtė
Aut. teisės: ©Alfa.lt
Inf. šaltinis: Alfa.lt

Dirbtinio intelekto technologijas lengvai galima statyti šalia kitų kertinių žmonių civilizacijos vystymosi kryptį pakeitusių išradimų. Jau šiandien esame linkę vis labiau pasitikėti algoritmų pateiktais atsakymais ar sprendimais, nors neretai vis sunkiau suvokiame principus ir logines sekas, kaip šie algoritmai pasiekė tokius rezultatus.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Dirbtinio intelekto technologijas lengvai galima statyti šalia kitų kertinių žmonių civilizacijos vystymosi kryptį pakeitusių išradimų. Jau šiandien esame linkę vis labiau pasitikėti algoritmų pateiktais atsakymais ar sprendimais, nors neretai vis sunkiau suvokiame principus ir logines sekas, kaip šie algoritmai pasiekė tokius rezultatus.

Tobulėjantys robotai bei automatizacijos technologijos keis ne žmones, o profesijas

Nors tai tik įrankis, atveriantis žmonėms naujų galimybių kurti ir našesnių būdų dirbti, jau dabar matyti, kad dirbtinio intelekto technologijos pakeis pačių jo kūrėjų mąstymą ir santykį su pasauliu.

Tiesa, meškos paslaugą visai dirbtinio intelekto sričiai padarė kino kūrėjų vizijos ir futuristų pranašystės, kaip dirbtinis intelektas įgaus sąmonę ir nuspręs save tobulinti iki begalybės, kol virs dieviškų galių turinčia esybe, kurios motyvai taip pat bus dieviškai svetimi žmogui...

Visgi reikia suvokti, kad šios vizijos visada remiasi vadinamojo bendrojo dirbtinio intelekto sąvoka – sąmoninga, savarankiška ir universalia kibernetine esybe, gebančia mąstyti kaip žmogus, tik darančia tai daug greičiau ir efektyviau. Tačiau beveik visi autoritetingi srities ekspertai sutaria, kad tokio tipo dirbtinio intelekto teks luktelėti bent keliasdešimt, o gal ir kelis šimtus metų.

Šiandien – tik pati dirbtinio intelekto technologijos kūrimo pradžia ir kol kas tai tik eksperimentų ir žaidimų laukas. Tikroji technologijos branda ateis vėliau, o dabar derėtų kalbėti apie procesų automatizavimą ir robotizavimą – technologijas, kurios iš tiesų jau sėkmingai pritaikomos ne tik versle, bankininkystėje, bet ir transporto, medicinos, edukacijos bei kt. srityse, ir po truputį jas transformuoja. Tiesa, šiuos pokyčius tradiciškai lydi baimės dėl galimai mažėsiančio darbo vietų skaičiaus.

Šiandienos dirbtinis intelektas – tai veikiau siauras funkcijas ypač efektyviai ir greitai atliekančios programos, gebančios mokytis – darbo metu tobulinti savo įgūdžius. Būtent toks dirbtinis intelektas šiandien turėtų rūpėti visiems, piešiantiems niūrias ateities vizijas, nes išties gali būti, kad šie nepailstantys, neturintys asmeninio gyvenimo ir nestreikuojantys „darbuotojai“, nors retkarčiais gendantys, turi potencialo išstumti žmones iš tam tikrų profesijų.

Laimi ir organizacija, ir darbuotojai

Dalis šios srities ekspertų siūlo šiandien naudojamus dirbtinio intelekto įrankius vadinti tuo pačiu dviejų raidžių trumpiniu AI, tačiau po raide A turėtų slėptis ne „artificial“ (dirbtinis), o „augmented“ (pastiprintas, patobulintas). Iš tiesų žodis „augmented“ daug labiau tinka kalbant apie šiandienos dirbtinio intelekto įrankius, mat jame esanti reikšmė reiškia tiek pačių algoritmų, tiek su jais dirbančių ar eksperimentuojančių žmonių įgūdžių pastiprinimą ir patobulinimą. Ir mūsų organizacijoje norintiems tobulėti darbuotojams siekiame sukurti aplinką, kurioje jie galėtų pasitelkti vis sudėtingesnes technologijas efektyvesniam užduočių atlikimui.

Tai yra „Win-win“ situacija, nes laimi tiek darbuotojai – juos motyvuoja naujų technologijų kūrimas, kurioms jie deleguoja nuobodžias monotoniškas užduotis, – tiek pati organizacija, kurioje tobulėjimo atmosferos nereikia skatinti dirbtinai, nes ji atsiranda natūraliai, iš smalsumo. Tai atspindi naujausią tendenciją aukštųjų kompetencijų darbo rinkoje – noriu dirbti kompanijoje, kuria galiu didžiuotis ir nuolat mokytis, kurti, bandyti. Ir jeigu šiame darbe nerandu prasmės, manęs jame nėra.

Pavyzdžiui, visoje mūsų organizacijoje „dirba“ per 200 robotų. Jie turi savo vardus, kuriuos renka visa komanda, – štai vienas robotas yra vardu Liudas. Tai darome siekdami, kad bendradarbiavimas tarp žmonių ir algoritmų vyktų kuo sklandžiau – visi esame socialios būtybės, todėl šioks toks robotų antropomorfizavimas padeda įsitraukti.

Tačiau viskas nesibaigia vardais – kartu su mumis dirbantys robotai turi ir savo projektų vadovus, kurie stebi robotų darbą bei prižiūri, kad šie pasiektų norimus rezultatus. Robotus netgi esame įtraukę į žmogiškųjų išteklių valdymo sistemą kaip tikrus darbuotojus. Panašiai kaip ir žmonės, virtualūs mūsų „kolegos“ gali išeiti užtarnauto poilsio – vieną kaip tik neseniai išleidome į pensiją.

Padalinys, kuriame itin aktyviai naudojame automatizacijos ir robotizacijos technologijas – Pinigų plovimo prevencijos (AML – „Anti money laundering“). Čia kuriame įrankius, kurių tikslas – užkirsti kelią neteisėtoms ir potencialiai rizikingoms finansinėms transakcijoms. Finansų srityje neužtenka reaguoti į įvykusį nusikaltimą, mūsų įsipareigojimas – skirti visas pastangas neleidžiant jiems įvykti.

Visi šie procesai sukuria milžiniškus duomenų srautus, su kuriais susidoroti nebegali joks žmogus ar komanda. Apdoroti ir analizuoti juos gali tik dirbtinio intelekto įrankiai – mašininio mokymosi algoritmai milisekundžių tikslumu atpažįsta netinkamas transakcijas ir jas sustabdo. Kol visa tai daro technologiniai įrankiai, žmogaus užduotys tampa intelektualesnės, reikalauja daugiau kūrybiškumo ir gebėjimo įžvelgti problemas ir rasti joms sprendimus (kuriuos vėliau vėl perims technologija).

Pavyzdžiui, šiandienos finansinės sistemos tampa vis globalesnės ir tarpusavyje susijusios, o gimstant naujiems fintech produktams ir paslaugoms, atsiranda daugiau teisinių reguliavimo. Robotai ir dirbtinis intelektas šioje srityje nefunkcionuoja, jei šalia jų nedirba žmonės, turintys atitinkamų kompetencijų ir įgūdžių. Būtent todėl labai aktyviai automatizuodami savo procesus ne tik nemažiname darbuotojų skaičiaus, bet, atvirkščiai, kuriame naujas pozicijas ir plečiamės.

Kita sritis, kuri stipriai automatizuojama, tačiau kurioje algoritmams vis dar reikia pagalbos rankos, – klientų aptarnavimas. Turbūt kiekvienas yra susidūręs su robotiniais klientų aptarnavimo „chatbotais“ – nors jie palengvina ir pagreitina klientų aptarnavimą, kai „nepataiko“ atsakyti į žmogaus klausimą ar prašymą, visas įdirbis griūva kaip kortų namelis.

Šiemet kompanijos „Microsoft“ publikuotoje „State of Global Customer Service Report“ ataskaitoje išryškinama tendencija, kuri rodo, jog didžiajai daliai klientų, perkančių prekes internetu, trūksta būtent žmogiškojo ryšio bei dėmesio aptarnavimo metu. Tai reiškia, kad didžiausią pranašumą įgis kompanijos, kurios, pasitelkdamos automatizacijos bei robotizacijos technologijas, sugebės užtikrinti tokį ryšį su savo klientais.

Kurdami virtualius aptarnavimo įrankius, kurie irgi naudoja dirbtinio intelekto technologiją, mūsų organizacijos profesionalai – žmonės, o ne robotai – turi apsčiai darbo. Jie turi įvertinti daugybę faktorių – konkretų vartotoją, jo patirtis ir lūkesčius, taip pat rinką, kurioje jis veikia, joje esančius produktus ir jų rizikas. Joks dirbtinio intelekto algoritmas šiandien neturi empatijos, gebėjimo pažiūrėti į situaciją kliento akimis. Tai gali tik žmonės – tiek šiandien, tiek ateityje.

Perfrazuojant „Apple“ įkūrėjo Steve‘o Jobso moto – laimės tos organizacijos, kurios žino, ko klientui reikės, kai klientas dar nė pats nenutuokia, ko konkrečiai jam reikia. Šioje vietoje dirbtinio intelekto stiprybės – didžiulių duomenų kiekių analizė ir prognozavimas – puikiai derės su žmonių pranašumais – empatija, universaliu akiračiu, lanksčiomis kompetencijomis.

Tokia dirbtinio intelekto ir žmogaus pranašumų sinergija atveria naujus horizontus profesijoms, apie kurias šiandien neturime nė žalio supratimo. Dar prieš trisdešimt metų nebuvo tokios profesijos kaip debesies sistemų administratorius ar klientų aptarnavimo analitikas. Kol vienas profesijų funkcijas perima technologijos, kuriasi naujos, kurioms reikia žmogiškųjų savybių – socialumo, empatijos ir vertybinės sistemos. Galiausiai, būtent nuo jos priklausys, kokią technologiją – tarnaujančią žmogui ar einančią prieš jį – turėsime.

Rosita Vasilkevičiūtė yra „Danske Bank“ Pinigų plovimo ir terorizmo finansavimo prevencijos padalinio vadovė, Globalių paslaugų centro vadovė


Alfa.lt



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

„Deinavos baldai“ — šeimos baldai


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
Farming Simulator 2019 Mods, FS22 Mods, FS22 Maps
farmingsimulator19mods.fr
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama