Elektronika.lt
 2025 m. gegužės 18 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Gegužės 18 d. 20:30
Pamirškite, ką iki šiol žinojote apie išmaniuosius telefonus: šie mitai daro jums meškos paslaugą
Gegužės 18 d. 17:24
50 proc. per metus augantis elektromobilių skaičius diktuoja infrastruktūros pokyčius: nuo kiekybės pereinama prie kokybės
Gegužės 18 d. 14:10
Dirbtinis intelektas VU mokslininką įkvėpė sukurti metodą, paspartinantį šviesą konvertuojančių sistemų tyrimus
Gegužės 18 d. 11:16
Elektriniu sunkvežimiu po Europą – misija (ne)įmanoma?
Gegužės 18 d. 08:26
Iki 15 metų – jokių socialinių tinklų: ES bręsta iniciatyva vaikams uždrausti naudotis „TikTok“ ir „Instagram“
Gegužės 17 d. 20:25
Vienas neatsargus veiksmas ir liksite be savo pinigų: taip kasdien prarandami tūkstančiai eurų
Gegužės 17 d. 17:23
Tikslui pasiekti – greičiau ir efektyviau: pristatyti nauji išmanieji „Garmin“ treniruočių pagalbininkai
Gegužės 17 d. 14:51
Tyrimas: jau trečdalis Lietuvos vartotojų naudojasi dirbtiniu intelektu apsipirkdami, jų skaičius sparčiai auga
Gegužės 17 d. 11:28
Elektros energijos kaupiklis: kodėl verta įsirengti ir kaip efektyviai naudoti?
Gegužės 17 d. 08:52
Ekspertai apie vaikų priklausomybę nuo ekranų: signalai, kurių tėvai dažnai nepastebi
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Football Training Kit
Football Training Equipment, Football Skills, Football Training
Reklama
 Straipsniai » Įvykiai, visuomenė Dalintis | Spausdinti

Iki 15 metų – jokių socialinių tinklų: ES bręsta iniciatyva vaikams uždrausti naudotis „TikTok“ ir „Instagram“

Publikuota: 2025-05-18 08:26
Tematika: Įvykiai, visuomenė
Skirta: Pradedantiems
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Prancūzija siūlo iniciatyvą dėl nepilnamečių apsaugos internete, kuriai ketina pritarti ir Ispanija, Graikija bei Airija.Siekiama Europos Sąjungos mastu įvesti naujus įstatymus, draudžiančius jaunesniems nei 15 metų asmenims naudotis socialiniais tinklais. Šie teisės aktai platformoms įvestų pareigą tikrinti vartotojų amžių, o už šio reikalavimo nesilaikymą grėstų griežtos finansinės sankcijos.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Prancūzija siūlo iniciatyvą dėl nepilnamečių apsaugos internete, kuriai ketina pritarti ir Ispanija, Graikija bei Airija.Siekiama Europos Sąjungos mastu įvesti naujus įstatymus, draudžiančius jaunesniems nei 15 metų asmenims naudotis socialiniais tinklais. Šie teisės aktai platformoms įvestų pareigą tikrinti vartotojų amžių, o už šio reikalavimo nesilaikymą grėstų griežtos finansinės sankcijos. Nors siekis apsaugoti vaikus yra pagrįstas, kyla klausimas, ar vien reguliavimas be papildomų priemonių gali užtikrinti ilgalaikį poveikį.

Asociatyvi pranešimo autorių pateikta nuotrauka
Asociatyvi pranešimo autorių pateikta nuotrauka

„Pasaulyje stebime naują tendenciją – vis daugiau šalių pripažįsta, kad socialiniai tinklai kelia rimtą pavojų vaikų psichologinei gerovei, ir ryžtasi priimti drastiškus jų draudimus. Nors technologijų milžinai pateikia įvairius argumentus, kodėl amžiaus ribojimas yra sudėtingas, ES narės galvoja, kad be griežto reguliavimo ir koordinuoto požiūrio negalėsime tinkamai apsaugoti jauniausių visuomenės narių nuo socialinių tinklų keliamų pavojų. Šis Prancūzijos inicijuotas judėjimas gali paskatinti daugelio lauktas permainas visoje skaitmeninėje erdvėje, bet jo įgyvendinimas ir galimos pasekmės kelia daug neatsakytų klausimų“, – teigia „Telia“ skaitmeninės įtraukties vadovė Julija Markeliūnė.

Socialiniai tinklai – tik vėlyvoje paauglystėje

Prancūzijos skaitmeninių reikalų ir dirbtinio intelekto ministrė ClaraChappaz, inicijuodama šį judėjimą, aiškiai pareiškė, kad socialiniai tinklai yra paprasčiausiai netinkami jaunesniems nei 15 m. asmenims. Ministrė nusiteikusi ryžtingai ir optimistiškai – per artimiausius tris mėnesius ji tikisi suburti pakankamą ES partnerių skaičių, kad iniciatyva būtų sėkmingai įgyvendinta. Šiam siekiui jau pritarė trys Europos valstybės: Ispanija, Graikija ir Airija, kurios taip pat pasiryžusios imtis veiksmų siekiant apsaugoti savo jaunuosius piliečius.

Siūlomas įstatymas įpareigotų socialinius tinklus užtikrinti, kad jaunesni nei 15 m. asmenys negalėtų sukurti paskyrų ar naudotis jų paslaugomis. Nesilaikant šio reikalavimo, kompanijoms grėstų didelės finansinės baudos, kurios galėtų siekti milijonus eurų arba net procentinę dalį nuo jų metinių pajamų. Tokios sankcijos būtų pernelyg reikšmingos, kad didžiausios technologijų bendrovės drįstų ignoruoti įstatymą ar jį įgyvendinti formaliai.

„Didžiausias iššūkis bus ne tik įstatymų priėmimas, bet ir praktinis jų įgyvendinimas. Nors socialinių tinklų keliamos grėsmės paaugliams yra akivaizdžios – nuo priklausomybės iki negatyvaus poveikio savęs ir patyčių – kol kas nė viena šalis neturi visiškai patikimos ir veiksmingos sistemos vartotojo amžiui patikrinti. Todėl galime atsidurti situacijoje, kurioje turime griežtus įstatymus, bet labai ribotus įrankius juos efektyviai įgyvendinti ir pasiekti net menkiausią rezultatą“, – įspėja J. Markeliūnė.

Kita vertus, Prancūzijos iniciatyva nėra unikali. Ją galimai paskatino 2024 m. lapkritį Australijoje priimtas panašus įstatymą, draudžiantis jaunesniems nei 16 m. asmenims naudotis socialiniais tinklais be tėvų sutikimo. Australijos teisės aktai reikalauja, kad platformos imtųsi veiksmingų priemonių vartotojų amžiui patikrinti, o už šio reikalavimo nesilaikymą numatytos maždaug 30 milijonų eurų baudos. Nors įstatymas įsigalios tik 2025 m. gruodžio mėnesį, konkrečios amžiaus patikrinimo įgyvendinimo detalės iki šiol nėra patvirtintos.Socialiniai tinklai kratosi atsakomybės

Socialinių tinklų kompanijos greitai sureagavo į naująją iniciatyvą, bandydamos perkelti atsakomybę ir kitiems rinkos dalyviams. „Instagram“ jau paragino Europos Sąjungą imtis bendro reglamentavimo dėl amžiaus patikrinimo ir tėvų sutikimo. Šio socialinio tinklo atstovai pabrėžia, kad efektyviam sprendimui būtina įtraukti ir programėlių parduotuves – „AppStore“ ir „Google Play“, kurios, jų manymu, būtent ir turėtų vykdyti amžiaus patikrinimo ir tėvų kontrolės procesus.

Socialiniai tinklai argumentuoja, kad atsakomybė turėtų būti padalinta tarp visų suinteresuotų šalių: tėvų, kurie suteikia vaikams prieigą prie išmaniųjų įrenginių, programėlių parduotuvių, kurios galėtų kontroliuoti, kokias programėles gali atsisiųsti nepilnamečiai, ir pačių socialinių tinklų. Jie taip pat pabrėžia, kad jau dabar kai kuriose platformose egzistuoja amžiaus apribojimai ir tėvų kontrolės priemonės, bet kritikai atkreipia dėmesį, kad šie mechanizmai yra formalūs ir lengvai apeinami.

„Socialinių tinklų argumentai pakankamai racionalūs – kuo daugiau subjektų vykdo kontrolę, tuo sunkiau ją apeiti. Tačiau realybėje matome kitą vaizdą – platformos aktyviai investuoja į algoritmus, kurie stengiasi kuo ilgiau išlaikyti žmogaus dėmesį, o nepilnamečių auditorija dar ir yra ypač patraukli reklamos užsakovams. Tai akivaizdus interesų konfliktas – viena ranka socialiniai tinklai ketina diegti amžiaus ribojimo priemones, o kita – toliau optimizuoja savo sistemas priklausomybei formuoti. Kyla klausimas, ar įstatymų kūrėjai taikosi į teisingą problemą“, – svarsto „Telia“ skaitmeninės įtraukties atstovė.

Kai kurie ekspertai taip pat reiškia susirūpinimą, kad griežti draudimai gali turėti nenumatytų pasekmių. Paaugliai gali pradėti kurti paskyras savo tėvų ar vyresnių draugų vardu, o tai sumažintų jų veiklos skaidrumą ir apsunkintų tėvų galimybes stebėti bei kontroliuoti jų elgesį internete. Be to, tokia politika potencialiai galėtų paskatinti naujų, mažiau reguliuojamų pogrindinių platformų atsiradimą, kurios būtų dar sunkiau kontroliuojamos.

Nepilnamečių amžiaus patvirtinimas – sunki užduotis

Didžiausias iššūkis įgyvendinant amžiaus ribojimus yra sukurti patikimą amžiaus patikrinimo sistemą. Šiuo metu dauguma platformų naudoja paprastą savideklaravimo metodą, kai vartotojai tiesiog nurodo savo gimimo datą registracijos metu. Toks metodas yra visiškai neefektyvus, nes nepilnamečiai gali lengvai meluoti apie savo amžių. Deja, kitaip patvirtinti jų amžių nėra daug variantų.

Nepilnamečiai paprastai dar neturi banko sąskaitos, mobiliojo parašo ar kitų elektroninio tapatybės patvirtinimo instrumentų, o alternatyvūs metodai, pavyzdžiui, reikalaujantys valstybės išduoto asmens dokumento nuotraukos ar kitų asmeninių duomenų, kelia rimtų privatumo ir duomenų apsaugos rizikų.

Ispanija bandė spręsti šią problemą sukurdama amžiaus patikrinimo sistemą, kuri patvirtintų vartotojo amžių be papildomų asmens duomenų. Ši sistema, apie kurią paskelbta 2023 m. gruodžio mėnesį, turėjo veikti panašiai kaip elektroninis sertifikatas, išduodamas Nacionalinės monetų ir pašto ženklų gamyklos, patikrinus asmens dokumentą. Nors ji turėjo tapti prieinama 2024 m. vasarą, iki šiol trūksta informacijos apie jos įgyvendinimą, kas rodo, koks sudėtingas tai yra šis iššūkis.

Vienas iš draudimą jau įvedusios Australijos siūlomų sprendimų yra decentralizuotas amžiaus patikrinimas, pagrįstas blokų grandinės technologija. Tai sistema, kurioje informacija saugoma ne vienoje vietoje, o paskirstoma tinkle – tarsi skaitmeninė knyga, kurios kopijas turi daugybė žmonių vienu metu. Tokiu būdu vartotojas gautų skaitmeninį sertifikatą, patvirtinantį jo amžių, bet nereikalaujantį dalintis asmens kodu ar kitais duomenimis.

„Kad ir kaip norėtume jaunąją kartą apsaugoti nuo neigiamų socialinių tinklų aspektų, turime nepamiršti, kad tai taip pat yra svarbi saviraiškos erdvė, kurioje jaunuoliai dalijasi savo mintimis, kūryba ar pasiekimais. Griežti draudimai neišsprendžia problemos – jei neugdome kritinio mąstymo ir atsakingo naudojimosi skaitmenine erdve, rizikuojame tik formaliai „uždėti varnelę“, jog pasirūpinome vaikų ateitimi. Apie sąmoningo laiko prie ekranų svarbą kalbėjome ir kampanijoje, kurioje pristatėme simbolinę „Ryšio dėžę“, kaip raginimą bent trumpam padėti telefoną į šalį ir pasirinkti ryšį su šalia esančiu žmogumi. Tokie sprendimai primena, kad technologijos turi tarnauti žmogui. Net ir su griežtais ribojimais, be pasitikėjimu grįsto auklėjimo bei prasmingų alternatyvų jaunuoliai vis tiek ras būdų apeiti taisykles – kad ir kiek virtualių „tvorų“ jiems tektų įveikti“, – įspėja „Telia“ skaitmeninės įtraukties vadovėJulija Markeliūnė.




Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

„Mokslo sriuba“

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
„MokslasPlius“ – mokslui skirtų svetainių portalas
www.mokslasplius.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
LTV.LT – lietuviškų tinklalapių vitrina
www.ltv.lt/technologijos/
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama