Elektronika.lt
 2024 m. balandžio 26 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Balandžio 26 d. 20:22
Kaip skaitmeninė transformacija keičia dėstytojų darbą
Balandžio 26 d. 18:43
Palydovinis ryšys ir naujas įkrovimo būdas: kokių galių mūsų išmaniesiems suteiks „Android 15“ atnaujinimas?
Balandžio 26 d. 16:49
Automobiliuose vis dažniau naudojamos kameros, kurios pakeičia įprastinius veidrodėlius: kokie tokio sprendimo privalumai ir trūkumai?
Balandžio 26 d. 14:29
„Instagram“ ruošia kritikuojamą funkciją: leis realiu metu matyti draugų buvimo vietą
Balandžio 26 d. 12:41
Švarus telefonas veiks gerokai greičiau, ilgiau neišsikraus
Balandžio 26 d. 10:20
Naujieji „Audi“ įkraunami hibridai Q7 ir Q8 elektros režimu įveiks iki 90 km atstumą
Balandžio 26 d. 08:04
Išskirtinės JUNG naujienos svarbiausioje statybų verslui skirtoje parodoje „RESTA“
Balandžio 25 d. 20:47
Nuo asfalto nulipti drąsinantis elektrinis SUV: kaip gamintojai dėlioja šį pasjansą?
Balandžio 25 d. 18:22
Kosmoso agentūrai NASA Lietuvoje sukurtas palydovas pasiekė orbitą – testuos saulės bures
Balandžio 25 d. 16:36
AOC dovana turinio kūrėjams – tobula drobė tikroms spalvoms „Graphic Pro U3 Series“
FS 22 Tractors
Farming Simulator 19 Mods, FS 22 Maps, FS22 Mods
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS22 Trucks
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
Paskola internetu
Vartojimo paskola, paskola automobiliui, paskola būsto remontui
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS22 Mods
FS22 Harvesters, FS22 Tractors Mods, FS22 Maps Mods
FS22 Mods
FS22 Maps,
FS22 Harvesters,
FS22 Tractors
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
Sims 4 Mods
Sims 4 CC Clothes,
Sims 4 Hair CC,
Sims 4 Skill Cheat
Optic sight
Binoculars for hunting elk,
Best compact binoculars,
Riflescope hunting
Reklama
 Straipsniai » Elektronika, technika Dalintis | Spausdinti

Elektros perdavimas be laidų: ar toks scenarijus įmanomas?

Publikuota: 2020-08-12 16:58
Tematika: Elektronika, technika
Skirta: Pradedantiems
Inf. šaltinis: Pranešimas spaudai

Žemę skersai išilgai vagoja, raizgo ir supa įvairaus tipo laidai, kuriais perduodama elektros energija. Tobulėjančios technologijos leidžia pamažu jų atsisakyti – šiandien jau įprasta naudoti belaidžius mobiliųjų įkroviklius, smulkiąją buitinę techniką ar kitus įrenginius. Tikimasi, kad pasaulinė belaidžio energijos perdavimo rinka padidės beveik 14 kartų. Ar nutiks taip, kad pasaulyje nebeliks laidų?

 Rodyti komentarus (1)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Žemę skersai išilgai vagoja, raizgo ir supa įvairaus tipo laidai, kuriais perduodama elektros energija. Tobulėjančios technologijos leidžia pamažu jų atsisakyti – šiandien jau įprasta naudoti belaidžius mobiliųjų įkroviklius, smulkiąją buitinę techniką ar kitus įrenginius. Tikimasi, kad pasaulinė belaidžio energijos perdavimo rinka padidės beveik 14 kartų, rašoma pranešime žiniasklaidai. Ar nutiks taip, kad pasaulyje nebeliks laidų? Galbūt namuose turėsime belaidį įkrovimo aparatą, kuris aprūpins elektros energija visus namuose esančius įrenginius?

Elektros perdavimas be laidų: ar toks scenarijus įmanomas?
Asociatyvi „Unsplash“ nuotr.

Pasak Kauno technologijos universiteto (KTU) Elektros ir elektronikos fakulteto (EEF) docento doc. dr. Gyčio Svinkūno, reikia išskirti du belaidžio elektros tiekimo uždavinius: belaidis elektros perdavimas dideliu ir nedideliu atstumu. Pirmasis uždavinys yra sunkiai realizuojamas, o antrasis išsprendžiamas žymiai lengviau.

„Miestuose visos elektros tiekimo linijos požeminės, o juk kažkada gatvėse buvo pilna stulpų su laidais. Buityje labiausiai matomas tas laidas, kuris jungia elektros lizdą sienoje su elektrą naudojančiu prietaisu. Jei elektra iš sienos būtų perduota be laido, laidų visai nematytume. Vis dėlto, šis uždavinys nėra paprastas ir patogiai sprendžiamas“, – sako G. Svinkūnas.

Greitojo įkrovimo aparatūra šiandien nepakankamai galinga

Belaidis įkrovimas – tai elektros energijos perdavimas nedideliu atstumu arba bekontaktis krovimas. Indukcinis krovimas šiuo metu yra patogiausias metodas perduoti elektrą be laidų.

„Metodas gana paprastas – naudojamos dvi ritės, kurios priartinamos viena prie kitos. Vienoje ritėje tekant srovei, magnetinis laukas generuoja elektros srovę kitoje ritėje. Tarp dviejų ričių galima perduoti energiją atstumu, kuris maždaug lygus ritės skersmeniui. Taigi kuo didesnės ritės, tuo didesnis atstumas tarp jų“, – sako G. Svinkūnas.

Pavyzdžiui, jei norima perduoti energiją 1 metro atstumu, reikės 2 ričių, kurių diametras taip pat lygus 1 metrui. Tačiau tokia sistema – gremėzdiška.

„Visgi, jei ritės suglaudžiamos tarpusavyje, jų pakanka gana nedidelių. Taigi, užuot jungus prietaisą į rozetę, jis padedamas į atitinkamą pakrovimo vietą, kad būtų suglaudžiamos siunčiančioji ir priimančioji ritės“, – aiškina KTU EEF docentas.

Žinoma, tokiu būdu kraunamo prietaiso negalima nešioti ar kitaip atitolinti nuo krovimo vietos. Taigi scenarijus, kad mes vaikštome po kambarį ir naudojamės belaidžiu būdu kraunamu mobiliuoju telefonu vargu ar greitai bus įmanomas.

Laidiniame krovime dalyvauja ne tik laidas, bet ir kroviklis. Didinant krovimo greitį reikia ne tik storesnio laido, bet ir galingesnio kroviklio – aiškina specialistas. Tas pats galioja ir belaidžiam krovimui – tada irgi reikia galingesnės aparatūros greitesniam krovimui.

Kaip teigia pašnekovas, greitas įkrovimas sukelia gana nemažas problemas: „Pavyzdžiui, reikia storo įkrovimo laido. Praktiškai, jeigu pamėgintume įsivaizduoti, kad mobilusis telefonas pakraunamas per minutę, pakrovimo laidas ir jungtis turėtų būti daug kartų didesni, negu tie, kurie naudojami šiandien. Taigi greitas įkrovimas turi savo minusų, fizikos neapgausi“.

Perduoti elektrą dideliu atstumu yra techniškai įmanoma, tačiau neapsimoka

Daugeliu atvejų laidai yra paprasčiausias sprendimas elektros energijai perduoti, ypač jei atstumas didelis.

„Aišku galima elektros energiją perduoti, pavyzdžiui, sukoncentruotu mikrobangų pluoštu. Tačiau tam reikia sudėtingos siuntimo ir priėmimo aparatūros, o ir naudingumo koeficientas mažas. Be to, toks „spindulys“ būtų pavojingas viskam, kas jo kelyje pasitaiko – veiktų tik tiesioginio matomumo zonoje. Todėl nutiestas laidas išsprendžia visas problemas“, – pasakoja pašnekovas.

Pasak specialisto, kryptinis spinduliavimas belaidžiam elektros perdavimui nėra patogus, nors techniškai ir realizuojamas, būdas. Egzistuoja ir kitas – nekryptinis – elektros perdavimo būdas, tačiau tokiu būdu siunčiama energija išsisklaido erdvėje ir tik labai maža jos dalis iš siųstuvo patenka į imtuvą.

„Padaryti, kad ta išsisklaidžius energija susikoncentruotų kokiame nors taške ir ten pastatyti energijos imtuvą irgi neįmanoma – tiesiog išsiskaidytas elektromagnetinis laukas pats nesikoncentruoja, tai prieštarauja elektromagnetinio lauko fizikai“, – aiškina jis.

Paprasto ir patogaus sprendimo perduoti elektrą dideliu atstumu be laidų nėra. Aišku, pasak G. Svinkūno, bet kokią radijo stotį galima traktuoti kaip energijos perdavimo dideliu atstumu sistemą, tačiau perduodama energija yra labai nedidelė ir su ja prietaiso neįkrausi.

„Kad energija taptų ženkli, reikia didžiulio siųstuvo galingumo ir elektromagnetinio lauko stiprumo. Kažkada panašias idėjas bandė realizuoti didysis išradėjas Nikolas Tesla. Aišku, sistemos gaunamas naudingumas būtų menkas. Tokie dalykai neapsimoka, nors ir yra įmanomi“, – teigia KTU EEF docentas, dėstantis atsinaujinančios energetikos, elektros inžinerijos, automatikos ir valdymo bakalauro studijų programų studentams.

Elektromobilių pakrovimas šiems judant – jau ne fantastinis scenarijus

Stanfordo universiteto tyrėjai mano, kad atrado būdą kaip įkrauti automobilius kai šie juda, kad nereikėtų važiuoti į įkrovimo stoteles. Vyresnysis tyrimo autorius ir elektrotechnikos profesorius Shanhui Fan‘as interviu „Stanford News“ sakė: „Mums vis tiek reikia žymiai padidinti elektros energijos kiekį, kuris perduodamas įkraunant elektrinius automobilius, tačiau gali būti, kad tai galime padaryti lengviau“. Jei ši kliūtis bus tikrai įveikta, elektros energija varomos transporto priemonės – viso pasaulio ateitis.

„Belaidžiam automobilio krovimui reikėtų specialaus kelio kuris gali labai daug kainuoti. Kita problema: automobilis metalinis, o indukcinio krovimo metu arti krovimo sistemos esančios metalinės dalys nuo sukuriamų parazitinių srovių šyla ir sukelia krovimo nuostolius“, – aiškina G. Svinkūnas.

Taigi atsiranda papildomų iššūkių. Specialisto nuomone, juos išspręstų tobulėjantys ir talpesni akumuliatoriai.

„Juk kažkada lėktuvu perskristi Atlantą buvo žygdarbis, nes tam vos pakakdavo kuro. Buvo siūlomi įvairūs sprendimai, pavyzdžiui, statyti viduryje vandenyno dirbtines salas su aerouostu. Patobulėjo lėktuvų varikliai ir buvo apsieita be dirbtinių salų“, – pasakoja pašnekovas.




Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

„Deinavos baldai“ — šeimos baldai


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
Farming Simulator 2019 Mods, FS22 Mods, FS22 Maps
farmingsimulator19mods.fr
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama