Elektronika.lt
 2019 m. kovo 23 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas


 Verta paskaityti
Kovo 22 d. 20:15
Kas yra Kosminė stotis: Robotiada 2019?
Kovo 22 d. 16:33
Vyras metė kaltinimus „Teliai“ dėl galimo pelnymosi iš mažamečių: ši įžvelgia tėvų atsakomybę
Kovo 22 d. 11:18
Bijote, kad ateityje valstybes valdys robotai? Tyrimas atskleidė nerimą keliančią tiesą
Kovo 22 d. 10:09
8 mobilios naršyklės „Opera“ privalumai, kuriuos verta išbandyti
Kovo 22 d. 09:11
Vilniaus miesto mokyklos kviečiamos steigti FabLab dirbtuves
Kovo 22 d. 07:34
Estų talentų mafija ir Izraelio sėkmė: ko trūksta Lietuvai, kad galėtume tapti inovacijų centru
Kovo 21 d. 20:20
Mokslininkai sukūrė tokią vandenilio gamybos sistemą, kad namų ūkiui ištisus metus užtektų ir elektros, ir šilumos energijos
Kovo 21 d. 16:37
Kodėl skirtingose šalyse naudojami skirtingi kištukiniai lizdai? Kokias problemas tai sukelia?
Kovo 21 d. 15:08
7 klausimai, kurių negalima pamiršti prieš perkant naują telefoną (1)
Kovo 21 d. 12:08
Lazerių žvaigždė Lietuvoje: atskleidė, kodėl nenorėtų antros premijos ir kaip lazeriai pakeis pasaulį
FS 19 Tractor mods
Farming Simulator 19 Mods, FS 19 Maps, How to install
ATS mods
ATS trailer mods, ATS truck mods, ATS map mods
FS 19 Tractors
Farming Simulator 19 Mods, FS 19 Maps, FS 19 Trucks
FS19 Maps, FS19 Trucks
Farming Simulator 2019 Mods, FS19 Tractors
FS 17 maps, FS 17 truck
FS 17 Trailers, Farming Simulator 2017 Mods
Farming Simulator 2017
FS 2017 Trailers, FS 17 Maps, FS 17 Tractors
FS 19 Tractors
Farming Simulator 19 Mods, FS19 Combine, FS19 Maps
FS19 Combines
Farming Simulator 19 Mods, FS19 Trucks, FS 19 Mods
Periodontologija
Endodontija mikroskopu, implantacija, protezavimas
Mobilieji telefonai
Mobilieji telefonai internetu, telefonų dėklai, telefonų priedai
Reklama
 Straipsniai » Įvykiai, visuomenė Dalintis | Spausdinti
www.eb.lt - Entertainment bank

Dirbtinis intelektas vis labiau padeda verslui

Publikuota: 2018-08-08 16:11
Tematika: Įvykiai, visuomenė
Skirta: Pradedantiems
Inf. šaltinis: Pranešimas spaudai

Dirbtinis intelektas nebūtinai yra robotas. Jis gali būti tiesiog kompiuterio programa. Algoritmas, gebantis savarankiškai priimti sprendimus. Dirbtinio intelekto metodus jau aktyviai taiko ir Lietuvos mokslininkai įvairiose praktinėse srityse – nuo automatinio paviršiaus defektų aptikimo, išankstinio staklių gedimo nustatymo iki medicinos, gynybos projektų.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Dirbtinis intelektas nebūtinai yra robotas. Jis gali būti tiesiog kompiuterio programa. Algoritmas, gebantis savarankiškai priimti sprendimus. Dirbtinio intelekto metodus jau aktyviai taiko ir Lietuvos mokslininkai įvairiose praktinėse srityse – nuo automatinio paviršiaus defektų aptikimo, išankstinio staklių gedimo nustatymo iki medicinos, gynybos projektų.

Imituojant žmogaus gebėjimus

„Populiariausia mūsų gaunama užklausa susijusi su produktų paviršiaus defektais. Jų gali būti ant įvairių paviršių - baldų plokštės, lino pluošto ar kokio nors audinio. Kuriame sistemas, kurios leidžia automatiškai aptikti tokius defektus naudojant vaizdo kameras ir, aišku, algoritmus“, – pasakojo Kauno technologijos universiteto (KTU) Elektros ir elektronikos fakulteto docentas dr. Vidas Raudonis.

Dirbtinis intelektas vis labiau padeda verslui

Labai sudėtinga parašyti algoritmą, kuris iš vaizdo pasakytų, kur yra defektas. Imituoti žmogaus gebėjimą išskirti kitoniškumą iš aplinkos leidžia dirbtiniai neuroniniai tinklai. Jau maždaug šešerius metus KTU mokslininkai kuria vizualinės kokybės inspekcijos sistemas. „Vakarų medienos grupė“ – viena didžiausių įmonių, su kuriomis bendradarbiaujama.

Taip pat bendradarbiaujama su tokiomis užsienio kompanijomis kaip „Siemens“, „Klinkmann“, „Schneider Electric“. Jų klientams teikiami pramoninių valdiklių programavimo kursai. Įdiegtos programos valdo tam tikrus pramonės procesus, pavyzdžiui, varškės sūrelių ar alaus gamybą. Pasak doc. V. Raudonio, be tokių valdiklių dabar apskritai neįsivaizduojama gamyba. Jie tapo ketvirtosios pramonės revoliucijos ašimi. Per valdiklius ateina informacija iš apatinių gamybos sluoksnių ir perduodama į aukštesnius – gamybos planavimo, išteklių paskirstymo. Duomenų srautas valdiklio viduje jau gali būti siejamas su dirbtinio intelekto sprendimais, kai reikia atrinkti esminę informaciją, modeliuoti įvairias situacijas.

Gyvybiškai svarbūs pagalbininkai

KTU mokslininkai prieš kelerius metus įkūrė bendrovę „Power of Eye“, kad padėtų žmonėms, turintiems negalią. Sukurta žvilgsnio sekimo sistema leidžia asmeniui, nevaldančiam nei rankų, nei kojų, vien akių judesiais valdyti kompiuterį ir prie jo prijungtą prietaisą, rinkti tekstą, atlikti paprastas komunikavimo funkcijas, jei žmogus nekalba.

Kartu su kompanija „AT Medical“ sukurtas inkubatorius žmogaus embrionams iki 8-16 ląstelių auginti. Nevaisingumo klinikose dirbtinai apvaisintos kiaušaląstės laikomos inkubatoriuje iki penkių dienų, kol tampa embrionais. Naujasis įrenginys kas penkias minutes fotografuoja embrionus ir padeda nustatyti, kaip jie vystosi. Embriologui nebereikia kiekvieną sykį ištraukti lėkštutės su embrionais iš šiltos, kontroliuojamos aplinkos į vėsesnę kambario temperatūros aplinką, kad ištirtų juos mikroskopu.

„Dirbtinis intelektas asistuoja embriologui nestresinėje aplinkoje įvertinant embrionų gyvybines funkcijas. Išanalizavęs iki 100 tūkst. nuotraukų, imasi atsakomybės pažymėti jose kritines vietas, kad embriologas atkreiptų į jas dėmesį ir nebūtų praleista nė mažiausia detalė“, – sakė doc. V. Raudonis apie dirbtinio intelekto pagalbininką, jau išėjusį į tarptautinę rinką.

Tiksliau ir įžvalgiau

Kaip pasakojo Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Informatikos fakulteto Taikomosios informatikos katedros vedėjas prof. Tomas Krilavičius, bendradarbiaujant su inžinerinės pramonės įmonėmis „Baltec CNC“ ir „Aedilis“ atliekami tyrimai siekiant iš anksto nustatyti galimus staklių gedimus ir užbėgti už akių įvairioms problemoms, susijusioms su jų eksploatacija. Sukaupta gamybos proceso istorija stebint, kaip veikia sistemos, leidžia nelaukiant, kol kuri nors įranga suges, pakeisti ją nauja.

Prieš kelerius metus kartu su aukštųjų technologijų įmone „Rubedo sistemos“ sukurta unikali medicinos įranga, skirta onkologinėmis ligomis sergančių pacientų kvėpavimo sukeltam judėjimui kompensuoti taikant radioterapiją. Žmogui kvėpuojant, juda ir navikas. Naujoji įranga leidžia stebėti, kaip ligonis kvėpuoja ir kilnoti jį taip, kad būtų švitinama submilimetriniu tikslumu ten, kur reikia. Nepažeidžiant sveikų audinių ir pasiekiant anksčiau nepasiekiamas vietas.

Bendradarbiaujant su informacinių technologijų įmone „Terra IT“ atliekami tyrimai siekiant padėti parduotuvėms užsakant prekes. Kaupiama istorija, kada, kiek ir kokių prekių perkama, priklausomai nuo oro sąlygų, metų laiko, parduotuvės vietos. Sukauptų duomenų pagrindu kuriami metodai, leidžiantys prekybininkams geriau numatyti, kiek ir kokių prekių užsakyti, kad jų užtektų ir nebūtų per daug.

„Dabar aktualus dirbtinio intelekto taikymas, susijęs su propaganda ir gynyba, - pabrėžė prof. T. Krilavičius. – Pavyzdžiui, įvairių informacijos šaltinių stebėsena, kad būtų galima identifikuoti, kas ir kaip skleidžia propagandą, kokias priemones naudoja netiesiogiai diskredituoti, sukurti blogą foną.“

Tyrimus atlieka VDU Informatikos fakulteto, Baltijos pažangių technologijų instituto ir kitų įstaigų mokslininkai bendradarbiaudami su NATO partneriais, dalyvaudami NATO Mokslo ir technologijų organizacijos veikloje.

Ko žmogus nepajėgia

Vienas stambiausių planuojamų Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) kartu su viena iš Lietuvos susisiekimo bendrove rengiamų pateikti „Intelektas LT-2“ projektų skirtas geležinkelių logistikos valdymui, stebėsenai ir prevencijai ir taipogi glaudžiai susijęs su daiktų internetu. Kaip pasakojo VGTU mokslo ir inovacijų prorektorius prof. Antanas Čenys, daugybė jutiklių stebi bėgių, lokomotyvų situaciją ir generuoja duomenis. Žmogus jų nepajėgtų apdoroti, todėl reikalingos kompiuterinės sistemos, kurios leistų greitai daryti išvadas ir padėtų priimti sprendimus.

Panašus projektas ruošiamas pateikti su Europoje pirmaujančia didžiausia Lietuvoje transporto ir logistikos kompanija. Jos turimų krovininių automobilių srautų žmogus nebepajėgia suvaldyti. Reikalingi dirbtinio intelekto sprendimai, kurie leistų atsižvelgiant į sukauptą patirtį bei kelių situaciją prognozuoti ir geriau organizuoti maršrutus – kur, kada ir kaip sunkvežimiams važiuoti.

Su Kanados įmone „Arcadia Laboratories Inc.“ neseniai pradėtas sėkmingas projektas, skirtas atpažinti informacinių technologijų saugos incidentus naudojant dirbtinio intelekto metodus. VGTU mokslininkų grupė – didžiausia Lietuvoje, dirbanti kibernetinės saugos srityje. Įsiskverbimo detektavimo sistemai pateikiamas didelis duomenų kiekis, kad dirbtiniai neuroniniai tinklai galėtų mokytis ir sugebėtų aptikti pagal veikimo bruožus naujus kenksmingus programinius kodus, įtartinus protokolus, kurie galbūt slepiasi bendrame tinklo sraute.
Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

TMS ELECTRONICS
TMS ELECTRONICS

www.rslietuva.com – nemokamas elektronikos komponentų pristatymas

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Technologijos.lt

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

„EParašas“ – elektroninio parašo mokymo sistema

CRM sistema – „Hanna CRM“

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

MRO Supply


Reklama
‡ 1999–2019 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Farming Simulator 2017 Mods, FS 17 Mods
ls2017.com
„TV programa“ – tiksli
televizijos programa

www.tvprograma.lt
Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras
www.lmnsc.lt
Lietuvių kalba informacinėse technologijose
www.likit.lt
Svarstyklės – čia, matuokliai, laboratorinė įranga
www.moris.lt
Farming Simulator 2019 Mods, LS19 Mods, FS19 Mods
fs19.net
Ets2 mods, ats mods, fs19 mods
allmods.net
Farming Simulator 2019 Mods, FS 19 Maps, FS 19 Mods
www.fs2017mod.com
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
LTV.LT – geriausių lietuviškų tinklalapių katalogas
www.ltv.lt/technologijos/
FS 2019 Mods, FS 2017 Mods, FS 2015 Mods
www.farming2015mods.com
Mokslo populiarinimo projektas „Mokslas verslui ir visuomenei“
www.mokslasplius.lt
Reklama


Reklama