Elektronika.lt
 2021 m. lapkričio 30 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 - Elektronika, automatika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Organizaciniai
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas


 Verta paskaityti
Lapkričio 30 d. 08:24
LHC pirmą kartą užfiksuotos „vaiduokliškos dalelės“
Lapkričio 29 d. 20:22
Didėja neperdirbamų elektronikos atliekų srautas: vienkartinės elektroninės cigaretės nugula sąvartynuose
Lapkričio 29 d. 17:19
„Kibernetinis pirmadienis“ – proga pasitikrinti, ar internete apsiperkate saugiai
Lapkričio 29 d. 14:29
Mokslininkai atskleidė beprotišką Marso teraformavimo planą: nori sukurti dirbtinį magnetinį lauką
Lapkričio 29 d. 11:27
„Porsche“ pristatė itin lengvą ir galingiausią kada nors sukurtą „Cayman“
Lapkričio 29 d. 08:12
Metas pripažinti – jau įžengėme į hibridinio darbo erą ir turime prisitaikyti
Lapkričio 28 d. 15:57
Sukurti inovatyvūs sprendimai dirvožemio sveikatai gerinti
Lapkričio 28 d. 09:03
Lietuvis patyrė, ką reikštų gyventi Mėnulio bazėje
Lapkričio 27 d. 15:19
5 programėlės, padėsiančios sekti savo finansus
Lapkričio 27 d. 09:57
Regeneracinis stabdymas: nuvažiuojamas atstumas pailgėja, o stabdžių kaladėlės beveik nedyla
FS19 Mods
FS19 Courseplay, FS19 Maps, FS19 Seasons
GTA 5 Mods
GTA 5 Cheats, GTA 5 vehicle mods, GTA 5 Map mods
FS 19 Tractors
Farming Simulator 19 Mods, FS 19 Maps, FS22 Mods
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS22 Trucks
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LS19 Mods
Fs19 modhub, fs19 maps, FS19 Seasons
FS19 Mapy
Farming Simulator 19 mody, FS19 Tractor, FS22 Mods
MSFS2020 Liveries
Flight Simulator 2020 Mods, MSFS2020 Scener, MSFS2020 Airports
Sims 4 Mods
Sims 4 cheats, Sims 4 money cheat, Sims 4 careers
Lastenvaunut
Turvaistuin, Matkarattaat, Lasten vaatteet
Paskola internetu
Vartojimo paskola, paskola automobiliui, paskola būsto remontui
FS22 Map mods
Farming simulator 22 mods, FS22 Harvesters, FS22 Seasons
FS22 Mods
FS22 Harvesters, FS22 Tractors Mods, FS22 Maps Mods
Rinkiniai tėvams
8 mėnesių kūdikis, 6 mėnesių kūdikis, 2 mėnesių kūdikis
Reklama
 Vykdomi projektai » IT, kompiuteriai ir sistemos Dalintis | Spausdinti

Mokslininkai tikisi, kad skaitmeninis komiksų skaitymas sumažins atskirtį

Publikuota: 2018-11-19 15:26
Tematika: IT, kompiuteriai ir sistemos
Vykdytojai: Profesionalai
Inf. šaltinis: Pranešimas spaudai

Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto Skaitmeninių medijų laboratorijos mokslininkai ėmėsi unikalios iniciatyvos ir šį pavasarį kartu su Lietuvos bibliotekomis vykdydami projektą „KomiksLaB“ sukūrė ir išbandė edukacinę skaitmeninio komiksų skaitymo programą.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto Skaitmeninių medijų laboratorijos mokslininkai ėmėsi unikalios iniciatyvos ir šį pavasarį kartu su Lietuvos bibliotekomis vykdydami projektą „KomiksLaB“ sukūrė ir išbandė edukacinę skaitmeninio komiksų skaitymo programą. Ji skirta didžiausią skaitmeninę atskirtį patiriantiems gyventojams – pagyvenusiems, mažas pajamas gaunantiems ir neįgaliems asmenims. Tikimasi, kad ji padės įvertinti galimybes ugdyti skaitmeninio raštingumo gebėjimus skaitant ir kuriant komiksus planšetiniuose kompiuteriuose.

Programa tikslingai įgyvendinta trijose viešosiose bibliotekose – Vilniaus centrinėje, Utenos Antano ir Motiejaus Miškinių ir Šiaulių miesto savivaldybės. Visos jos turi unikalios darbo su įvairiomis socialiai pažeidžiamomis grupėmis patirties, o Šiaulių bibliotekoje yra įkurtas ir atskiras Komiksų centras.

Tiriama skaitmeninės atskirties problema

Pernai Komunikacijos fakulteto mokslininkai, įsitraukę į tarptautinį tyrėjų tinklą COST E-READ ir vykdydami projektą „Skaitmeninio skaitymo skatinimas kaip skaitmeninės atskirties mažinimo priemonė“, išnagrinėjo pasaulinius skaitymo ir technologijų mokslinius tyrimus ir įvertino skaitmeninės atskirties situaciją Lietuvoje – nustatė skaitmeninės atskirties priežastis ir ją patiriančias grupes. Pasak jų, skaitmeninę atskirtį lemia ne tik skaitmeninių technologijų, t. y. įrangos bei interneto ryšio, neprieinamumas, bet ir gebėjimų, motyvacijos naudotis jomis stoka, nežinojimas, kokias galimybes atveria skaitmeninės technologijos.

Įgyvendinant projektą „KomiksLaB“ buvo tiriama, kaip skaitymas gali padėti išspręsti aktualias skaitmeninę atskirtį patiriančių bendruomenių problemas: menką poreikį naudotis skaitmeninėmis technologijomis, žinių, kaip naudotis įvairiais įrankiais, ir suvokimo, kaip gauti naudos iš skaitmeninių technologijų, trūkumą.

To buvo siekiama pasitelkiant skaitmeninį skaitymą. Skaitymas yra mums įprasta, kasdienė veikla – pavyzdžiui, skaitome naujienas ar laisvalaikiu – knygas; skaitymas taip pat gali būti labai motyvuojantis ir įkvepiantis užsiėmimas. Taigi skaitymas turi potencialą didinti žmonių motyvaciją ir ugdyti gebėjimus naudotis skaitmeninėmis technologijomis, taip pat ir ieškoti, kaip pritaikyti šiuos įrankius savo labui.

Kodėl komiksai?

Dar vienas netradicinis sprendimas – tirti skaitmeninį komiksų skaitymą.

Komiksai – tai medija, kuri leidžia perteikti pasakojimą ar informaciją pasitelkiant prasminiais ryšiais susietą vaizdų seką. Jie pasižymi stipriu vizualiniu ir emociniu paveikumu, todėl jau ne pirmus metus aktyviai naudojami įvairiuose mokymo procesuose. Komiksai leidžia greitai ir suprantamai perteikti pasakojimo esmę, sudominti skaitytoją ir įtraukti į pasakojamus įvykius.

Šiandien komiksai pasitelkiami norint patraukliai ir suprantamai pateikti gana sudėtingą informaciją apie mokslinius atradimus ir jų poveikį žmonių gyvenimui. Pavyzdžiui, 2017 m. JAV mokslininkai ištyrė įprastu teksto ir komikso formatais sukurtų lankstinukų apie skiepus veiksmingumą informuojant vartotojus. Tyrimas parodė, kad gyventojai geriau įvertino komiksu perteiktą lankstinuko informaciją ir manė, kad jis yra informatyvesnis nei įprastasis. Mokslininkai taip pat lygino komiksų ir įprasto formato lankstinukų galimybes patraukliai papasakoti visuomenei apie mokslinius atradimus ir paskatinti labiau domėtis mokslu. Tyrimo rezultatai buvo tokie patys kaip ir ankstesnio tyrimo – komiksų formatu pateiktas lankstinukas sukėlė didesnę emocinę reakciją nei įprastas lankstinukas ir padidino skaitytojų motyvaciją domėtis mokslu. Naudoti komiksus ugdymui rekomenduoja pelno nesiekiančios organizacijos ir tarptautinės profesinės organizacijos. Pavyzdžiui, JAV veikianti pelno nesiekianti organizacija „Reading With Pictures“ sukūrė nemažai programų ir gairių mokymo institucijoms, kaip naudoti komiksus ugdant įvairius mokinių gebėjimus. Tarptautinė bibliotekų asociacijų ir institucijų federacija (IFLA) rekomenduoja naudoti komiksus kaliniams skirtose edukacinėse programose.

Komiksų moksliniai tyrimai neabejotinai rodo jų potencialą sudominti skaitytoją ir įtraukti į tam tikrą veiklą. Tai lemia aktyvų komiksų naudojimą ugdymo procese.

Tyrimas – pokyčiui stebėti

Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto mokslininkai, atlikdami eksperimentą galimam pokyčiui stebėti, nagrinėjo, ar skaitmeninių komiksų skaitymas turi poveikį skaitmeninės atskirties mažinimui.

Eksperimente dalyvavo trys gyventojų grupės – kurtieji ir neprigirdintys asmenys, pagyvenę žmonės ir vaikai iš nedideles pajamas gaunančių šeimų, kurie turi mažiau galimybių gauti naudos iš skaitmeninių technologijų. Dalyviams buvo sukurta edukacinė 8 užsiėmimų skaitmeninio komiksų skaitymo ir kūrimo programa, kuria ugdomi įvairūs dalyvių gebėjimai perprasti ir naudingai pritaikyti planšetinius kompiuterius.

Užsiėmimai vyko trijose Lietuvos viešosiose bibliotekose: Vilniaus centrinėje, Utenos Antano ir Motiejaus Miškinių ir Šiaulių miesto savivaldybės.

Užsiėmimai Komiksų centre, Šiauliuose. Šiaulių miesto savivaldybes bibliotekos nuotr.
Užsiėmimai Komiksų centre, Šiauliuose. Šiaulių miesto savivaldybes bibliotekos nuotr.

Padedamos Komunikacijos fakulteto mokslininkų ir pasidalydamos sėkminga patirtimi bibliotekos sukūrė atskiras edukacines komiksų skaitymo programas, pritaikytas kiekvienai tikslinei grupei. Edukacinių programų dalyviai turėjo galimybę išmokti valdyti planšetinį kompiuterį, perprasti įvairias kasdieniame gyvenime naudingas šio įrenginio funkcijas, rasti komiksų internete, skaityti lietuviškus komiksus, sukurti savo komiksą planšetiniame kompiuteryje naudodamiesi nemokamomis komiksų kūrimo programomis, platinti savo sukurtus komiksus socialiniuose tinkluose. Užsiėmimuose dalyviai taip pat susipažino su komiksų medija – ištakomis, pagrindiniais elementais, bandė perprasti, kokios priemonės naudojamos siekiant perteikti įvairius pasakojimo aspektus – personažų emocijas, veiksmo intensyvumą ar trukmę.

Atliktų tyrimų rezultatai, be abejonės, padės daugiau sužinoti apie skaitmeninio skaitymo vaidmenį mažinant skaitmeninę atskirtį. Ateities tyrimams ir praktinei veiklai vertingos ir kitos projekto metu gimusios idėjos – tai sumanymas nagrinėti komiksų potencialą, sudominti ir įtraukti žmones į įvairią skaitmeninių technologijų naudojimo veiklą. Bendradarbiavusioms bibliotekoms tyrimo rezultatai padės įvertinti dabar vykdomas ir kurti naujas edukacines gyventojų skatinimo naudotis skaitmeninėmis technologijomis programas.
Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

TMS ELECTRONICS
TMS ELECTRONICS

www.rslietuva.com – nemokamas elektronikos komponentų pristatymas

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

„Deinavos baldai“ — šeimos baldai

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

www.rrt.lt – Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba


Reklama
‡ 1999–2021 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
LTV.LT – geriausių lietuviškų tinklalapių katalogas
www.ltv.lt/technologijos/
Farming Simulator 2019 Mods, FS22 Mods, FS19 Maps
farmingsimulator19mods.fr
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Ilgalaikiai kreditai, paskola už automobilį, kreditų skaičiuoklė
www.mokilizingas.lt
FS19 Mods, FS17 Mods, FS15 Mods
www.farming2015mods.com
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama