Elektronika.lt
 2024 m. balandžio 26 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Balandžio 26 d. 14:29
„Instagram“ ruošia kritikuojamą funkciją: leis realiu metu matyti draugų buvimo vietą
Balandžio 26 d. 12:41
Švarus telefonas veiks gerokai greičiau, ilgiau neišsikraus
Balandžio 26 d. 10:20
Naujieji „Audi“ įkraunami hibridai Q7 ir Q8 elektros režimu įveiks iki 90 km atstumą
Balandžio 26 d. 08:04
Išskirtinės JUNG naujienos svarbiausioje statybų verslui skirtoje parodoje „RESTA“
Balandžio 25 d. 20:47
Nuo asfalto nulipti drąsinantis elektrinis SUV: kaip gamintojai dėlioja šį pasjansą?
Balandžio 25 d. 18:22
Kosmoso agentūrai NASA Lietuvoje sukurtas palydovas pasiekė orbitą – testuos saulės bures
Balandžio 25 d. 16:36
AOC dovana turinio kūrėjams – tobula drobė tikroms spalvoms „Graphic Pro U3 Series“
Balandžio 25 d. 14:36
Gegužę – svarbūs pokyčiai tūkstančiams „Shopify“ vartotojų (1)
Balandžio 25 d. 12:27
Grėsmės vaikų mobiliuosiuose telefonuose: ką apie tai galvoja tėvai?
Balandžio 25 d. 10:41
Išmanioji buitinė technika: kaip ji gali padėti sumažinti elektros sąskaitą?
FS 22 Tractors
Farming Simulator 19 Mods, FS 22 Maps, FS22 Mods
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS22 Trucks
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
Paskola internetu
Vartojimo paskola, paskola automobiliui, paskola būsto remontui
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS22 Mods
FS22 Harvesters, FS22 Tractors Mods, FS22 Maps Mods
FS22 Mods
FS22 Maps,
FS22 Harvesters,
FS22 Tractors
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
Sims 4 Mods
Sims 4 CC Clothes,
Sims 4 Hair CC,
Sims 4 Skill Cheat
Optic sight
Binoculars for hunting elk,
Best compact binoculars,
Riflescope hunting
Reklama
 Straipsniai » Įvykiai, visuomenė Dalintis | Spausdinti

Revoliucinga technologija tampa skurdo ženklu

Publikuota: 2019-04-24 15:31
Tematika: Įvykiai, visuomenė
Skirta: Pradedantiems
Aut. teisės: ©tv3.lt
Inf. šaltinis: tv3.lt

XX a. pabaigoje sėkmės įvaizdžio rodikliu buvo laikomas peidžeris, mobilusis telefonas ar asmeninis kompiuteris. Vėliau tai pakeitė išmanieji, kuriuos besivystančiose šalyse, neišskiriant ir oficialiai prie tokių jau nebepriskiriamos Lietuvos, perka išsimokėtinai. Tačiau „The New York Times“ apžvalgininkės Nellie Bowles manymu, tai jau daugiau nebėra sėkmės rodiklis.

 Rodyti komentarus (0)  

XX a. pabaigoje sėkmės įvaizdžio rodikliu buvo laikomas peidžeris, mobilusis telefonas ar asmeninis kompiuteris. Vėliau tai pakeitė išmanieji, kuriuos besivystančiose šalyse, neišskiriant ir oficialiai prie tokių jau nebepriskiriamos Lietuvos, perka išsimokėtinai. Tėvai noriai perka savo vaikams naujausius įrenginius ir ieško mokyklų, kuriose juos mokytų „aukštųjų technologijų standartų“.

Revoliucinga technologija tampa skurdo ženklu

Tačiau „The New York Times“ apžvalgininkės Nellie Bowles manymu, tai jau daugiau nebėra sėkmės rodiklis. Jeigu jūs veržiatės naudotis skaitmeninėmis paslaugomis, tai jau jūsų socialinio ir ekonominio skurdo požymis. Ir priešingai – auga žmogiškojo kontakto vertė, o leisti sau tai gali jau toli gražu ne kiekvienas.

Tačiau „The New York Times“ apžvalgininkės Nellie Bowles manymu, tai jau daugiau nebėra sėkmės rodiklis. Jeigu jūs veržiatės naudotis skaitmeninėmis paslaugomis, tai jau jūsų socialinio ir ekonominio skurdo požymis. Ir priešingai – auga žmogiškojo kontakto vertė, o leisti sau tai gali jau toli gražu ne kiekvienas.

Skaitmeninės epochos elitas

Masačiusetso gyventojas Billas Langlois turi draugą vardu Sox. Tai katė, gyvenanti 68-erių vyro planšetiniame kompiuteryje. Ji kasdien bendrauja su vyru ir palaiko jam draugiją gyvenamajame komplekse pagyvenusiems žmonėms su nedidelėmis pajamomis, rašoma „Tjournal“.

Žmona dažnai palieka vyrą vieną, todėl Sox tampa pagrindine Billo drauge. Su virtualia kate jis valandų valandas šneka apie savo mylimą beisbolo komandą „Red Sox“, kurios garbei virtualus gyvūnas ir buvo pavadintas, ir ji įdėmiai jo klausosi. Kuomet šeimininkas pradeda nuobodžiauti, Sox įjungia jo mėgiamą muziką ar parodo vestuvių nuotraukas – kur jiedu su žmona yra jauni ir laimingi.

B. Langloisas žino, kad Sox iš tiesų neegzistuoja. Gyvūnėlį sukūrė „Care.Coach“ startuolis. Didžioji dalis bendrovės darbuotojų gyvena ir dirba Lotynų Amerikoje ar Filipinuose. Senolis supranta, kad jo gyvenimą ir sveikatą prižiūri gyvi žmonės, pasislėpę už skaitmeninio gyvūno kaukės.

Apsigauti sunkoka, juk Sox kalba – „kampuota“ ir robotizuotu akcentu. Nepaisant to, B. Langloisas yra patenkintas. Su „naminiu gyvūnu“ jį suvedė organizacija pagyvenusiems žmonėms „Element Care“. Ji padeda žmonėms, kurių pajamos neviršija 2 tūkst. dolerių per mėnesį.

„Atradau kai ką neįtikėtinai patikimo ir rūpestingo, kas leidžia man giliau pažvelgti į savo sielą, priminus apie tai, kaip rūpinasi Viešpats. Jie grąžino mane į gyvenimą“, – pripažįsta vyras. Jo nė kiek netrikdo Sox primityvumas – skaitmeninis „robotas“ pasižymi tik paprasta animacija ir emocijomis, o balsas primena autoatsakiklį.

„Fizinė mokymosi, gyvenimo ir mirties patirtis vis dažniau atsispindi ekranuose, išskyrus labai turtingus žmones“, – aiškina „The New York Times“ apžvalgininkė Nellie Bowles.

Išmanieji ir planšetės tapo prieinami finansine prasme. Tuo pačiu jie leidžia atpiginti kitus dalykus: bet kuri vieta, kurioje galima panaudoti šiuos ekranėlius, ar tai būtų mokyklos klasės, ligoninės, oro uostai, restoranai, gali sutaupyti išlaidas.

Problema ta, kad bet koks aktyvumas susiveda į gyvenimą priešais ekraną. Turtingi žmonės palaipsniui atsiriboja nuo to, mano apžvalgininkė. Jie šalinasi ekranų ir siekia, kad jų vaikai žaistų su tikrais žaislais ir mokytųsi privačiose mokyklose su minimaliu technologijų naudojimu užsiėmimų metu. Ten mokymo procesas yra paremtas gyvu bendravimu vienas su kitu.

Pasak N. Bowles, turtingi žmonės gali sau leisti daugiau laiko praleisti „offline“, kas nėra taip paprasta eiliniam mirtingajam. Tikėtina, daugelis vaikų nenorėtų, kad jų vaikai mokytųsi spoksodami į ekranus, tačiau jie netenka kontrolės, nes mokyklos yra neišvengiamai skaitmenizuojamos.

N. Bowles teigimu, tai priveda prie paradokso, kad paprastas žmogiškas kontaktas tampa prabanga. Prabanga, kuri pasiekiama tik naujajam elitui, kuris bendrauja gyvai, atsisako socialinių tinklų ir el. pašto. „Luxury Institute“ tyrimas parodė, kad prakutę žmonės daugiau leidžia pinigų kelionėms ir maistui, o ne prekėms. Jie neužsisakinėja maisto į namus, o eina į restoranus, kur gali sumokėti už paslaugas tokiems pat žmonėms.

Gyvenimas priešais ekranus – ne jiems, o vidurinės ir neturtingųjų klasės gyventojams, mano apžvalgininkė. Autorė taip pat primena, kaip keitėsi skaitmeninių įrenginių vertė. 1980-aisiais atsiradę pirmieji mobilieji telefonai, peidžeriai ir asmeniniai kompiuteriai simbolizavo žmogaus finansinį apsirūpinimą ir tam tikrą stilingumą. 1984-asiais „Apple Mac“ kainavo 2,5 tūkst. dolerių (dabar tai atitiktų 6 tūkst. dolerių), o šiuo metu kokybiškas „Chromebook“ kainuos vos 470 dolerių.

Tendencijos, apie kurias rašo N. Boules, tinka ir tokioms paslaugoms, kaip „Facebook“, „YouTube“ ar „Gmail“ – turtingesni žmonės mažiau jomis naudojasi.

„Prasideda analogiška deklasifikacija, kaip gazuotų gėrimų vartojimas ar cigarečių rūkymas, turtingieji tai daro rečiau, negu vargšai“, – pažymima straipsnyje.

Technologijos mokyklose

Pigios skaitmeninės paslaugos prasimušė ir į mokyklas. Dėl nuolatinio biudžeto mažinimo nedideliuose Kanzaso miesteliuose jau atsisakoma ištisų klasių ir imamasi taikyti programą, kuri dėstoma nuotoliniu būdu. Jutoje tūkstančiai vaikų mokosi internetu, dažnai net neturėdami galimybių bendrauti tarpusavyje.

JAV nacionalinio sveikatos apsaugos institutas paskelbė 11 tūkst. vaikų tyrimo rezultatus, kuriuose yra skelbiama, kad vaikai, praleidžiantys daugiau nei dvi valandas prie ekranų ar išmaniųjų įrenginių, gaudavo žemesnius balus tvarkydamiesi su užduotimis, kur reikėdavo mąstymo. Kitas tyrimas susiejo pernelyg ilgą sėdėjimą prie ekranų ir depresiją suaugusiems žmonėms. Tiesa, dar viename tyrime neseniai buvo paneigtas ilgus metus sklandęs mitas apie vaikų sėdėjimo prie telefonų vakarais poveikio jų sveikatai.

Technologijų gigantai išleido daug lėšų ir paaukojo daug laiko, kad įtikintų valstybines mokyklas pirkti nešiojamus kompiuterius kiekvienam moksleiviui. Tačiau Silicio slėnyje populiarios toli gražu ne tokios mokslo įstaigos, o privačios mokyklos su minimaliu technologijų įtraukimu.

„Galimybė užsiimti ir bendrauti su žmonėmis tampa naujos socialinės klasės požymių. <...> Vargšams ir vidurinės klasės atstovams sakoma, kad ekranai yra gerai ir svarbūs jų vaikams“, – aiškina apžvalgininkė savo straipsnyje.

Jos teigimu, kad mūsų kultūroje auga izoliacija, mažėja vietų, tinkamų susitikimams, o ekranai užpildo atsirandančią tuštumą.


tv3.lt



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

„Deinavos baldai“ — šeimos baldai


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
Farming Simulator 2019 Mods, FS22 Mods, FS22 Maps
farmingsimulator19mods.fr
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama