Elektronika.lt
 2025 m. liepos 21 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Liepos 21 d. 14:32
KTU mokslininkų tyrimas: Lietuvos mokyklos stebi mokinių pažangą, tačiau jas riboja ištekliai
Liepos 21 d. 11:51
Signalų apdorojimas: nuo gamtos iki modernių technologijų
Liepos 21 d. 08:36
Skaitmeninis detoksas atostogų metu - nauda emocinei ir fizinei sveikatai
Liepos 20 d. 20:33
Kuriama baterija, kurios pilnas įkrovimas truks vos 20 minučių
Liepos 20 d. 17:56
Iki 99 proc. elektromobilių baterijų ardomos nelegaliai – į pavojų visuomenei reaguojama per lėtai
Liepos 20 d. 14:01
Pametėte savo ar radote svetimą banko kortelę? Štai, ką turite padaryti pirmiausia
Liepos 20 d. 11:42
VU alumnas, mokslininkas ir išradėjas dr. R. Gaška: puslaidininkių ateitis – didžiulė daugelyje sričių
Liepos 20 d. 08:28
Daugėjant ryšio trikdžių rekomenduoja telefone atlikti vieną veiksmą
Liepos 19 d. 20:24
Išjunkite šią funkciją savo išmaniajame telefone: jeigu to nepadarysite – galite susidurti su nemalonumais
Liepos 19 d. 17:46
Technologijų vadovas: DI tampa kasdienybe, bet darbo iš žmonių neatims
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Football Training Kit
Football Training Equipment, Football Skills, Football Training
Reklama
 Straipsniai » Elektronika, technika Dalintis | Spausdinti

Signalų apdorojimas: nuo gamtos iki modernių technologijų

Publikuota: 2025-07-21 11:51
Tematika: Elektronika, technika
Skirta: Mėgėjams
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Šiuolaikiniame pasaulyje, kai technologijos kasdien vis labiau tobulėja, signalų apdorojimas yra svarbi sritis, daranti teigiamą įtaką visuomenės narių gyvenimui – nuo garso ir vaizdo perdavimo iki medicininių tyrimų bei ryšių sistemų.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Šiuolaikiniame pasaulyje, kai technologijos kasdien vis labiau tobulėja, signalų apdorojimas yra svarbi sritis, daranti teigiamą įtaką visuomenės narių gyvenimui – nuo garso ir vaizdo perdavimo iki medicininių tyrimų bei ryšių sistemų.

Alekso Jauniaus nuotr. / Darius Plonis
Alekso Jauniaus nuotr. / Darius Plonis

Pasak „Vilnius Tech“ Elektroninių sistemų katedros prof. dr. Dariaus Plonio, signalu vadinamas vyksmas, apibūdinantis tam tikros fizinės sistemos vieno, kelių arba daugelio neelektrinių parametrų kitimą. Signalus generuojančios sistemos egzistuoja gamtoje. Tačiau svarbu paminėti, kad sistemas gali kurti ir žmonės – pastarosios skirtos jų gyvenimo bei veiklos kokybei pagerinti.

„Gamta sukuria labai daug ir įvairiausio tipo signalų. Pavyzdžiui, mus supantys garsai, vaizdai, vykstančios audros, žemės drebėjimai, cunamiai ir kiti panašūs vyksmai. Žmonių gyvenimo ir veiklos kokybę gerinančios sistemos – ryšio, televizijos, kompiuterių sistemos ir įvairios automatizuotos gamybos bei valdymo sistemos, pavyzdžiui, robotizuota automobilių surinkimo linija“, – teigia profesorius.

Elektroninių sistemų katedros profesoriaus D. Plonio teigimu, elektronikos srityje kasmet vis labiau siekiama įgyvendinti tvarius sprendimus. Elektronikos įrenginiai, tokie kaip telefonai, kompiuteriai, ar televizoriai, kuriami taip, kad naudotojai tam tikras jų dalis galėtų nesudėtingai pasikeisti patys. Puikus to pavyzdys – „Fairphone“ mobilieji telefonai, kurių vartotojai, neturėdami specialių įrankių, gali pasikeisti telefonų ekraną, bateriją ar kamerą. Bendrovė, gaminanti šiuos telefonus teigia, kad tokiu būdu pavyko 48 proc. sumažinti CO₂ emisiją.

„Kuriant tvarią elektroniką, būtina atsižvelgti ir į energetinį efektyvumą – įrenginiai, veikimo metu, turi naudoti mažiau elektros energijos. Nešiojamieji kompiuteriai su „Intel Evo“ ar „Apple M1/M2“ procesoriais jau pasižymi labai mažomis energijos sąnaudomis, „Apple“ savo įrenginiuose naudoja perdirbtą aliuminį ir retuosius metalus, o „HP“ įrenginių gamybai naudoja plastiką, surinktą iš vandenynų pakrančių (angl. ocean-bound plastic). Pastaruoju metu tobulinamos ir technologijos, siejamos su biologiškai suyrančiomis medžiagomis“, – pabrėžia „Vilnius Tech“ ekspertas.

Alekso Jauniaus nuotr. / Andrius Katkevičius
Alekso Jauniaus nuotr. / Andrius Katkevičius

Pasak „Vilnius Tech“ Elektroninių sistemų katedros prof. dr. Andriaus Katkevičiaus jau dabar Europos Sąjungoje (ES) priimami strateginiai sprendimai, skirti aplinkos taršos mažinimui ir tvaresnio vartojimo skatinimui. Vienas iš tokių sprendimų – USB-C direktyva. Ši direktyva numato, kad nuo 2025 m. visi mobilieji įrenginiai, įkraunami laidu, privalės turėti universalią USB-C jungtį. Šis sprendimas priimtas siekiant sumažinti elektroninių atliekų kiekį, padidinti vartotojų patogumą ir išspręsti rinkos susiskaidymo problemą. Direktyva taikoma ne tik telefonams, bet ir planšetėms, ausinėms, skaitmeniniams fotoaparatams, skaityklėms, klaviatūroms, pelėms bei kitiems nešiojamiesiems įrenginiams, kurių įkrovimo galia neviršija 100 vatų. Gamintojai galės siūlyti įrenginius be įkroviklio, o vartotojai – naudoti vieną įkroviklį keliems įrenginiams. Šis žingsnis žymi svarbų posūkį link tvaresnės ir labiau suderintos technologijų rinkos visoje ES bei pasaulyje.

Ne mažiau svarbu ir tai, kad signalai atlieka svarbų vaidmenį kuriant įvairias radijo signalų šaltinių aptikimo sistemas, o ypač – elektronines gynybos sistemas. Pasak profesoriaus D. Plonio, elektroninės gynybos sistemos – tai pažangios technologinės priemonės, skirtos apsaugoti karinius ir strateginius objektus nuo įvairių grėsmių, ypač, susijusių su elektroniniais signalais, radarais, ryšio sistemomis ar valdymo infrastruktūra. Šios sistemos apima tiek aktyvias, tiek pasyvias priemones, kurios gali aptikti, trikdyti arba neutralizuoti priešo siunčiamus signalus, pavyzdžiui, radijo ryšį, ar net bepiločių orlaivių valdymą.

„Elektroninių gynybos sistemų veikimo principas grindžiamas elektromagnetinio spektro kontrole – jos analizuoja aplinką, identifikuoja potencialias grėsmes ir taiko atsakomąsias priemones, tokias kaip signalų slopinimas (angl. Jamming), klaidinimas (angl. Deception) ar net fizinis neutralizavimas. Elektroninės gynybos sistemos yra itin svarbios šiuolaikinėse gynybos sistemose, nes leidžia apsaugoti savo pajėgas nuo priešo žvalgybos, užtikrinti saugų ryšį ir išlaikyti informacinį pranašumą. Jos taip pat naudojamos civilinėje srityje – pavyzdžiui, oro uostuose, siekiant apsisaugoti nuo radijo signalų trikdžių bei klaidingų duomenų perdavimo ar neteisėto įsibrovimo į oro erdvę“, – pažymi „Vilnius Tech“ ekspertas.

Anot Elektroninių sistemų katedros prof. dr. A.Katkevičiaus, signalų kompozicija plačiai taikoma šalinant triukšmą, filtruojant signalus, suliejant vaizdus ir kt. Kompozicija taip pat gali būti taikoma visiems skirtingo tipo elektriniams signalams: vaizdo, garso, jutiklių duomenų. Pavyzdžiui, dėvimosios sveikatos stebėsenos sistemos renka įvairius fiziologinius signalus realiuoju laiku – širdies ritmo, judesių aktyvumo, odos temperatūros, deguonies kiekio kraujyje ir kt. Šie signalai – skirtingo pobūdžio, tad jų analizė reikalauja struktūrizuoto požiūrio. Kompozicija čia taikoma kaip metodas, leidžiantis kiekvieną signalą apdoroti atskirai, o vėliau – integruoti į bendrą sveikatos būklės modelį.

„Širdies ritmo svyravimo sumažėjimas, kartu su padidėjusia temperatūra ir sumažėjusiu aktyvumu, gali reikšti infekcijos pradžią, o sumažėjęs deguonies kiekis kraujyje miego metu – galimą miego apnėją. Gauti jutiklių duomenų rezultatai sukomponuojami į vieningą sveikatos modelį, kuris leidžia priimti sprendimus: siųsti įspėjimus vartotojui ar gydytojui, pateikti rekomendacijas ir ilgainiui formuoti individualizuotą sveikatos profilį. Kitas kompozicijos taikymo pavyzdys susijęs su garso signalais. Elektroninėje muzikoje skirtingi instrumentai (būgnai, bosas, melodija) įrašomi atskirai ir vėliau, kompozicijos pagalba, sukomponuojami į vieną garso takelį, leidžiant lanksčiai valdyti kiekvieno komponento savybes“, – pasakoja profesorius A. Katkevičius.




Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

„Mokslo sriuba“

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

Programuotojas Tautvydas – interneto svetainių-sistemų kūrimas

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Ets2 mods, Ats mods, Beamng drive mods
allmods.net
„MokslasPlius“ – mokslui skirtų svetainių portalas
www.mokslasplius.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
LTV.LT – lietuviškų tinklalapių vitrina
www.ltv.lt/technologijos/
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama