Elektronika.lt
 2022 m. rugpjūčio 10 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 - Elektronika, automatika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Organizaciniai
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas


 Verta paskaityti
Rugpjūčio 10 d. 14:37
Liepos mėnesio sąskaitos už elektrą: prireiks kruopštumo bei disciplinos
Rugpjūčio 10 d. 12:32
Hibridiniai vėjo ir saulės parkai skinasi kelią Lietuvoje: kas jie ir kuo pranašesni?
Rugpjūčio 10 d. 10:14
„Garmin Enduro 2“ sportininkams suteikia dar daugiau saugumo varžybų metu
Rugpjūčio 10 d. 08:17
Penkios naudos, kurias suteiks valstybės informacinių išteklių perkėlimas į debesiją
Rugpjūčio 9 d. 20:21
Vilnius užbaigė esminį išmanaus vandentiekio etapą
Rugpjūčio 9 d. 18:18
Panašu, kad mokslininkų sukurta dirbtinio intelekto programa atrado alternatyvią fiziką
Rugpjūčio 9 d. 16:53
Dilema: ar galime jaustis saugiai vykstant kibernetiniams puolimams?
Rugpjūčio 9 d. 14:38
Paprastas būdas, kaip kurti programas be techninių žinių: ar esate bandę „Low Code“?
Rugpjūčio 9 d. 12:27
„Blackview A95“ telefono apžvalga: kokie trūkumai ir privalumai?
Rugpjūčio 9 d. 10:39
Prancūzų astrofizikė apie gyvybę Visatoje ir Stepheno Hawkingo perspėjimą – nėra beveik jokios tikimybės, kad pas mus atkeliaus ateiviai
FS19 Mods
FS19 Courseplay, FS19 Maps, FS19 Seasons
FS 22 Tractors
Farming Simulator 19 Mods, FS 22 Maps, FS22 Mods
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS22 Trucks
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
FS22 Mapy
Farming Simulator 19 mody, FS22 Tractor, FS22 Mods
Sims 4 Mods
Sims 4 cheats, Sims 4 money cheat, Sims 4 careers
Lastenvaunut
Turvaistuin, Matkarattaat, Lasten vaatteet
Paskola internetu
Vartojimo paskola, paskola automobiliui, paskola būsto remontui
FS22 Map mods
Farming simulator 22 mods, FS22 Harvesters, FS22 Seasons
FS22 Mods
FS22 Harvesters, FS22 Tractors Mods, FS22 Maps Mods
Rinkiniai tėvams
8 mėnesių kūdikis, 6 mėnesių kūdikis, 2 mėnesių kūdikis
Reklama
 Vykdomi projektai » IT, kompiuteriai ir sistemos Dalintis | Spausdinti

Lietuvoje kuriamas įrankis, padedantis identifikuoti neapykantos kalbos atvejus internete

Publikuota: 2021-11-30 16:32
Tematika: IT, kompiuteriai ir sistemos
Vykdytojai: Profesionalai
Inf. šaltinis: Pranešimas spaudai

Internete vis gausėjant neapykantą kurstančių komentarų, į pagalbą ateina dirbtinis intelektas: VDU mokslininkai kartu su Lietuvos žmogaus teisių centru, Europos žmogaus teisių fondu ir Tautinių mažumų departamentu prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės kuria įrankį, kuris padės automatizuotai identifikuoti ir pašalinti neapykantos kalbos atvejus.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Internete vis gausėjant neapykantą kurstančių komentarų, į pagalbą ateina dirbtinis intelektas: Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) mokslininkai kartu su Lietuvos žmogaus teisių centru, Europos žmogaus teisių fondu ir Tautinių mažumų departamentu prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės kuria įrankį, kuris padės automatizuotai identifikuoti ir pašalinti neapykantos kalbos atvejus, pavyzdžiui, naujienų portalų komentarų skiltyse. Pasak vieno iš projekto vykdytojų, VDU Informatikos fakulteto dekano, profesoriaus Tomo Krilavičiaus, tokio įrankio kūrimas yra nemažas iššūkis: žmonėms ir patiems dažnai sunku atpažinti neapykantos kalbą, o dirbtinį intelektą reikia kruopščiai mokyti tai padaryti.

Lietuvoje kuriamas įrankis, padedantis identifikuoti neapykantos kalbos atvejus internete

„Universitete dirbdami su socialinių tinklų tekstais, komentarais pamatėme, kad ten daug negražių dalykų, neapykantos kurstymo. Tačiau atpažinti neapykantos kalbą dirbtiniam intelektui sudėtinga: gerų, efektyvių sprendimų šioje srityje iki šiol nėra pasiūlyta jokiai kalbai, kadangi net pats neapykantos kalbos apibrėžimas reikalauja atidžiai vertinti kontekstą. Be to, nėra aiškaus teisinio reguliavimo, ir žmonės patys kartais nesutaria, kas yra neapykantos kalba, o kas – ne“, – teigia profesorius.

Prof. T. Krilavičius pažymi, kad neapykantos kalba – tai ne bet koks prieš konkretų asmenį nukreiptas komentaras ar įžeidimas, o silpnesnių visuomenės grupių puolimas, pavyzdžiui, tautinių mažumų arba LGBT, grasinimai šioms grupėms. „Kitaip tariant, jei parašysite ką nors negražaus vien apie mane, tai nebus neapykantos kalba. Tačiau jeigu puolamos tam tikros nesaugios grupės, joms grasinama mušimu, naikinimu – tuomet taip“, – patikslina mokslininkas. Pasak jo, kuriamas neapykantos kalbos atpažinimo įrankis naudos dirbtinį intelektą ir kalbos technologijas tam, kad galėtų įvertinti tikimybę, jog konkretus tekstas yra neapykantos kalba.

Toks sprendimas galėtų būti ypač naudingas naujienų portalams, norintiems išlaikyti savo komentarų skiltis švarias. Šiuo metu mokslininkai tobulina įrankį, tam naudodami tekstų pavyzdžius, kad dirbtinis intelektas vėliau galėtų jais remtis vertindamas kitus atvejus. Orientuojamasi į trumpus tekstus, tokius kaip žinutės, komentarai, įrašai socialiniuose tinkluose. Projekto metu kuriant įrankį bendradarbiauja dirbtinio intelekto, technologijų, lingvistikos, teisės ir kitų sričių ekspertai.

„Pateikiame daug pavyzdžių, dalis jų pažymėta kaip neapykantos kalba, dalis – ne. Tokie dirbtinio intelekto sprendimai mokosi pagal pavyzdžius, žodžių kombinacijas. Naudojant sudėtingesnius metodus galima atpažinti, kad vietoj tam tikro žodžio gali būti pavartotas kitas – panašus, panašiame kontekste. Jau esame peržiūrėję daug metodų, eksperimentavome su mažu duomenų rinkiniu, dabar bandysime didesnį“, – pasakoja prof. T. Krilavičius.

Nors tikimasi, kad būsimas įrankis bus labai naudingas ir padės kovoti su neapykantos kalbos apraiškomis internete, tačiau profesorius tikina, jog dirbtinis intelektas tokiuose sprendimuose išlieka pagalbininkas žmogui ir jo nepakeis dar ilgai, nes čia labai svarbus kontekstas, papildomos žinios, pavyzdžiui, gebėjimas atpažinti sarkazmą. Taigi kai kuriais atvejais reikės, kad galimas neapykantos kalbos apraiškas įvertintų žmogus.

„Įrankis procentais nurodys tikimybę, kad analizuojamas tekstas yra neapykantos kalba. Pavyzdžiui, jei tikimybė sieks 70 procentų, komentaras bus automatiškai blokuojamas, o jeigu tik 50 procentų, tuomet publikuojamas. Tačiau jei tikimybė bus tarp 50 ir 70 procentų, tada komentaras bus laikinai blokuojamas ir perduodamas žmonėms patikrinti“, – sprendimo veikimo principą apibūdina VDU profesorius.

Tarp pagrindinių iššūkių vystant įrankį – ne tik tai, kad kyla daug diskusijų dėl paties neapykantos kalbos apibrėžimo, bet ir nepakankamas kiekis pavyzdžių, iš kurių dirbtinis intelektas galėtų mokytis. „Neturime užtektinai tekstynų, sužymėtų pavyzdžių, o juos parengti yra didelis darbas. Be to, norint tuos dirbtinio intelekto modelius mokyti, reikia gana daug skaičiavimo resursų“, – sako prof. T. Krilavičius.

Kuriant įrankį buvo remtasi ir užsienio tyrimais bei sprendimais, daugiausia – anglų kalba. Vis dėlto, kaip matoma iš komentarų „Facebook“ ir kitose platformose, iki šiol pasaulyje nėra sprendimų, kurie galėtų efektyviai identifikuoti ir pašalinti neapykantos kalbą. Tikimasi, jog vystomas įrankis prisidės prie pažangos šioje srityje.

Prof. T. Krilavičius plačiau apie neapykantos kalbą diskutuos Nacionaliniame žmogaus teisių forume, vyksiančiame gruodžio 10 dieną Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje. Diskusijoje „Neapykantos kalba: žmogus ir bendruomenė“ jis kartu su kitais renginio dalyviais aptars pastaruoju metu itin aktualius klausimus: kur yra riba tarp neapykantos kalbos ir žodžio laisvės, kaip technologijos padeda kovoti su neapykantos kalba ir kt. Diskusija yra projekto „Be Hate-Free: laisvų nuo neapykantos bendruomenių kūrimas Lietuvoje“ dalis.

Numatoma, kad Vytauto Didžiojo universiteto kartu su Lietuvos žmogaus teisių centru, Europos žmogaus teisių fondu ir Tautinių mažumų departamentu prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės kuriamas neapykantos kalbos atpažinimo įrankis bus parengtas naudoti 2022 metų pavasarį. Projekte bendradarbiaujantys mokslininkai ne tik sukurs įrankį, bet ir parengs rekomendacijas, kaip jį naudoti, taip pat organizuos mokymus ir diskusijas, kurios padės atpažinti neapykantos kalbą, suprasti jos priežastis ir kilmę.
Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

www.rrt.lt – Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba

TMS ELECTRONICS
TMS ELECTRONICS

Telefonai, kompiuteriai, laikrodžiai, auto – Telefonai.eu

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

„Deinavos baldai“ — šeimos baldai

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!


Reklama
‡ 1999–2022 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
Farming Simulator 2019 Mods, FS22 Mods, FS22 Maps
farmingsimulator19mods.fr
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Ilgalaikiai kreditai, paskola už automobilį, kreditų skaičiuoklė
www.mokilizingas.lt
FS19 Mods, FS17 Mods, FS15 Mods
www.farming2015mods.com
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama