Elektronika.lt
 2024 m. balandžio 28 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Balandžio 28 d. 17:53
Primena, kam būtina atsinaujinti SIM kortelę: dėl vykstančių pokyčių kai kurie gali likti nepasiekiami
Balandžio 28 d. 13:35
KTU mokslininkas Florian Rabitz: stiprinkime mokslinį bendradarbiavimą kosmose
Balandžio 28 d. 09:31
Internetiniai sukčiai aktyviausi tada, kai esame labiausiai pažeidžiami: ekspertas pataria, kaip nepasimesti
Balandžio 27 d. 17:27
„Mini“ pristatė pirmąjį elektrinį kompaktinį visureigį „Aceman“
Balandžio 27 d. 13:20
JAV suspindę Vilniaus licėjaus moksleiviai pristatė pačių sukonstruotą robotą
Balandžio 27 d. 09:20
Karantinas įkvėpė lietuvį sukurti žaidimą, kuriuo susidomėjo didžiausios žaidimų platformos
Balandžio 26 d. 20:22
Kaip skaitmeninė transformacija keičia dėstytojų darbą
Balandžio 26 d. 18:43
Palydovinis ryšys ir naujas įkrovimo būdas: kokių galių mūsų išmaniesiems suteiks „Android 15“ atnaujinimas?
Balandžio 26 d. 16:49
Automobiliuose vis dažniau naudojamos kameros, kurios pakeičia įprastinius veidrodėlius: kokie tokio sprendimo privalumai ir trūkumai?
Balandžio 26 d. 14:29
„Instagram“ ruošia kritikuojamą funkciją: leis realiu metu matyti draugų buvimo vietą
FS 22 Tractors
Farming Simulator 19 Mods, FS 22 Maps, FS22 Mods
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS22 Trucks
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
Paskola internetu
Vartojimo paskola, paskola automobiliui, paskola būsto remontui
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS22 Mods
FS22 Harvesters, FS22 Tractors Mods, FS22 Maps Mods
FS22 Mods
FS22 Maps,
FS22 Harvesters,
FS22 Tractors
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
Sims 4 Mods
Sims 4 CC Clothes,
Sims 4 Hair CC,
Sims 4 Skill Cheat
Optic sight
Binoculars for hunting elk,
Best compact binoculars,
Riflescope hunting
Reklama
 Straipsniai » Įvykiai, visuomenė Dalintis | Spausdinti

Ar visi ateities specialistai turės būti įvaldę dirbtinį intelektą?

Publikuota: 2024-03-25 14:24
Tematika: Įvykiai, visuomenė
Skirta: Pradedantiems
Inf. šaltinis: Pranešimas spaudai

Darbo rinkos ateitis be dirbtinio intelekto (DI) – nebeįsivaizduojama. Skaičiuojama, kad šiais metais DI rinka Lietuvoje turėtų pasiekti 202,4 milijonų JAV dolerių vertę. Ugdymo specialistai ir verslo atstovai įsitikinę, jog DI bus vis dažniau pasitelkiamas įvairiausių sričių specialistų – nuo finansų ir biomedicinos iki vadybos ir kūrybos. Kokių gebėjimų, susijusių su DI, studijų metu turėtų siekti dabartiniai studentai?

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Darbo rinkos ateitis be dirbtinio intelekto (DI) – nebeįsivaizduojama. Skaičiuojama, kad šiais metais DI rinka Lietuvoje turėtų pasiekti 202,4 milijonų JAV dolerių vertę. Ugdymo specialistai ir verslo atstovai įsitikinę, jog DI bus vis dažniau pasitelkiamas įvairiausių sričių specialistų – nuo finansų ir biomedicinos iki vadybos ir kūrybos. Dėl to būsimi ir esami studentai baigdami aukštąsias mokyklas privalės būti įgiję gerokai platesnius įgūdžius nei ankstesnių kartų absolventai – dalyko teorinių žinių nebeužteks. Kokių gebėjimų, susijusių su DI, studijų metu turėtų siekti dabartiniai studentai?

Ar visi ateities specialistai turės būti įvaldę dirbtinį intelektą?
Asociatyvi DI sugeneruota „Pixabay“ nuotr.

Vienas iš svarbiausių gebėjimų, būtinų sėkmingam ateities bet kokios srities specialistui, anot VIKO Inovacijų vadybos katedros vedėjos Gretos Gruodės – kūrybiškumas. Mat, generatyvinio DI įrankiai, nors ir yra naudingi analizuojant didelės apimties duomenis, pateikiant atsakymus į suformuluotus klausimus ar atliekant įvairiausias užduotis, ilgainiui pradeda pateikti supanašėjusius ir neoriginalius atsakymus.

„Žmogus, kaip ir šiandien, taip ir ateityje, išliks vieninteliu, galinčiu pasiūlyti netikėtas idėjas. Nesvarbu, ar tai būtų krizinės situacijos sprendimas, ar naujas technologinis įrankis, ar dar neišbandytas verslo modelis. Būtent kūrybiškumą lavinantys ir jį efektyviai sužadinti pasitelkiant DI galintys specialistai ateityje bus labai paklausūs“, – teigia G. Gruodė.

Bet kaip žinoti, iki kada ieškant kūrybinių sprendimų dar gali padėti DI, o kada jau reikia žmogiškojo įsikišimo? Pasak dėstytojos, konkrečios ribos nubrėžti neįmanoma.

„Nors DI gali įkvėpti, bet juo besinaudojantis studentas ar specialistas privalo patikrinti pateikiamų faktų tikrumą. Taip pat, mokėti teisingai cituoti DI savo darbuose. Tai – ateities įgūdžiai. Juos jau šiandien kartu su kitais VIKO dėstytojais integruojame į studijų procesą. Pavyzdžiui, nuo šių metų Organizacijų vadybos studijų programą pasirinkusius studentus supažindinsime su jiems naudingais DI įrankiais, kartu ieškosime sprendinių, kaip juos pasitelkti profesinėse situacijose, siekiant didinti organizacijų veiklos efektyvumą“, – sako G. Gruodė.

DI pasitelkiamas jau šiandien

DI įrankius šiandien naudoja ne tik informacinių technologijų, bet ir finansų valdymo, teisės ir net biomedicininės diagnostikos specialistai.

Štai „Grant Thornton Baltic“ partneris Sergejus Abakumovas pasakoja, kad jų įmonė DI yra integravusi į verslo valdymo sistemas ir naudoja jį aptarnaujant savo klientus.

„Tai – analitiniai arba duomenų fiksavimo, agregavimo ir atvaizdavimo įrankiai. Tiesa, vis dar pasitaiko nemažai „bug‘ų“, kuriuos stengiamės kaip įmanoma greičiau identifikuoti ir valdyti. Vis dėlto, svarbiausia tai, jog tinkamai adaptavus DI į konkrečias darbo sritis, galima užtikrinti efektyvų ir motyvuojantį darbo proceso organizavimą. Ateityje ir toliau planuojame pasitelkti DI įrankius, todėl specialistų, išmanančių ne tik finansų valdymą, bet ir DI subtilybes, poreikis tik augs“, – pasakoja S. Abakumovas.

DI kasdienėje darbinėje veikloje šiuo metu naudoja ir advokatų profesinė bendrija „Cobalt“: „Jau ištestavome keletą DI paremtų įrankių ir sėkmingai įtraukėme juos į savo kasdienį darbą,“ – sako vyresnioji teisininkė Renata Vasiliauskienė.

Ruslan Bikmurzin, VIKO Medicinos technologijų ir dietetikos katedros lektorius, pasakoja, kad biomedicininės diagnostikos srityje DI įrankiai ne tik naudojami, bet ir nuolat kuriami nauji.

„DI įrankiai šioje srityje pagrinde pasitelkiami apdorojant vaizdus radiologijoje ir patologijoje, bet gali būti pritaikyti, pavyzdžiui, vertinant EKG, EEG ar kraujo tyrimų duomenis, kuriant vaistus, vertinant epidemiologinę situaciją. DI algoritmai gali apdoroti didelius kiekius duomenų ir įžvelgti akiai kartais nematomus pakitimus. Vis dėlto, svarbu paminėti, kad DI tikslumas priklauso nuo apmokymo metu pateiktos informacijos kokybės ir žmogaus parašyto algoritmo. Nors DI ir gali būti savarankiškas, tačiau kol kas tai – įrankis. Dėl to reikės specialisto, kuris mokės naudotis įrankiu arba jį prižiūrėti. Vis dėlto, artimiausiu metu DI nepakeis biomedicinos diagnostikos ir medicinos specialistų“, – įžvalgomis dalijasi R. Bikmurzin.

Grėsmių tikimybė

Specialistai įsitikinę – netinkamai naudojamas DI gali kurti ne tik naujas galimybes, bet ir grėsmes. Jei finansų valdymo srityje DI padaryta klaida gali sukelti milžiniškus finansinius praradimus, tai tokia pati klaida medicinos srityje gali tapti ir žmogaus mirties priežastimi.

„Kaskart žmonijai išradus naują įrankį, turime imtis tam tikrų jo sureguliavimo veiksmų. Po automobilio sukūrimo atsirado kelių eismo taisykles. Su DI turime padaryti tą patį. Čia neapsieisime be specialistų, išmanančių DI subtilybes. Aukštosios mokyklos privalo į studijų procesą integruoti DI temas, praktines dirbtuves, mokyti studentus ne tik teisingai naudoti, bet ir kritiškai vertinti gaunamą informaciją. Ir apie tai turėtų būti kalbama ne tik su IT, bet ir kitų studijų programų studentais – būsimais verslininkais, teisininkais, politikais“, – pasakoja G. Gruodė.

R. Vasiliauskienė pastebi, jog itin sparčiai augančią DI rinką valdžios institucijos siekia sureguliuoti taip, kad ja naudotis vartotojai galėtų saugiai, o jų asmens duomenys nebūtų išnaudojami nedoriems tikslams.

„Nors DI nacionaliniu mastu specifiškai ir nėra reguliuojamas, absoliutaus teisinio vakuumo – nėra. Per įvairius kitus teisės aktus, pavyzdžiui, BDAR, vartotojų apsaugos teisės aktus, intelektinės nuosavybės teisės įstatymus, produktų saugos direktyvas, Europos Sąjungos (ES) vartotojų interesai vis tiek yra saugomi“, – pasakoja ji.

Kovo 13 d. Europos Parlamentas priėmė Dirbtinio intelekto reglamentą, kuris, anot teisininkės, yra pirmasis bandymas pasaulyje teisiškai reguliuoti DI technologijas: „Šis reglamentas pilna apimtimi pradės veikti po 2 metų – 2026-aisiais, tačiau kai kurios jo nuostatos pradės veikti jau po 6 ir 12 mėnesių.“

„Naujajame ES reglamente DI technologijos yra reguliuojamos ne pagal sektorius, o pagal tai, kokią riziką jos gali sukelti. Viso numatyti 4 lygmenys: netoleruotinas, didelis, ribotas ir minimalus. Didžiausia rizika priskirta DI įrankiams, kurie realiu metu renka žmonių veido bei kitus biometrinius duomenis ir pagal juos segmentuoja visuomenę. Tokios priemonės draudžiamos ES. Už jų panaudojimą gali būti paskirta bauda siekianti iki 7 procentų nuo įmonės pasaulinių metinių pajamų. Mažiausią riziką turi generatyvinis DI, pavyzdžiui, „ChatGPT.“ Minimalios rizikos DI technologijos galės veikti be jokių apribojimų“, – teigia R. Vasiliauskienė.

Daugiau apie tai, kaip DI keis darbo rinką ir studijų procesą VIKO kviečia pasiklausyti kovo 28-29 d. LITEXPO vyksiančioje parodoje „KARJERA & STUDIJOS Lietuvoje 2024“, kur savo seminarus skaitys ir kolegijos atstovai.




Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

„Deinavos baldai“ — šeimos baldai


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
Farming Simulator 2019 Mods, FS22 Mods, FS22 Maps
farmingsimulator19mods.fr
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama