Elektronika.lt
 2024 m. balandžio 26 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Balandžio 26 d. 18:43
Palydovinis ryšys ir naujas įkrovimo būdas: kokių galių mūsų išmaniesiems suteiks „Android 15“ atnaujinimas?
Balandžio 26 d. 16:49
Automobiliuose vis dažniau naudojamos kameros, kurios pakeičia įprastinius veidrodėlius: kokie tokio sprendimo privalumai ir trūkumai?
Balandžio 26 d. 14:29
„Instagram“ ruošia kritikuojamą funkciją: leis realiu metu matyti draugų buvimo vietą
Balandžio 26 d. 12:41
Švarus telefonas veiks gerokai greičiau, ilgiau neišsikraus
Balandžio 26 d. 10:20
Naujieji „Audi“ įkraunami hibridai Q7 ir Q8 elektros režimu įveiks iki 90 km atstumą
Balandžio 26 d. 08:04
Išskirtinės JUNG naujienos svarbiausioje statybų verslui skirtoje parodoje „RESTA“
Balandžio 25 d. 20:47
Nuo asfalto nulipti drąsinantis elektrinis SUV: kaip gamintojai dėlioja šį pasjansą?
Balandžio 25 d. 18:22
Kosmoso agentūrai NASA Lietuvoje sukurtas palydovas pasiekė orbitą – testuos saulės bures
Balandžio 25 d. 16:36
AOC dovana turinio kūrėjams – tobula drobė tikroms spalvoms „Graphic Pro U3 Series“
Balandžio 25 d. 14:36
Gegužę – svarbūs pokyčiai tūkstančiams „Shopify“ vartotojų (1)
FS 22 Tractors
Farming Simulator 19 Mods, FS 22 Maps, FS22 Mods
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS22 Trucks
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
Paskola internetu
Vartojimo paskola, paskola automobiliui, paskola būsto remontui
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS22 Mods
FS22 Harvesters, FS22 Tractors Mods, FS22 Maps Mods
FS22 Mods
FS22 Maps,
FS22 Harvesters,
FS22 Tractors
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
Sims 4 Mods
Sims 4 CC Clothes,
Sims 4 Hair CC,
Sims 4 Skill Cheat
Optic sight
Binoculars for hunting elk,
Best compact binoculars,
Riflescope hunting
Reklama
 Straipsniai » Elektronika, technika Dalintis | Spausdinti

Kiek iš tikro gamtai pavojingas moderniausias transportas žemėje – elektromobiliai ir jų baterijos: kaip jos perdirbamos?

Publikuota: 2023-04-11 17:36
Tematika: Elektronika, technika
Skirta: Mėgėjams
Aut. teisės: ©Technologijos.lt
Inf. šaltinis: Technologijos.lt

Lietuvos ir viso pasaulio keliuose elektromobilių (EV) šiandien yra daugiau nei bet kada anksčiau. Vis daugiau žmonių pradeda atsisakyti vidaus degimo variklį turinčio transporto priemonių, kad sumažintų anglies dioksido išmetimą, kuris prisideda prie klimato kaitos. Bet kaip dėl baterijų, naudojamų šiam elektriniam transportui, poveikio aplinkai?

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Lietuvos ir viso pasaulio keliuose elektromobilių (EV) šiandien yra daugiau nei bet kada anksčiau. Vis daugiau žmonių pradeda atsisakyti vidaus degimo variklį turinčio transporto priemonių, kad sumažintų anglies dioksido išmetimą, kuris prisideda prie klimato kaitos. Bet kaip dėl baterijų, naudojamų šiam elektriniam transportui, poveikio aplinkai?

Kiek iš tikro gamtai pavojingas moderniausias transportas žemėje – elektromobiliai ir jų baterijos: kaip jos perdirbamos?
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Kiek baterijų rūšių yra ir kaip jos veikia?

Kadangi elektromobilių rinka plečiasi, o vartotojai turi daugiau pasirinkimo, kai kalbama apie gamintojus ir modelius, svarbu suprasti skirtingus akumuliatorių tipus ir kas į juos patenka.

Pasak JAV Energetikos departamento, yra keturi pagrindiniai energijos kaupimo sistemų tipai, naudojami elektromobiliuose:

  • Ličio jonų baterijos: jos naudojamos tokiuose įrenginiuose kaip mobilieji telefonai ir nešiojamieji kompiuteriai. Elektromobilių pramonėje jos yra plačiai naudojamos dėl didelio efektyvumo, gero veikimo aukštoje temperatūroje, mažo savaiminio išsikrovimo (cheminės reakcijos, dėl kurios prarandamas įkrovimas) ir dėl to, kad daugumą jų komponentų galima perdirbti.
  • Nikelio–metalo hidrido akumuliatoriai: jų galite rasti daugelyje rinkoje esančių hibridų, nors daugumoje įkraunamų elektromobilių jas pakeitė ličio jonų akumuliatoriai. Pagrindiniai nikelio–metalo hidrido akumuliatorių iššūkiai yra jų didelė kaina, didelis savaiminis išsikrovimas ir mažas našumas aukštesnėje temperatūroje. Tačiau jie paprastai laikomi saugesniais nei ličio jonų akumuliatoriai, nes neturi skysto elektrolito, kuris gali išsilieti per avarijas.
  • Švino rūgšties akumuliatoriai: tai pigiausios ir seniausios baterijos. Įkraunant ir veikiant paprastai išsiskiria vandenilis, deguonis ir siera. Aštuntajame dešimtmetyje jie buvo naudojami ankstyvosioms elektromobilių versijoms maitinti.
  • Ultrakondensatoriai: naudingi suteikiant papildomos galios įsibėgėjant ir važiuojant į kalną. Jie gali būti naudojami kaip antrinė energijos saugykla elektromobiliuose, nes jie gali greitai kaupti ir atiduoti energiją, kartu apsaugant pagrindines baterijas nuo perkaitimo.

Pastaraisiais metais daug dėmesio buvo skiriama ir kitų tipų akumuliatoriams. Pavyzdžiui, 2021 metais „Tesla“ standartinio diapazono transporto priemonėms pasirinko ličio–geležies fosfato (LFP) akumuliatorių.

„Chemijos požiūriu ir gyvavimo ciklo požiūriu jie gali tarnauti keturis ar penkis kartus ilgiau nei ličio jonų akumuliatoriai, be to, jie laikomi saugesniais“, – sakė Kanados miesto tranzito tyrimų ir inovacijų konsorciumo prezidentas bei generalinis direktorius Josipa Petrunic.

„Tesla“ mokslininkai taip pat bendradarbiauja su Dalhousie universitetu Halifakso mieste, kad sukurtų nikelio pagrindu pagamintą bateriją, kuri būtų patvaresnė nei LFP baterija ir optimaliomis sąlygomis galėtų tarnauti 100 ar daugiau metų.

Kiek laiko veikia EV baterija?

Tai priklauso nuo to, kokios baterijos naudojamos ir kaip jomis rūpinatės. Remiantis dabartine EV rinka, baterijų paketams turėtų būti suteikta aštuonerių metų garantija. Tačiau Steve'as LeVine'as, leidinio „Electric“ redaktorius, kuriame pagrindinis dėmesys skiriamas elektrinėms transporto priemonėms ir ličio jonų akumuliatoriams, teigia, kad jie iš tikrųjų tarnauja daug ilgiau.

Kai elektromobilių baterijų paketas susilpnėja iki maždaug 75 procentų savo pradinės talpos, laikoma, kad jo eksploatavimo laikas baigiasi.

„Automobilių gamintojai puikiai žino, kad akumuliatorius blogės. Jis pradeda prastėti jau pirmąją dieną. Tokia fizika. Tačiau gamintojai nori, kad vartotojai turėtų 75–80 procentų tos talpos ir po maždaug penkerių–septynerių metų“, – sakė Petrunic.

Pasak JAV įsikūrusios EV propagavimo grupės „Green Cars“, siekiant išlaikyti akumuliatoriaus būklę, rekomenduojama neįkrauti savo EV daugiau nei 80 procentų ir neleisti visiškai išsikrauti iki nulio.

„Prie to reikia šiek tiek priprasti“, – sakė Petrunic. Bet apie šią taisyklę šiandien žino praktiškai kiekvienas EV transporto priemonės savininkas.

Pasak ekspertų, jei išlaikysite savo akumuliatorių įkrautą optimaliame diapazone, galite pailginti akumuliatoriaus tarnavimo laiką bent 50 procentų. O tai, pripažinkime, yra labai daug. Ir didžiąja dalimi viskas priklauso nuo pačių vartotojų elgesio įpročių.

Kaip utilizuojamos panaudotos elektromobilių baterijos? Ar elektromobilių baterijas galima perdirbti?

Nors visi baterijų komponentai yra perdirbami, didesnis iššūkis yra tai, kad šių gaminių perdirbimo pramonė nėra taip gerai išvystyta, sako Petrunic.

„Metalai yra perdirbami, bet jie nėra vertingi... kaip, pavyzdžiui, geležis ir fosfatas, – sakė LeVine'as. – Litis yra vertingas“.

Jis sako, kad norint paskatinti geležies ir fosfato perdirbimą, reikia vyriausybių politinių sprendimų.

Kalbant apie ličio jonų baterijų perdirbimą, šiuo metu yra trys pagrindiniai jų perdirbimo būdai. Jie apima:

  • Pirometalurgija, taip pat žinoma kaip lydymas.
  • Hidrometalurgija.
  • Tiesioginis perdirbimas.

Pirometalurgija arba lydymas yra įprastas ličio jonų ir nikelio–metalo hidrido akumuliatorių perdirbimo būdas. Daug išteklių reikalaujantis procesas atgauna tik 40–50 procentų akumuliatoriaus medžiagų ir gamina šiltnamio efektą sukeliančias dujas.

Pasak JAV Energetikos departamento, šie vertingi metalai ir druskos yra rafinuojami ir tinkami bet kokiam panaudojimui.

Hidrometalurgija prasideda nuo akumuliatorių celių „smulkinimo“, leidžiančio atgauti metalus. Tai apima ir jonų tirpinimą naudojant rūgštį.

Per nusodinimo procesą iš šio tirpalo išgaunamos įvairios metalų druskos, aiškina Jeffrey Spangenbergeris, ReCell centro, įsikūrusio „Argonne“ nacionalinėje laboratorijoje Lemonte, direktorius, kuris skatina baterijų perdirbimo tyrimus ir plėtrą.

Jis sako, kad vis daugiau įmonių bando naudoti šį hidroizoliacinį procesą.

Pasak „Lithion“, privačios ličio jonų akumuliatorių perdirbimo įmonės, toks smulkinimas gali leisti atgauti iki 95 procentų ličio jonų akumuliatorių komponentų, kuriuos vėl galima pakartotinai panaudoti.

Remiantis „Argonne“ nacionalinės laboratorijos duomenimis, po susmulkinimo akumuliatorius taip pat galima perdirbti naudojant tiesioginius perdirbimo procesus, tokius kaip gravitacinis atskyrimas, kuris atgauna vertingas medžiagas nesukeldamas cheminių pokyčių.

Nors ši praktika taikoma jau seniai, jos tik pradedamos taikyti perdirbant elektromobilių baterijas.

„[Šis] metodas turi didžiulį potencialą dėl ekonominių ir aplinkosaugos priežasčių, tačiau su tuo susiję daug iššūkių“, – CBC News sakė Spangenbergeris.

Tačiau tai gali būti daug išteklių reikalaujantis procesas, o vienu metu galima perdirbti tik vieno tipo baterijas, todėl perdirbti skirtingų baterijų asortimentą tampa sunku.

JAV Energetikos departamentas aiškiai pažymi, kad šiuo metu pasauliniu lygiu vyksta labai intensyvūs ir nenutrūkstami baterijų perdirbimo procesų gerinimo darbai, kurie leistų EV naudojamus akumuliatorius perdirbti su maksimaliu efektyvu, išgaunant daugiausiai medžiagų ir taip sumažinant neigiamą poveikį aplinkai.

Svarbu pažymėti, kad dabartinis akumuliatorių perdirbimas gali būti brangus, todėl, pasak „Green Cars“, pakartotinis akumuliatorių panaudojimas turi būti ekonomiškesnis.

Daugelis automobilių gamintojų tiria įvairius būdus, kaip dar kartą panaudoti pasenusias EV baterijas.

„Nissan“ ir jos filialas „4R Energy Corporation“ bendradarbiauja su Namie miestu Japonijoje
„Nissan“ ir jos filialas „4R Energy Corporation“ bendradarbiauja su Namie miestu Japonijoje, kad įdiegtų naujus gatvių žibintus, kurie bus maitinami saulės baterijų ir panaudotų „Nissan Leaf“ baterijų deriniu
© „Nissan“

Japonijoje „Nissan“ nusitaikė į senus gatvių žibintus.

„Jei jūsų baterija, žinote, nebenaudojate jos savo „Tesla“... tai vis tiek yra akumuliatoriaus elementas, galintis kaupti [energiją]“, – sako Simono Fraserio universiteto Tvaraus transporto veiksmų tyrimų grupės direktorius Jonnas Axsenas.

Pavyzdžiui, Axsenas pasiūlė, kad senos EV baterijos galėtų būti naudojamos jūsų namuose išlaikyti saulės panelių pagamintai energijai.

Tačiau Petrunic pabrėžė, kad EV baterijų panaudojimo iššūkis yra tas, kad jos nėra pagamintos tokiam tikslui.

Iš kur gaunamos žaliavos elektromobilių baterijoms?

JAV Nacionalinio sveikatos instituto (NIH) duomenimis, pagrindinės medžiagos, naudojamos EV baterijų kūrimui, yra grafitas, kobaltas, litis, manganas ir nikelis.

Tačiau įsigyti šių pagrindinių mineralų nėra lengva užduotis, nes jie atkeliauja iš įvairių kasyklų visame pasaulyje.

Kinija buvo didžiausias grafito išgavėjas ir gamintojas – plačiausiai elektromobilių akumuliatoriuose naudojamo mineralo. „S&P Global Commodity Insights“ duomenimis, Kinija kontroliuoja beveik 79 procentus pasaulinės produkcijos, nors kitos šalys pradeda grafito gavybos projektus, siekdamos sumažinti paklausą ir priklausomybę.

„Yra galimybė, kad kai kurie iš šių mineralų gali būti rasti Kanadoje ir tikrai šiauriniame Ontarijo regione; tie kasybos pajėgumai nėra ypač gerai išvystyti“, – sakė Petrunic.

Pasak NIH, ličio gavybos rinka yra palyginti maža. Ličio gavyboje dominavo Australija, nors Bolivija, Argentina ir Čilė laikomos „ličio trikampiu“, nes teigiama, kad jos turi didžiausius išteklius, teigia „Natural Resources Canada“.

Didžiausia kobalto – vienos iš brangiausių reikalingų medžiagų – gamintoja yra Kongo Demokratinė Respublika. Tačiau jau viešai diskutuojama, kad Žemėje esančio kobalto kiekis gali nepajėgti patenkinti augančios paklausos, todėl kai kurios įmonės investuoja į baterijų be kobalto kūrimą.

Pasak NIH, nikelio kasyboje ir gamyboje pasaulinėse rinkose labai dominuoja Pietryčių Azija, daugiausia Indonezija. Jie taip pat teigia, kad nikelio naudojimas elektromobilių baterijose sudaro tik penkis procentus pasaulinės rinkos, bet tikimasi, kad per ateinančius penkerius metus jis padidės iki 15 procentų.

Ar elektromobiliai tikrai tvarūs, pradedant žaliavų gavyba, baigiant gamyba ir perdirbimu?

Nors iš vien elektra varomų elektromobilių išmetamųjų teršalų nebus, išmetamųjų teršalų gali susidaryti ten, kur gaminama elektra.

Remiantis Tarptautinės švaraus transporto tarybos (ICCT) ataskaita, elektromobiliai išskiria „mažiausią šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį per visą savo gyvavimo ciklą“.

Lyginant išmetamųjų teršalų kiekį konkrečiai gamybos metu, kitoje ICCT ataskaitoje nustatyta, kad elektromobilių gamybai reikia daugiau energijos ir išmetama daugiau išmetamųjų teršalų nei gaminant įprastą automobilį, nes atsiranda papildomas reikšmingas faktorius – EV akumuliatoriams reikalingų metalų išgavimo procesai.

Kalbant apie EV akumuliatoriams reikalingų išteklių gavybą, kai kurie ekspertai abejoja nereguliuojamos kasybos besivystančiose šalyse pasekmėmis. Konkrečiai, per pastaruosius kelerius metus buvo iškeltas susirūpinimas dėl darbuotojų saugos ir išnaudojimo.

„Jūs matote šias nuotraukas, kuriose matyti labai neigiamas kasybos poveikis“, – sako Axsenas.

Jis mano, kad reguliavimo ir priežiūros trūkumas gali pakenkti žmonėms ir ekosistemoms.

„Kaip šio didelio perėjimo, kurio mums reikia, kad klimato kaita pereitų prie nulinės emisijos transporto priemonių ir akumuliatorių, dalis, turime užtikrinti, kad reguliuojame procesus, kuriais išgauname šias medžiagas“, – sako Axsenas.

Petrunic priduria, kad taip pat svarbu naudoti šias transporto priemones tol, kol pasibaigs jų gyvavimo ciklas.

„Jei žmonės perka aukščiausios klasės automobilius ir jų lizingo sutartis yra treji metai, kuriems praėjus jie iškart juos keičia į naujus automobilius, aš nesu įsitikinęs, kad būtinai pasieksite nulinės–anglies ateitį“, – sako Petrunic.

Naudodami šį interaktyvų Masačusetso technologijos instituto internetinį įrankį galite pamatyti, kaip bet kurio konkretaus automobilio modelio išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekis atitinka dabartinius klimato tikslus.


Technologijos.lt



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

„Deinavos baldai“ — šeimos baldai


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
Farming Simulator 2019 Mods, FS22 Mods, FS22 Maps
farmingsimulator19mods.fr
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama