Elektronika.lt
 2024 m. gegužės 5 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Gegužės 5 d. 17:33
Naujasis „CUPRA Formentor“: nuo sėkmės istorijos iki naujosios ikonos
Gegužės 5 d. 11:45
Ateitis jau čia: lietuvių sukurta DI sistema poliklinikoje leidžia nustatyti krūties vėžį
Gegužės 4 d. 17:31
„Renault“ plečia šeimos visureigių asortimentą – pristato hibridinį modelį „Symbioz“
Gegužės 4 d. 11:38
Kas skatina paauglius atsiskleisti nuotraukomis socialiniuose tinkluose?
Gegužės 3 d. 20:19
5 svarbiausi įrankiai, be kurių neįsivaizduojamas šiuolaikinio tarptautinio transporto parko valdymas
Gegužės 3 d. 17:44
Ko reikia, siekiant ugdyti moterų lyderių STEAM srityje kartą?
Gegužės 3 d. 14:46
„TikTok“ naudotojus nustebino dar vienu sprendimu: blokuos „problematiškus“ kūrėjus
Gegužės 3 d. 11:25
Legendinės „Pikes Peak“ kilimo į kalną lenktynės: kuo elektromobiliai pranašesni už įprastus automobilius?
Gegužės 3 d. 08:23
Specialistas pataria, kaip išsirinkti jums ir jūsų namams tinkamą šaldytuvą
Gegužės 2 d. 20:22
Statybviečių saugumui užtikrinti – išmanūs apsaugos sprendimai
FS 22 Tractors
Farming Simulator 19 Mods, FS 22 Maps, FS22 Mods
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS22 Trucks
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
Paskola internetu
Vartojimo paskola, paskola automobiliui, paskola būsto remontui
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS22 Mods
FS22 Harvesters, FS22 Tractors Mods, FS22 Maps Mods
FS22 Mods
FS22 Maps,
FS22 Harvesters,
FS22 Tractors
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
Sims 4 Mods
Sims 4 CC Clothes,
Sims 4 Hair CC,
Sims 4 Skill Cheat
Optic sight
Binoculars for hunting elk,
Best compact binoculars,
Riflescope hunting
Reklama
 Straipsniai » Kompiuteriai, IT Dalintis | Spausdinti

Atvirasis kodas: kokybė už dyką

Publikuota: 2012-05-08 12:32
Tematika: Kompiuteriai, IT
Skirta: Pradedantiems
Autorius: el. paštas Gediminas Gasiulis
Aut. teisės: ©15min, UAB
Inf. šaltinis: 15min.lt

Prieš keliolika metų mažai kas tikėjo atvirojo kodo – nemokamai platinamų ir laisvai tobulinamų – programų ateitimi. Dabar jos yra progreso priešakyje. Atvirojo kodo programinė įranga išsiskiria tuo, kad ją galima nemokamai kopijuoti ir platinti, o taip pat neribojamai tobulinti, keisti, pritaikyti savo poreikiams.

 Rodyti komentarus (6)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Atvirasis kodas: kokybė už dykąPrieš keliolika metų mažai kas tikėjo atvirojo kodo – nemokamai platinamų ir laisvai tobulinamų – programų ateitimi. Dabar jos yra progreso priešakyje. Atvirojo kodo programinė įranga išsiskiria tuo, kad ją galima nemokamai kopijuoti ir platinti, o taip pat neribojamai tobulinti, keisti, pritaikyti savo poreikiams.

Kadaise laisvosios programos domino tik nedidelę dalį entuziastų, tačiau šiuo metu judėjimas išaugo į visuotinį reiškinį, apimantį vis daugiau gyvenimo sričių. Kompiuteriai, serveriai, išmanieji telefonai, planšetės, televizoriai, kita buitinė technika ir elektronika – atvirojo kodo pėdsakų pilna visur.

Prognozavo žlugimą

Atvirojo kodo bendruomenės ideologija prieštarauja didžiųjų kompanijų naudojamam verslo modeliui, pagal kurį samdomų programuotojų sukurtas produktas priklauso pačiai kompanijai ir tik ji sprendžia, kokiomis sąlygomis jį galima naudoti.

Natūralu, kad kyla klausimas: kokia prasmė kurti tai, ką gali gauti už dyką? Paskatų yra įvairių: vieniems entuziastams tai tarsi hobis, laisvalaikio užsiėmimas; kiti programas kuria sau, o bendruomenei atiduoda vedini geranoriškumo; dar kiti pasinaudoja verslo modeliais ir iš to užsidirba.

Dar prieš keliolika metų „Microsoft“ vienas įkūrėjų Billas Gatesas skeptiškai atsiliepė apie tai, kad atvirasis kodas galėtų duoti pelną. „Mes laikome „Linux“ konkurentu studentų ir kompiuterių mėgėjų rinkose, tačiau aš nemanau, kad komercinėje rinkoje jis galėtų sulaukti didesnio pasisekimo“, – 2001-aisiais sakė B. Gatesas. Aiškėja, kad jis smarkiai klydo. Atvirojo kodo kompanijos sparčiai auga, o viena tokių – verslo sektoriui programavimo paslaugas teikianti „Red Hat“ – neseniai pasigyrė, kad pernai gavo 1,13 mlrd. JAV dolerių pajamų.

Parama už darbus

Tad kokie verslo modeliai galioja laisvųjų programų rinkoje? Organizacijos „Atviras kodas Lietuvai“ (AKL) prezidentas Mykolas Okulič-Kazarinas pastebėjo, kad dažniausiai veiklą koordinuoja paramos fondai.

„Tarkime, programuotojų bendruomenes remia kompiuterių gamintojai – IBM, „Dell“ ir kt. Jų interesas paprastas: žmogus kompiuterinei įrangai yra numatęs tam tikrą sumą pinigų, ir kuo didesnę dalį jų „suvalgys“ programinė įranga, tuo mažiau liks techninei įrangai. Taigi gamintojams apsimoka remti atvirąjį kodą, kad žmonėms nereiktų mokėti už programinę įrangą ir galėtų daugiau skirti techninei įrangai“, – sakė M. Kazarinas.

Paramos dažnai sulaukia ir konkrečių programų kūrėjai. Pavyzdžiui, jei didelei kompanijai reikia aprūpinti tūkstančius darbo vietų specialiai pritaikytomis interneto naršyklėmis, ji veikiausiai kreipsis į „Firefox“ kūrėją „Mozilla“. O specialiems poreikiams pritaikytą duomenų bazę geriausiai sukurs „MySQL“ specialistai. Stambų užsakymą atlikę programuotojai sulauks nemenkos paramos, kurią galės skirti savo veiklos plėtrai.

Žinoma, užsidirbti gali ir atskiros kompanijos, siūlančios įvairias paslaugas – programų kūrimo, diegimo, taisymo, pritaikymo ir kt. Ne viena tokia įmonė yra ir Lietuvoje.

Minios išmintis

Technologijų srityje itin svarbus saugumo bei patikimumo aspektas. Kalbant apie kenkėjiškas programas, dažnai teigiama, kad „GNU/Linux“ virusų nėra sukurta dėl to, jog to daryti neapsimoka – potencialių taikinių yra gerokai mažiau, nei „Windows“ atveju.

M. Kazarinas teigia, kad tai nėra visiškai tikslu. „GNU/Linux“ operacinė sistema yra saugesnė vien dėl savo architektūros – sisteminiai failai yra atskirti nuo vartotojo aplinkos, taigi net jei žmogus kažką padaro blogai, jis gali pakenkti tik sau, bet ne sistemai.

Atvirojo kodo programos yra saugesnės dar ir dėl to, kad jos kuriamos kolektyviai. „Atvirojo kodo programas gali peržiūrėti daugybė žmonių. Jei programą naudoja milijonai vartotojų, vadinasi, tarp jų yra tūkstančiai specialistų, kurie supranta, kas yra programavimas. Jei kažkam kils įtarimas, jis gali peržiūrėti kodą. Aišku, tai nuolat daro ir kūrėjai. Čia galioja „minios išmintis“: kai daug žmonių kažką kuria, didesnis šansas, kad bus išvengta klaidų“, – sakė AKL prezidentas.

Tuo pačiu jis ragino siųstis programas tik iš patikimų, originalių šaltinių – tokiu atveju būsite tikri, kad gaunate naujausią, patikimiausią programos versiją.

Vėliavnešys – „GNU/Linux“

Kone geriausiai žinomas atvirojo kodo produktas – operacinė sistema „GNU/Linux“. Šis projektas gimė 1991 m., kai Helsinkio universiteto studentas Linusas Torvaldsas sukūrė operacinės sistemos branduolį „Linux“. Į jį buvo integruotas GNU projekto programų rinkinys ir taip gimė viena plačiausiai naudojamų laisvųjų operacinių sistemų.

Pirmosios jos versijos tiko tik patyrusiems programuotojams, tačiau ilgainiui buvo sukurtos patogesnės vartotojo sąsajos, pritaikytos mažiau patyrusiems vartotojams. Šiuo metu populiariausia yra „Ubuntu“ versija, turinti lengvai valdomą grafinę vartotojo sąsają ir būtiniausias programas.

„Linux“ operacinės sistemos branduolys naudojamas ne tik asmeniniuose kompiuteriuose: jis valdo absoliučią daugumą pasaulio superkompiuterių ir serverių; jo pagrindu sukurtos mobiliosios operacinės sistemos „Android“, „WebOS“, „MeeGo“; jis valdo įvairių gamintojų televizorius, interneto maršrutizatorius, vaizdo žaidimų konsoles, kitą techniką ir elektroniką.

Kompiuterių naudotojai taip pat puikiai žino tokias programas, kaip interneto naršyklė „Mozilla Firefox“, biuro programų rinkinys „OpenOffice“, vaizdo ir garso įrašų grotuvas „VLC media player“, grafikos failų kūrimui skirtas „Gimp“, failų archyvatorius „7-Zip“, tinklaraščių aplinka „WordPress“, failų dalinimosi programos „uTorrent“, „eMule“, „DC++“, daugybė kitų programų ir programuotojams skirtų įrankių.

Apskritai, šiuo metu praktiškai visos plačiai naudojamos programos turi atvirojo kodo analogus.

Atvirojo kodo galia

„GNU/Linux“ operacinės sistemos plėtojimu užsiimanti organizacija „The Linux Foundation“ skelbia statistinę informacija apie šį projektą:

  • Šiuo metu „GNU/Linux“ sudaro per 15 mln. kodo eilučių;
  • Kas du–tris mėnesius atliekama 8–12 tūkst. operacinės sistemos pataisymų ar papildymų; tai beveik 6 pakeitimai per valandą;
  • Prie operacinės sistemos tobulinimo jau prisidėjo daugiau nei 7,8 tūkst. programuotojų iš beveik 800 kompanijų visame pasaulyje;
  • 75 proc. sistemos plėtojimo atlieka programuotojai, kuriems už darbą yra sumokama;
  • Dosniausiai „GNU/Linux“ pastaruoju metu parėmusios kompanijos yra „Red Hat“, „Intel“, „Novell“, IBM, „Texas Instruments“, „Broadcom“, „Nokia“, „Samsung“, „Oracle“ ir „Google“.
  • Kiekvieną dieną yra aktyvuojama per 850 tūkst. „Android“ mobiliųjų įrenginių;
  • Kasdien parduodama per 700 tūkst. televizorių, daugumoje jų įdiegta „Linux“ sistema;
  • 90 proc. pasaulio superkompiuterių naudoja „Linux“;
  • „Google“, „Twitter“, „Facebook“, „Amazon“ ir daugybės kitų svetainių serveriuose įdiegta „Linux“.

15min.lt



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

„Deinavos baldai“ — šeimos baldai


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
Farming Simulator 2019 Mods, FS22 Mods, FS22 Maps
farmingsimulator19mods.fr
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama