Elektronika.lt
 2024 m. balandžio 26 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Balandžio 25 d. 20:47
Nuo asfalto nulipti drąsinantis elektrinis SUV: kaip gamintojai dėlioja šį pasjansą?
Balandžio 25 d. 18:22
Kosmoso agentūrai NASA Lietuvoje sukurtas palydovas pasiekė orbitą – testuos saulės bures
Balandžio 25 d. 16:36
AOC dovana turinio kūrėjams – tobula drobė tikroms spalvoms „Graphic Pro U3 Series“
Balandžio 25 d. 14:36
Gegužę – svarbūs pokyčiai tūkstančiams „Shopify“ vartotojų (1)
Balandžio 25 d. 12:27
Grėsmės vaikų mobiliuosiuose telefonuose: ką apie tai galvoja tėvai?
Balandžio 25 d. 10:41
Išmanioji buitinė technika: kaip ji gali padėti sumažinti elektros sąskaitą?
Balandžio 25 d. 08:32
HMD pristatė tris atnaujintus „Nokia“ mygtukinius telefonus
Balandžio 24 d. 20:16
Kaip išjungti ar perkrauti visų modelių „iPhone“
Balandžio 24 d. 17:16
Nuo blynus kepančių robotų iki miesto priežiūros technologijų – „Tech_Champ 2024“ hakatone komandos kūrė naujoves
Balandžio 24 d. 14:32
Pristatytas 816 AG „Mercedes-AMG GT 63 S E PERFORMANCE“ kupė
FS 22 Tractors
Farming Simulator 19 Mods, FS 22 Maps, FS22 Mods
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS22 Trucks
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
Paskola internetu
Vartojimo paskola, paskola automobiliui, paskola būsto remontui
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS22 Mods
FS22 Harvesters, FS22 Tractors Mods, FS22 Maps Mods
FS22 Mods
FS22 Maps,
FS22 Harvesters,
FS22 Tractors
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
Sims 4 Mods
Sims 4 CC Clothes,
Sims 4 Hair CC,
Sims 4 Skill Cheat
Optic sight
Binoculars for hunting elk,
Best compact binoculars,
Riflescope hunting
Reklama
 Straipsniai » Įvykiai, visuomenė Dalintis | Spausdinti

Bręsta esminė reforma: patiks studentams, bet ne universitetams

Publikuota: 2014-09-10 15:19
Tematika: Įvykiai, visuomenė
Skirta: Pradedantiems
Autorius: Mindaugas Jackevičius
Aut. teisės: ©Delfi.lt
Inf. šaltinis: Delfi.lt

Vakarų Europoje universitetą galima baigti per 3 metus, tačiau Lietuvoje tam iki šiol prireikia 4. Nors daugumai universitetų patogiau pinigus iš studentų ar valstybės imti visus ketverius metus, Švietimo ir mokslo ministerija pagaliau ryžtasi siūlyti įteisinti 3 metų bakalauro studijas.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Vakarų Europoje universitetą galima baigti per 3 metus, tačiau Lietuvoje tam iki šiol prireikia 4.

Nors daugumai universitetų patogiau pinigus iš studentų ar valstybės imti visus ketverius metus, Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) pagaliau ryžtasi siūlyti įteisinti 3 metų bakalauro studijas.

Trejus metus bakalauro studijos trunka Jungtinėje Karalystėje, išskyrus Škotiją, Skandinavijos šalyse, Olandijoje, Belgijoje, Prancūzijoje, Ispanijoje, Estijoje. Latvijoje bakalauro studijos trunka 3–4 metus. Lietuvoje iki šiol studijos daugiausia trunka 4 metus.

Apie tai, kad kai kurias studijas reikėtų intensyvinti ir trumpinti, viešėdamas DELFI interneto konferencijoje pareiškė švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis. „Aš asmeniškai manyčiau, kad mokslo trukmę reikia trumpinti intensyvinant studijas. Pagrindai tam yra numatyti Mokslo ir studijų įstatymo pataisose“, – žadėjo D. Pavalkis.

Švietimo ir mokslo viceministras Rimantas Vaitkus teigia, kad siūloma įstatyme įtvirtinti nuostatą dėl 3 metų bakalauro studijų. Kito žingsnio laukiama iš aukštųjų mokyklų, kurios pagal Konstituciją yra autonomiškos.

Pasak R. Vaitkaus, 3 metų studijos iškelia klausimą, ko turėtų būti mokoma: reikia apibrėžti studijų turinį ir ką 3 metų studijas baigęs asmuo gali veikti. „Daugelis aukštųjų mokyklų nerimauja, kad pirmame kurse tenka lopytis dalies vidurines baigusių moksleivių spragas. Tikiuosi, įstatyme bus įtvirtinta galimybė turėti trejų metų bakalauro studijas, tačiau tikroji reforma ateis šiek tiek vėliau: turėsime rasti susitarimą tarp bendrojo lavinimo sektoriaus ir aukštojo mokslo sektoriaus. Tik esant tokiam susitarimui bus priimti sprendimai“, – kalbėjo R. Vaitkus.

Viceministro teigimu, galima diskutuoti, ar studijų trukmė garantuoja kokybę. Jo nuomone, pirmiausia kokybės garantas – gera studijų aplinka, struktūra ir puiki dėstytojų kvalifikacija. R. Vaitkus sutinka, kad studijų trumpinimas universitetų nevilioja dėl finansinių priežasčių.

„Labai blogai, kad universitetų siekis – ne kokybė ir ne siekis išgarsėti pirmiausia savo stiprybėmis, kokybiškomis studijomis, o susirinkti kuo daugiau lėšų, kad galėtų personalas išgyventi. Šita bėda, deja, persekioja dalį universitetų ir kai kurie iš tikrųjų stengiasi pritraukti bet ką, kas gali studijuoti, nuleidžia kartelę, mažina kainas, kitaip vilioja“, – dėstė R. Vaitkus. Pasak jo, jei studijos trumpėtų vieneriais metais, reikėtų karpyti maždaug 20 proc. personalo. To niekas nenori imtis, ypač žinant tai, kad studentų mažės dar iki 2020 m.

Bręsta esminė reforma: patiks studentams, bet ne universitetams
© DELFI (K. Čachovskio nuotr.)

MRU trumpinti studijas pradėjo pirmasis

Mykolo Romerio universitetas (MRU) pirmasis pradėjo trumpinti studijas. Dabar daugumos MRU siūlomų programų studijos trunka 3,5 metų. Tai negalioja teisės, psichologijos programoms. Sutrumpinti studijų iki 3 metų MRU neleido Mokslo ir studijų įstatymas.

MRU studijų prorektorius Giedrius Viliūnas pritaria, kad Lietuvai reikia lygiuotis į tarptautinę praktiką. „Net sunku paaiškinti, kodėl Lietuvoje tokia sistema likusi. Turbūt viskas susiję su tam tikra inercija – tiesiog programos tokios sukurtos ir iš inercijos funkcionuoja“, – kalbėjo G. Viliūnas.

G. Viliūno teigimu, keičiant sistemą reikėtų konceptualiai permąstyti, kas yra mūsų aukštasis mokslas, ko mes siekiame, kas yra bakalauras ir magistras. Mat buvusi penkerių metų sistema, kuomet po penkerių metų iškart gaudavai magistro laipsnį, į dvikopę padalyta beveik mechaniškai, be gilios diskusijos.

MRU sako norėjęs būti lankstus ir pirmasis pasiūlė negaišti laiko aukštojoje mokykloje – studijas sutrumpino iki pusketvirtų metų. „Tačiau tai nepatogu. Mūsų studentai susiduria su problemomis. Jei jie, tarkime, po bakalauro nori stoti į magistrantūrą, turi laukti pusę metų, ieškotis laikino darbo. Atsiranda lengvas chaosas“, – kalbėjo prorektorius. Tačiau, sako jis, tą patį studijų turinį sutalpinti į trumpesnę programą įmanoma. Štai praėjo keletas metų ir dalis trumpesnių studijų programų pakartotinai akredituotos, jas įvertino užsienio ekspertai.

P. Baršauskas: pirma reikia reformos mokykloje

„Tai gilesnis ir labai rimtas klausimas: jei daryti tokią reformą, pirmiausia reikia tvarkyti švietimo reformą. Kodėl? Esmių esmė – štai pas britus vaikas ateina visai kitaip paruošas. O mes gi universitetuose dar mokyklinių programų darome. Pirmiausia reikia kito produkto, kuris ateina iš mokyklos, o tada laisvai galima iškelta galva sakyti: taip, per 3 metus mes galėtume padaryti“, – tvirtina Lietuvos universitetų rektorių konferencijos (LURK) pirmininkas, Kauno technologijos universiteto rektorius profesorius Petras Baršauskas.

Pasak P. Baršausko, trumpinti studijas nėra paprasta ir lengva technologinėse ar kai kuriose kitose specialybėse, tačiau socialiniuose moksluose tikrai tą būtų galima daryti. Tačiau, kartoja jis, pirmiausia būtina mokyklos pertvarka. P. Baršausko teigimu, universitete neturi būti kartojama anglų kalba, matematika – kai kurių bendrųjų dalykų žinios turi būti stipresnės jau mokykloje.

P. Baršauskas sutinka, kad dabartinė sistema universitetų neskatina siekti efektyvumo: kartu su studentu gaunamas valstybinis arba privatus finansavimas. Taigi kokybę derinti su ekonomika sunku.

G. Steponavičius: tai neturi būti daroma mechaniškai

Pasak buvusio švietimo ir mokslo ministro liberalo Gintaro Steponavičiaus, pradėjus aukštojo mokslo reformą, pagrindinis taikinys buvo aukštesnė studijų kokybė. Ir reformos pradžioje, ir vėlesniame etape svarstyta apie atskirų universitetų iniciatyvas trumpinti studijas. „Mes puikiai suvokėme, ir aš manau, kad sustygavus mūsų aukštojo mokslo sistemą, akademinę studijų kokybę kilstelėjus į aukštesnį lygį, tik tada galime kalbėti apie trumpesnes studijas“, – sako G. Steponavičius.

Pasak G. Steponavičiaus, judėti šia kryptimi verčia gyvenimas. Universitetai turi atliepti studentų lūkesčius. „Tačiau tas žingsnis negali būti daromas mechaniškai trumpinant studijas. Turi būti žiūrima į kokybės reikalavimus, kurie ne viename universitete šlubuoja. Žingsnis turi būti subrandintas, kai namų darbai bus padaryti kokybės fronte, mes galėsime kalbėti apie trumpesnes studijas“, – mano liberalas.

Stebisi laisvu laiku

To metu dalis studentų sako, kad studijų metu daug laisvo laiko.

„Mano dukra studijuoja Dailės akademijoje. Kai studijuoja, būna užimta, tačiau vasarą laisva trinasi tris mėnesius. Mokslo metai dailės akademijoje prasideda tik spalį, dar 2 savaites trunka grafikų derinimas. Žmonės nori intensyviau studijuoti, nes dabar nei pradėti darbo, nei atsidėti vien studijoms“, – pasakoja vilnietė Liucija. Jos nuomone, vietoje ištęstų ketverių metų užtektų trejų metų intensyvių sustyguotų studijų be „atostogų kaip pirmokams po tris mėnesius“. Pasak Liucijos, ypač gaila tų, kurie už studijas moka patys: jie už sumokėtus pinigus praktiškai tegauna pusės metų studijas.

Apie neintensyvų tvarkaraštį DELFI konferencijoje kalbėjo ir studentas Petras, ministro D. Pavalkio klausęs, kada pas mus studijuosime 3 metus.

„Antrame kurse dvi dienas per savaitę turėjau po vieną paskaitą. Kodėl negalima skatinti universitetų, kad pinigus gautų ne už semestrus, o už kreditus? Dabar visi suinteresuoti, kad studijuotum kuo ilgiau“, – rašė studentas.


Delfi.lt



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

„Deinavos baldai“ — šeimos baldai


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
Farming Simulator 2019 Mods, FS22 Mods, FS22 Maps
farmingsimulator19mods.fr
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama