Elektronika.lt
 2024 m. balandžio 23 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Balandžio 23 d. 20:24
Dauguma Lietuvos tėvų riboja vaikų laiką internete: psichologas patarė, kaip nepažeisti vaiko privatumo
Balandžio 23 d. 17:16
Peteris Higgsas: kaip itin kuklus fizikas sugalvojo dieviškosios dalelės idėją
Balandžio 23 d. 14:42
Huawei“ pristatė naujuosius „Pura 70“, „Pura 70 Pro“ ir „Pura 70 Pro+“ išmaniuosius telefonus
Balandžio 23 d. 11:27
Sukčiai iš lietuvių pernai vidutiniškai išviliojo po 74 eurus: atskleidė, kur ir kaip jie veikia
Balandžio 23 d. 08:41
Europos Komisija: KTU – pirmasis universitetas Lietuvoje pagal pritrauktas lėšas
Balandžio 22 d. 20:22
„Sony“ pristato naują „BRAVIA“ namų kino teatro garso produktus
Balandžio 22 d. 17:29
DI tendencijos: ko verta nepraleisti pro akis, kad spėtumėte įšokti į įsibėgėjusį technologijų traukinį
Balandžio 22 d. 14:28
Užderėjo pavasarinis „Facebooko“ problemų derlius – kaip jas spręsti?
Balandžio 22 d. 11:17
Lietuviai teise reikalauti ištrinti asmeninius duomenis naudojasi bene rečiausiai Europoje
Balandžio 22 d. 08:27
„Sony“ pristato naujuosius ryškiausius bei geriausiai skambančius „BRAVIA“ televizorius
FS 22 Tractors
Farming Simulator 19 Mods, FS 22 Maps, FS22 Mods
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS22 Trucks
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
Paskola internetu
Vartojimo paskola, paskola automobiliui, paskola būsto remontui
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS22 Mods
FS22 Harvesters, FS22 Tractors Mods, FS22 Maps Mods
FS22 Mods
FS22 Maps,
FS22 Harvesters,
FS22 Tractors
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
Sims 4 Mods
Sims 4 CC Clothes,
Sims 4 Hair CC,
Sims 4 Skill Cheat
Optic sight
Binoculars for hunting elk,
Best compact binoculars,
Riflescope hunting
Reklama
 Straipsniai » Įvykiai, visuomenė Dalintis | Spausdinti

Trys IT grėsmės, su kuriomis susiduriama dirbant per nuotolį

Publikuota: 2020-05-11 19:36
Tematika: Įvykiai, visuomenė
Skirta: Mėgėjams
Inf. šaltinis: Pranešimas spaudai

Iki karantino nuotolinį darbą praktikavo tik nedidelė dalis įmonių bei laisvai samdomų darbuotojų. Vis tik šis laikotarpis parodė, kad darbas per nuotolį gali užsitęsti, o ir nemažai darbuotojų tam neprieštarauja. Ekspertai primena, jog pakitus darbo vietai įmonės gali susidurti su IT sistemų bei duomenų saugumo iššūkiais.

 Rodyti komentarus (1)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Iki karantino nuotolinį darbą praktikavo tik nedidelė dalis įmonių bei laisvai samdomų darbuotojų. Vis tik šis laikotarpis parodė, kad darbas per nuotolį gali užsitęsti, o ir nemažai darbuotojų tam neprieštarauja. Ekspertai primena, jog pakitus darbo vietai įmonės gali susidurti su informacinių technologijų (IT) sistemų bei duomenų saugumo iššūkiais. Kokie dažniausi IT saugumo incidentai gali susiklostyti tokiais atvejais ir kaip įmonės gali apsisaugoti nuo šių grėsmių?

Trys IT grėsmės, su kuriomis susiduriama dirbant per nuotolį
Asociatyvi nuotr. Pixabay.com

Norėtų ir toliau dirbti iš namų

Karantino periodu įgyti įpročiai ir įvairios darbuotojų apklausos rodo, kad daliai lietuvių patinka dirbti nuotoliniu būdu. Todėl net ir pasibaigus karantinui kai kurios įmonės gali toliau leisti savo darbuotojams dirbti iš namų. Iš kitos pusės, dalis žmonių tai darė ir iki pandemijos: „Eurostat“ duomenimis, praėjusiais metais apie 5,4 proc. darbingo amžiaus europiečių nuolat dirbo per nuotolį, o 9 proc. tai praktikuodavo nereguliariai.

Šiuolaikiniams darbdaviams, jei tai leidžia veiklos pobūdis, tampa nebe taip svarbu, iš kur dirba komanda. Svarbiausia, kad darbas būtų atliktas kokybiškai ir laiku. Vis tik, kaip pastebi Ramūnas Liubertas, IT saugumo kompanijos „ESET Lietuva“ IT inžinierius, komandai dirbant nuotoliniu būdu, kyla grėsmių įmonės IT sistemų saugumui. „Mūsų patirtis dirbant su klientais rodo, kad šiuo periodu tų grėsmių padaugėja. Dažnai tam įtakos turi nepakankamai apsaugotas namų tinklas, o kartais – netgi ir atidumo stoka“, – paaiškina IT inžinierius.

Ekspertas išskiria tris dažniausias IT sistemų grėsmes, su kuriomis gali susidurti įmonė, suteikianti teisę komandai dirbti nuotoliniu būdu. Tuo pačiu pasiūlomi ir galimi grėsmių sprendimo būdai.

Pirmoji rizika – įrenginių saugumas

Pirmas grėsmę keliantis dalykas – tai fizinė įrenginių sauga, kuomet nenaudojamas įrenginys yra paliekamas be priežiūros ir bet kas gali prisijungti prie įmonės el. pašto ar IT sistemų. „Netgi dirbant iš namų smalsus vaikas gali atsitiktinai prisėsti prie kompiuterio ir netyčia išsiųsti laišką klientui ar vadovui. Arba darbalaukyje ištrinti svarbius dokumentus. Todėl net ir trumpam paliekant darbo vietą rekomenduojama rakinti ekraną“, – argumentuoja ekspertas.

Be to, po truputį švelnėjant karantino sąlygoms, darbuotojai, kuriems pabodo dirbti namuose, kartu su kompiuteriais sugrįš į lauko kavines ir kitas viešąsias vietas. „Toks darbuotojų mobilumas ir galima atidumo stoka gali brangiai kainuoti įmonei, jei jos įranga kartu su jautriais duomenimis bus prarasta, pavyzdžiui, vagystės atveju“, – pastebi IT ekspertas.

R. Liuberto pastebėjimais, tai, jog darbuotojas prarado mobilųjį įrenginį, planšetę ar nešiojamąjį kompiuterį, gali ženkliai pakenkti įmonės reputacijai, nes gali būti nutekinti svarbūs duomenys. Operatyviai atsekti, kur yra dingęs mobilusis įrenginys, yra įmanoma tik jį iš anksto „pririšus“ prie centralizuoto valdymo sprendimo arba – kreipiantis į policiją. Tuomet informacija bus perduota visiems Lietuvos mobiliojo ryšio operatoriams, kurie įrašys telefono ar planšetės IMEI numerį į blokuotinų numerių duomenų bazę ir juo naudotis nebebus galima. O štai atsekti pavogtą nešiojamąjį kompiuterį sudėtingiau, nes retas jų turi GPS imtuvą, kuriuo būtų galima nustatyti objekto koordinates bet kurioje pasaulio vietoje. Prieigą prie jautrių duomenų galima užblokuoti tik iš anksto užšifravus kompiuterio kietąjį diską.

Todėl darbuotojus rekomenduojama edukuoti kibernetinio saugumo klausimais, kaip reikėtų dirbti viešojoje erdvėje, taip pat būtinos ir duomenų saugą užtikrinančios programinės priemonės, pvz., kietojo disko šifravimo sprendimai.

Antroji rizika – ribotas įrenginių būklės valdymas

Šiuo metu, kai darbuotojai yra namuose ir iš namų tinklo jungiasi prie įmonės vidinio tinklo, susiduriama su dar vienu rizikos faktoriumi – ribotu įmonės įrenginių būklės stebėjimu bei valdymu. „Problema ta, kad komandai dirbant iš namų sudėtinga matyti, kuriose darbo vietose trūksta operacinės sistemos atnaujinimų, naudojama senesnės versijos programinė įranga ar neveikia antivirusinė programa. O galbūt darbuotojo kompiuteris yra įtrauktas į užkrėstų kompiuterių tinklą ir dalyvauja „užklasinėje veikloje“. Be to, iš nepakankamai apsaugoto namų tinklo per VPN į įmonės tinklą gali patekti kenkėjiška programa“, – argumentuoja IT inžinierius.

Tam, kad tokie trukdžiai būtų užfiksuoti ir laiku pašalinti, rekomenduojama centralizuotai valdyti darbo vietas. Tai sutaupytų ir laiko: nuotoliniu būdu galima masiškai į darbo vietas įdiegti ar atnaujinti saugumo sprendimus, taip pat konfigūruoti jų nustatymus.

Apie šią ir kitas grėsmes, taip pat būdus, kaip įmonėms užtikrinti saugų darbą iš namų, IT saugumo kompanija kartu su partneriais ketina papasakoti gegužės 14 d. vyksiančiame nuotoliniame renginyje „ESET Security Day 2020“. „Renginio metu dalyviai virtualioje aplinkoje praktiškai išbandys, kaip centralizuotai valdomos darbo vietos, kaip jos šifruojamos ar kaip aptinkama įtartina elgsena tinkle“, – paaiškina R. Liubertas.

Trečioji rizika – tikslinės atakos

Trečiasis veiksnys, keliantis didelę grėsmę įmonės IT sistemų saugumui, – tai tikslinės atakos. Joms dažniausiai įsilaužėliai ruošiasi iš anksto: iš pradžių užsiima žvalgyba įmonės tinkle ir tuomet užklumpa netikėtai ir skaudžiai – paralyžiuoja įmonės veiklą. Tai gali būti masinis informacijos trynimas, duomenų nutekėjimas ar šifravimas kriptovirusais, prieigų prie kompiuterių blokavimas ir kt.

„Tikslinės atakos dažniausiai yra nukreipiamos į strategines įmones, kurių veiklos sutrikdymus pajunta plati visuomenė. Antivirusinės programos tokios atakos gali ir neužfiksuoti, nes įsilaužėliai kenkėjiškus skriptus aukos kompiuteryje dažnai vykdo naudojant standartinius operacinių sistemų įrankius, pvz., „Powershell“ ir pan. Laimei, rinkoje yra sprendimų, kurie gali užfiksuoti žvalgybą įmonės tinkle ir laiku sureaguoti į įtartinus veiksmus, taip pat atrasti tinklo pažeidžiamumus, per kuriuos bando plisti grėsmės šaltinis“, – apie galimus sprendimus dėsto IT inžinierius.




Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

„Deinavos baldai“ — šeimos baldai


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
Farming Simulator 2019 Mods, FS22 Mods, FS22 Maps
farmingsimulator19mods.fr
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama