Elektronika.lt
 2024 m. balandžio 25 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Balandžio 24 d. 20:16
Kaip išjungti ar perkrauti visų modelių „iPhone“
Balandžio 24 d. 17:16
Nuo blynus kepančių robotų iki miesto priežiūros technologijų – „Tech_Champ 2024“ hakatone komandos kūrė naujoves
Balandžio 24 d. 14:32
Pristatytas 816 AG „Mercedes-AMG GT 63 S E PERFORMANCE“ kupė
Balandžio 24 d. 11:26
Švietimo ekspertai sutaria: universitetų aljansai – galimybė turėti geresnę švietimo sistemą
Balandžio 24 d. 08:18
„Nothing“ pristatė „Ear“ ir „Ear (a)“ belaidžius ausinukus
Balandžio 23 d. 20:24
Dauguma Lietuvos tėvų riboja vaikų laiką internete: psichologas patarė, kaip nepažeisti vaiko privatumo
Balandžio 23 d. 17:16
Peteris Higgsas: kaip itin kuklus fizikas sugalvojo dieviškosios dalelės idėją
Balandžio 23 d. 14:42
Huawei“ pristatė naujuosius „Pura 70“, „Pura 70 Pro“ ir „Pura 70 Pro+“ išmaniuosius telefonus
Balandžio 23 d. 11:27
Sukčiai iš lietuvių pernai vidutiniškai išviliojo po 74 eurus: atskleidė, kur ir kaip jie veikia
Balandžio 23 d. 08:41
Europos Komisija: KTU – pirmasis universitetas Lietuvoje pagal pritrauktas lėšas
FS 22 Tractors
Farming Simulator 19 Mods, FS 22 Maps, FS22 Mods
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS22 Trucks
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
Paskola internetu
Vartojimo paskola, paskola automobiliui, paskola būsto remontui
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS22 Mods
FS22 Harvesters, FS22 Tractors Mods, FS22 Maps Mods
FS22 Mods
FS22 Maps,
FS22 Harvesters,
FS22 Tractors
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
Sims 4 Mods
Sims 4 CC Clothes,
Sims 4 Hair CC,
Sims 4 Skill Cheat
Optic sight
Binoculars for hunting elk,
Best compact binoculars,
Riflescope hunting
Reklama
 Straipsniai » Įvykiai, visuomenė Dalintis | Spausdinti

Technologijos ir skaitmeninis raštingumas keičia neįgaliųjų gyvenimą

Publikuota: 2020-11-20 12:18
Tematika: Įvykiai, visuomenė
Skirta: Pradedantiems
Aut. teisės: ©15min, UAB
Inf. šaltinis: 15min.lt

Išmaniosios technologijos yra reikalingos visiems, tačiau retai susimąstome, kokį reikšmingą vaidmenį jos atlieka neįgaliųjų gyvenime. Jos suteikia savarankiškumo, galimybę sutvarkyti reikalus neišėjus iš namų ir, žinoma, bendrauti. Bet ne visos svetainės ir programėlės yra draugiškos negalią turintiems asmenims, o tai apriboja pastarųjų galimybes integruotis į visuomenę.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Išmaniosios technologijos yra reikalingos visiems, tačiau retai susimąstome, kokį reikšmingą vaidmenį jos atlieka neįgaliųjų gyvenime. Jos suteikia savarankiškumo, galimybę sutvarkyti reikalus neišėjus iš namų ir, žinoma, bendrauti. Bet ne visos svetainės ir programėlės yra draugiškos negalią turintiems asmenims, o tai apriboja pastarųjų galimybes integruotis į visuomenę, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Technologijos ir skaitmeninis raštingumas keičia neįgaliųjų gyvenimą
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Lietuvos žmonių su negalia sąjungos prezidentė Rasa Kavaliauskaitė įsitikinusi, kad technologijų vaidmuo yra reikšmingas tiek neįgaliųjų, tiek sveikųjų gyvenime.

„Mes gyvename skaitmeninio pasaulio eroje. Prieš metus nebūčiau patikėjusi, kad galime padaryti tokią technologinę pažangą – visas veiklas akimirksniu perkelti į nuotolines platformas. Tai teigiama pandemijos pusė. Technologinė pažanga itin svarbi neįgaliųjų gyvenime – jiems reikalingos specialios programėlės, nauji prietaisai ir pritaikytos svetainės. Tikiu, kad progresas nesustos, o mums atsiras daugiau galimybių ir Lietuvoje“, – teigia ji.

Vis dar trūksta pritaikytų programėlių ir svetainių

Nuo žmogaus negalios priklauso ir jo galimybės naudotis technologijomis. Jei tai fizinė negalia, susijusi su rankomis, tokiu atveju reikalingi tam tikri papildomi prietaisai norint naudotis kompiuteriu ar telefonu. Turintiems klausos negalią programėlės turi būti kiek įmanoma labiau iliustruotos piešiniais, su mažiau teksto ir daugiau vizualinės informacijos.

„Kurtieji ilgai kovojo dėl 112 programėlės. Jie pagaliau pasiekė, kad skubios pagalbos aplikacija būtų pritaikyta turintiems klausos negalią, kad tokiems žmonėms nereikėtų rinkti teksto, jie galėtų paspausti tam tikrą ikoną atsižvelgiant į tai, kokios pagalbos reikia – ar kilo gaisras, o gal reikia greitosios medicinos pagalbos. Tokiu būdu ir pagalbą teikiantys iškart informuojami, kad juos kviečia asmuo su klausos negalia. Nors ir lėtai, bet pokyčiai vyksta“, – sako R. Kavaliauskaitė.

Pašnekovė pasakoja prieš trejus metus dalyvavusi atliekant tyrimą dėl viešojo transporto paslaugų pritaikomumo neįgaliesiems. Tyrimo metu buvo tikrinama, kaip viešasis transportas pritaikytas fiziškai: ar žmogui su judėjimo negalia yra rampos ir pan. Vienas iš tyrimo aspektų taip pat buvo ir pritaikymas akliesiems.

„Viešojo transporto programėlės pritaikymas aklajam reiškia, kad ji turi garsiniu būdu įspėti žmogų su negalia apie tai, koks autobusas ar troleibusas atvažiavo į stotelę, koks jo maršrutas, kada metas išlipti. Tuomet žmogui nereikia blaškytis, klausinėti kitų keleivių – jis tampa kur kas savarankiškesnis ir patiria mažiau streso“, – pasakoja sąjungos vadovė.

R. Kavaliauskaitė priduria, kad siekiant pažangos šioje srityje politikai privalo tartis su nevyriausybinėmis organizacijomis, kurios atstovauja neįgaliuosius. Kai nesitariama, jos teigimu, įdiegiama ne tai, ko iš tiesų reikia tam tikrą negalią turinčiam asmeniui. Tačiau pasipylus kritikai viešojoje erdvėje, reikalai dažnai pasistumia priekin.

„Teikėme nuomonę ir dėl elektroninio balsavimo, kuris palengvintų galimybę žmonėms su negalia išreikšti savo nuomonę. Tikimės, kad mums pavyks, tačiau kol kas diskusiją šiuo klausimu pristabdė pandemija. Kam mums to reikia? Nors Vyriausioji rinkimų komisija teigė, kad rinkimų apylinkės pritaikytos neįgaliesiems, tačiau realybė buvo kitokia. Norime dalyvauti rinkimuose kaip lygūs su lygiais“, – komentuoja ji.

Rugsėjį paskelbta Valstybės kontrolės (VK) audito ataskaita apie asmenų su negalia socialinę integraciją atskleidė, kad vos 3,4 proc. valstybės ir savivaldybių interneto svetainių yra prieinamos asmenims su negalia, o pagal Europos Parlamento ir Tarybos (ES) direktyvą jau šį rudenį pritaikomumas turėjo pasiekti 100 proc.

Sąjungos vadovės teigimu, toli gražu dar ne visos svetainės yra pritaikytos neįgaliesiems, nepaisant direktyvoje nurodyto termino. Ji įsitikinusi, kad tai sritis, kur Lietuva turėtų labiausiai pasistiebti – atsižvelgti ne į svetainės grožį, bet jos funkcionalumą.

Kasdienybė be technologijų – neįmanoma

R. Kavaliauskaitė, pati turinti judėjimo negalią, sako didžiąją dalį kasdienių reikalų susitvarkanti elektroniniu būdu.

„Neįsivaizduoju savo gyvenimo be technologijų ir interneto. Naudojuosi e. bankininkyste, moku mokesčius, perku internetinėse parduotuvėse, registruojuosi pas gydytojus – viską galiu padaryti nuotoliniu būdu. Tai ypač aktualu karantino metu.

Ši galimybė viską padaryti neišėjus iš namų labai svarbi turintiems judėjimo negalią: ne viskas pritaikyta judėjimui vežimėliu, kartais atvykus į parduotuvę sunku rasti stovėjimo vietą automobiliui, apsipirkinėjant nepatogu ant kelių laikyti krepšelį. Daug niuansų, kurie neįgaliesiems kelia papildomą stresą“, – patirtimi dalijasi moteris.

Pasak jos, 90 proc. neįgaliųjų laiką leidžia socialiniuose tinkluose, kurie suteikia galimybę bendrauti su visu pasauliu ir nesijausti uždarytiems tarp keturių sienų.

„Pavasarinio karantino metu daugelis skundėsi, kaip sunku kelis mėnesius sėdėti namie. Taip kalbantiems visada pasiūlau pagalvoti apie žmones, kurių gyvenimas atrodo kaip karantinas – visą laiką tarp keturių sienų. Tokių žmonių gyvenimo kokybę pagerinti gali tik technologijos. Socialiniuose tinkluose negalią turintys asmenys ir draugų randa, ir net šeimos kuriasi tokiu būdu. Gyvo bendravimo su žmogumi, žinoma, niekas neatstos, bet technologijos išties mažina vienišumo jausmą“, – akcentuoja R. Kavaliauskaitė.

Suvokdama, kokią svarbą turi technologijos neįgaliųjų gyvenime, Lietuvos žmonių su negalia sąjunga savo dienos centruose narius moko skaitmeninio raštingumo.

„Dauguma puikiai geba naudotis technologijomis ir internetu, bet yra ir vyresnio amžiaus narių, kurie kiek prisibijo kompiuterio ar planšetės, bijo paspausti ne tą mygtuką. Suprasdami, kaip šie gebėjimai pakeistų jų gyvenimą, dienos centruose mokome skaitmeninio raštingumo pradmenų. Tai nėra oficialūs kursai, žmones paprasčiausiai konsultuoja mūsų samdomas informatikas, jis net padeda mokesčius susimokėti“, – sako sąjungos vadovė.

Tiek negalią turintiems, tiek ir kitiems šalies gyventojams, norintiems įgyti skaitmeninio raštingumo žinių, projektas „Prisijungusi Lietuva“ siūlo tai padaryti nemokamai. Iš viso šiuose mokymuose dalyvavo beveik 72 tūkst. įvairaus amžiaus šalies gyventojų.

Nepaisant karantino, gyventojai kviečiami mokytis bei gilinti žinias internetu. Tai galima daryti dviem būdais: mokytis savarankiškai neišeinant iš namų, pasirenkant iš daugiau kaip 50 temų pradedantiesiems ir pažengusiems, arba registruotis į internetu vykstančius skaitmeninio raštingumo mokymus klasėse.


15min.lt



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

„Deinavos baldai“ — šeimos baldai


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
Farming Simulator 2019 Mods, FS22 Mods, FS22 Maps
farmingsimulator19mods.fr
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama