Elektronika.lt
 2025 m. liepos 20 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Liepos 20 d. 11:42
VU alumnas, mokslininkas ir išradėjas dr. R. Gaška: puslaidininkių ateitis – didžiulė daugelyje sričių
Liepos 20 d. 08:28
Daugėjant ryšio trikdžių rekomenduoja telefone atlikti vieną veiksmą
Liepos 19 d. 20:24
Išjunkite šią funkciją savo išmaniajame telefone: jeigu to nepadarysite – galite susidurti su nemalonumais
Liepos 19 d. 17:46
Technologijų vadovas: DI tampa kasdienybe, bet darbo iš žmonių neatims
Liepos 19 d. 14:47
„Mazda“ Europoje pristatė naujos kartos CX-5 modelį
Liepos 19 d. 11:35
Pirmą kartą pasaulyje: KTU mokslininkų atradimas keičia OLED technologijas ir sprogmenų jutiklius
Liepos 19 d. 08:11
Aplinkos ministerija primena: kaip teisingai rūšiuoti ličio baterijas ir išvengti rizikų
Liepos 18 d. 20:38
Elektromobilių baterijos pinga, bet ekspertai perspėja dėl pavojingo scenarijaus
Liepos 18 d. 17:24
Internetas atsimena viską: slapukai, kurie jus pažįsta geriau nei mama
Liepos 18 d. 14:47
„Mercedes-AMG“ triukšmingoje šventėje pristatė įspūdingų parametrų koncepcinį „AMG GT XX“
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Football Training Kit
Football Training Equipment, Football Skills, Football Training
Reklama
 Straipsniai » Elektronika, technika Dalintis | Spausdinti

Pirmą kartą pasaulyje: KTU mokslininkų atradimas keičia OLED technologijas ir sprogmenų jutiklius

Publikuota: 2025-07-19 11:35
Tematika: Elektronika, technika
Skirta: Mokslininkams
Inf. šaltinis: Kauno technologijos universitetas

Šviesa šiuolaikiniuose įtaisuose, telefonų ekranuose ar pažangiuose jutikliuose, dažnai sukuriama organinių molekulių poromis, kuriose viena, vadinama donoru, perduoda elektronus, o kita – akceptorius – juos priima. Ilgą laiką manyta, kad tik tokia sąveika leidžia sklisti šviesai. Tačiau tarptautinė KTU mokslininkų komanda pirmą kartą pasaulyje užfiksavo sužadinto komplekso sudaryto iš dviejų to paties tipo – donorinių – medžiagų švytėjimą.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Šviesa šiuolaikiniuose įtaisuose, telefonų ekranuose ar pažangiuose jutikliuose, dažnai sukuriama organinių molekulių poromis, kuriose viena, vadinama donoru, perduoda elektronus, o kita – akceptorius – juos priima. Ilgą laiką manyta, kad tik tokia sąveika leidžia sklisti šviesai. Tačiau tarptautinė Kauno technologijos universiteto (KTU) mokslininkų komanda pirmą kartą pasaulyje užfiksavo sužadinto komplekso sudaryto iš dviejų to paties tipo – donorinių – medžiagų švytėjimą. Šis atradimas atveria naujas galimybes kuriant paprastesnius, efektyvesnius ir tvaresnius optoelektronikos įtaisus.

Profesorius habil. dr. Juozas Gražulevičius
Profesorius habil. dr. Juozas Gražulevičius

„Iki šiol tokia sąveika buvo laikoma praktiškai neįmanoma. Šis atradimas keičia tai, ką iki šiol laikėme pagrindiniu šviesą generuojančių medžiagų veikimo principu. Jis verčia iš naujo pergalvoti donorų sąveikos galimybes“, – teigia KTU Cheminės technologijos fakulteto profesorius habil. dr. Juozas Gražulevičius.

Išradimas pritaikomas sprogmenų jutikliams

Viena iš svarbiausių šio darbo taikymo sričių – organiniai šviesos diodai (OLED). Ši technologija plačiai naudojama kasdien – OLED ekranai montuojami į telefonus, televizorius, išmaniuosius laikrodžius, automobilių prietaisų skydelius. Lyginant su įprastais LED, jie pasižymi lankstumu, ryškesnėmis spalvomis, didesniu kontrastu ir energijos efektyvumu.

Tačiau OLED gamybai vis dar dažnai naudojami sudėtingi ar brangūs komponentai – pavyzdžiui, metalų, tokių kaip iridis ar platina, organiniai kompleksai. Tam, kad šie šviesos diodai būtų plačiau prieinami, mokslininkai ieško būdų juos kurti iš organinių junginių. KTU mokslininkų ir Ukrainos tyrėjų komanda ne tik sukūrė naujų junginių OLED technologijoms struktūrą, bet ir juos susintetino. Atradimas leidžia kurti supaprastintas šių technologijų architektūras, kuriose visos aktyviosios medžiagos yra organinės, o jų tarpusavio sąveika – efektyvi.

KTU doktorantas Ehsan Ullah Rashid
KTU doktorantas Ehsan Ullah Rashid

„Mūsų atradimas gali palengvinti OLED prietaisų gamybą – tai svarbu tiek technologinei pažangai, tiek tvarumui“, – pažymi išradimo bendraautorius, KTU doktorantas Ehsan Ullah Rashid.

Be techninių savybių, šis atradimas svarbus ir pramoniniu požiūriu: naudojamos medžiagos yra lengvai sintetinamos, stabilios kietoje būsenoje ir nereikalauja sudėtingų gamybos procesų. Toks lankstumas leidžia technologijas ne tik patobulinti, bet ir greičiau įdiegti į realius produktus.

KTU susintetintų medžiagų pritaikymas neapsiriboja tik ekranais ar apšvietimu. Vienas iš tirtųjų komponentų parodė didelį jautrumą nitroaromatinėms medžiagoms, tarp jų – pikro rūgščiai, kuri naudojama sprogmenų gamyboje. Netinkamai laikoma ji gali tapti labai jautri trinčiai ar karščiui, todėl kelia rimtą pavojų saugumui. Susidūrus su šia medžiaga, naujai sukurta molekulė nustoja švytėti – tai leidžia tokį jungini naudoti kaip optinį jutiklį, reaguojantį net į labai mažas pavojingų sprogstamųjų junginių koncentracijas.

Dr. Monika Čekavičiūtė
Dr. Monika Čekavičiūtė

„Turint medžiagą, kuri vienu atveju intensyviai švyti, o kitu – greitai tas šytėjimas užgesta, galima sukurti jautrius, patikimus ir lengvai pritaikomus jutiklius. Tokie sprendimai svarbūs ne tik kariuomenei ar saugumo tarnyboms, bet ir aplinkosaugai“, – sako tyrimo bendraautorė dr. Monika Čekavičiūtė, sukūrusi naujų junginių struktūras ir juos susintetinusi.

Paneigiami nusistovėję moksliniai įsitikinimai

Dviejų donorinių medžiagų komplekso švytėjimas – naujas fenomenas mokslo pasaulyje. Pasak prof. J. Gražulevičiaus, tai vienas įdomiausių aspektų šiame išradime. „Džiugina nauji atrasti būdai, kaip molekulės gali elgtis, skleisti šviesą ne tik vienos, bet ir netikėtais būdais suderintos su kitomis panašiomis molekulėmis. Tai padeda mums kvestionuoti įprastus mokslinius teiginius“, – teigia jis.

Tyrimo metu buvo sukurta ir susintetinta naujų daugiafunkcinių organinių puslaidininkių serija, specialiai pritaikyta šiuolaikinėms organinės optoelektronikos sistemoms.

„Mūsų sukurtos medžiagos išsiskiria daugiafunkciškumu, struktūrų paprastumu ir išskirtinėmis fotofizikinėmis savybėmis, – jos geba dalyvauti dviejų tipų kompleksų formavime, o tai organiniams puslaidininkiams nebūdinga“, – papildo dr. M. Čekavičiūtė.

Pasak mokslininkės, vienu atveju, kai medžiagos sąveikauja su minėtąja pikro rūgštimi, susidaro neemisinis eksipleksas, negebantis švytėti, kitu – kai sąveikauja du donorai – susidaro emisinis sužadintas kompleksas (eksipleksas). Pastarasis KTU mokslininkų sukurtų organinių puslaidininkių ir kito elektronų donoro junginys pasižymi termiškai aktyvinama uždelstąja fluorescencija (TADF), kuri leidžia ženkliai padidinti OLED efektyvumą nenaudojant sunkiųjų metalų darinių ir leidžia efektyviau paversti elektros energiją į šviesą, todėl OLED ekranai ar apšvietimo prietaisai gali šviesti ryškiau, naudodami mažiau energijos.

„Be to, skirtingai nei daugelis organinių spinduolių, kurių švytėjimas silpnėja, kai molekulės glaudžiai išsidėsto, mūsų sukurtos molekulės elgiasi priešingai – jų švytėjimas stiprėja. Šis reiškinys, vadinamas agregacijos sustiprinama emisija“, – priduria E. U. Rashid.

KTU doktoranto teigimu, tai ne tik pagerina našumą ir sumažina energijos sąnaudas, bet ir pagerina veikimo stabilumą bei prietaiso ilgaamžiškumą. Be to, sukurtų medžiagų sluoksniai mažiau linkę kristalizuotis, todėl įtaisai ilgiau veikia neprarasdami savybių.

„Mūsų tyrime molekulių agregacija, anksčiau laikyta problema, tampa funkciniu privalumu. Iš esmės tai keičia požiūrį į organinių medžiagų taikymą optoelektronikoje“, – sako J. Gražulevičius.

Straipsnį „From Donor–Donor Exciplex-Forming Interfaces to Detection of an Explosive Compound with Phenylethenyl Derivatives Redefining OLED Efficiency and Extremely High Sensitivity to Picric Acid“ galite rasti čia.




Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

„Mokslo sriuba“

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

Programuotojas Tautvydas – interneto svetainių-sistemų kūrimas

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Ets2 mods, Ats mods, Beamng drive mods
allmods.net
„MokslasPlius“ – mokslui skirtų svetainių portalas
www.mokslasplius.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
LTV.LT – lietuviškų tinklalapių vitrina
www.ltv.lt/technologijos/
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama