Elektronika.lt
 2024 m. balandžio 29 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Balandžio 29 d. 08:34
Verslas su įvairių Lietuvos universitetų mokslininkais kurs įnovatyvų įrankį nuotoliniam transporto stebėjimui
Balandžio 28 d. 17:53
Primena, kam būtina atsinaujinti SIM kortelę: dėl vykstančių pokyčių kai kurie gali likti nepasiekiami
Balandžio 28 d. 13:35
KTU mokslininkas Florian Rabitz: stiprinkime mokslinį bendradarbiavimą kosmose
Balandžio 28 d. 09:31
Internetiniai sukčiai aktyviausi tada, kai esame labiausiai pažeidžiami: ekspertas pataria, kaip nepasimesti
Balandžio 27 d. 17:27
„Mini“ pristatė pirmąjį elektrinį kompaktinį visureigį „Aceman“
Balandžio 27 d. 13:20
JAV suspindę Vilniaus licėjaus moksleiviai pristatė pačių sukonstruotą robotą
Balandžio 27 d. 09:20
Karantinas įkvėpė lietuvį sukurti žaidimą, kuriuo susidomėjo didžiausios žaidimų platformos
Balandžio 26 d. 20:22
Kaip skaitmeninė transformacija keičia dėstytojų darbą
Balandžio 26 d. 18:43
Palydovinis ryšys ir naujas įkrovimo būdas: kokių galių mūsų išmaniesiems suteiks „Android 15“ atnaujinimas?
Balandžio 26 d. 16:49
Automobiliuose vis dažniau naudojamos kameros, kurios pakeičia įprastinius veidrodėlius: kokie tokio sprendimo privalumai ir trūkumai?
FS 22 Tractors
Farming Simulator 19 Mods, FS 22 Maps, FS22 Mods
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS22 Trucks
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
Paskola internetu
Vartojimo paskola, paskola automobiliui, paskola būsto remontui
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS22 Mods
FS22 Harvesters, FS22 Tractors Mods, FS22 Maps Mods
FS22 Mods
FS22 Maps,
FS22 Harvesters,
FS22 Tractors
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
Sims 4 Mods
Sims 4 CC Clothes,
Sims 4 Hair CC,
Sims 4 Skill Cheat
Optic sight
Binoculars for hunting elk,
Best compact binoculars,
Riflescope hunting
Reklama
 Straipsniai » Įvykiai, visuomenė Dalintis | Spausdinti

JT: pernai pasaulio gyventojai išmetė rekordiškai daug elektronikos atliekų

Publikuota: 2020-07-09 08:10
Tematika: Įvykiai, visuomenė
Skirta: Pradedantiems
Inf. šaltinis: Pranešimas spaudai

Jungtinių Tautų duomenimis, 2019 metais pasaulio gyventojai išmetė 53,6 mln. tonų elektros ir elektroninės įrangos atliekų – 21 proc. daugiau nei prieš penkerius metus, tačiau buvo surinkta ir perdirbta mažiau nei penktadalis šių atliekų.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Jungtinių Tautų (JT) duomenimis, 2019 metais pasaulio gyventojai išmetė 53,6 mln. tonų elektros ir elektroninės įrangos atliekų – 21 proc. daugiau nei prieš penkerius metus, tačiau buvo surinkta ir perdirbta mažiau nei penktadalis šių atliekų. Didžiausias elektronikos atliekų kiekis susidarė Azijoje, perpus mažiau – Europoje, rašoma pranešime žiniasklaidai.

JT: pernai pasaulio gyventojai išmetė rekordiškai daug elektronikos atliekų

Tarptautinės organizacijos teigimu, pernai pasaulio gyventojų išmestos elektronikos atliekos svėrė žymiai daugiau nei visi suaugusieji Europoje arba šių atliekų svoris prilygo net 350 kruizinių laivų „Queen Mary 2“ svoriui, jų užtektų 125 kilometrų ilgio linijai suformuoti.

Šiemet birželio pabaigoje paskelbtoje JT ataskaitoje taip pat prognozuojama, kad iki 2030 metų elektronikos atliekų (įrenginių, kuriuose yra baterija, akumuliatorius ar kištukas elektrai) metinis kiekis sudarys 74 mln. tonų ir bus beveik dukart didesnis nei 2014-aisiais. Dėl šios priežasties elektronikos atliekos tampa sparčiausiai augančiu pasaulyje buitinių atliekų srautu, kurį daugiausia skatina augantis elektros ir elektroninės įrangos naudojimas, trumpas jos eksploatavimo ciklas ir menkos taisymo galimybės.

Kadangi 2019 metais buvo perdirbta tik 17,4 proc. visų elektronikos atliekų pasaulyje, tai reiškia, kad auksas, sidabras, varis, platina ir kitos aukštos vertės atgaunamos medžiagos (konservatyviu vertinimu jų vertė siekia 57 mlrd. JAV dolerių ir ji yra didesnė už daugumos šalių bendrąjį vidaus produktą) dažniausiai buvo išmetamos ar sudeginamos, o ne surenkamos apdorojimui ir pakartotiniam naudojimui.

Didžiausią elektronikos atliekų kiekį (apie 24,9 mln. tonų) pernai išmetė Azijos gyventojai, po to sekė Amerikos žemynas (13,1 mln. tonų) ir Europa (12 mln. tonų). Afrikoje ir Okeanijoje 2019 metais susidarė atitinkamai 2,9 mln. ir 0,7 mln. tonų elektronikos atliekų.

Pagal šalis daugiausia elektronikos atliekų (10,1 mln. tonų) išmetė Kinijos gyventojai. JAV buvo antroje vietoje (6,9 mln. tonų), o Indija, kurios gyventojai per metus išmetė 3,2 mln. tonų elektronikos atliekų, – trečioje vietoje. Šios trys šalys pernai kartu sukaupė beveik 38 proc. viso pasaulio elektronikos atliekų.

Pagal elektronikos atliekų susidarymą vienam gyventojui (16,2 kg) Europai atiteko pirmoji vieta pasaulyje. Antroje vietoje buvo Okeanija (16,1 kg), po jos sekė Amerika (13,3 kg). Palyginimui: Azijoje vienam gyventojui atiteko 5,6 kg, o Afrikoje – 2,5 kg elektronikos atliekų.

JT ataskaitoje pažymima, kad Indijoje ir Kinijoje itin sparčiai auga prekių, tokių kaip skalbimo mašinos, šaldytuvai ir oro kondicionieriai, paklausa ir ji parodo vis didėjančias besivystančių šalių problemas tvarkant elektronikos atliekas. Vidutines ir mažas pajamas turinčiose šalyse elektronikos atliekų tvarkymo infrastruktūra dar nėra visiškai išplėtota arba kai kuriais atvejais jos visiškai nėra.

„Net šalys, kuriose įdiegta oficiali elektronikos atliekų tvarkymo sistema, susiduria su palyginti mažomis atliekų surinkimo ir perdirbimo normomis“, – teigia JT.

Kaip sekasi Lietuvai

Lietuvoje, kaip ir kitose Europos Sąjungos (ES) šalyse buityje naudojamos elektros ir elektroninės įrangos perdirbimą reglamentuoja ES direktyva. Pagal Lietuvos Vyriausybės patvirtintas užduotis 2020 metais mūsų šalyje turi būti sutvarkyta ir perdirbta 65 proc. visos Lietuvos rinkai pateiktos buitinės elektronikos (5 proc. punktais daugiau nei pernai), jei yra įsteigta pakankamai elektronikos atliekų priėmimo vietų (viena priėmimo vieta 200 tonų į vidaus rinką tiektai įrangai). Nešiojamosioms baterijoms ir akumuliatoriams, montuojamiems mobiliuose telefonuose, kompiuteriuose, žaisluose ir pan., galioja 45 proc. surinkimo užduotis nuo viso vidaus rinkai patiekto kiekio.

Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacijos (EGIO), Gamintojų ir importuotojų asociacijos (GIA) atstovės Vitalijos Sičiūnienės teigimu, augant atliekų surinkimo perdirbimui užduotims, didėja ir surenkamų elektronikos atliekų priėmimo vietų skaičius.

2020 metų pradžioje vien EGIO visoje Lietuvoje buvo įrengusi 181 specialią elektronikos atliekų surinkimo vietą ir organizavo atliekų surinkimą iš daugiau kaip 1,5 tūkst. šios įrangos platinimo vietų visoje šalyje. Gyventojams elektronikos atliekų pridavimas minėtose vietose nekainuoja, o už stambios nenaudojamos buitinės technikos (šaldytuvų ir šaldiklių, skalbimo mašinų, elektrinių viryklių) atvežimą pas atliekų tvarkytojus gali būti mokamas atlygis.

Elektronikos atliekos taip pat renkamos visoje Lietuvoje kasmet vykstančių aplinkosaugos projektų „Mes rūšiuojam“ ir „Mes rūšiuojam. Vasara“, kuriuose dalyvauja švietimo ir mokslo įstaigos, įmonės ir bendruomenės, metu. Buitinės elektros ir elektronikos įrangos atliekos taip pat renkamos apvažiuojant gyventojus specialiu transportu.

Gyventojai netinkamą naudojimui elektronikos įrangą taip pat galima nemokamai pristatyti į ja prekiaujančią prekybos vietą net ir neperkant naujos įrangos. Elektronikos atliekas galima nuvežti ir į savivaldybių didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles.

„Gyventojų sąmoningumas rūšiuojant atliekas kasmet auga, tačiau vis dar dažni atvejai, kai smulkesni buitiniai elektronikos prietaisai, kaip lygintuvai, virduliai, skrudintuvai, barzdaskutės ar senas mobilus telefonas atsiduria komunalinių atliekų konteineriuose“, – sako V. Sičiūnienė.

Perdirbimo svarba

Elektronikos atliekos yra pavojingos sveikatai ir aplinkai, nes turi pavojingų medžiagų, pavyzdžiui, gyvsidabrio, kurios kenkia žmogaus smegenims ir (arba) koordinacijai. Nesutvarkomos elektronikos atliekos taip pat turi didelę įtaką visuotiniam klimato atšilimui.

JT taip pat pažymi, kad šalys turi rasti būdų, kaip užtikrinti maksimalią elektronikos atliekų perdirbimo kokybę, apsaugoti aplinką, vaikus ir visus neturtingus žmones, kuriems elektronikos atliekos yra pragyvenimo šaltinis. Tinkamas elektronikos atliekų tvarkymas gali padėti sušvelninti globalų atšilimą. Skaičiuojama, kad dėl netinkamo („be dokumentų“) šaldytuvų ir oro kondicionierių perdirbimo į atmosferą buvo išleista 98 mln. tonų anglies dioksido ekvivalento – tai sudaro maždaug 0,3 proc. viso šiltnamio efektą sukeliančių dujų.

Tinkamas elektronikos, kaip ir kitų atliekų perdirbimas, leidžia taupyti gamtos išteklius, saugoti mus supančią aplinką ir gyventi švariau bei išvengti pavojaus žmonių sveikatai.

Buityje susidarančioms elektronikos atliekoms priskiriami kompiuteriai, mobilieji telefonai, spausdintuvai, kopijavimo įranga, vaizdo kameros ir grotuvai, televizoriai, šaldytuvai ir šaldikliai, indaplovės, skalbimo mašinos ir drabužių džiovinimo įranga, mikrobangų krosnelės, viryklės, lygintuvai, skrudintuvai, elektriniai šildymo prietaisai, lempos, dulkių siurbliai, vejos pjovimo ar kiti sodo darbų įrankiai, grąžtai, pjūklai, žaislai bei kita įranga.




Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

„Deinavos baldai“ — šeimos baldai


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
Farming Simulator 2019 Mods, FS22 Mods, FS22 Maps
farmingsimulator19mods.fr
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama